Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Online Světy: Komunikace je klíč

  12:05aktualizováno  26. září 10:55
MMORPG se chystají na konzoly *** WoW se učí nový jazyk, patch 1.12.1 nic moc *** Disney online zahradníkem *** Dungeons & Dragons Online už se čtvrtým přídavkem zdarma *** MMORPG golf na pultech

Rozšíření online her na hrdiny mimo osobní počítače je v podstatě už dnes skutečností. Exkluzivita PC tím ale zdaleka nekončí, na straně osobních počítačů je stále obrovská výhoda – kvalitní možnosti komunikace. Základem je samozřejmě klávesnice. Psaní sice zdržuje, třeba uprostřed boje, ale výhody převažují, a nejen přímo ve hře. Hlavní výhodou psané komunikace je totiž její odolnost vůči času. Přímo ve hře je snadné nalistovat jednou napsané strategické pokyny pro každou výpravu nebo si vyvolat objednávku na výrobky. Mikrofon a sluchátka navíc nejsou ideální prostředek pro „citlivou“ komunikaci, je to tak trochu nepřirozené a řada věcí se prostě jednodušeji píše.

Klávesnice a hlavně možnosti PC s připojením internetu navíc poskytují na konzolách nedosažitelnou možnost zůstat v kontaktu s dalšími. Diskusní fóra pomáhají utužovat komunitu a po určitém čase většina lidí nehraje ani tak kvůli hře samotné, jako tak kvůli kamarádům, které díky ní získal. Toho využívají i sami tvůrci her, kteří se v mnoha způsobech snaží umožnit hráčům komunikaci se soudruhy ve zbrani, i když zrovna nejsou doma u počítače. Zářným příkladem tohoto přístupu je Anarchy Online a EverQuest 2. Prostřednictvím komunikačního klienta (AO) či webového rozhraní (EQ2) se můžete připojit z každého PC a psát si s lidmi ve hře. Zjistit, jak se daří prodejům nebo si jen tak pokecat při nudné práci je snadné a příjemné. Totéž platí o hgerních fórech. Když svého času vstoupila na trh hra Horizons: Empire of Istaria, vyvolala absence oficiálních diskusních fór obrovskou bouři nevole. Bez tohoto komunikačního prostředku to v Online světech prostě nejde.

Nová generace konzol přeci jen nabízí nejen dostatečný výkon pro zobrazení hezké grafiky rozsáhlých území, ale také rozšířené komunikační prostředky. A protože je trh her pro specializovaná herní zařízení mnohem větší než ten s hrami pro PC, zaměřuje se pozornost vydavatelů na next-gen konzoly stále výrazněji. Jednoznačně svůj úmysl dobýt s MMORPG tituly tento prostor vyjádřil například NCsoft. A nejde jen o Xbox 360 a Playstation 3, ale také o kapesní herní zařízení a mobilní telefony, které se nabízejí jako ideální platforma – lidé je mají neustále s sebou a díky dostupnosti stále rychlejšího mobilního internetu je online hraní a komunikace snadná a přirozená, i když zůstává otázkou, jakým způsobem by probíhalo ovládání MORPG na běžných mobilech bez plnohodnotné klávesnice či dotykového displeje. Za pár let už určitě budeme znát odpověď.

WoW se učí nový jazyk
World of Warcraft je nejrozšířenější MMORPG dneška, svému vydavateli i vývojářům vydělává nevídané peníze, ale to nestačí. A protože největší bariérou pro vstup do jakéhokoliv online světa, rozhodli se pánové z Blizzardu uvést na trh další jazykovou verzi. Zcela logicky si vybrali další světový jazyk – španělštinu, kterou hovoří přibližně 400 milionů lidí. Samozřejmě, že ne pouze ve Španělsku, ale zejména v zemích Latinské Ameriky a samozřejmě i v USA, kde je Hispánců v mnoha městech více než „bílých“. Nová verze bude k dostání od 29. září.

Pro české hráče může tato informace být zajímavá možná proto, že španělština je na naučení docela snadný jazyk. A taky proto, že nejnovější patch 1.12.1 nepřináší žádné obrovské změny nebo snad dokonce nový obsah. Významná je snad úprava čarovných předmětů, jejichž efekty se nyní nezapočítávají do limitu podpůrných prostředků, které mohou ovlivňovat výkon postavy. A hráči nově také uslyší vítěznou fanfáru, když jejich frakce úplně dobude obrannou věž ve Východních zamořeninách (Eastern plaguelands). Fanouškové Světa válečného umění mohou ostatním důležitost této aktualizace v diskusi pod článkem.

Disney online zahradníkem
Děti se vrátily do školy a za své snažení v lavicích si možná zaslouží odměnu. Pokud chodí do nižších tříd prvního stupně ZŠ, možná by stálo za to seznámit je s online hrou pod patronátem společnosti Disney. Jejich Toontown se už ve svém tržním sektoru prosadil a osvědčil, nyní nabízí novinku – možnost zahradničit. Asi se opovržlivě ušklíbáte, ale dětem by to mohlo udělat radost. Zahradnické možnosti rostou s tím, jak se dítě zahrádce věnuje, časem se naučí kromě kouzelných fazolí pěstovat další rostliny a získá přístup k novému zahrádkářskému náčiní a tak podobně. A navíc si u domečku děti mohou pěstovat i stromečky, jejichž plody slouží v soubojích se zloduchy nebo tak něco. Zkouška zdarma k dispozici.

Dungeons & Dragons Online už se čtvrtým přídavkem zdarma
Nepříliš úspěšný pokud o převedení kultovní stolní hry Advanced Dungeons & Dragons do podoby online hry se drží při životě a hráče udržuje rozšiřováním obsahu formou bezplatných aktualizací. Čtvrté rozšíření Stormreach under siege přivede hráče zpět do přístavu Stormreach a nabídne jim pět nových dungeonů plných nepřátel a pastí. Srovnávat s rozsahem bezplatných updatů EverQuestu 2 se to nedá, ale ve srovnání s World of Warcraft to tak špatně nezní. Bohužel to nedokáže vyvážit základní nedostatky herního systému DDO, který je stále zaměřen přísně na hru v sehrané skupině. Pro fanoušky AD&D je tak mnohem lepší variantou některý z online modulů NeverWinter Nights.

MMORPG golf na pultech
Po dlouhodobém, snad ročním, veřejném testování zdarma se první masivně multiplayerový golf dostal do komerční fáze. Shot Online je již v prodeji za cenu 30 dolarů. Svým majitelům nabízí online golf celkem propracovaný fyzikální engine, který ze hry dělá téměř golfový simulátor, i přes spíše komiksovou grafiku. Na vývoji hry se podíleli i skuteční golfisté, kteří hrají korejskou PGA a i když nejde o Tigery Woodse, nejsou asijští golfisté žádná ořezávátka, jak potvrdí každý, kdo v Praze viděl Asiaty trénovat na cvičných odpalištích.

Hlavním lákadlem hry je kromě samotného golfu absence měsíčních poplatků. Pravidelné platby částečně nahrazuje možnost koupě herní měny za reálné peníze. Tento postup ale není nutný, zvláště když se virtuální fufníky dají vydělat na turnajích či sázkami s ostatními. Za 30 USD při koupi hry dostane hráč prvních 20 herních dolarů a možnost vyhrát v loterii sadu holí v hodnotě 100 dolarů . Kurs mezi běžnými americkými dolary a herní měnou je 1:100, platba probíhá přes PayPal, který je dostupný i v České republice. Přejeme hezkou hru.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Konami zatrhlo výrobu portu hororu P.T., jeho autora však odměnilo

P.T.

Právníci firmy Konami zakázali distribuci už téměř hotového remaku hororové hry P.T. Jeho tvůrce však nemusí smutnit,...

Původní začátek Mafie 3 byl prý tak drsný, že ho autoři nemohli vydat

Mafia III (PS4)

Mafia 3 prý měla na samém začátku obsahovat velice kontroverzní scénu, ale autoři ji nakonec nepoužili. Nejen, že ji ze...

Online střílečka The Culling 2 nemohla dopadnout hůře, nikdo ji nehraje

The Culling 2

Týden po vydání battle royale hry The Culling 2 můžeme její hráče spočítat na prstech jedné ruky. Pro autory to bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz