Přilba Oculus Rift

Přilba Oculus Rift | foto: Alza

Virtuální realita má k dokonalosti daleko, skrývá však ohromný potenciál

  • 21
Technologické demo přilby Oculus Rift zdůraznilo silné i slabé stránky zařízení. V pátek 7. listopadu jsme mohli vyzkoušet speciální ukázku, která posloužila také jako důkaz grafických schopností studia Epic Games.

Z jeho dílen totiž technologické demo pochází a vzniklo ve spolupráci se společností Nvidia. Virtuální realita je totiž náročná na výkon a bez nejmodernějšího hardwaru její spuštění nepřipadá v úvahu. I přesto výkonný počítač chvílemi bojoval s počtem snímků za sekundu. Zejména ve chvílích, kdy jsem se freneticky otáčel do všech stran.

Ukázka běžela na vývojářské verzi Oculus Rift 2, kterou jsme měli možnost vyzkoušet již v červnu na herní výstavě E3 (čtěte první dojmy). Zatímco u graficky méně propracovaných her už nová přilba působí obstojně, u vizuálně nabušeného dema ona mřížkovitost obrazu kazila výsledný dojem. Pocit nadnášení však tentokrát zmizel.

Ukázka nebyla hratelná, sledovat ji šlo pouze jako divák na kolejnicích. Nic vám však nebránilo se libovolně otáčet a dívat se třeba za sebe. Z obrazu navíc bylo zjevné, že prostředí spadá do kategorie grafických orgií. Výsledný dojem však narážel na rozlišení obrazu, kvůli kterému má demo k realitě ještě daleko.

I přesto bylo pohlcení světem ve virtuální realitě neuvěřitelné. Jako pozorovatel máte v demu pocit, že v tom prostředí skutečně jste. Když kolem vás prolétávají kulky nebo třeba automobil po explozi, máte tendenci uhýbat hlavou. Je to zkrátka zážitek, který s 3D kinem vůbec není možné srovnávat. Uvěřitelnost je zde o několik úrovní dále.

Jak ovšem po ukázce zmiňoval i Igor Staněk z Nvidie, uspokojivý stav technologie je ještě několik let vzdálený. Vývojem musí projít jak grafický hardware, tak i Oculus Rift samotný. Čeká nás však nefalšovaná revoluce. Nejen pro hraní, ale třeba i pro sledování filmů.

Přesně to ostatně naznačilo technologické demo. Byl jsem pouhým divákem, ale prostorový dojem a možnost volně se rozhlížet posunuly zážitkové možnosti o světelné roky dopředu.

Dokážu si představit budoucnost, ve které se filmy budou točit kompletně před zeleným plátnem, nebo jako převádění pohybů do počítače (motion capturing). Veškeré prostředí pak vznikne digitálně a divák bude mít možnost volně se rozhlížet po scéně.

Přestávám pochybovat o tom, že virtuální realita je příští technologický převrat. Stále ji čeká nezanedbatelný kus cesty, ale ten výsledek bude vyrážet dech.


Témata: virtuální