Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Online světy: Nikdo nechce umřít

  12:17aktualizováno  22. srpna 8:30
Dokonale končí pouze hry a hráči, postavy jsou nesmrtelné *** Nové bitvy napříč ve WoW *** Microsoft varuje před organizovaným zločinem *** Camelot dostane první datadisk v režii EA *** Acclaim chystá brutální MMORPG

Hry na hrdiny umožňují nám, smrtelným hráčům, zažít věci, o kterých se nám mnohdy ani nesnilo. Můžeme porážet draky. Vysílat mocná kouzla. Objevovat podmořské říše. Prozkoumávat vzdálené galaxie. A nikdy skutečně neumřít. Žádná z rozšířených MMORPG nenechá své živitele padnout a ležet. Padnou, to ano. A mnozí padnou mnohokrát. Ale ať už z vůle virtuálních bohů nebo díky moderním technologiím se vždy vrátí zpět tam, kam patří. Do boje, na místa, kde roste sláva.

Absence skutečné smrti ve fantastických světech je v podstatě pochopitelná. Lidé se smrti bojí, nemohou ji vystát. Hráči, kteří svou postavu mají opravdu rádi, těžce nesou i tu herní, dočasnou smrt. Pro všechny ostatní je ale úmrtí postavy jen drobnou nepříjemností srovnatelnou s rozvázáním tkaničky na tenisce či spadlým řetězem jízdního kola. Trochu otravné, ale jak by řekli lidé z reklamních agentur: „Nó big dýl.“ Každý, kdo má čas a peníze(u bezplatných her pouze čas), tak může dosáhnout maximální úrovně, vydělat megaziliony peněz a nemusí vlastně ani moc umět hrát. Tento přístup svědčí zejména dětem, které jsou přeci jen citlivější a potřebují dostat odměnu za vynaložené úsilí. Otázkou je, zda by dospělí neměli chtít víc. I když víc znamená SMRT.

Absolutní smrt přitom nemusí být jen drakonickým trestem za nešikovnost, smůlu nebo technické problémy při hraní. Smrt může být přirozenou součástí hry, která rozšíří možnosti hráčů. Představte si herní systém, ve kterém by postava podléhala času. Měnila by se nejen, co do získaných schopností, ale i vzhledem. Stárla by a zemřela. Ale to by nebyl konec. Když pomineme možnost užívat si v posmrtném životě, podle zásluh dané postavičky, zůstane nám možnost pokračovat v rodové linii. Jmění a část slávy by nesl potomek zesnulého hrdiny tak, jak to chodí v reálném život. Hru by neovládl ten, kdo bude nejdéle mastit potvory s jednou postavou s dokonalým vybavením, pořád znovu. Prapor by nesli potomkové dávných reků, jejich skutky by oslavovaly písně a potenciální nevěsty by se řadily do trojstupů.

Pokud si chcete užít něčeho takového, můžete už nyní, ale sami a jen na základě vlastních rozhodnutí. Říká se tomu hraní role a tento přístup kdysi celý žánr MMO/RPG definoval. Vývojáři vám v tom ale příliš nepomohou. Ale třeba se časem dočkáme. Moc prostoru pro inovace už v oblasti online her není.

World of Warcraft – Zdravíme všechny fanoušky Světa válečného umění, kterým chyběly zprávy o jejich oblíbené hře. Jistě je však následující řádky nepřekvapí. Blizzard včera uvolnil update 1.12.0, který přináší výrazné změny v soubojích mezi hráči. Nově se budou moci utkat bojovníci z různých serverů v neutrálním sdíleném prostoru tří bitevních polí - Alterac Valley, Warsong Gulch, a Arathi Basin. Jak říká postava Barney ze seriálu How I met Your Mother: „This is going to be LEGENDARY!“ Kvalitně vypadá i další vylepení, skupinové PvP ve volném prostředí provincií Silithus a Eastern Plaguelands. Došlo také k dalšímu vyvažování dovedností jednotlivých postav a vlastností předmětů a chování uživatelského rozhraní. Není to špatné, ale ve srovnání s jinými hrami by Blizzard přeci jen mohl ještě přidat.

Online Světy – organizovaný zločin zatím vládu nad pravidelnou rubrikou Bonuswebu nepřevzal, ale Microsoft varuje hráče MMORPG před novým nebezpečným trendem. Zlí hoši stále častěji používají škodlivé programy, aby získali údaje potřebné pro přístup k virtuálnímu majetku na herních účtech oblíbených her. Mezi hlavní terče útoku patří samozřejmě nejúspěšnější MMORPG současnosti – World of Warcraft, ale také EverQuest a další hry. Existenci problému potvrdili i lidé z firem, které dodávají bezpečnostní software. Například v F-Secure registruje stovky programů, které slouží k získávání hesel hráčů MMORPG. Útočníkům podle bezpečnostních odborníků Microsoftu nahrává do rukou, že vyšetřování krádeží virtuálních předmětů je poměrně obtížné a jen málokdo půjde podobný incident nahlásit na policii.

Dark Age of Camelot – Převzetí vydavatele DAoC ze strany Electronic Arts vyvolalo u hráčů pochybnosti, protože EA nejsou zrovna vzorem úspěšného provozovatele online her. Navíc odešel i jeden z otců DAoC. EA chce ale své odhodlání udržet vysokou úroveň hry. Oznámení vývoje nového datadisku Labyrinth of the Minotaur, který hráčům nabídne cestu do největšího podzemního komplexu ve hře – Minotaurova doupěte, proto ani moc nepřekvapilo. Datadisk přinese nejen novou herní oblast, ale také hratelnou rasu minotaurů, kteří budou dostupní nezávisle na tom, které panství si hráč při startu vybere. Další novinky zahrnují zvýšení maximální dosažitelné úrovně, nové bitkařské povolání a nový typ kouzelných předmětů. K pětiletému výročí by si DAoC možná zasloužil více.

2Moons – Žádné slitování se slabými, žádnou lítost pro umírající. Tak zní motto chystané brutální MMORPG pouze pro dospělé, kterou pro Acclaim vyvíjí tým pod vedením zakladatele vývojářského studia Shiny Entertainment Davida Perryho. Hra ale není původní, vychází z úspěšného korejského projektu. Ve hře se z neplatících účastníků stanou zachránci světa. Na příběh se tu ale kašle, hlavní je dostat postavu na úroveň 100. Soubojový systém je arkádový, prostě mlátička. Dost možná připomene ikonu, která vzešla z vydavatelského domu Acclaim – Mortal Kombat. Dva měsíce vycházejí z korejské hry Dekaron, ale nepůjde o pouhou lokalizaci, hra by měla projít řadou změn, které ji více přiblíží požadavkům západních hráčů. Jen je překvapivé, že tuto strategii zvolil Acclaim u hry, která bude financována pouze zobrazovanou reklamou. Zvlášť, když vydavatel chce dát hráčům možnost reklamy se zbavit, bezplatně.

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

Assassin's Creed: Origins se brzy promění v muzeum starověkého Egypta

Assassin's Creed Origins - Discovery Tour

Assassin's Creed: Origins bude brzy více než jen hra ze starověkého Egypta. Nový výukový režim Discovery Tour ji...

Vývojáři si psali pozitivní recenze vlastní hry, Steam zakročil

Recenze na Steamu

Autoři hry Wild Buster si na Steamu kupovali vlastní hru, aby k ní mohli psát pozitivní recenze.

Najdete na iDNES.cz