Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NVIDIA usilovně pomlouvá Kyro II

  12:00aktualizováno  14. dubna 2:28
Vynášet do nebe svoje produkty je dnes celkem normální. Ovšem být dominantní na trhu a ještě připravovat a šířit pomlouvačné materiály na svojí ledva narozenou konkurenci, to jsou praktiky, za které vás málokdo pochválí. A pokud tyto materiály proniknou na veřejnost, nepochválí vás ani mateřská firma :-).

Jak to začalo
Tuto středu (4. 4.) uveřejnila víceméně anonymní osoba jménem John Reynolds na své stránce informace, které byly dost těžko uvěřitelné. Vyplývá z nich, že NVIDIA vytvořila a šíří jakýsi hanopis odrazující lidi od koupě grafických karet založených na čipu Kyro II – tento pamflet ve formátu PDF si můžete z uvedené stránky stáhnout. Jistě, řeknete si, že se klidně může jednat o podvrh, a také si to hodně internetových časopisů zpočátku myslelo. Některé formální nedostatky daného dokumentu (Kyro II je zde například permanentně označováno jako „Kyro2“) by svědčily ve prospěch této domněnky, ale chyba lávky – včera, tj. ve čtvrtek, se NVIDIA přihlásila k autorství! Zde je prohlášení Dereka Pereze, ředitele pro vztahy s veřejností:

„Ano, toto bohužel vzniklo zde v NVIDII. Jak už víte, prezentace, která obíhá na Internetu, byla nástrojem vytvořeným pro prodejní tým NVIDIE. Vznikla proto, aby pomohla předvést naše produkty ve správné poloze vzhledem ke konkurenčním, a také aby vzdělala a motivovala náš prodejní personál. Nebyla určena ke zveřejnění ani pro šíření.“

O co tu přesně jde
Dokument nazvaný poťouchle Kyro2 – What You Should Know (Kyro2 – co byste měli vědět) je vlastně takovou stručnou a údernou propagandou, která má odradit výrobce od toho, aby do svých počítačů montovali grafické karty založené na čipu Kyro II. Ponechme zatím stranou otázku, nakolik se tento počin slučuje s obchodní etikou, a podívejme se na některé v daném materiálu obsažené argumenty (s komentáři).

Pamflet NVIDIE proti Kyru II

– Kyro2 je vylepšené Kyro, které bylo vytvořeno v roce 1997
I pokud bychom připustili, že je to pravda, je zajímavé, že tento „zastaralý“ čip v některých testech poráží jedny z nejrychlejších současných čipů NVIDIE...

– Kyro2 má jen AGP 2x
Jednak zatím neexistuje produkt, který by z podpory standardu AGP 4x dokázal skutečně profitovat, a jednak z těchto specifikací plyne, že Kyro II AGP 4x podporuje.

– Kyro2 neumí pracovat se dvěma monitory najednou (TwinView)
Nezdá se, že by hráči tuto vlastnost nějak potřebovali, a navíc mnoho karet s MX není vybaveno výstupem na dva monitory.

– Guillemot (Hercules) nemá žádné zkušenosti s konstruováním grafických karet
Zde (i v jiných částech dokumentu) NVIDIA útočí na svého obchodního partnera, který si dovolil kromě karet s jejími čipy vyrábět i karty s čipem Kyro II. Prohlašuje, že Guillemot při výrobě svých grafických karet beze zbytku přejímá referenční design od NVIDIE, k němuž nic vlastního nepřidává (co je na tom špatného?), a že i karta s Kyro II (Hercules 3D Prophet 4500) je de facto postavená na designu NVIDIE – pokud je toto pravda, proč NVIDIA nepodnikne příslušné právní kroky?.

– Kyro2 je nevyzkoušená technologie s vážnými chybami
Problémy s renderováním a Z-bufferem se zatím projevily jen ve hře Mercedes Benz Truck Racing – dokument ukazuje obrázky z Anandových testů, které tyto chyby demonstrují. Zevšeobecňování, kterého se zde NVIDIA dopouští (jedno z dalších tvrzení je „Kyro2 má špatnou kompatibilitu s většinou her“), je opravdu pozoruhodné... Mimochodem, mnoho dalších „argumentů“ v tomto pamfletu je založeno na potížích Kyra II s výše uvedenou hrou, kterou ovšem asi zrovna moc lidí nehraje, a když už se zde cituje Anand, bylo by vhodné se zmínit, že zjistil obdobné potíže s hrou MBTR i u GeForce3, vlajkové lodi NVIDIE!

– Nové hry jako Giants, Black & White nebo Doom 3 budou na Kyru2 vypadat hrozně
Vážně? No, uvidíme; některé schopnosti Kyra II sice svědčí o opaku, ale počkejme si na reálné testy.

– GeForce2 MX nese renomovanější značku, má prověřené ovladače a je k dispozici ihned
Kyro II se ještě pořádně nestačilo dostat na pulty a NVIDIA už by ho v očích všech ráda odepsala. Z určitého úhlu pohledu je to přirozené, ovšem „tento způsob jara zdá se mi býti poněkud...“ nejapný.Stránky 7 a 8 tohoto pamfletu přinášejí obsáhlý seznam her, které podporují hardwarové T&L – jaksi se zde ovšem pozapomíná na to, že tato podpora je spíše hlasitě deklarovaná než skutečná, a v praxi přináší dost malé výhody, což ostatně Kyro II v Anandových benchmarcích jasně demonstrovalo.

Dokument je zakončen velkým a tučným nápisem, který hlásá:
Koupit si Kyro2 je risk – a až se vám tyto karty a PC začnou vracet, poškodí to vaše finance a vaši reputaci.
Aneb: zastrašme všechny výrobce PC, ještě než se Kyro II pořádně objeví.

Není třeba si dělat iluze...
... že to v ostatních firmách chodí nějak dramaticky jinak. Marketingová oddělení jsou placena za to, aby vytvořila odbyt pro výrobky, ať to stojí co to stojí. Matematika je jednoduchá: bez prodejů není zisk, bez zisku není firma. Každý, kdo přišel do styku s obchodní branží, ví, jak často se zde balancuje na pomezí pravdy a lži, jak často je neznalým zákazníkem manipulováno a jak často jsou mu některá fakta zamlčována. Inu, takový je dnešní svět – každý z nás musí počítat s tím, že se ho někdo bude snažit obalamutit. To, že takovéto věci vytváří sama firma, ještě jsem v daných podmínkách schopen jakžtakž pochopit; daleko víc mě však iritují prostí lidé, kteří vlastní produkt této firmy a považují potom jaksi za nutné se stát hlasateli její „jediné pravdy“ a „jediné správné cesty“... Ale to už je jiná kapitola.

Zdroje: John Reynolds, Guru3D, hartware.net

Autor:


Témata: Zisk

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz