Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ochrany, zase ty ochrany

  0:02aktualizováno  0:02
Za normálních okolností, pokud nebudete používat ochranu, nejlépe dvojitou, narodí se vám miminko.

Duelmail Zaklínač

Duelmail ZaklínačZa normálních okolností, pokud nebudete používat ochranu, nejlépe dvojitou, narodí se vám miminko. Někteří manažeři si myslí, že pokud nebudou omezovat platící zákazníky ochranářskými opatřeními, narodí se jim smečka pirátů. V této souvislosti raději uplatní pravidlo kolektivní viny a postihnou poctivce z nejpoctivějších různými čertovskými vajíčky.

Obecně to s ochranami na počítači není zrovna jednoduché. Zrovna jsem si nainstaloval jednu s hrozivým názvem Starforce a brzy pocítil její důsledky. Hrál jsem třikrát a z toho dvakrát mi hra spadla na plochu. Je vidět, že Nekromanti jsou i na DVDčku. Temný mesiáš vám na počítači opravdu pije krev a kouzlí neuvěřitelně temnou magií. Ještě štěstí, že Starforce v nových hrách není a nebude. Je tedy jasné, že mé doporučení k nákupu her s touto ochranou nedostanete.

Securom nebo Safedisc jsou naštěstí již méně problémové. No méně, jsou i tak problémové, protože kvůli nim někdy hru prostě nerozjedete. Pokud umíte anglicky, máte silný žaludek a snesete mírně neslušnou snůšku zajímavého výraziva, pusťte si třeba toto video. Ukazuje jak se z legálního hráče může stát mírně naštvaný uživatel cracku. Je to asi poslední varování pro vydavatele počítačových her. Ti, kdo platí a platí hodně by neměli mít problémy hru spustit jenom proto, že ochrana prostě nemá ráda nějaký běžný počítačový program, nedej bože dvě vypalovačky.

Electronic Arts

EA progresivně a iniciativně vstoupila na pole neorané a své nové hry uvedla do elektronické distribuce. No nové, jedna Zaklínač je vydána znovu a druhá je pouze velmi povedeným datadiskem s vylepšeným multiplayerem. S tímto způsobem distribuce spojila EA přínos nového obsahu s nižší cenou pro zákazníky. Witcher Enhanced Edition byl téměř okamžitě obohacen patchem, který do hry přidává tuny nových vylepšení a oprav. Nelze nic jiného než zatleskat.

Crysis Warhead (PC)Ještě před vydáním samostatně spustitelného datadisku ke střílečce Crysis se rozběhla zuřivá debata na téma síly a „otravnosti“ ochrany produktu. EA ji oficiálně hodnotí takto: „DRM (SecuROM) je klíčovým ekonomickým prvkem pro zajištění financování vývoje dalších her a rovněž práv jejich tvůrců.“

Naštěstí byly brzy vyvráceny informace o omezeném počtu instalací. Vypadá to, že si hru budeme nakonec moci nainstalovat na libovolný počet konfigurací a ani případný několikanásobný krach Windows by nám, po opětovném naběhnutí systému, neměl zabránit v hraní.

Oficiální stanovisko zní: „Společnost EA vyvíjí systém, který umožní spotřebitelům zrušit autorizaci jejich produktu na jednom počítači a přesunu na jiné. Tento systém poskytne přímou kontrolu nad správou autorizací na neomezeném množství počítačů bez nutnosti kontaktovat zákaznický servis EA.“ Na četné dotazy ovšem odpověděl sám Cevat Yerli tak, že hru je prozatím možno v libovolném množství instalovat na 5 počítačových konfigurací. Následně nebudete nuceni vkládat do mechaniky DVD s hrou.

Pokud ovšem hru budete chtít instalovat na více než pět konfigurací, je vám k dispozici Zákaznický servis EA (technická podpora), který vám ochotně poskytne dodatečná ověření, která jsou zaručena. Rozhodně si však počet konfigurací pečlivě hlídejte a raději i zapisujte, protože budete muset vysvětlovat důvody. U Crysis Wars se hra ověřuje při prvním spuštění.

Pokud ovšem budete používat oficiální on-line servery, hra se bude ověřovat automaticky přes GameSpy, zde tedy bude nutný CD-Key. Z toho vyplývá i to, že v krabičce naleznete dva DVD disky, jeden s Crysis Warhead a druhý s Crysis Wars. Do budoucna naštěstí plánuje CryTek patch, který odstraní ověřování úplně. Toto je nejdůležitější tvrzení!

Crysis Warhead (PC)V komentářích k této záležitosti jsem nalezl jeden velmi trefný, i když přeci jenom až příliš ostrý: „EA totiž chrání hru - a to je progresivní novinka - hlavně před zákazníky.

Před potenciálními zákazníky, kteří by si hru rádi koupili, ale ještě raději si počkají na bazarovou slevu. A to je hnus nejtvrdšího kalibru, velebnosti. Svědčí to o nenasytnosti a morální degeneraci managementu v herním byznisu. Ale to už je jiná pohádka...“

Jiný zákazník to vidí následovně: „Spousta hráčů zastává názor, že ochrany proti kopírování se zbytečně projevují na ceně, takže způsobí akorát to, že si o to víc lidí hru nekoupí - kdo si ji stáhnout chce, ten to prostě udělá a není moc ochran, které by mu to znemožnily.“ Hodnocení těchto výroků ponechám výslovně na vašem uvážení. Jenom dodám jednu věc. Dojem, že kvůli ochraně je vyšší cena nesdílím. Domnívám se, že vysoká cena není v přímé závislosti na druhu ochrany, nýbrž v přímé závislosti na velikosti marže, kterou si jednotlivé subjekty vymyslí.

