Age of Conan

Age of Conan

Online Světy: Conan se blíží

  • 4
Age of Conan zezlátnul, první MMORPG pro Wii, NASA chce MMORPG zadarmo, opožděný Metal a ukradené EVE Online

Norský Funcom si od hráčů vysloužil nekritický obdiv za své adventury Dreamfall a The Longest Journey, a přes silné porodní bolesti i uznání za svou první MMORPGs názvem Anarchy Online, která si stále drží místo mezi nejlepšími hrami svého druhu díky zasazení do propracovaného světa daleko v budoucnosti. Nyní hráči netrpělivě očekávají spuštění druhé online hry stejného výrobce. Age of Conan – Hyborian Adventures je už za rohem – v pondělí 22. 4. Funcon oznámil, že hra dosáhla stádia "Gold", tedy finální verze připravené k odeslání do lisovny. Je ostatně na čase, protože oficiální datum spuštění je jen měsíc před námi.

Den D nicméně může přijít ještě o tři dny dříve. To platí pro hráče, kteří jako autor tohoto článku neodolali a hru si předobjednali (vlastně na to ještě máte čas..).  Časný přístup do herního světa má ale háček. Nejen, že je nutné předem přislíbit peníze Funcomu, ale kromě toho je za ony tři dny třeba zaplatit 5 Euro. Nechceme se mýlit, ale to je snad poprvé, co za podobnou výhodu chce vydavatel hry extra poplatek. Pokud nemáte kreditku, nemusíte smutnit, k předčasnému přístupu se nedostanete, ale normální hraní bude možné platit předplacenými kartami, které nabízí i čeští prodejci.

Na druhou stranu, každý, kdo si hru objedná předem, získá "bezplatně" jiné výhody. Tou asi největší je mamut. Vážně, každý, kdo si hru objedná s předstihem, získá na 40. úrovni pojízdného válečného Mamuta a navíc malý batůžek na 8 předmětů. Nejvíce si samozřejmě mnou ruce majitelé u nás vyprodané sběratelské verze, která za pár korun navíc poskytne hezčí krabičku, koženou mapu herního světa, bonusové DVD, hudební CD a kápi, se kterou není nutné platit za alkohol v krčmách.

Přidejte k tomu skutečnost, že Age of Conan cílí výhradně na dospělé publikum (Rating M – tedy 18+) a kromě useknutých končetin předvede i dívčí bradavky, a máte tu potenciální hit. Stačí si vzpomenout, jaké nadšení vzbudil Zaklínač právě díky svému dospělému přístupu. Jen je otázka, zda se designerům z Funcomu povede převést svět Roberta E. Howarda do virtuální podoby stejně dobře, jako se to podařilo pánům z Projekt Red v případě Sapkowského povídek a románů. A ještě dobře zvažte, jestli nenastal čas pro instalaci Windows Vista, když má Conan být jendou z prvních her, které slibují opravdové využití DirectX 10.

První MMORPG pro Wii
S příchodem konzol nové generace má PC přijít o svou výsadu v oblasti MMORPG. Výkon Xboxu 360 a PlayStation 3 s podporou síťových služeb vývojářům nepochybně nabízí možnost rozšířit své pole působnosti. Wii ale kvůli slabému procesoru i grafickému čipu zůstávalo stranou. Nyní se vše mění díky informaci, že firma Stray Bullet Games založená tvůrci Shadowbane chystá online hru právě pro konzolu od Nintenda. Chytsaná MMORPG pro Wii zatím nemá jméno, známé nejsou ani další podrobnosti – k odhalení hry totiž došlo jen díky inzerátu, ve kterém firma hledá zkušeného programátora na nový Wii projekt.

