Online světy: Agentura vás vidí

  12:00aktualizováno  12. června 11:02
Špiónská MMORPG od Sony spojí svět PC a PS3, zavede vás i do Prahy *** LOTRO s doživotním předplatným pro každého *** Nová sezóna pro MU Online *** Demokracie v EVE Online

Po cudném přiznání, že vývojové studio Sony Online Entertainment v Seattle připravuje nový online projekt se špionážní tématikou, přišla podrobná zpověď. Sony představilo The Agency, novou akčně zaměřenou MMORPG, která opouští světy bujaré fantazie a přibližuje se realitě. Nadnesené realitě východní Evropy plné násilí, podvodů, zrady a špiónů. Akčnímu zaměření neodpovídá pouze výměna mečů (železných nebo světelných) za střelné zbraně, ale také celý herní koncept, který staví více na odkazu Doomu než EverQuestu. Cílem Agentury je nabídnout zábavu bez nutnosti honby za levely a nejlepším vybavením, podobně jako v Counter Strike nebo Doomu – stačí sebrat pistoli a vyrazit za dobrodružstvím.

Agentura spadá do zatím nepříliš rozšířeného žánru MMOFPS, tedy online stříleček pro spoustu hráčů, samozřejmě s prvky vývoje postavy. V herním prostředí se hráči stávají členy tajných organizací. Na výběr přitom mají dvě možnosti. Mohou si vybrat kariéru skutečného špióna, který se ke svému cíli dostává nepozorovaně, například klimatizací nebo kanály, a pak nic netušící terč zlikviduje. Organizace U.N.I.T.E. na takové adepty čeká. Druhá možnost je poněkud přímočařejší. Můžete se stát žoldákem organizace ParaGON. Jako žoldák budete ozbrojení, k nepřátelům si cestu prostřílíte, a nebudete se muset prodírat sračkami v kanálech. Stačit vám budou potoky krve. Ve hře bude i dělení na různé specializace – jejich výběr bude ale primárně otázkou aktivního vybavení.

Hráči se budou moci také sdružovat do vlastních organizací. Vlastnosti svých agentů si potom budou moci přizpůsobit. Nebude to tedy buď a nebo, vaši vlastní zabijáci budou moci kombinovat vybrané vlastnosti příslušníků U.N.I.T.E. i ParaGON. Postava zabijáka není jediné, co vám vaše Agentura poskytne. V závislosti na svých úspěších budete získávat podřízené, kteří budou plnit vaše příkazy a přispívat tak k úspěšnému splnění vašich úkolů. Budou vám například schopní dodat v průběhu mise nové zbraně či potřebný materiál, ale to je jen začátek. Součástí vašeho týmu budou i výzkumníci, kteří dokáží vyvíjet vylepšení zbraňových systémů nebo dokonce vyzbrojit váš automobil či jiný dopravní prostředek. Ano, kromě střílení z pistolí, samopalů i odstřelovačských pušek se dočkáte i automobilových honiček.

Špionáž a nájemné vraždy však nebudou jedinou věcí, kterou hra nabídne. Stejně jako například v Anarchy Online chce Sony poskytnout hráčům i možnost kvalitního odpočinku. Součástí hry tak mají být například bary, herny nebo hudební kluby, ve kterých se budou konat nekončící párty. Všichni hráči uslyší stejnou hudbu, budou moci komunikovat s DJem, tančit, svádět se a… zbytek bude nejspíše cenzurován. Dalším překvapením může být vzájemný vztah U.N.I.T.E. a ParaGON. Nejde totiž o znepřátelené strany, oba přístupy se spíše doplňují, i když na nějaké střety může také dojít. Primárně se však boj mezi hráči navzájem bude odehrávat na střelnicích či v kasinech. I když i to se může změnit.

Hra bude postavena na enginu Unreal 3, který zaručuje kvalitní grafiku a zároveň přináší určitá omezení, která se odrážejí na celkové koncepci hry. Výraznou interakci s ostatními hráči Agentura nabídne právě v oné sociální části, jakémsi společenském centru herního světa, špionážní mise však budou hráči plnit sami nebo se skupinou přátel v oddělených oblastech, bez vlivu ostatních. Tento přístup se osvědčil v případě Guild Wars nebo Dungeon Runners a dalších "ne až tak úplně MMORPG", a v případě The Agency určitě bude mít něco do sebe.

