Vir Walker | foto: The Malware Museum

Muzeum virů připomíná počítačový pravěk. O data jste hráli v ruletě

  • 20
Kromě neškodných žertů se počítače v minulosti mohly infikovat i brutálními viry. Některé bez tázání smazaly obsah disku, jiné likvidovaly části dat jen ve specifický den v roce a další vám umožnily záchranu. Fungovaly totiž jako hry a v případě vašeho vítězství počítač zůstal nedotčený.

Tuto minulost připomíná on-line muzeum virů, ve kterém lze zákeřné programy zkoušet v bezpečném prostředí. Běží v emulaci operačního systému DOS a autoři projektu viry zbavili jejich nebezpečných parametrů.

Vyčnívá například projekt Q Casino, ve kterém si můžete zahrát ruletu o obsah disku a autorovo telefonní číslo. Restart navíc nebyl řešením, virus by totiž v reakci na to data okamžitě smazal. Hrát jste zkrátka museli.

My virus zkoušeli pětkrát a při čtyřech pokusech bychom o data přišli. Když se však podařilo vyhrát, program napsal: „Bastarde. Tentokrát jsi měl štěstí, ale pro své vlastní dobro počítač vypni a do zítřka nepouštěj.“

Kromě agresivních programů však muzeum zahrnuje i ty méně kruté. Některé vám na obrazovku vykreslí chodící postavičku, jiné dočasně rozblikají monitor a další přes příkazovou řádku vyšlou pinpongový míček.

Web obsahuje téměř dvě stě programů, ale i vědeckou studii, která funkčnost i část historie virů přibližuje. V textu se můžete dočíst, že většina virů nebezpečnou složku vůbec neobsahovala a jejich hlavním cílem bylo se nenápadně zkopírovat na co největší množství počítačů.

Autor studie Mikko Hypponen uvádí, že některé z agresivních programů ani nefungovaly. V souvislosti s tím spekuluje, že se tvůrci virů své vlastní počiny báli testovat. Kód tak mnohdy obsahuje chyby a data nemaže.