Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obsáhlý rozhovor s Madbrahmin BonusWeb

  12:00aktualizováno  12:21
Dnešním článkem jsem se rozhodli zabývat bezesporu jednou z nejnavštěvovanější fanstránek věnované sérii her Fallout. Co nám autor poví o Madbrahmínách a co chystají do budoucna? Jsou opravdu tak šílené?

Ptá se: David Marák
Odpovídá: Milan Ratičák alias Ratman, tvůrce a šéfredaktor serveru http://madbrahmin.bonusweb.cz

Fallout1Jak dlouho pracuješ na Madbrahminách? Přeci jen musí dát značnou práci věnovat se tomuto fan webu zaměřeném celé široké komunitě Falloutu.
Pokud dobře počítám, tak tady makám už čtyři roky a nějaké ty drobné k tomu. Ježiš to to ale uteklo.

Kolik lidí se v současné době podílí na této stránce?
Celkem je nás teď pět, ale v podstatě nelze říct, že bychom všechno spáchali jen v tomto počtu. Velice často na stránky dáváme příspěvky od našich čtenářů, kteří se na rozvoji stránek také v nemalé míře podílí.

Baví tě vůbec ještě práce po takové době? Neměl si někdy chuť prásknout do bot?
No, na to se docela špatně odpovídá… v podstatě jsou chvíle, kdy má člověk chuť ze vším praštit a vykašlat se na to, protože nestíhá, ale jsou zase chvíle, kdy do toho mám chuť a makám až se za mě kouří. Takto to jde po celou dobu mého působení na stránkách a ještě se mi nestalo, že bych v nějaké z těchto fází trávil moc dlouhou dobu… takže mě asi práce ještě pořád baví :o) 

Máte v plánu do budoucnosti nějaké razantnější změny pro čtenáře? Popřípadě jaké? Fallout3 alfa
Co se týče změn, tak nějaké v plánu skutečně máme, ale nemělo by se jednat o žádné vážnější zásahy do stránek. Nechci prozrazovat nic bližšího, protože ještě nevím, co z namyšlených věcí opravdu uskutečníme.

Co si myslíš o celé aféře ohledně Falloutu3? Bojíš se také toho, že by z něj mohl být více Oblivion, než starý dobrý Fallout?
Popravdě řečeno je mi to už jedno. Čím více jsou odtajňovány designové dokumenty Van Burenu (zrušeného Falloutu 3 od BIS), tím víc mě mrzí, že tahle hra nespatří světlo pařanského monitoru. Všechny ty plánované věci a zlepšováky, které měly být v původní BISácké verzi zahrnuty mě občas dohání k slzám a přijde mi, že tohle žádný jiný Fallout 3 nenahradí. Zkrátka už se nechci příliš něčeho bát, nebo mít nějaká očekávání, protože když od té hry nic nečekáš, nemusí tě tolik zklamat, ba co víc – může i mile překvapit.

Hraješ ještě vůbec Falout? Kterého z nich si dohrál až do konce?
Jasně že hraju! :) Do konce jsem dohrál úplně všechny, jedničku a dvojku už tolikrát, že to ani nepočítám a pokaždé, když si je zahraju znova, přijdu na spoustu nových věcí, právě kvůli tomu mě tyhle hry tak chytly. 

Vyšlo také nepřeberné množství módů pro Fallouty, zejména tedy pro jeho druhý díl. Oslovil tě nějaký?
Fallout TacticsNejvíc mě oslovil asi Wasteland Merc 2, což je momentálně jediný MOD, který totálně předělává Fallout 2, člověk tam vlastně jakoby „žije svůj život“ a vydělává si na živobytí třeba i rybolovem, za získané penízky se vylepšuje a může si dokonce vyrábět i vlastní vybavení a to ze surovin které si musí jak koupit, tak i sám vytěžit. Není to sice Fallout v pravém slova smyslu, ale lepší, než jen sedět a čekat na další z X modifikací, které se už nesmírně dlouho připravují. Z těch menších MODů, které mě zaujaly to jsou hlavně ty od Snakeho, například BFG MOD je naprosto skvělý, konečně můžeme ty spousty zoufalců, kteří věří v Elvise odkazovat i na něco skutečně reálného, co lze ve hře nelézt.

Zabýváš se jinak tvorbou módů? Zkoušel jsi někdy nějaký vytvořit?
Ano, tvořil jsem převážně různé blbinky pro Fallout Tactics, nic moc výrazného, co by utkvělo v paměti hráčů na moc dlouho, snad z výjimkou SG MODu, kde hráč místo standardních rekrutů z řad Bratrstva Oceli hrál s vojclíky z Hvězdné Brány. Co se týče současnosti, tak jsem členem týmu, který pracuje na projektu jménem Fallout 1.5: Resurrection, což bude kompletně nové dobrodružství jdoucí tak trochu v depresivních šlépějích prvního Falloutu. Co se týče povídek od čtenářů, které s takřka železnou pravidelností uveřejňujete.

Co si o nich myslíš? Baví tě jejich čtení a čtou je čtenáři?
Některé povídky jsou opravdu velice kvalitní, jiné dobré, další průměrné a bohužel tu máme i ty nepovedené kousky. Já osobně všechny rozhodně nečtu, mám pár oblíbených autorů, od kterých všechny novinky doslova hltám, pak si sem-tam přečtu i něco, co mi někdo doporučí a myslím, že podobně postupuje i většina ostatních čtenářů, protože přečíst všechno je docela náročné. I když znám pár jedinců, kteří přečtou opravdu vše, což je někdy skutečně síla a dost je za to obdivuju, na některá „díla“ bych rozhodně žaludek neměl. Já opravdu zůstávám jen u těch povedených povídek. 

Čím se jinak zabýváš ve volném čase mimo tvorbu tohoto webu? Například, jaké máš koníčky? Obrázek ze SG
Sakra… na tohle se mě nikdo tak dlouho neptal, že vlastně ani nevím. Hodně mě baví grafika, ovšem chybí mi onen důležitý talent, takže tvořím většinou jen tak pro radost. Taky rád čtu, teď to jsou hlavně nějaké ty encyklopedie, prostě se snažím tak trochu všeobecně vzdělávat, kdoví, kdy se mi to bude hodit. Jo a občas mě ještě posedne sportovní duch… a zajdu do obchodu pěšky :)

Jak dlouho hodláš na Madbrahminy psát? Pracuješ ještě někde jinde nebo jen zde?
Tak dlouho jak to jen bude možné :) jedna z věcí, které jsem chtěl dělat už jako malej bylo právě psaní pro lidi, takže jsem tady maximálně spokojen a doufám, že mi to ještě hodně dlouho vydrží. I když těžko říct jak dlouho bude o čem psát, přece jen Fallouty už jsou dost staré hry a kdoví kdy bude a jak dopadne trojka… Kromě téhle stránky pracuju ještě na už zmiňovaném Resurrectionu, na víc už mi nezbývá čas, respektive chuť. 

Co si myslíš o The Fall, což by měla být vlastně hra podobná Fallout? Budete se i jím nějak více zabývat nebo zůstane věrní pouze Falloutu?
To zatím ještě nevím. Za sebe říkám, že já se jí věnovat z časových a výpočetních důvodů nemůžu, takže to buď zbude na některém z kolegů, nebo zkrátka zůstaneme při starém. Já osobně bych se zařazení článkům k této hře příliš nebránil, ale fakt je, že všichni máme poněkud prehistorické počítače, takže kdo ví… Určitě ale přidáme minimálně recenzi pod rubriku klony, kam shromažďujeme hry, které jsou Falloutu alespoň trochu podobné.

Chtěl by si čtenářům na konec něco vzkázat?
Jasně! :) Díky že chodíte na madbrahmínu, váš zájem nás hrozně těší a žene kupředu! :o) A na závěr malý dotazník: Dobrák nebo ha*zl? Zloun, čím víc polapených otroků, vykopaných hrobů a zářezů na pažbě, tím lépe :) Jet nebo Mentat? Eeeee…psycho by nebylo? :) Dávka nebo přesně mířená rána? Přesná, v pustině je o munici nouze. Do hlavy či do - ehm – spodní části těla? Hlava, je to jistější :) Fallout 1 nebo Fallout 2? Nešlo by oboje? Ne? Hmm… tak teda ta dvojka ;)

Autor:


Témata: Fallout

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Phantom Doctrine vypadá jako X-COM z doby studené války

Phantom Doctrine

Tahová strategie Phantom Doctrine zaujme především zasazením do doby studené války a orientací na plíživý postup. Jinak...

Původní začátek Mafie 3 byl prý tak drsný, že ho autoři nemohli vydat

Mafia III (PS4)

Mafia 3 prý měla na samém začátku obsahovat velice kontroverzní scénu, ale autoři ji nakonec nepoužili. Nejen, že ji ze...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...Najdete na iDNES.cz