Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Onimusha: Dawn of Dreams – jinak, ale dobře

  12:00aktualizováno  3. dubna 1:07
Čtvrtý díl série, o které se hlásalo, že bude mít části jen tři? Ne, že bychom to nečekali. A dokonce jsme rádi, že jsme byli svým způsobem taháni za frňák.

Onimusha: Dawn of Dreams Onimusha 3: Demon Siege byla důstojným zakončením akčně-adventurní série, která patřila k vrcholům svého žánru. Capcomáčtí borci se nakonec rozhodli, že v nejlepším skončí a ohlásili, že třetí díl je poslední. Jenže jakkoliv zásadový člověk jste, peníze vás přesvědčí, že i ze zdánlivě pevn0ho rozhodnutí, je občas možné ustoupit. A Onimusha 3 se prodávala více než dobře. Třešinkou na dortu pak byly pochvalné recenze napříč světem. Nemohlo to skončit jinak, než rozhodnutím, které slibovalo, že davy nenasytných fanoušků uspokojí další pokračování.

Jenže, aby se neřeklo, že se tvůrci vezou jen na známém jméně a samotný herní systém nechávají stárnout jako děti své rodiče v domově důchodců, obměnili několik zásadních aspektů. Jak asi čekáte, dozvíte se je později, takže nebuďte líní a čtěte dál. Jedno vám ale prozradím hned, Onimusha: Dawn of Dreams zůstává žánrem věrná svým předchůdcům, takže pokud čekáte, že budete trávit hodiny zabíjením démonických nepřátel a zbytek herního času řešením adventurních úkolů, máte správný odhad.

Onimusha: Dawn of Dreams

Bojový systém je hodně komplexní, nabízí poměrně velké množství možností.

Naopak příběh navazuje na minulé hry jen minimálně. Odehrává se sice ve feudálním Japonsku, ale žádný hrdina z předchozích dílů tu nehraje důležitou roli. Děj je zasazen do doby přibližně 15 let od událostí, které se odehrály v Demon Siege (samozřejmě od těch, které proběhly v zemi vycházejícího slunce, pokud si pamatuje, část hry jste také strávili v současné Paříži). Oda Nobunaga nebyl žádný béčkový záporák a věděl, že jednou přijde sexy bojovnice nebo bojovník, kteří mu katanou naruší jeho plány tykající se nadvlády nad světem. A proto si začal vychovávat svého nástupce, lorda Hideyoshiho, který si se svým bývalým pánem vůbec nezadá. Je mocný, je slizký, je silný a proradný. S pomocí temné síly Genmy a magických stromů (které vznikly přeměnou nevinných lidí) nechce nic jiného, než si podmanit celou Zemi. Jenže opět se, což není překvapení, vynořil někdo, kdo se mu to hodlá ztížit, nejlépe překazit. Je to blond válečník jménem Soki, jeho syn.

Onimusha: Dawn of Dreams Nebude ovšem sám. V původních titulech jste si také občas vyzkoušeli kůži někoho jiného, ale tentokráte se na mise vydají dva bojovníci. Soki plus jedna další osoba. Partnera si můžete u Savepointu vyměnit podle potřeby. Každá z nabízených postav zvládá něco jiného, co druhá nedokáže. Toho budete muset v některých místech využít. Často budete potřebovat jejich unikátní talenty (vystřelovací lano, schopnost prolézt do úzkých prostor, talent mluvit s mrtvými nebo obrovskou sílu). Žádný z charakterů ale nebyl ochuzen, takže je plnohodnotně hratelný, vylepšují se jeho schopnosti, má svou vlastní zásobu zbraní a unikátní styl boje. Soki, sice projde některými střety s bossy sám, ale obvykle se do bitvy vrhá duo, mezi kterým můžete libovolně přepínat. Navíc, svému doprovodu můžete také doporučit, co má dělat a on bez odmlouvání poslechne. Pomocí směrového kříže lze určit, zda se má vrhnout do boje, stát po vašem boku, provést svou specialitku nebo se stáhnout do ústraní a nabírat síly. To je vynikající pro těžší souboje, kdy si můžete střídat hrdiny. Jeden válčí, druhý čeká v rohu a léčí se. A to je asi nejlepší možnost, protože pokud necháte působit počítačem řízenou postavu jako první voj, tak je často za pár vteřin mrtvá. Pokud se to stane, tak jí buďto Onimusha: Dawn of Dreams můžete probudit pomocí léčivého nápoje nebo počkat, než se vzkřísí sama. Jen malá rada, vylepšujte schopnosti každé postavy, na konci se vám to bude hodit.

