Oficiální LCD displej SONY pro PSone

  • 10
Vlastníte PSone? Jestliže ano, pak speciálně pro vás je určen tento článek. V něm vám totiž podrobně představíme oficiální LCD displej pro tuhle platformu, z níž se tak rázem stává šikovně přenosná konzole na cesty.
LCD displej pro PSone

Před několika lety v Sony přemýšleli, jak povzbudit prodejnost svého nejlepšího koně - konzole Playstation. Celý svět se těšil na čerstvou PS2 a Sony se obávalo umíráčku zvonícího nad PSX. Tenkrát padl chytrý návrh, aby se tato konzole předělala pro možné přenášení a využití na cestách. Mělo se za to, že je to jediná cesta pro podporu prodeje bez nutnosti zlepšovat hardware systému. Ruku v ruce s tímto návrhem bylo rozhodnuto, že se započne s vývojem lehkého LCD displeje, který bude jednoduše integrovatelný do konzole a spolu s akumulátorovou baterií vytvoří z PSone unikátní přenosnou konzoli, nezávislou na okolní infrastruktuře. Představitelům Sony zřejmě míchalo žlučí Nintendo se svým GameBoyem.

Pravda je taková, že PSone ve spolupráci s těmito přídavnými zařízeními nemá na současném trhu rovnocenného partnera. Pro PS2 jsou sice LCD obrazovky také vyvíjeny, nicméně jsou pro přenášení velké a těžké. Dreamcast nic podobného neměl a asi ani nemá a Nintendo GameCube, i když již displej představen byl, je stále oproti PSone jakýmsi mastodontem - a to především cenou!

Takže PSone, která je již nějakou dobu na světě, je oproti předchůdci PSX důsledně zmenšená a odlehčená o síťový zdroj, který je jak známo samostatný. Akumulátory jsou u nás také k dostání, byť pouze neoficiální, které se připojují kabelem a vydrží zatím kolem 2-3 hodin provozu konzole. Od konce minulého roku je konečně na českém trhu i oficiální displej Sony, který tak následoval několik neoficiálních verzí.

Od nich se poměrně dosti výrazně liší. Kromě příkladného dílenského zpracování a zcela shodném designu v duchu PSone je to hlavně špičkový TFT displej, se kterými má Sony zkušenosti zejména z řady notebooků Vaio. Ten využívá napájení PSone a tak k němu není potřeba druhý síťový adaptér, což se o některých konkurenčních displejích nedá říci.

LCD displej pro PSone

„Tovární“ displej nese označení SCPH-152 a recenzovaný kousek byl vyroben v Koreji. Že by se displeje externě montovali u Samsungu, který ovládá trh s TFT zobrazovači? Jeho spotřeba je 6.8 W a jak jsem již řekl, využívá adaptér PSone, který se připojuje na zadní stranu displeje a přes průchodku pak napájí i konzoli. Při jejím zapnutí se automaticky zapne i displej a při vypnutí PSone se také sám vypne.

Jeho rozměry kopírují velikost konzole, takže je široký 182, vysoký 186 a v oblasti displeje hluboký jen 34 milimetrů. Jeho hmotnost je pak 335 gramů. Vlastní zobrazovací jednotka je mezi ostatními displeji z těch větších, když má úhlopříčku celých 5 palců (127 milimetrů). Jeho rozměry tedy jsou 101.6 x 76.2 milimetrů. TFT displej je aktivní a fluorescenčně podsvícený, takže se dá používat i v naprosté tmě. Když je přimontován ke konzoli, lze jej vyklápět v rozmezí 165°.

Těleso displeje je na konzoli přichyceno pomocí dvojice šroubů, které displej dokonale fixují, nikde nic neskřípe, ani se neviklá. Výrobce pro dotažení doporučuje používat minci, ale i při použití plochého šroubováku se nemusíte obávat poškození jemných závitů na konzoli, protože jsou v kovové matici. Však se podívejte na zadní stranu své PSone, kde lehce objevíte příslušné „dírky“ pro uchycení displeje.

Do konzole mimo šroubů vede jednak zmiňovaný síťový konektor, který umožňuje napájení konzole a také průchodka AV výstupu, z níž displej odebírá obrazový i zvukový signál. Na LCD displej pro PSone zadní straně displeje to vypadá velmi podobně. Kromě napájecího vstupu pro adaptér je zde vyveden i AV výstup, který tak umožňuje přímo za chodu do soupravy zapojit i klasickou televizi. Signál pak vstupuje jak do displeje, tak i do TV najednou. Postrádal jsem pouze funkci, která by při zapojení televize vypnula displej při jeho zaklopení ke konzoli. Tím by se určitě prodloužila jeho životnost a displej by tak zbytečně nesvítil. Zobrazovač totiž díky vyklápění umožňuje bez potíží i klasické použití konzole s televizí, není jej tedy nutné v praxi z konzole odnímat. AV výstup je zcela identický s tím na konzoli, takže podporuje samozřejmě i všechny dostupné kabely včetně koaxiálního.