Mezi technické zajímavosti patří plán na plné začlenění hlasové komunikace, což není velké překvapení, novinkou však má být synchronizace rtů postavy. Velice zajímavě zní i propojení hry s reálným světem – vaši pohůnci vám budou zasílat e-maily nebo SMS zprávy o postupu svých akcí. Dočkáte se například zprávy, že vaše nové žihadlo s rotačním kulometem je připravené ke zkušební jízdě nebo e-mailu se zadáním nové mise. Jen je otázkou, nakolik se tato vlastnost negativně projeví na studijních či pracovních výsledcích hráčů. Preview na serveru IGN dokonce tvrdí, že se v rámci The Agency podíváme i do stověžaté matičky měst, Prahy.

A dobrá zpráva nakonec: Agentura je určena PC hráčům i majitelům PlayStation 3 s možností propojit obě herní platformy v rámci jednoho herního světa. A smutná ještě za konec – datum vydání nebylo oznámeno a celý projekt je zatím v ranné fázi vývoje.

Lord of the Rings Online – nabídka speciálního členství pro hráče, kteří si hru předobjednali, vzbudila značný zájem. Důvodem byla možnost zaplatit jednorázový poplatek a oprostit se od každoměsíčního výpalného po celou dobu existence hry. Codemasters se odezva nejspíše velice líbila, proto nyní nabízí stejnou možnost všem novým i současným hráčům MMORPG ze světa Pána prstenů. Cena doživotního předplatného je stanovena na 220 Euro (podle aktuálního kursu ČNB 6200 Kč). Tato cena je vysoká, minimálně pro studenty, kteří si nevydělávají. Stejné množství peněz postačí na 14 měsíců placení v měsíčním režimu. Doživotní členství se ale může vyplatit, i když se hrou seknete. Své náklady můžete přenést na někoho, komu svůj účet po čase prodáte. Investici si ale v každém případě dobře rozmyslete.

A teď technické detaily – stávající hráči pro přestup na doživotní členství musejí zrušit stávající platební plán, až doběhne předplacený čas, mohou provést reaktivaci, při níž si vyberou právě doživotní členství. Noví hráči to mají jednodušší, při registraci si mohou rovnou vybrat jednorázovou platbu.

Mu Online – Západní provozovatel "bezplatné" MMORPG korejské provenience Mu Online hráčům přichystal milé překvapení, ještě před odjezdem na prázdniny dostanou přídavek nazvaný Season 2, který přináší nové vlastnosti včetně nových potvor, map a předmětů. Hra bude navíc podporovat také běh v okně.

Hra je zaměřená především na sbírání kvalitní výzbroje, proto je na tento element v přídavku kladen velký důraz – hráči se dočkají několika kompletních sad zbrojí, nových zbraní pro všechny archetypy postav i vzácných šperků. Změn se dočká i PVP s příchodem PVP štítu, který umožní souboje na základě levelů namísto distribuce bodů zkušenosti do vlastností postavy.

Eve Online – Provozovatel oblíbené PVP zaměřené vesmírné hry EVE Online v reakci na neutuchající nařčení z neférového přístupu hodlá ve hře zavést demokracii. Ve sporných případech, kdy vznikne podezření z nedovolené podpory hráčských organizací členy vývojového týmu, bude situaci posuzovat komise tvořená devíti zvolenými hráči. Nepůjde o čistě herní shromáždění moudrých hlav. CCP chce zvolené hráče pravidelně vozit do svého ústředí na Island a zpřístupnit jim všemožné dokumenty. Průběh voleb mají monitorovat nezávislí pozorovatelé z univerzit v Evropě a USA. Volby proběhnou na podzim, úspěch mají zaručen pouze zástupci významných hráčských uskupení, takže pokud nevedete velkou hráčskou alianci, máte jen několik měsíců na posílení své pozice a přípravu volební kampaně.

Autor:


Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Další z rubriky

České studio Amanita Design oznámilo hru Creaks, nebude to adventura

Creaks

Studio Amanita Design proslulo skvělým Machinariem, naposledy nás pobavilo komediálním Chuchlem. Čerstvě oznámený...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...Najdete na iDNES.cz