Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový trik vydavatelů: sníží základní cenu hry, aby z vás nakonec vytáhli víc

aktualizováno 
Snižování hodnoty drahých her má na svědomí fenomén placených přídavků, které často nesahají původní hře ani po kotníky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: PokerStars.cz

Tradiční herní trh stagnuje kvůli propadu prodejů her na fyzických nosičích. Propad postupně vyrovnává prodej her prostřednictvím digitální distribuce.

Stagnace ale nezní dobře lidem, kteří do herních firem investují své peníze, takže se objevují další a další pokusy, jak vydělat víc. Jednou možností je nabízení různých sběratelských verzí her.

I přes nižší náklady stojí stejně
I přesto, že je on-line prodej levnější (díky vyloučení nákladů na logistiku a provize koncovým prodejcům), jsou on-line prodávané hry v drtivé většině případů při zahájení prodeje stejně drahé, jako jejich protějšky v obchodech.
Ale ani to nestačí. A tak například šéf vydavatelského domu THQ Brian Farrell nadhodil na investorské konferenci, že je tradiční cena konzolových her ve výši 60 dolarů přemrštěná (to v Česku neznamená 1 100 Kč, ale 1 500 Kč) a odrazuje mnoho potenciálních hráčů.

K potvrzení svých slov použil příklad průměrné herní série MX vs ATV. Ta vloni získala hodnocení kolem 75 procent, ale moc se neprodávala. Záplava objednávek přišla až ve chvíli, kdy vydavatel snížil cenu hry na 40 dolarů (700 korun).

Dvacetidolarový rozdíl v koncové ceně má vydavatelům vynahradit jiný zdroj příjmů: další placený obsah a služby. Farrell odvážně tvrdí, že při počáteční investici 40 dolarů mohou zákazníci za hru zaplatit až 130 dolarů, tedy ještě dvakrát tolik než v obchodě.

Odhad Farrella je hodně odvážný a pravděpodobně se týká pouze úzké skupiny hráčů. Samo THQ přiznává, že příjmy z prodeje rozšiřujících balíčků tvoří zatím 15 až 20 procent obratu firmy. To by prostým matematickým přepočtem nedokázalo vyrovnat třetinový pokles maloobchodních cen.

Je tu ale jedno podstatné ale: vydavatel má nad stahovatelnými balíčky téměř absolutní kontrolu, o zisk se dělí pouze s majitelem distribuční sítě a nemusí platit vysoké marže maloobchodním prodejcům.

Peníze v pohybu
THQ možná zkusí čtyřicetidolarové hry v případě nové verze MX vs ATV, ale ani tím nekončí snahy managementu o zvrácení nepříznivých hospodářských výsledků firmy. Další šanci vidí ve zlevňování díky menším nákladům.

Jako ideální příklad, kde lze s velkým ziskem nabízet levně vyvinuté hry, uvádí systémy pohybového ovládání Kinect a Move. Nižší ceny u těchto titulů ale nezavedlo THQ, nasadili je vlastníci obou platforem. Hry pro Kinect stojí v Česku oficiálně 990 Kč, u Move je to podobné. Hry vydávané mimo Sony a Microsoft jsou dražší.

THQ bere tento příklad hlavně jako způsob, jak bez velkých výdajů vydělat. Alespoň tak lze chápat slova Briana Farrella: vývoj her pro Kinect a Move stojí zlomek toho, co plnohodnotné tituly, protože staví na způsobu ovládání, ne na náročné grafice nebo animacích.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....Najdete na iDNES.cz