Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia N-Gage QD z pohledu hráče

  12:00aktualizováno  9. května 4:49
N-Gage QD se sice dostane na pulty prodejen až někdy koncem května, ale nám se již dříve podařilo ukořistit jeden exklusivní kousek. A na rozdíl od kolegů z Mobil.cz jsme se na něj koukli především jako na herní zařízení.

N-Gage QD Již několikrát jsme otevřeně deklarovali, že původním N-Gagem jsme nijak nadšeni nebyli, a nebýt několika málo „drobností“ patrně bychom si dnes ani nevzpomněli na jeho jméno. Co naši skepsi převážilo? Možná to zní od hráčů podivně, ale bylo to rádio, které v kombinaci s možností zahrát si v globálu docela solidní hry, činilo z tohoto přístroje velice dobrého společníka na cesty. Prodeje ovšem nebyly nijak oslnivé, dokonce leze v naprostém klidu prohlásit, že se jednalo o propadák nejtěžšího kalibru (rozbor důvodů ponechme tentokráte na jindy), a tak se Nokia rozhodla udělat pár věcí trochu jinak.

První změna je patrná na první pohled a jedná se samozřejmě o celkový design. Telefon teď vypadá jako něco mezi „chytrým“ manažerským telefonem a outdoorovým modelem a je tomu tak i co se týče možností. Ponechme opět stranou rozbor možností operačního systému Symbian a rovnou uveďme, že konstrukce tohoto telefonu je oproti starému modelu znatelně bytelnější, takže zaprvé již zase až tak nehrozí klasické rozklížení krytů, jak je známe zejména u levnějších modelů od Nokie, a za druhé, nějaký ten příležitostný pád ze stolu jej rovněž nerozhází. Z pohledu hraní je to pak jednoznačným pozitivem, neboť na urputné drcení kláves je tím pádem připraven mnohem lépe nežli jeho předchůdce.

N-Gage QD K lepšímu pocitu z hraní pak přispívá i lépe řešená klávesnice. Ta je sice značně zmenšena, ale díky její vyšší plastičnosti se jednotlivá tlačítka poslepu trefují mnohem lépe než u předešlého modelu, takže nejrůznější nechtěné překlepy budou mnohem méně časté. Obrovský pokrok pak hlásíme v oblasti směrového kříže, který je rovněž velice solidně ukotven, je přesnější a snese vyšší tlak. Příznivý vliv na samotné hraní ale má i odstranění FM tuneru, které jsme sice původně obrečeli, ale na druhou stranu ubyla pod směrovým křížem dvě tlačítka (vedle rádia zmizel i mp3 přehrávač), takže již nehrozí, že byste si v zápalu boje nechtěně palcem spustili třeba právě vaši oblíbenou stanici. Sympatické zlepšení jsme zaznamenali i u displeje, který je sice kvůli kompatibilitě her rozměrově naprosto stejný jako dříve, ale je lépe podsvětlený a dá se říci, že i jasnější a ostřejší, takže prakticky všechny tituly, které jsme momentálně mohli porovnat se stavem při hraní na původním modelu, vypadaly o něco přitažlivěji.

Jednoznačné plus z pohledu hráče pak představuje nově řešený slot pro karty s hrami. Ty se nyní vkládají do štěrbiny na spodní straně telefonu a není tak zapotřebí složitě telefon vypínat, sundávat zadní kryt a čachrovat s akumulátorem. Tato procedura tak nyní zůstává vyhrazena pouze výměně karty SIM, což je ale běžné prakticky u všech mobilních telefonů. Mimochodem, baterie. Pro N-Gage QD byl vyvinut kvalitnější článek, jenž se vyznačuje zejména vyšší výdrží (ovšem za cenu mírného zvýšení hmotnosti celého přístroje), nicméně přesto doporučujeme mít nabíječku stále v rozumném dosahu, zvláště pokud plánujete hraní po delší časové úseky.

N-Gage QD K vyšší uživatelské příjemnosti pak přispívá i nové tlačítko pod ovládacím křížem, které slouží jako jakýsi Enter, kterým se potvrzují vybrané položky a operace, takže odpadá nepohodlné operování přes „čárkované“ operativní klávesy u spodní části displeje. Sympatické jsou i menší rozměry, takže se nyní N-Gage může poměřovat s nejnovějšími smartphony a dá se již vcelku rozumně nosit i v přední kapse u kalhot. Na čelní stranu QDčka se navíc vešlo ještě i sluchátko, takže se s ním telefonuje „na placato“, tedy jako s běžným mobilem. Díky tužšímu zdvihu kláves pak není na místě obava, že byste si přiložením k uchu namačkali něco, co samozřejmě vůbec nechcete.

Celkově jsme tedy s novým QD mnohem více spokojeni, nežli jsme byli v případě uvedení původního N-Gage. Mrzí nás sice absence rádia, ale na hraní je tento model rozhodně vhodnější. Změny pramení i ze změny celkové filozofie, kterou Nokia při prosazování svého produktu vyznává. Zatímco původní N-Gage měl být „herním handheldem s integrovaným telefonem“, QD již tak má být „telefonem umožňujícím hrát solidní hry“. Od tohoto se pak zřejmě odvíjí i výše zmíněné „ořezání“ některých funkcí a následný pokles prodejní ceny. Pokud ovšem očekáváte nějaké naše jednoznačné doporučení, pak se ho nedočkáte. My, jako hráči, jsme s N-Gage spokojeni, ale to zejména proto, že jako novináři si nemusíme poměrně dosti drahé hry kupovat. Vyznavači stylových věciček ale jistě nepohrdnou dát si prakticky kdykoli a kdekoli zápas v bluetooth multiplayeru (fakt machrovinka – vyzkoušeno v našem oblíbeném baru). Nicméně jako takové malé tajemství vám zde na závěr prozradíme, že dle agentury Štěbetající Vrabec hodlá výhledově Nokia něco udělat právě i s cenami her. Ale pssst, od nás to nevíte :-).

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Může ďábel plakat? Kolekce Devil May Cry vám to ukáže

Devil May Cry 3

Stylová řezačka Devil May Cry se vrací na PC, PlayStation 4 a Xbox One v obsáhlé HD kolekci zahrnující původní herní...

OBRAZEM: V A Plague Tale zažijete opravdový středověk. Krysy, špínu a mor

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys...

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys jsou hlavními rekvizitami chystané...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...Najdete na iDNES.cz