Spekulace, že půjde o MMORPG, pramení z toho, že se SBG prezentují jako vývojáři MMORPG. Může se tedy klidně stát, že Nintendo tuto informaci velice brzy odmítne jako nepravdivou. Na druhou stranu Wii je díky obrovskému počtu prodaných krabic rozhodně lákavý cíl, a i nedomrlý hardware by určitě zvládl něco podobného Ultimě Online. Nemluvě o tom, čemu všemu se dnes říká MMORPG...

NASA chce MMORPG zadarmo
Možná si vzpomínáte, že jsme o plánech NASA nabídnout naučnou MMORPG už psali http://bonusweb.idnes.cz/clanky/online-svety-mmoprg-i-od-nasa-di9-/clanek.A080129_220639_bw-clanek_son.idn. Ani NASA nezapomenula, ale připravila změnu. Na původní výzvu, která hledala vývojáře schopné takový projekt vytvořit, přišly stovky odpovědí. Množství zájemců ale nejspíš výrazně klesne – NASA totiž chce dostat "svou" MMORPG  zadarmo. Původně se přitom mluvilo o 3 milionech dolarů, které by měly být uvolněny postupně během tří let.

Namísto peněz nyní NASA nabízí za naprogramování a provoz své online hry blíže nespecifikovanou ochotu jednat o podpoře značky, omezené exkluzivitě a dalších příležitostech. že by se logo výrobce hry dostalo na Mars? Pokud chcete zasponzorovat snahu NASA vzdělávat středoškoláky v matematice a fyzice, můžete poslat svůj návrh do sídla NASA, máte na to čas do 18. června tohoto roku.
Nechceme se s nikým vsázet, ale máme takový dojem, že tohle je příležitost, jak trochu zvýšit hodnotu upadajícího Second Life – náklady na vytvoření "NASA verze" by neměly být extrémně vysoké, zatímco marketingová hodnota takové spolupráce určitě nízká nebude. Účast Linden Labs v projektu může podpořit i samotné zadání NASA, které jako vzor své budoucí MMORPG uvádí World of Warcraft a Second Life.

Opožděný metal
Toužebně očekávaná beta online varianty populární hry Metal Gear Online pro PlayStation 3 se už měla rozjet v neděli 21. dubna, ale hráči se dočkali hořkého zklamání. Způsobili si ho sami. Zájemců bylo tolik, že totálně zahltili servery, které nápor nevydržely. Vydavatel se proto rozhodl o odložení startu veřejného testování hry na pátek 25. dubna. Do té doby chce posílit svou serverovou infrastrukturu, aby hráče neodradil pomalou odezvou či dalšími technickými problémy.

Dnes už se přeci jen otevřené betatestování bere spíše jako demoverze finálního produktu, než že by se hráči chtěli skutečně zaměřit na odhalování problémů a jejich řešení před vydáním finální verze. Termín testování se ještě může posunout, ale Konami plánuje posunout i konec plánovaného testování o pět dní.  Metal Gear Online hráčům nabídne online bitvy až šestnácti hráčů najednou, nejedná se tedy o MMORPG, ale však víte, jak to s tím škatulkováním je...

Ukradené EVE Online
Kolem EVE online to často vře. Nejčastěji kvůli sporům ohledně podvádění v soubojích mezi hráči. Olej do ohně přilila zpráva, že se prostřednictvím technologie bit-torrent šíří zdrojový kód hry. CCP Games v souvislosti s únikem zdrojových kódů odmítají jakékoliv riziko pro hráče na oficiálních serverech. Hráči tomu ale úplně nevěří. Ostatně samotné uvolnění zdrojových kódů anonymem s nickem Abuser mělo upozornit na rozšířené podvody ve hře.

S únikem zdrojáků mají provozovatelé online her své zkušenosti, ale v případě EVE nejde podle všeho o nic tragického. Zdrojové kódy se totiž týkají pouze herního klienta, ne serverového software, který tvoří jádro hry. Ale i bez toho existují "neoficiální" servery, které se, jak už je v takových případech obvyklé, potýkají se stabilitou a funkčností obecně. Za ty ušetřené peníze to vážně nestojí.