NVIDIA Titanium – GeForce3 masám!

  • 626
Na světě je nová řada grafických čipů od NVIDIE, která nese honosný název Titanium. Principiálně se však stále jedná o naše staré známé GeForce3 a GeForce2, jen s mírně vylepšenou výrobní technologií a trochu jinými frekvencemi. Stojí to tedy vůbec za řeč? Jistěže – a to hned z několika důvodů, o kterých se více dozvíte v tomto článku.

NVIDIA ohlašuje řadu GeForce Titanium
Jak se všeobecně očekávalo, NVIDIA včera zveřejnila tiskovou zprávu o tom, že na svět přichází nová série jejích grafických čipů s označením Titanium. Již dopředu vám mohu prozradit, že takovýto monumentální přídomek by se spíše vyjímal na něčem, co přináší převratné technologie, a ne na čipech, které lze poměrně výstižně označit jako staronové. Nečekejte tedy titánský krok vpřed – ačkoli se vám reklamní mašinérie NVIDIE může snažit všelijakými způsoby namluvit opak, jedná se jen o dost „mírný pokrok v mezích zákona“ spojený s jistým zahuštěním terminologické omáčky.

Budete-li ve výše uvedeném tiskovém prohlášení NVIDIE pátrat po nějakých skutečných novinkách, dost se nahledáte. Začněme názvy nových čipů: jsou to GeForce3 Ti 500, GeForce3 Ti 200GeForce2 Ti, jejichž specifikace a vlastnosti budou podrobně rozebrány níže. Často zmiňovaná je v tiskovém prohlášení zkratka XP – jednak v souvislosti s ovladači Detonator XP, které přinášejí těmto novým čipům významné zrychlení, a jednak v souvislosti s Windows XP. Na jejich jádro má být nový Detonator obzvlášť úzce napojen a přinášet tak nejlepší 2D/3D akceleraci pod tímto operačním systémem. To ale také není nic nového – tyto vymoženosti přinesl Detonator XP již před nějakou dobou všem GPU od NVIDIE, nejen novým Titaniím. Kuriózní rádobynovinkou je také podpora volumetrických (3D) texturstínových bufferů – schopnost zacházet s těmito věcmi má klasické GeForce3 zabudovánu od samého začátku, jen nebyla až do příchodu Detonatoru XP podporována v ovladačích – platí tedy totéž, co již bylo řečeno výše. Hle, jak se dá ve veřejnosti vytvářet dojem zbrusu nového produktu!

Jen tak na okraj: o chybovosti ovladačů Detonator XP 21.81 vím já i mnoho dalších počítačovců svoje, takže není divu, že Tom i Anand dostali k testování verzi 21.85, která je již (doufejme) „zalepená“. Vzhledem k tomu, že grafické karty s Titanii by se podle NVIDIE měly objevit na trhu 12. října, nás snad od uveřejnění opravených ovladačů dělí už jen necelé dva týdny.

Co je tedy SKUTEČNĚ nového?
Jedinou nesporně novou věcí je u Titanií použitá výrobní technologie. I když se od té, kterou jsou vyráběny dosavadní čipy GeForce3, nijak dramaticky neliší, byla do určité míry vylepšena: umožňuje dosáhnout o něco vyšších frekvencí a má lepší výtěžnost (při výrobě vzniká méně nepovedených čipů). Sama o sobě však výkon Titanií nijak nezvyšuje a nečiní je ani designově odlišnými od jejich předchůdců; značka „Titanium“ tedy rozhodně automaticky neznamená větší rychlost (viz níže uvedené benchmarky) – momentálně si ji můžete spíš přeložit jako „lepší poměr cena/výkon“.

Který z modelů si vybrat?
Výkonnostním králem je GeForce3 Ti 500, neoddiskutovatelně nejrychlejší čip současnosti – jistou šanci se mu přiblížit má snad jen Radeon 8500 (z hlediska marketingu jeho hlavní soupeř), pokud se ovšem tento dočká patřičně kvalitních ovladačů. Jádro Ti 500 běží na 240 MHz a paměť DDR na 500 MHz – oproti klasickému GeForce3 tedy frekvence jádra vzrostla o 20 % a paměti o 9 %. Cena přirozeně odpovídá pozici na žebříčku: odhad NVIDIE (výrobci grafických karet si samozřejmě v závěru budou určovat své prodejní ceny sami) činí 349 dolarů.

Pro „normální“ hráče bude patrně nejpřitažlivější model GeForce3 Ti 200, který má postupně zcela nahradit stávající GeForce3 a protlačit se mezi masy. Má však oproti němu trochu nižší hodinové frekvence jádra a paměti (175/400 versus 200/460), což se nemůže neprojevit na výsledcích benchmarků. Tento čip má podle představ NVIDIE sestřelit konkurenční Radeon 7500, k čemuž je výkonově vybaven dost slušně; přihlédneme-li k u GeForce3 nevídaně příznivému poměru cena/výkon (NVIDIA odhaduje koncovou cenu na 199 dolarů), bude mít řada z nás brzy o čem přemýšlet.

Náhradou GeForce2 Ultra má být 149dolarový GeForce2 Ti 200. Uvážíme-li jeho frekvence (250/400 MHz) a fakt, že většina modelů Ultry disponuje rychlejší pamětí, dojdeme snadno k závěru, že „dvojkové“ Titanium se bude výkonnostně nacházet přibližně mezi čipy GeForce2 Pro a GeForce2 Ultra.

Benchmarky a závěr

B&W

Wolfenstein

Jakkoli NVIDIA u řady Titanium marketingově kouzlí s novinkami a pseudonovinkami, můžeme být jakožto zákazníci celkem spokojeni. Grafické karty s čipem GeForce3 se nyní přiblížily na dohled i těm z nás, kteří důkladně zvažují, jaké skutečné výhody za své peníze dostanou, a to je potěšitelné. I kdybychom nechtěli sáhnout po samotných Titaniích, lze očekávat postupné výprodeje karet se „starými“ GeForce3, GeForce2 Ultra a Pro, takže před Vánoci mnohým z nás zřejmě ještě nastanou dilematická, či spíše "multilematická" myšlenková muka (anebo příjemné zvažování možností – záleží, jak to pojmete :-).

Zdroje: Tom’s Hardware Guide, AnandTech, NVIDIA


Témata: Testování