Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Online světy: Fanatici útočí

  12:00aktualizováno  19. prosince 11:40
Okřídlený dárek od Sony *** Nejhorší MMORPG roku 2006 *** Politiku v online hrách nezastaví ani Vánoce *** Z fantastického seriálu bude hra *** Conan míří na Xbox 360

Vydání třetího datadisku pro EverQuest 2 – Echoes of Faydwer přineslo Sony neobvyklou dávku pozitivních reakcí od hráčů i novinářů. Přídavek, který uvedl novou rasu vílích panáčků a panenek, nabízí spoustu zábavy pro nové i staré hráče – objem přidaného obsahu je suverénně největší z dosavadních datadisků (350 nových úkolů, 20 herních map a hlavně pláště s možností zobrazení cechovního erbu). A hlavně, opravdu hezky ztvárněné postavy, které se navíc díky křídlům nemusejí bát žádných pádů. Noví hráči také ocení výborně zpracovaný úvod do hry, který je mnohem zábavnější a intenzivnější než původní startovací ostrov. A teď to nejlepší, i když to asi tušíte – Sony vám dá křídla, na zkoušku. Sice jen na týden, ale pokud začnete hrát v pondělí po Štědrém dnu, můžete ten týden maximálně využít. Stahujte na http://www.playthefae.com/. Pokud se vám Fae zalíbí, můžete si samozřejmě datadisk koupit (obsahuje základní hru i předchozí dvě rozšíření!). Jediný problém se skrývá ve smutné skutečnosti, že u nás není tento produkt ještě v prodeji, takže možná budete potřebovat mezinárodní platební kartu. Ježíšku, pomoc!

Nejhorší MMORPG roku 2006
Na sklonku roku se patí bilancovat, za nás to udělal Dan Fortier ze serveru MMORPG.com, který vyhlásil MMOWFT 2006 Awards – cenu pro nejhorší online hry. Výsledky určili sami hráči, snad se s nimi ztotožníte:
Nejhorší grafika: Dark and Light – 38 % hlasů (druhé místo Roma Victor, třetí místo World of Warcraft)
Nejméně zábavy: Star Wars Galaxies – 37 % hlasů (druhé místo Dark and Light, třetí místo RF Online)
Nejpustější hra: Star Wars Galaxies – 51 % hlasů (druhé místo Dark and Light, třetí místo Dark Age of Camelot
Nejhorší využití licence: Star Wars Galaxies – 63 % hlasů (druhé místo Dungeons and Dragons, třetí místo Matrix Online)
Nejnestydatější vydavatel: Sony Online Entertainment – 77 % hlasů (druhé místo NP Cube, třetí místo Turbine)
Kandidát na zrušení v roce 2007: Star Wars Galaxies – 29 % hlasů (druhé místo Dark and Light, třetí místo Archlord)
Nejhorší hra celkem: Star Wars Galaxies 40 % nominací (druhé místo Dark and Light, třetí místo Dungeons and Dragons Online)

Tak, to by byly názory ponejvíce amerických hráčů. pokud bychom měli nominovat za Bonusweb, bylo by to dost podobné, snad až na to, že k Star Wars Galaxies nemáme až tak negativní vztah. Nejhorší hra, kterou jsme měli možnost v tomto roce hrát byla podle všeho Dark and Light. Mezi kandidáty na ukončení provozu vidíme také Auto Assault namísto SWG a WoW i přes své chyby určitě nemá špatnou grafiku, jen je tak stylová, až se spoustě lidí nelíbí. A chybí vám nejlepší? Dáme tři bez uvedení pořadí, abecedně: Anarchy Online (je k dispozici i zdarma a je opravdu dobrá a bez vysokých HW nároků), EverQuest 2 (za vynikající přístup k hráčům s pravidelnými měsíčními updaty, které přinášejí nový obsah, a kompletní namluvení hry) World of Warcraft (za to, že donutil naše spoluobčany platit za hry, a platí rádi).

Fanatici útočí
Minulé online světy věnovaly spoustu pozornosti snaze hráčů a bývalých zaměstnanců Nevraxu obnovit provoz hry Ryzom v režii hráčů a jako „svobodný a demokratický“ projekt. Dnes se k tomuto odvážnému pokusu vrátíme. Hlavně proto, že se do něj zapojila organizovaná skupina vlivných fanatiků, kteří do všeho tahají politiku, a naštvávají kde koho. Jistě se někoho dotkneme, ale označení fanatici lidem, kteří tvoří Free Software Foundation, sedí jako zadnice na hrnec. Pokud zkratku FSF neznáte, vězte, že jde o organizaci založenou roku 1985 vizionářem Richardem Stallmanem. Jejím cílem je podpora svobodného software a v posledních letech zejména boj proti komerčnímu software od Microsoftu a dalších velkých firem.

Nejnovější aktivitou FSF je kampaň Bad Vista, která útočí na nový operační systém pro osobní počítače (používá pro to dva argumenty – Vista omezuje práva uživatelů a nenabízí jim dostatečnou míru bezpečnosti). Ve svém tažení používá FSF často spíše než praktické argumenty ideologii, která vychází ze socialismu a komunismu. Tato tvrzení je samozřejmě možné zpochybnit, čtenáři by je měli brát jako subjektivní názor autora. Jako ilustrace pro trochu zasvěcené ale poslouží jediný příklad: FSF ve své snaze o čistý, svobodný software jde tak daleko, že odvrhla svou tvář od zavedených linuxových distribucí (Redhat, SUSE, Debian, Ubuntu, Linspire...) a jako jediný správný nabízí neznámý a neověřený operační systém gNewSense. Abychom jen nehaněli, FSF stojí za rozšířenou licencí GPL, kterou využívá většina free software projektů pro aplikace, za které uživatelé nemusejí platit a přesto v mnoha případech nabízejí kvalitu srovnatelnou s komerčními produkty.