Jedním z paradoxních řešení, jak se zbavit her s otravnými ochranami je vstoupit do jedné z nich. Mám zde na mysli zmíněnou internetovou distribuci. Zde je nejdůležitějším a nejúspěšnějším hráčem Steam, protože Direct2Drive není ani rychlý ani spolehlivý. Pro mnohé z vás jde o relativně nový prostor, proto se pokusím naznačit jeho výhody a nevýhody. Nevýhodou, i když dnes v podstatě samozřejmostí, je nutnost stálého a vysokorychlostního připojení k síti. Nikoli k pavoučí, ale k internetové.

Steam o vás však rád shromažďuje veškeré možné údaje, naštěstí se však alespoň zeptá jestli ty o svém počítači chcete nebo nechcete poslat dál ke zpracování. Výhodou pak je, že vývojáři vědí pro jaké zákazníky mají hry dělat a jak rychle a jaké procento z nich upgraduje hardware i software na nejnovější stupeň. Dalším pozitivem je automatický systém patchování a neustále nový obsah pro vaši zakoupenou hru.

Velkým plusem měla být původně cena, jenže to tak úplně nevyšlo. Crysis Warhead stojí na Steamu 34,99 dolaru, zatímco prodloužená edice Zaklínače 39,99. Ani jedna z her není samozřejmě v češtině. Bohužel pro Evropany je to s Warhead ještě horší. K 35 dolarům je totiž nutno připočítat dalších sedm za Value Added Tax. Na Steamu je tedy nutné umět velmi dobře počítat, mít embosovanou kartu a především se nebát umístit své údaje o kontu do prostoru napadnutelného hackery. Že by šlo o jednoznačnou výhodu se říci nedá.

Navíc není možné ani tvrdit, že by Steam představoval prostor s nízkými cenami. Crysis Warhead se dá sehnat běžně kolem 30 dolarů, takže proč zrovna nakupovat na Steamu. GameStop ji nabízí ke stažení za 29,99, EA za 20 liber, což pro Čecha znamená dohromady asi 610 Kč. V České republice je doporučená cena stanovena na 799 Kč a v obchodě s hrami dostanete slevu 10%, tedy zaplatíte maximálně 719 Kč.

V Ostravě je možné ho koupit za 660 Kč, v Havířově za 549 Kč, na aukci nebo na inzerát pak hru seženete i levněji (551Kč). U Zaklínače je tomu podobně a použitý seženete od 350 Kč nahoru. Osobně však mohu říci, že mám se Steamem dobré zkušenosti. Po menším debaklu s hrou Sin Episodes 1: Emergence se dostavily pouze příjemné pocity při nákupu Orange Boxu. Nekupoval jsem ho samozřejmě přímo na Steamu a nezatěžoval se různými poplatky, kreditkami apod.

Občas se na aukci objeví výhodná nabídka tzv. Steam Key, který spočívá v tom, že zaplatíte nějakou nižší cenu a hru si ze Steamu stáhnete a opatchujete. Pak se prostě jen připojíte a hrajete. Je to pro budoucnost asi nejpokrokovější model. Ovšem i krabicová verze Oranže Box stojí nyní již celkem solidních 658 Kč.

Stalker: Clear SkyKdybychom se zabývali popularitou jednotlivých her, tak prozatím nevychází můj tip, že Spore bude jen pro děti. Prodává se solidně, již přes milion kusů, což GameStop mírně zvedlo náladu zkaženou propadem celkových zisků.

Do budoucnosti se určitě zaměřují na nové Call of Duty, které bylo na Games Convention Lipsku nejobletovanější. K dalším patřily Far Cry 2 a S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky. Celých 99% mladých Američanů a 94% Američanek mezi 12 a 17 lety tak bude mít co hrát.

Ovšem pouze 37% hráčů si zapne své PC, ostatní nepohrdnou kdejakou konzolí. To v Čechách jsou někteří hráči tak zakousnuti do svého počítače, že na aukci koupí hru skoro dvakrát tak dráž než v obchodě! Příklad za všechny F.E.A.R. Extraction Point stojí v obchodě 149 Kč a k tomu si vyžádáte slevu 10%, cena 134 Kč. V aukci 275 Kč. Tomu se říká chytrý nákup :-).

Autor:
Nejčtenější

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Cuphead
RECENZE: Nesnesete pomyšlení na to, že prohráváte? Cuphead není pro vás

Kdyby ve 30. letech existovaly videohry, určitě by byly dvourozměrné a zatraceně těžké. Stejně jako Cuphead.  celý článek

Další z rubriky

Netrpělivě očekávanou rubačku ze světa Pána prstenů jsme bohužel nedostali k...
Jatka ve Středozemi. Prvních pár hodin Shadow of War obrazem

Jednu z nejočekávanějších her podzimu hrajeme již třetí den a ještě stále nejsme na konci. Přečtěte si zatím naše dosavadní dojmy.  celý článek

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

Logitech G Powerplay
Herní myši Logitech G703 a G903 nabíjí přímo podložka. Jaké jsou?

Myš představuje pro hráče zcela zásadní doplněk, jehož pečlivý výběr ovlivňuje ve značné míře nejen herní prožitek, ale na profesionální či poloprofesionální...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.