Fury

Fury

Online hry útočí na ruské hráče

  • 3
Přehled novinek z online světů nejen o ruských rublech a useknutých hlavách

Rusko je se svými sto čtyřiceti miliony obyvatel skutečně zajímavým trhem a i přes vysokou míru pirátství to platí i pro herní průmysl. U MMORPG ještě o něco více, protože tento typ her jen tak „ukrást“ nejde. Že v Rusku existuje silná komunita hráčů online her na hrdiny mohou potvrdit ostřílení harcovníci z celé plejády onlinovek, od Ultimy Online až po World of Warcraf nebo Age of Conan. V populárních hrách vytvářejí Rusové silné hráčské spolky, které mají ambici ovládnout bitevní pole a schopnost tuto ambici dotáhnout do vítězného konce. Takový guilda RUScorp v Age of Conan na serveru Fury nemá moc konkurenci a s přehledem postavila jako první vůbec nejsilnější možnou pevnost. O stovkách usekaných hlav a jiných končetin hráčů jiných národností ani nemluvě.

World of WarCraft: Wrath of the Lich KingSilná komunita ruských hráčů zapůsobila i na obchodního ducha provozovatelů online her. Nejprve zareagoval Blizzard, který by měl právě dnes (pokud čtete Online světy v úterý 6. 8. 2008) spustit specializované servery určené právě ruským hráčům. To znamená, že si obyvatelé země, kde včera znamená zítra, zahrají kompletní hru i s datadiskem ve svém rodném jazyce a případné technické problémy s nimi budou řešit pracovníci zákaznické podpory v jejich rodném jazyce. 

Kromě nových krabic v obchodech nabídne Blizzard i možnost stažení ruského jazykového balíčku a transfer postav z evropských serverů na ty ruské zdarma. Možná, že ruská jazyková verze  dokáže oslovit i dříve narozené české hráče, kteří se ještě místo angličtiny či němčiny učili povinně gavariť pa rúsky.

LOTRo MoriaDruhou velkou MMORPG s příklonem k slovanským jazykům je Lord of the Rings Online. Turbine chce spustit ve spolupráci s místními firmami LOTRO kromě Ruska také v Číně a Koreji. Na podobné zacházení se mohou pomalu začít těšit i členové RUScorp v Age of Conan. Funcom totiž právě oznámil, že evropským serverům o něco uleví a nabídne Conana v ruštině. I když je otázka, zda se hráčům RUScorp bude chtít opouštět server, na který si už zvykli.

Ruskou verzi Conana bude Funcom nabízet ve spolupráci s 1C Company, Conan v azbuce přitom bude mít přeložené nejen texty, ale hráči se dočkají i namluvení všech herních dialogů. I takové detaily ukazují, jak zajímavý pro herní firmy ruský trh je. Bohužel, češtinou mluví jen pár milionů lidí, a proto se lokalizované verze velkých online her jen tak nedočkáme.

World of Warcraft/Age of Conan – U nejdiskutovanějších onlinovek současnosti ještě zůstaneme. Výkonný ředitel a zakladatel Blizzardu Mike Morhaime totiž přiznal, že Age of Conan skutečně z World of Warcraft odlákal nějaké hráče. Bohužel nezmínil přesná čísla, uvedl jen, že 40 % z uprchlíků se už do zelených pastvin Azerothu vrátilo.

WoW má podle šéfa Blizzardu přeci jen k dobru čtyři roky vylepšování, další drobnosti přidá datadisk, který má vyjít někdy mezi říjnem a prosincem tohoto roku. A protože Wrath of the Lich King nabídne i populární systém „achievementů“ vrátí se k hraní WoW i lidé, které hra dříve přestala bavit. Žebříčky nejlepších a bodování za plnění herních úkolů, tomu se prostě nedá odolat.

Fury – O australském pokusu napodobit úspěch akčních Guild Wars jsme se na Bonuswebu už něco napsali, a nebylo to vždy úplně lichotivé. Náš rozporuplný dojem ze hry sdíleli i hráči, takže provozovatel hry musel nejprve změnit obchodní model a hru nabídnout zdarma.  Ale ani po zrušení měsíčních poplatků si Fury v naší recenzi nezasloužila více než 60 %. Stejně tak ono zrušení poplatků nepomohlo hru zachránit. V pondělí Auran oznámil, že do 48 hodin vypne herní servery a Fury přestane existovat, a to včetně webových stránek.

Quake – že neznáte MMORPG Quake Online? To bude tím, že idSoft nabídky na vývoj takové hry odmítl. Důvodem nebyl nedostatek nabízených peněz, ale příliš velká rizika spojená s převodem herního světa a mechanizmů Quake do MMORPG podoby. Na druhou stranu se všichni mohou těšit na Quake Live, který bude možné hrát prostřednictvím webového prohlížeče. A protože bude obsahovat i možnost komunikace s tisíci dalších hráčů, klidně se pod označení MMORPG vejde, proč taky ne, když stejně označují své online akční hry i jiní vydavatelé, jako třeba Acclaim?

Ragnarok Online – Ragnarok online sice nezná každý, ale roztomilá japonská grafika přilákala k této online hře docela početnou komunitu, i v Česku hrají Ragnarok stovky lidí. Jednoduché grafické zpracování pomůže k rozšíření hry i za hranice PC, v prosinci by se měl Ragnarok objevit ve verzi pro kapesní herní zařízení Nintendo DS. Ragnarok Online DS si sice zachová své jméno, ale o skutečnou MMORPG nepůjde, prostřednictvím WiFi se budou moci spojit pouze tři hráči, na které bude čekat celkem 50 dungeonů, které mohou společně procházet. Od PC verze se liší i příběhová linie a nový je také hlavní hrdina Ares. Nechybí dokonce ani nové profese, temný rytíř a šaman.

Tabula Rasa – Futuristická MORPG z dílny NCSoftu a Richarda Garriotta se hlásí k olympijskému odkazu i po těch staletích a bez ohledu na vzdálenost v řádech desítek světelných let. Prozatím se hráči mohou utkat ve třech sportovních disciplínách – střelbě, šermu a velmi moderním zápase. Pravidla střelby jsou celkem jasná, sportovci dostanou speciální pistole a budou střílet na terč. U šermu půjde o boj na život a bezvědomí s ostrými zbraněmi no a nakonec inovovaný zápas bude probíhat formou velkého PvP klání. Trénink na testovacím serveru už začal, oficiální soutěže začnou v sobotu 9. srpna.

EVE online -  Po EverQuestu, Anarchy Online a World of Warcraft se dočkala vlastní knižní podoby i další online hra. Autorem knihy EVE: The Empyrean Age je Tony Gonzales, který se k EVE Online dostal v rámci betatestu a později pro provozovatele hry připravoval marketingové texty. A i když už před  EVE: The Empyrean Age napsal dvě novely, právě knížka ze světa EVE Online je jeho první publikovanou prací. Kniha má čtyři hlavní linie, takže si její čtení užijí fanoušci kterékoliv z hratelných ras. Kvalitu bohužel nedokážeme posoudit, ale podle ohlasů to vypadá, že titul ocení hlavně hráči EVE Online bez větších literárně-kritických ambic.