Omlouváme se za odbočku a pokračujeme: Snaha „osvobodit Ryzom“ a získat práva pro jeho provozování v režimu „free software“ FSF samozřejmě oslovila. A to do té míry, že FSF kampaň za osvobození Palestiny, promiňte Ryzomu stanovila jako jednu ze svých priorit. Pro začátek se jim hodí skutečnost, že některé vývojové knihovny Ryzomu již byly uvolněny pod GNU licencí. Zapojení FSF není pouze podpůrné, i když tato organizace má určitou marketingovou sílu, která může přimět fanoušky otevřeného software k zaslání peněz za účelem převzetí konkurzní podstaty Nevraxu. Počítá se s tím, že autorská práva ke hře, pokud by se podařilo ji získat, přejdou na FSF. Pro Free Software Foundation to podle slov jejího výkonného ředitele znamená unikátní příležitost přeměnit kvalitní MMORPG na vlajkovou loď hnutí za svobodný software. Úspěch v konkurzním řízení by zpřístupnil engine hry nezávislým vývojářům a umožnil by jim dělat další svobodné (bezplatné) hry.

Hry patří mezi jednu z mála oblastí, kde se svobodný software zatím příliš neuchytil. A nedostatek kvalitních her zároveň brání domácím uživatelům v přechodu na svobodný operační systém (Linux). FSF zároveň doufá, že rozšíření Ryzomu a dalších her na něm založených by mohlo zvýšit tlak ze strany uživatelů na výrobce grafických karet, aby vydávali otevřené verze ovladačů pro Linux a další svobodné operační systémy. Takže, jak stojí v úvodu, jde o politiku a ne až tak o radost hráčů. Přesto smekáme hučku před výsledkem kampaně na záchranu Ryzomu – původní výzva k přispění oslovila tisíce hráčů, kteří již poslali přes 160 000 Euro na záchranu své oblíbené hry. otázkou zůstává, jestli by prostě nebylo lepší, kdyby se hry ujali profíci.

Z fantastického seriálu bude hra
U nás naprosto neznámý seriál Firefly se dočká zpracování v podobě online hry. Pokud Světlušku neznáte, možná vám o jejích kvalitách napoví jméno tvůrce. Není jím nikdo jiný než Joss Whedon. Ano, stejný člověk, který stvořil zabíječku upírů Buffy Summers. A zatímco naše touhy po hře, ve které bychom se utkávali se Spikem a jeho pohůnky, zůstanou neukojeny, fanoušci Firefly se mohou radovat. Seriál, který nepřežil jedinou sezónu, nastínil svět budoucnosti propojený s divokým západem. O počítačovou verzi se postará společnost Multiverse, která vytvořila sadu nástrojů pro vývoj online her s cílem snížit náklady na jejich vývoj. Většinu práce na hře chce Multiverse outsourcovat doposud neznámé herní firmě, tak jen doufáme, že to nebude Turbine. O hře je zatím známo pouze to, že se v ní nebudou vyskytovat hlavní hrdinové seriálu a že by měla být alespoň v testovací verzi hotova v průběhu roku 2008. No dobře, není to tak zajímavé jako informace o chystané MMORPG verzi Falloutu, ale o tom jste již na Bonuswebu četli.

Conan míří na Xbox 360
Age of Conan: Hyborian Adventures patří k nejočekávanějším online hrám příštího roku. Nyní se mohou začít těšit i majitelé Xboxu 360, protože se tvůrci s Microsoftem dohodli na uvedení konzolové verze. Pro tento tah hovoří i skutečnost, že značnou část hry bude možné projít i bez připojení k internetu. Zatím není zřejmé, jestli i PC varianta bude pro online hraní využívat službu Live Anywhere nebo zda budou hráči na PC s Xboxovými kolegy hrát společně na jednom serveru. Stejně tak zatím nebylo oznámeno datum vydání, jediný dostupný údaj se zatím týká PC verze – první pololetí roku 2007.

A protože dnešní online světy jsou poslední v roce 2006, přejeme vám veselé vánoce a hodně štěstí ve vaší oblíbené MMORPG v roce 2007.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Phantom Doctrine vypadá jako X-COM z doby studené války

Phantom Doctrine

Tahová strategie Phantom Doctrine zaujme především zasazením do doby studené války a orientací na plíživý postup. Jinak...

Původní začátek Mafie 3 byl prý tak drsný, že ho autoři nemohli vydat

Mafia III (PS4)

Mafia 3 prý měla na samém začátku obsahovat velice kontroverzní scénu, ale autoři ji nakonec nepoužili. Nejen, že ji ze...

Oznámena střílečka Remnant: From the Ashes od autorů Darksiders

Remnant from the Ashes

Remnant: From the Ashes bude kooperativní akce zasazená do postapokalyptického světa, v němž zbytky lidstva bojují o...Najdete na iDNES.cz