Ze zabitých oblud někdy vypadne i finanční částka, kterou můžete utratit ve svém úkrytu.

Během akce tedy nejsou společníci moc velkým přínosem, ale pro splnění některých úkolů jsou nepostradatelní. O jejich speciálních schopnostech už jsem něco napsal, ale také některé logické hádanky žádají jejich pomoc. Zatímco v Onimushe 3 byla adventurní část založena především na různých předmětech a jejich použití ve dvou obdobích lidské historie, tentokráte se spíše sází na přímou kooperaci. Například jeden hrdina musí stisknout tlačítko, které otevře kryt chránící orb. Do toho musí střelit druhá postava, která čeká na předem určeném místě. Důležité body se automaticky zvýrazní, pokud se k nim dostatečně přiblížíte, takže Onimusha: Dawn of Dreams většinou není problém s následujícím postupem dál. A pokud by náhodou byl, tak po stisknutí tlačítka se objeví nápověda, která naznačí, kdo je pro daný úkol vhodný. Pokud si chcete protrénovat mozkové závity ještě více, tak někdy narazíte na truhly, které nabídnou puzzle, po jehož vyřešení získáte nějaký pěkný (a funkční) předmět (pro zajímavost, pokladnici můžete i rozbít, ale získaný artefakt musíte nechat identifikovat za tučný peníz).

Ty se dělí do několika skupin. Zbraně, které můžete nadále vylepšovat, stejně jako brnění. Vlastnosti vám zlepší prsteny, náhrdelníky a podobné klenoty. Nakonec jsou tu ještě elixíry dodávající životní, magickou nebo Oni energii. Funkce životní je jasná, pokud vám klesne na nulu, pak zemřete a začínáte znovu buďto v aktuální lokaci (hra vás vzkřísí většinou velmi blízko místa, kde jste situaci nezvládli) nebo můžete začít od posledního Savepointu. Magická energie slouží ke speciálnímu úderu, který je logicky silnější než klasický. A jestliže použijete tento a správně si načasujete několikanásobné stisknutí standardního úderu, pak zasáhnete více nepřátel najednou a účinek je nejen stylový, ale i devastující. Přístup k Oni energii získáte až v pozdějších fázích hry. Každá z postav měla to štěstí, že jí prostupuje Oni, což jí umožní proměnit se v nadlidskou bytost, která je silnější, Onimusha: Dawn of Dreams rychlejší a umí ještě pár zajímavých kousků. Všechny tři ukazatele naplňujete s pomocí duší, které extrahujete ze zabitých démonických bytostí.

Bojový systém je hodně komplexní, nabízí poměrně velké množství možností. Důležité jsou jak útoky, tak správně načasované blokování nebo nakládání s energiemi. Přestože je akce dynamická, vyžaduje dostatek taktických schopností. Hlavně během bojů s bossy je důležité odpozorovat jejich slabá místa a zaměřit se na ně. Podstatné je i dávat si pozor, jak rozdělit body, které získáte během postupu na vyšší levely. Jak bylo řečeno, zbraně a ochranné pomůcky můžete vylepšovat také, a to s pomocí červených duší. S těmi šetřete, pozorně si promyslete, do jakého předmětu budete investovat.

Bylo nás pět

Kromě Sokiho se během své cesty za spravedlností ujmete dalších čtyř postav. Každá má jiný styl boje, ale i jiný důvod, proč se vydávají vstříc velkému nebezpečí. A opravdu není na nikoho zapomenuto, každý z charakterů se dostane ke slovu i k činu.

Jubei – mladá šlechtična, která byla vyslána, aby zlikvidovala svého příbuzného, který pohanil svůj rod, protože se přidal k vyznavačům démonické Genmy. Jubei je sice drobná, ale zato mrštná bojovnice s katanou. Je rychlá a spoléhá na dynamický sled úderů následujících za sebou. Jako jediná se dokáže protáhnout skrze úzké otvory.

Ohatsu – dívka, která byla nucena sloužit lordu Hideyoshimu, ale nakonec se i přes to, že díky tomu málem zemřela, přidala na stranu Oni bojovníků. K boji používá střelné zbraně a dokáže se s pomocí lana dostat do míst, kam by to jiní nezvládli.

Tenkai – mnich, který má nenahraditelné znalosti Genmy i Oni energie. Je schopen promlouvat s mrtvými a získávat tak neocenitelné informace i předměty. Mimo to je také výtečný válečník a ovládá mocnou magii.

Roberto – neuvěřitelně silný muž ze Španělska. Jeho vlastní otec, který se rozhodl přidat k uctívačům Genmy ho zradil a chtěl ho využít ve svých experimentech. Proto se ho Roberto snaží zničit. K tomu mu dopomáhají také nesmírně mocné ruce, s kterými dokáže rozbít ocelové dveře nebo posunout gigantické kamenné kvádry.

Onimusha: Dawn of Dreams Ze zabitých oblud někdy vypadne i finanční částka, kterou můžete utratit ve svém úkrytu. Kromě nákupů tu ještě můžete kombinovat některé artefakty v jiné (a obvykle lepší), ukládat, upgradovat postavy i předměty nebo identifikovat nalezené kousky. V této malé útulné místnosti se ocitnete vždy mezi úrovněmi.

Už jsme si zvykli, že série Onimusha nabízí špičkové audiovizuální zpracování. Tentokráte to platí spíše pro druhou část termínu„audiovizuální“. Hudba je velmi dobrá, dabing je někdy docela průměrný, za to graficky hra opět oslní. Scény, kdy se proháníte sakurovým hájem a všude padají okvětní lístky, na to se nezapomíná. Stejně tak intro a další animace jsou dech beroucí.

Klady a zápory

Plus Několik plně hratelných postav
Plus Grafické zpracování
Plus Strhující animace
Plus Komplexní bojový systém
Plus Herní doba přibližně 20 hodin

Mínus Dialogy nejsou vždy zvládnuty dobře
Mínus Minimální návaznost děje na předchozí díly

Onimusha: Dawn of Dreams je pokračováním, které fanoušky série pravděpodobně nezklame (i když jim možná budou chybět staré známé postavy), na druhou stranu přináší oproti starším dílům mnohá vylepšení. Sporné jsou sympatie k hlavnímu hrdinovi, přece jen, nemá tolik charismatu jako jeho předchůdci. Další trošku nejasnou záležitostí jsou adventurní úkoly. Já osobně jsem ocenil kooperativní logické hádanky více než hrátky s předměty a časem známé z Demon Siege, ale je to pouze otázka preferencí. Ať tak nebo tak, Onimusha: Dawn of Dreams je kvalitní akční adventura, která má co nabídnout.

Onimusha: Dawn of Dreams
Výrobce/Vydavatel Capcom/Capcom
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 311 kB
Verdikt: V herních postupech ne tolik odlišná od původních dílů, přesto plná novinek. Některé jsou svou kvalitou sporné, ale převažují ty kladné. Rozhodně jedna z kvalitnějších akčních adventur poslední doby.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:


Témata: dabing, Důchodci

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

Nissan Qashqai 1,6 16V + LPG
Nissan Qashqai 1,6 16V + LPG

r.v. 2009, naj. 115 400 km, LPG + benzín
199 877 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz