Ilustrační fotografie přilby Oculus Rift a pohybového ovládání Oculus Touch

Ilustrační fotografie přilby Oculus Rift a pohybového ovládání Oculus Touch | foto: Oculus VR

Virtuální realita Oculus Rift pod palbou. Prý využívá kradené technologie

  • 8
Ačkoliv přilba Oculus Rift pomohla nastartovat stávající mánii okolo virtuální reality, podle společnosti ZeniMax vznikla díky kradené technologii a pojí se s ní řada právních přestupků. ZeniMax proto podal další žalobu.

Právní spor mezi firmami Oculus VR a ZeniMax probíhá již od května 2014. Nová žaloba však obsahuje více detailů a zahrnuje hned několik nařčení. Tvrdí například, že programátor John Carmack odcizil technologie ZeniMaxu. A ředitel Oculusu Brendan Iribe údajně vykonstruoval příběh geniálního mladíka, který ve své garáži vytvořil revoluční přístroj.

Tím mladíkem je Luckey Palmer, který prý porušil dohodu o mlčení podepsanou před návštěvou ZeniMaxu. Palmer Luckey tak podle právníků není geniálním vynálezcem.

ZeniMax versus John Carmack

Pod ZeniMax spadá vydavatelství Bethesda a firma vlastní také studio id Software. Tedy společnost spoluzaloženou právě Johnem Carmackem. Kvůli tomu je majetkem ZeniMaxu i Doom 3, se kterým Carmack ještě v id Software vytvořil prototyp pro virtuální realitu.

„Ten příběh není vůbec pravdivý. Luckey neměl dostatečné vzdělání, zdroje ani znalosti, aby dokázal vytvořit komerčně využitelnou technologii. Byl programátorem začátečníkem a závisel na kódu i hrách ZeniMaxu, aby prototyp Riftu mohl předvádět.“

Žaloba zmiňuje, že nepravdivý příběh pomohla šířit média, čímž o něm přesvědčila většinovou společnost. Výsledný dojem pak podtrhovala i Luckeyho veřejná vystoupení, při nichž se prý nepoctivě vykresloval jako vizionářský tvůrce virtuální reality.

EVE: Valkyrie patřilo mezi tituly vydané společně s uvedením helmy Oculus Rift na trh.

Právní dokumenty zmiňují také Johna Carmacka, technologického ředitele společnosti Oculus VR. O Carmackovi se v nich dočtete: „Během posledních dnů v ZeniMaxu místo dodržení smlouvy zkopíroval tisíce dokumentů na flash disk. A soubory po ukončení práce nikdy nevrátil.“

Žaloba také uvádí, že se Carmack do kanceláří ZeniMaxu vrátil i po ukončení zaměstnaneckého poměru. A odnesl si speciální nástroje pro práci na virtuální realitě, které jsou prý majetkem ZeniMaxu.

V žalobě nechybí ani firma Facebook, která prý před odkupem technologie obdržela kopii dohody o mlčenlivosti, ke které se Luckey zavázal. K odkoupení Oculusu VR tak došlo i navzdory „překrucovaní pravdy“ prováděné zástupci VR firmy.

Žaloba přitom upozorňuje, že o tehdejších právních krocích informovala řada předních médií, například New York Times, Wall Street Journal či USA Today.

Tiskový mluvčí Oculus VR ke sporu prohlásil pouze: „Žaloba podaná ZeniMaxem je jednostranná a představuje jen jejich verzi příběhu. I nadále věříme, že jde o neopodstatněný spor a veškerými nařčeními se budeme zabývat u soudu.“

O příběhu informoval magazín Game Informer.