Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oddworld: Munch’s Oddysee

  12:00aktualizováno  24. listopadu 1:09
Vítejte ve zvláštním světě plném zvláštních bytostí. Vítejte ve světě, kde dobro a láska opravdu zvítězí nad lží a nenávistí. Vítejte u exkluzivního projektu pro konzoli Xbox, u něhož si PC hráči mohou jen malovat své těžko splnitelné sny o případné emulaci a fandové konkurenčních videoherních platforem jen bezmocně skřípat zubama, proč že takto dobrá launchová hra není právě pro jejich systém!

Oddworld: Munch’s Oddysee

Tak jsme zase tady. Podivný Oddworld, kde se znovu budete moci potkat s neméně podivným hrdinou jménem Abe, představitelem rasy Mudokonů. Oproti předchozím inkarnacím na PSX se nyní díky hardwaru Xboxu nadějeme plně 3D světa, který vypadá opravdu na výbornou. Geograficky rozmanité scenérie pak nabízejí relativní svobodu pohybu po zdejší ploše, na níž se můžete těšit z potřebné míry detailů, jako když po obloze plují mračna a jejich pohyb dotváří na zemi ono charakteristické stínování.

Vyjma Abeho se tady připravte na nutnost ovládání dalšího vpravdě netradičního hrdiny, jímž je zástupce obojživelných Gabbitů jménem Munch. Tohoto jednonohého drobečka se vám podaří vysvobodit z laboratoří, kde byl nešťastným subjektem farmaceutických výzkumů. Obě bizarní postavy pak musí rukou společnou a nerozdílnou zastavit zlo v podobě nenasytných Glukkonů a Vykkerů, přičemž ti druzí jsou badatelé provádějící v této části světa nehezké pokusy na zdejších zvířátkách, což se trochu osobně dotklo i Munche.

Připomeňme si nyní, s kým tu v úloze hlavních postav máme mít tu čest. Munch je poslední přeživší z rasy Gabbitů, což je čeleď mírumilovných obojživelníků. Jenomže Gabbitové se stali terčem žádostivé touhy Glukkonů, kteří je začali systematicky lovit pro jejich orgány - plíce mají pozitivní vliv pro zdravotnictví a vajíčka (Gabbiar), jež jsou zase velkou delikatesou pro Oddworld: Munch’s Oddysee gurmány možná nejenom z řad Glukkonů. Lačnost Glukkonů tak vede k vyhubení Gabbitů a Munch – jako takový poslední Mohykán, se musí postarat o to, aby se jeho rasa v podobě poslední snůšky vajíček znovu probudila k životu. A pak je tu Abe coby největší hrdina Oddworldu. Bývalý otrok s vyznamenáním „Služebník roku na Rupture Farm“, jenž si útěkem od svých chlebodárců a záchranou svých bližních u vedení podniku poněkud pokazil renomé, se tu znovu stává spasitelem světa. Nutno podotknout, že kooperativní ovládání Munche a Abeho nabízí řadu zcela nových herních možností. Třetí Oddworld v pořadí má být výtečným mixem akce, adventury a strategie! Pokud se někdo domnívá, že Xbox nemá co nabídnout, v tomhle případě jsou veškeré naděje příznivců konkurenčních táborů (Nintendo a Sony) poněkud liché, neboť v podobě Munch‘s Oddysee se tady rýsuje nejlepší launchová hra pro konzole nové generace. Nevěříte? Zkuste tedy naši a pak pokročme dále.

Co umí Abe; především utíkat (to mu jde skoro nejlépe), skákat, šplhat, zvedat k tomu určené předměty (např. Munche, který se poté dokáže dostat na blízkou vyvýšeninu) a pomocí speciálního zaříkávání (Chant) ovládnout vybraného nepřítele, takže z takového Sliga se střelnou zbraní rázem učiníte svého věrného bodyguarda, jenž vám bude sloužit do roztrhání těla (doslova a do písmene). Abe však nezná ten správný význam slova Oddworld: Munch’s Oddysee plavání a tak je čas pro představení Munchových předností, kde má tato vlastnost naopak nejvyšší prioritu. Munchovi však zase pro změnu dělá problém souš, ale na rozdíl od svého kamaráda v akci se s tímto nelehkým údělem vyrovnal mnohem lépe a jeho odpověď zní – turbo kolečkové křeslo. Munch dále disponuje hodně užitečnou schopností ovládat stroje jako jeřáby, bezpečnostní kamery apod.

K čemu bychom tak mohli přirovnat nutnou herní spolupráci mezi Abem a Munchem? Znáte titul Lost Vikings (PC, SNES, Mega Drive či jeho nepovedené pokračování na PSX)? Každý z trojice Vikingů uměl trošku něco jiného a musí se tak vzájemně v akci doplňovat! Tak takovéhle schéma vás čeká i tady, ale pro srovnání, puzzle v Oddworldu jsou ještě komplexnější.

Mezi Abem a Munchem budete volně „přepínat“. Takže to se takhle s Abem dostanete k nějaké vodní překážce a nemůžete postoupit dále. Zvolíte tedy Munche, se kterým inkriminované místo přeplavete, na druhé straně posléze po důkladném prozkoumání naleznete přepínač, díky němuž aktivujete speciální kanón na Abeho břehu, do něhož našeho Mudokona naládujete a vystřelíte přes vodní tok. Jestliže narazíte na nepřátele, cest, kterak se s nimi vypořádat, je vždy povícero. S Munchem obsadíte blízký stroj Oddworld: Munch’s Oddysee s mechanickou rukou a nyní můžete uchopit a spouštět explozivní barely na hlavy zlovolných protivníků. Nebo na tyto lze narukovat s Abem a jeho schopností zvedání předmětů, kdy uchopíte Sliga a odhodíte jej na místo, kde nemůže tolik škodit nebo nemůže už NIKDY škodit. Či mechanickou rukou přenesete Abeho do jinak nedostupné lokace nad kaňon s vašimi oponenty a nyní může Abe v klidu a bez nebezpečí z případných protiakcí sám házet výbušné sudy na nepřátele. K tomu ještě samotný Munch dále disponuje specifickým elektrickým atakem a vlastností ovládat na první pohled roztomilé kreaturky nazývající se Fuzzle. Jsou to srstnaté malé bytosti ne nepodobné chlupatým míčkům se zubisky (že by noví Critters? – jejich humor je totiž místy také poněkud hladový), kterým však Munch může zadat jednoduchý příkaz pro atak vybraného nepřítele, což s ohledem k jejich počtu také není úplně k zahození.

Uvedená pestrá várka možností, kterak se vypořádat s problémy, tak jasně naznačuje velkou variabilitu jakou tato hra bude oplývat. Do toho ještě kupa power-upů pro vylepšení pohybových schopností našich hrdinů (např. Abe takto dokáže vyběhnout kolmou stěnu), známá to interakce s NPC postavami formou specifické mluvy, inteligentní kamera nahlížející na vaše snažení v klasické třetí osobě s dodatečnou možností manuální korekce úhlu pohledu a automatickými nájezdy na Oddworld: Munch’s Oddysee důležitá místa dané lokace (odhalení spínačů apod.), autozaměřovací systém, možnost rychlého a okamžitého uložení pozice a nekonečně životů, kdy se po vaší smrti „respawnujete“ v nějaké k tomu určené lokaci a pokračujete v krasojízdě dál!

K ovládání. Je překvapivě jednoduché a kdokoliv, kdo tento titul hrál, si pochvaloval jeho rozvržení. Levý analog slouží pro pohyb v lokaci, tlačítko A vyvolává akci adekvátní dané situaci (např. skákání), manuální kamerou kroužíte za pomoci směrového kříže. R je pro ozřejmení vašeho statusu, skládajícího se z hodnoty zdraví a psychické energie umožňující otevírání dveří. Díky L vyvolává Abe své zaříkávací kouzlo, v případě Munche tento využívá sonar, s nímž dokáže najít v příslušné oblasti Fuzzle a otevřít teleporty pro jejich odeslání do bezpečí. Rozličné „pohovory“ s bytostmi zdejšího světa nakonec vedete skrze tlačítka X, Y a B, kdy je důležitá i síla stisku tlačítka, vyvolávající odlišné způsoby vyjadřování!

A jestli jsem to ještě neříkal, hypotetickým trumfem může být multiplayer pro dva hráče, kterýžto dá této hře další rozměr. Což však není potvrzené, pročež tuto informaci berte prosím s velkou rezervou. Nicméně Munch♥s Oddysee má všechny atributy stát se i tak kultovní gamesou, jež hned tak nezevšední!

Oddworld: Munch’s OddyseeOddworld: Munch’s Oddysee

Oddworld: Munch’s OddyseeOddworld: Munch’s Oddysee

Autor:


Témata: Humor, Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Rozšíření Warframe nazvané Sacrifice dál buduje silný příběh

Warframe: The Sacrifice

Zhruba jednou za dva roky přibude do Warframe výpravná příběhová mise. Většinou ukrývá nezapomenutelný emotivní moment...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...Najdete na iDNES.cz