Další dvojice konektorů je ještě více praktická. Stereofonní sluchátkový výstup typu Jack 3,5 mm vyvede zvuk do zapojených sluchátek a současně s tímto se odpojí reproduktory, tudíž nerušíte okolí nadměrným "lomozem" z her. Poslední zásuvka slouží pro použití displeje jako malého monitoru. Jedná se o vstup také typu Jack 3,5 mm a je možno do něj zapojit třeba videokameru, digitální fotoaparát, videorekordér nebo DVD přehrávač, samozřejmě přes příslušný kabel. Displej signál na vstupu automaticky detekuje a okamžitě jej zobrazí. Bohužel takto přivedený signál je zobrazován pouze na displeji, nikoli na připojené televizi.

Přední část displeje pak zdobí stereofonní reproduktorky průměru 40 milimetrů s výkonem pouhý 1W, které ale svoji hlasitostí zcela dostačují a mimo nejvyššího vybuzení reprodukují zvuk velmi čistě a jasně. Jestliže máte jako já zkušenosti s malými chrastítky integrovanými do stojanů LCD monitorů k PC (např. LCD Lite On), pak vězte, že reproduktorky Sony displeje zní daleko lépe. Mezi nimi je pak na pravé straně elektronické ovládání hlasitosti. Podobně levou stranu okupuje ovladač světelného jasu displeje. Obé je indikováno jednoduchou stupnicí na obrazovce.

LCD displej pro PSone

Okénko displeje je mírně zapuštěno a tak více méně nehrozí jeho poškození při sklopení na konzoli, k čemuž pomáhají i dva gumové dorazy nad jeho horní hranou. Zaklopený displej věrně kopíruje dvířka CD mechaniky, jeho provedení i nápisy na něm jsou identické dvířek PSone, tudíž přiklopený celek působí velmi kompaktně a displej pak vypadá jako silnější kryt mechaniky. Designem je displej od Sony bez pochyb nejlépe provedený - v porovnání s konkurenty, s konzolí naprosto dokonale ladí až se chce uvěřit, že oba dva jsou jedno tělo.

Na konec jsem si nechal to nejdůležitější a tím je kvalita zobrazení a postřehy z provozu. Obrázek je jedním slovem fantastický! Rozměry displeje dávají zapomenout hrubému rozlišení Playstationu, hry vesměs vypadají jako by používaly alespoň dvojnásobné rozlišení než PSone dokáže zobrazit. Barvy jsou také daleko sytější než na TV a zejména ostrost je v porovnání s TV zcela bez konkurence. Trošku mrzí absence nastavení kontrastu a barevné sytosti, to je ale jen malé mínus, protože obrazové podání je zcela vyvážené.

Takový Colin McRae 2.0 vypadá skoro jako trojka z PS2, Formule One od SCEE je daleko reálnější i živější a TOCA WRC vám ukáže takové nádherné západy slunce, jaké normálně nikdy neuvidíte. Obecně všechny automobilové simulátory a vůbec všechny dynamické hry vypadají na displeji úchvatně.

Barevně výrazné kousky jako Spyro, Crash a podobné již tolik údivu ve vašich obličejích nevykouzlí, protože jsou dostatečně barevně syté i na normální TV. Doporučuji zhlédnout jinak zle kostičkové Gran Turismo 2, u kterého je snad nejvíce znát jemnější podání a hra tak vypadá mnohem hladší.

LCD displej pro PSone

Jediný podstatný kaz spočívá v nedokonalém vystředění obrazu na displeji, kdy u některých her (opět u GT2 nejvíce) je obraz posunut k jednomu kraji a tak je maličko ustřižený. U většiny z mnou testovaných padesáti her se to dá manuálně vycentrovat, ale u některých (např. GT2 :o) to není možné. Jedná se řádově asi o desetinky milimetru, nejvíce jeden až dva milimetry oříznutí. Navíc displej nedokáže zobrazovat po celé ploše, ale vytváří malé černé okraje hlavně na bocích.

Byl jsem ale příjemně překvapen, když jsem zjistil, že displej si bez problémů poradí i s NTSC signálem! Zobrazení je v tomto případě stejné jako při normě PAL, včetně malých okrajů. I pro tento displej platí pravidlo, že by se k němu neměly používat světelné pistole, protože mohou způsobit světelné interference a poškození obrazovky. Během mnohahodinového používání jsem nezaznamenal ani jediný „vypadlý“ pixel (malá černá tečka na obrazovce způsobená spálením obrazového bodu, občasná to konstrukční vada displejů) a tak se mám právo domnívat o velmi kvalitním nanesení světlovodivého povrchu v displeji.

V současné době je tento displej na českém trhu k mání v soupravě s konzolí PSone za cenu 5.400,-. Displej samotný pak vyjde na 4000,-. Samotná obrazovka je tak oproti kombu poměrně drahá, nicméně při její tuzemské premiéře jsem zaregistroval i poměrně hrůznou cenu kolem 6000,- Kč! Ovšem v avizovaném kombu pak cena displeje vychází velmi slušně. Za akceptovatelnou cenu dostanete ojedinělý a špičkový LCD displej, který posune možnosti vaší oblíbené PSone o mnoho dále a také „zmodernizuje“ starý grafický kabátek vašich her. Budu rád, když se o své případné postřehy či otázky ohledně všech LCD displejů pro PSone podělíte v diskusi.