Aion

Aion

Online hry: jediná záchrana PC hraní

  • 143
Aion na špičce PC hitparád, pod palbou kritiky, nižší poplatky v Age of Conan a pomlouvání Star Wars The Old Republic.

Asi vás nepřekvapí, když vám řekneme, že jedinou nadějí na přetrvání PC jako herní platformy, jsou online hry. A možná strategické hry v reálném čase. A Sims. Ale to je vše. Všeobecné podezření dostává faktický rozměr při každém pohledu na prodejní hitparády počítačových her.

Aion

Aktuální zářijová prodejní čísla hovoří jasně. V první desítce PC titulů jsou tři MMORPG, ale hned v šesti různých krabicových verzích. Na prvním místě kraluje Aion od NCSoftu jako nováček, který prozatím okouzlil davy. Z absolutní špičky Aion sestřelil čtyři měsíce staré Sims 3. - číst recenzi hry Sims 3

Aion se ve sběratelské verzi dostal ještě na páté místo. Na třetím místě je další nováček na poli online her: Champions Online, akční vhled do světa superhrdinů. Až na čtvrté místo v září spadla stálice v podobě World of Warcraft: Wrath of King Lich. WoW pak následuje ještě na několika místech v různých baleních a datadiscích.

Jistě, nudná čísla, navíc jen z Ameriky, ale mluví jasně. Podobné výsledky nejsou nijak neobvyklé a netýkají se pouze nejaktuálnějších výstupů za uplynulý měsíc. Opakují se dokonce od doby, kdy MMO hry zdaleka nepatřily mezi mainstreamovou zábavu. Podobně totiž bodoval už původní EverQuest.

WoW: Wrath of Lich KingStejné je to i s žebříčky prodejů her v České republice, kde se do top ten dostávají téměř výhradně extrémně levné hry a pak právě MMOPRG, které prostě nejde "ukradnout". A to je dobře hlavně pro NCSoft, který během prvního měsíce prodal téměř milion kopií v USA a Evropě dohromady.

Úspěch Aionu nicméně vzbuzuje obavy z budoucnosti. Už pár týdnů po vydání nejnovější online hry se totiž vynořila spousta kritických názorů, které varují před osudem Warhammeru Online a Age of Conan, které se za první měsíc taky zdály na cestě k pokoření World of Warcraft. Aion totiž trpí podobnými problémy, včetně nedostatku obsahu v určitých fázích hry.

Negativa Aionu kromě jiných shrnul zakladatel herního serveru curse.com Hubert Thieblot v otevřeném dopisu NCSoftu. Jako největší problémy označil přílišné soustředění na hardcore hráče, kterých není tolik, výpadky obsahu, technické problémy v bitvách o pevnosti, otravné prodejce herních peněz a mizerné uživatelské rozhraní.

Aion

Nedostatek obsahu v Aionu je nejvýraznější mezi úrovněmi 18-20 a 22-25. Právě na této úrovni spousta lidí Aion přestává hrát kvůli nedostatku questů a nutnosti "grindovat" zkušenost zabíjením stovek stejných potvor. Podobně náročných je také posledních deset úrovní.

On i celkově Aion patří k hrám, které člověku nedají nic zadarmo, a i když se pár bláznů dokázalo dostat na maximální úroveň rychle, normální člověk má po pár dnech pocit, že se nehýbe nikam kupředu, na každý level musí intenzivně hrát několik dní. Podobně jako třeba v původním Everquestu nebo neúspěšném Vanguardu.

Problém je i s variabilitou vybavení a schopností zlepšovat postavu pomocí předmětů – kvalitních zbraní a zbrojí nepadá dost ani v instancích, které od hráčů vyžadují skutečné úsilí. Relativně jednoduchá grafika Aionu by přitom měla umožňovat nejen velkou nabídku různých vlastností zbraní, ale také jejich grafickou rozmanitost. Zatím to ale vypadá, že korejští vývojáři mají dost zvláštní představu o epické výzbroji. Alespoň podle obrázků, kterými se mimo jiné chlubí český vydavatel Aionu na Facebooku. Růžovou prostě nebereme.

AionI přesto, že Aion není zbrusu nová hra a má za sebou testování v provozu v Koreji, nevyhýbají se mu ani technické problémy. Ty se týkají bitev o pevnosti, kde hra padá lidem s výkonnými počítači, zatímco majitelé slabších mašin problémy neregistrují. NCSoft se zatím k problému nevyjádřil, i když na jeho odstranění nejspíše firemní inženýři pracují.

Další problém je pro úspěšné MMO hry typický. Jde o zástupy "farmářů", kteří rozesílají tisíce zpráv s nabídkou nákupu herní měny za reálné peníze. NCSoft už v poslední aktualizaci proti spammerům zabojoval, ale jejich činnost tím jen mírně omezil. Jejich přítomnost je nicméně známkou životaschopnosti hry a je na NCSoftu, aby upozornění na farmáře a spammery bral na vědomí a rychle reagoval.

Vzhledem k tomu, jak čile se se "zlatem" obchoduje v Lineage II, není moc pravděpodobné, že by se tenhle problém podařilo dokonale vyřešit. Totéž ale platí i o WoW. Další vývoj Aionu budeme samozřejmě sledovat, ostatně je to v tuhle chvíli nejvíc trendy MMOPRG na trhu, na větší pecky se zatím ještě čeká.

Age of Conan Rise of the GodslayerAge of Conan – zatím poslední MMO od Funcomu jsme už zmínili v lehce negativní souvislosti, ale máme i dobré zprávy. Funcom se snaží udržet hráče co nejdéle, a tak jim kromě bezplatného trialu nabízí také nižší poplatky.

Slevy se bohužel netýkají klasického měsíčního předplatného, ale pouze úpisů na delší dobu. Na druhou stranu už úpis na 3 měsíce nyní přinese snížení ceny o 20 procent, celoroční předplatné pak nabízí slevu o 45 procent. V absolutních číslech to je 36 Eur i s DPH za čtvrt roku hraní a 99 Eur za roční předplatné.

Sleva je to výrazná, ale přiznáme se, že zaplatit přes dva a půl tisíce korun najednou za hraní hry je trochu děsivé, ale o dost méně, než více než 5 tisíc za stejnou dobu při placení po měsících.

Star Trek Online – Online hra ze světa Star Treku si zatím díky zkušenostem svých vývojářů vysloužila spíše zdrženlivý přístup, ale to se může změnit. Hra právě vstoupila do stádia uzavřené bety, které se mohou zúčastnit i vybraní hráči, kteří se přihlásí na webových stránkách hry.

Kromě startu betatestování vývojáři upřesnili datum vydání na první čtvrtletí příštího roku. A aby se nenudili, začali rýpat do namluvení Star Wars: The Old Republic. Podle nich je to naprosto zbytečná záležitost, jejíž přínos neodpovídá vynaloženým prostředkům. Hráči prý stejně budou chtít rozhovory přeskakovat. Inu, každý od online hry čeká něco jiného. Nicméně každý, kdo hrál EQ2 nebo Age of Conan uzná, že v okamžiku, kdy se namluvení ztratilo, hra ztratila hodně ze svého kouzla.