Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oddworld: Munch’s Oddysee

  12:00aktualizováno  24. listopadu 1:09
Vítejte ve zvláštním světě plném zvláštních bytostí. Vítejte ve světě, kde dobro a láska opravdu zvítězí nad lží a nenávistí. Vítejte u exkluzivního projektu pro konzoli Xbox, u něhož si PC hráči mohou jen malovat své těžko splnitelné sny o případné emulaci a fandové konkurenčních videoherních platforem jen bezmocně skřípat zubama, proč že takto dobrá launchová hra není právě pro jejich systém!

Oddworld: Munch’s Oddysee

Tak jsme zase tady. Podivný Oddworld, kde se znovu budete moci potkat s neméně podivným hrdinou jménem Abe, představitelem rasy Mudokonů. Oproti předchozím inkarnacím na PSX se nyní díky hardwaru Xboxu nadějeme plně 3D světa, který vypadá opravdu na výbornou. Geograficky rozmanité scenérie pak nabízejí relativní svobodu pohybu po zdejší ploše, na níž se můžete těšit z potřebné míry detailů, jako když po obloze plují mračna a jejich pohyb dotváří na zemi ono charakteristické stínování.

Vyjma Abeho se tady připravte na nutnost ovládání dalšího vpravdě netradičního hrdiny, jímž je zástupce obojživelných Gabbitů jménem Munch. Tohoto jednonohého drobečka se vám podaří vysvobodit z laboratoří, kde byl nešťastným subjektem farmaceutických výzkumů. Obě bizarní postavy pak musí rukou společnou a nerozdílnou zastavit zlo v podobě nenasytných Glukkonů a Vykkerů, přičemž ti druzí jsou badatelé provádějící v této části světa nehezké pokusy na zdejších zvířátkách, což se trochu osobně dotklo i Munche.

Připomeňme si nyní, s kým tu v úloze hlavních postav máme mít tu čest. Munch je poslední přeživší z rasy Gabbitů, což je čeleď mírumilovných obojživelníků. Jenomže Gabbitové se stali terčem žádostivé touhy Glukkonů, kteří je začali systematicky lovit pro jejich orgány - plíce mají pozitivní vliv pro zdravotnictví a vajíčka (Gabbiar), jež jsou zase velkou delikatesou pro Oddworld: Munch’s Oddysee gurmány možná nejenom z řad Glukkonů. Lačnost Glukkonů tak vede k vyhubení Gabbitů a Munch – jako takový poslední Mohykán, se musí postarat o to, aby se jeho rasa v podobě poslední snůšky vajíček znovu probudila k životu. A pak je tu Abe coby největší hrdina Oddworldu. Bývalý otrok s vyznamenáním „Služebník roku na Rupture Farm“, jenž si útěkem od svých chlebodárců a záchranou svých bližních u vedení podniku poněkud pokazil renomé, se tu znovu stává spasitelem světa. Nutno podotknout, že kooperativní ovládání Munche a Abeho nabízí řadu zcela nových herních možností. Třetí Oddworld v pořadí má být výtečným mixem akce, adventury a strategie! Pokud se někdo domnívá, že Xbox nemá co nabídnout, v tomhle případě jsou veškeré naděje příznivců konkurenčních táborů (Nintendo a Sony) poněkud liché, neboť v podobě Munch‘s Oddysee se tady rýsuje nejlepší launchová hra pro konzole nové generace. Nevěříte? Zkuste tedy naši a pak pokročme dále.

Co umí Abe; především utíkat (to mu jde skoro nejlépe), skákat, šplhat, zvedat k tomu určené předměty (např. Munche, který se poté dokáže dostat na blízkou vyvýšeninu) a pomocí speciálního zaříkávání (Chant) ovládnout vybraného nepřítele, takže z takového Sliga se střelnou zbraní rázem učiníte svého věrného bodyguarda, jenž vám bude sloužit do roztrhání těla (doslova a do písmene). Abe však nezná ten správný význam slova Oddworld: Munch’s Oddysee plavání a tak je čas pro představení Munchových předností, kde má tato vlastnost naopak nejvyšší prioritu. Munchovi však zase pro změnu dělá problém souš, ale na rozdíl od svého kamaráda v akci se s tímto nelehkým údělem vyrovnal mnohem lépe a jeho odpověď zní – turbo kolečkové křeslo. Munch dále disponuje hodně užitečnou schopností ovládat stroje jako jeřáby, bezpečnostní kamery apod.

K čemu bychom tak mohli přirovnat nutnou herní spolupráci mezi Abem a Munchem? Znáte titul Lost Vikings (PC, SNES, Mega Drive či jeho nepovedené pokračování na PSX)? Každý z trojice Vikingů uměl trošku něco jiného a musí se tak vzájemně v akci doplňovat! Tak takovéhle schéma vás čeká i tady, ale pro srovnání, puzzle v Oddworldu jsou ještě komplexnější.

Mezi Abem a Munchem budete volně „přepínat“. Takže to se takhle s Abem dostanete k nějaké vodní překážce a nemůžete postoupit dále. Zvolíte tedy Munche, se kterým inkriminované místo přeplavete, na druhé straně posléze po důkladném prozkoumání naleznete přepínač, díky němuž aktivujete speciální kanón na Abeho břehu, do něhož našeho Mudokona naládujete a vystřelíte přes vodní tok. Jestliže narazíte na nepřátele, cest, kterak se s nimi vypořádat, je vždy povícero. S Munchem obsadíte blízký stroj Oddworld: Munch’s Oddysee s mechanickou rukou a nyní můžete uchopit a spouštět explozivní barely na hlavy zlovolných protivníků. Nebo na tyto lze narukovat s Abem a jeho schopností zvedání předmětů, kdy uchopíte Sliga a odhodíte jej na místo, kde nemůže tolik škodit nebo nemůže už NIKDY škodit. Či mechanickou rukou přenesete Abeho do jinak nedostupné lokace nad kaňon s vašimi oponenty a nyní může Abe v klidu a bez nebezpečí z případných protiakcí sám házet výbušné sudy na nepřátele. K tomu ještě samotný Munch dále disponuje specifickým elektrickým atakem a vlastností ovládat na první pohled roztomilé kreaturky nazývající se Fuzzle. Jsou to srstnaté malé bytosti ne nepodobné chlupatým míčkům se zubisky (že by noví Critters? – jejich humor je totiž místy také poněkud hladový), kterým však Munch může zadat jednoduchý příkaz pro atak vybraného nepřítele, což s ohledem k jejich počtu také není úplně k zahození.

Uvedená pestrá várka možností, kterak se vypořádat s problémy, tak jasně naznačuje velkou variabilitu jakou tato hra bude oplývat. Do toho ještě kupa power-upů pro vylepšení pohybových schopností našich hrdinů (např. Abe takto dokáže vyběhnout kolmou stěnu), známá to interakce s NPC postavami formou specifické mluvy, inteligentní kamera nahlížející na vaše snažení v klasické třetí osobě s dodatečnou možností manuální korekce úhlu pohledu a automatickými nájezdy na Oddworld: Munch’s Oddysee důležitá místa dané lokace (odhalení spínačů apod.), autozaměřovací systém, možnost rychlého a okamžitého uložení pozice a nekonečně životů, kdy se po vaší smrti „respawnujete“ v nějaké k tomu určené lokaci a pokračujete v krasojízdě dál!

K ovládání. Je překvapivě jednoduché a kdokoliv, kdo tento titul hrál, si pochvaloval jeho rozvržení. Levý analog slouží pro pohyb v lokaci, tlačítko A vyvolává akci adekvátní dané situaci (např. skákání), manuální kamerou kroužíte za pomoci směrového kříže. R je pro ozřejmení vašeho statusu, skládajícího se z hodnoty zdraví a psychické energie umožňující otevírání dveří. Díky L vyvolává Abe své zaříkávací kouzlo, v případě Munche tento využívá sonar, s nímž dokáže najít v příslušné oblasti Fuzzle a otevřít teleporty pro jejich odeslání do bezpečí. Rozličné „pohovory“ s bytostmi zdejšího světa nakonec vedete skrze tlačítka X, Y a B, kdy je důležitá i síla stisku tlačítka, vyvolávající odlišné způsoby vyjadřování!

A jestli jsem to ještě neříkal, hypotetickým trumfem může být multiplayer pro dva hráče, kterýžto dá této hře další rozměr. Což však není potvrzené, pročež tuto informaci berte prosím s velkou rezervou. Nicméně Munch♥s Oddysee má všechny atributy stát se i tak kultovní gamesou, jež hned tak nezevšední!

Oddworld: Munch’s OddyseeOddworld: Munch’s Oddysee

Oddworld: Munch’s OddyseeOddworld: Munch’s Oddysee

Autor:


Témata: Humor, Xbox

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

RECENZE: Bayonetta 1 & 2 jsou špičkové akce se svůdnou hlavní hrdinkou

Bayonetta

Tuhle kočku moc dobře znáte. Kroutí zadkem, natřásá ňadry a střílí i nohama. To nemůže být nikdo jiný než Bayonetta....

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Díky změnám na Steamu bude utrácení ještě o něco jednodušší než dříve

Steam

Na Steamu započalo další kolo slev. Díky změnám ve struktuře wishlistu se tentokrát můžete v akcích zorientovat mnohem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz