Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Online Světy: Myslete na ochranu

  12:04aktualizováno  6. června 11:56
Nebezpečím spojeným s MMORPG se dá vyhnout *** Dungeons & Dragons online se smilují nad samotáři a nabídnou i trial *** RF Online, zkuste si to *** A bylo Světlo a Tma. *** Superhrdinská MMORPG pro Xbox 360

Nechceme paniku. Hraní MMORPG není nijak extrémně nebezpečné. Riziko, že vás někdo vyhodí z okna kvůli unikátnímu kouzelnému meči, je minimální. Podobné excesy jsme zaznamenali pouze v jihovýchodní Asii. Nebezpečí pro nás představuje maximálně samotné připojení k internetu a online operace s platební kartou. Pravděpodobnost, že se setkáte s ohrožením bezpečnosti vašeho herního či bankovního účtu je z velké části závislé na tom, jak se chováte. Je to podobné, jako v reálném životě. Pokud se před přecházením ulice nerozhlédnete, hrozba, že vás sejme nepozorný řidič, roste. Pokud jako blázen vletíte na červenou do vozovky v pražské Žitné, měli byste mít předem objednaný pohřeb.

V případě online her nejde o rozhlížení, ale o opatrnost při zadávání hesel, stahování neznámých souborů a podobné drobnosti. Základní pravidlo přikazuje nikdy nezadávat osobní údaje na webové stránky, na které jste se dostali přímým kliknutím z obdrženého emailu. A to platí, i kdyby se 100x tvářil jako dopis od Microsoftu, provozovatele vaší online hry nebo vaší nejlepší kamarádky. Jistější je vždycky ručně zadat adresu nebo ji vybrat z uložených „Oblíbených“. Když k tomu přidáte omezení návštěv stránek s erotikou „zdarma“, máte první linii ochrany pořešenou.

Druhou úroveň ochrany představuje stahování souborů. Nesmírně riskantní jsou nejen cracky na hry a aplikace, ale také nejrůznější nástroje, které slibují usnadnění vašeho života ve hře. Paranoia je na místě, přestože některé nástroje, jako je třeba EQ2Map, jsou naprosto skvělé a používají je i někteří členové vývojového týmu EQ2 při hraní doma. Jiné nástroje ale mohou být vytvořeny se skrytým úmyslem, kromě avizované funkce mohou disponovat malým bonusem v podobě programu pro odposlech zadávaných hesel. Namísto snadnějšího života tak můžete přijít o celý účet herní nebo o obsah toho bankovního. I u prvního typu ověřených, prověřených a oblíbených rozšíření a aplikací je nutné dávat pozor a stahovat je z ověřených zdrojů. Není příliš složité k ověřené aplikaci přidat něco drobného, téměř neškodného.

Třetí linii ochrany, kterou někteří lidé pokládají za základní, tvoří kombinace aktualizovaného antiviru, antispyware a dobře nastaveného firewallu. Ochrana proti malware a nežádoucím přístupům do sítě nemusí stát ani korunu, stačí, když zkombinujete AVG nebo Avast dostupné zdarma s Windows Defenderem nebo Ewido Antimalware a jako firewall použijete třeba ZoneAlarm. Lepší je zaplatit alespoň za firewall, ale ne v podobě softwarové aplikace. Za cenu blízkou nákladům na placený firewall totiž můžete sehnat domácí routřík s HW firewallem. Ale vážně nebojte se hrát online ani platit kreditkou, jen se chovejte rozumně.

Dungeons & Dragons Online – Už je to tady! Už je to tady! Ne, to neodstoupil upálený Paroubek s Urbanem, ale pánové z Turbine pochopili, že online zpracování hry stolní hry na hrdiny Advanced Dungeons & Dragons neudrží hráče, pokud jim nenabídne možnost hrát bez sehrané skupiny. V úterý 6. 6. 2006 přišlo oznámení změn, které přinesou sólo obsah pro nové hráče. Část kobek v úvodu hry, v Přístavu, nabídne možnost projít nachystané nástrahy bez pomoci soudruhů. Každý dungeon bude možné projít čtyřmi způsoby, na tři obtížnosti ve skupině a osamoceně. Osamocený průchod neodemkne možnost získat lepší odměny v obtížnějších verzích. Na to bude nutné sehnat parťáky a projít dané podzemí na běžnou úroveň.

Turbine ale neobrátili o 180°, tuto možnost nabízejí pouze pro prvních pár úrovní, po úvodu hry budou hráči dále odkázáni na spoluhráče, pokud si nenajdou sehranou skupinku, budou hru nadále velice rychle opouštět. Oblasti Waterworks, Irestone Inlet a Kobold Assault budou i nadále vyžadovat skupinu. Turbine novým hráčům nabídne také mírně rychlejší postup na další úrovně. Nejrychlejší skok bude mezi prvním a druhým levelem, požadavek klesá z deseti na pět tisíc bodů zkušenosti. Třetí úroveň přijde po dvaceti tisících namísto po třiceti a potom už je rozdíl mezi starým a novým požadavkem 10 000 bodů až do desáté úrovně. Osobně nezastírám skepsi, jde spíše o kosmetické úpravy než o skutečné otevření hry lidem, kteří nemají možnost hrát s kamarády v přesně stanovený čas. Ale zkusit si to můžete sami, nikdo vám nebrání, na najdete možnost stažení trial verze hry (1,7 GB dat). Trial je už dostupný i pro Evropany.

RF Online – Invaze asijských MMORPG do Evropy a USA pokračuje. O snaze Codemasters nahradit ztráty ze zrušeného Dragon Empires levným importem z Koreji, jsme již psali. Nyní si sami a bez rizika můžete vyzkoušet, jestli se vaše chutě shodují s těmi šikmookými. RF Online spojuje v jedné hře svět magie a meče se světem moderních technologií. Hráči se dostanou do galaxie Novus, kde se budou navzájem pobíjet ve snaze ovládnout celou galaktickou soustavu. Vítězové získají podle reklamních materiálů přístup ke skvělým zdrojům surovin. Hráče může nalákat zejména možnost ovládat velké bitevní roboty, se kterými RF přichází dávno před tím, než se Funcomu podaří vydat datadisk, který má mechy přinést na planetu Rubi-Ka. Pokud nechcete hrát za Unii Bellato, můžete zkusit magickou Svatou alianci Cora nebo ještě lépe, staňte se robotem Accretijské říše. Budete mít opravdu VELKÉ zbraně. Bezplatná návštěva v RF Online trvá 10 dní. Hru je možné i od nás koupit online na serveru Direct2Drive za 35 USD.

Dark and Light – Online hra Dark and Light, která má být nejrozsáhlejším virtuálním světem vůbec, se dočkala komerčního startu. Bohužel to není start příliš úspěšný, hra měla zůstat ve vývoji ještě několik let nebo vyjít před několika lety. Některé komentáře popisují DnL jako slušný simulátor létání na draku s mizernou grafikou a nulovým obsahem. Smést hodnocení MMORPG do takové věty není nic hezkého, ale herní fóra včetně těch oficiálních se podobnými hláškami jen hemží. Chybí obsah, souboje jsou nudné, chybí animace speciálních pohybů, hra se hýbe pomalu a uživatelská podpora jako by neexistovala.

roblém představuje i vychvalovaná rozloha hry. V tak obrovském světě se hráči ztrácí. Ne, že by ztráceli orientaci, jen svět vypadá prázdný. A cesty na dracích trvají i více než 10 minut, během kterých nemůžete dělat nic jiného, než do sebe cpát brambůrky. S touhle hrou vážně opatrně, i když nabízí zajímavou možnost koupit hru a potom hrát bez placení, ale s řadou omezení, která je možné překonat jednorázovou platbou. Cena hry je 55 dolarů, což je ve srovnání s WoW, EQ2 nebo Star Wars Galaxies vážně přestřelené.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Noví majitelé práv na značku Commandos slibují pokračování i remastery

Commandos

Legendární značka Commandos se vrátí. Bohužel však ještě nevíme kdy a v jaké podobě.

Navzdory vysokým hodnocení se Wolfenstein 2 na PC neprodával dobře

Wolfenstein II: New Colossus

Pořekadlo o tom, že kvalita se prodá sama, neplatí ve všech případech. Přestože poslední díl Wolfensteina v recenzích...

Phantom Doctrine vypadá jako X-COM z doby studené války

Phantom Doctrine

Tahová strategie Phantom Doctrine zaujme především zasazením do doby studené války a orientací na plíživý postup. Jinak...Najdete na iDNES.cz