Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Online Světy: Revoluce v Ryzomu

  12:05aktualizováno  5. prosince 11:23
Socialistickou revoluci zahájili bývalí zaměstnanci a prominentní hráči MMORPG Ryzom. Chtějí získat zdrojové kódy i práva ke grafice hry a provozovat ji podle demokratických principů – pod svobodnou licencí. Viva la revolución, viva Ryzom, Viva Castro!

V minulých Online Světech jsme informovali o tom, že provozovatel hry Saga of Ryzom se ocitnul v problémech. Přestože Ryzom nedosahuje popularity EverQuestu nebo WoW, má hromadu loajálních fanoušků (je jednou z nejlépe hodnocených her na mmorpg.com). Někteří z nich se spolu s vybranými zaměstnanci Nevraxu rozhodli vytáhnout ruce z kapes a podniknout něco na záchranu svého oblíbeného světa. Cílem skupiny je převzít kontrolu nad Ryzomem a hráčům dát možnost ovlivňovat řízení hry. Nejde o přípravu násilného převzetí, ale o vytvoření „obchodního modelu“, který převzetí umožní legální cestou.

Vývoj Ryzomu a jeho provoz doposud přišel na několik milionů dolarů, přesto hráči doufají v úspěch při jednáních. Inspiruje je k tomu případ 3D modelovacího nástroje Blender, který po krachu výrobce odkoupila komunita za 100 000 dolarů od investorů, kteří do vývoje vložily své miliony. Vývoj Blenderu úspěšně pokračuje dodnes. Ostatně příklady se najdou i v oblasti herního průmyslu, byť nemusejí být tak úspěšné. Třeba Rubies of Eventide, které se po vyčerpání rodinného bohatství tvůrce a majitele Marca Howea udrželo díky darům hráčům při životě dodnes a hra nabízí i nový obsah, na dalším se stále pracuje. Hru však hrají maximálně stovky lidí.

Celý tým aktivistů nyní pracuje na přípravě návrhu, který předloží likvidátorům společnosti Nevrax. Základem návrhu je odkoupení Ryzomu financované dobrovolnými příspěvky hráčů. Problém je v tom, že o Ryzom se zajímají i jiné strany, pravděpodobně s větším rozpočtem. Podmínky vypořádání zatím nebyly zveřejněny, odhady hovoří minimálně o desítkách tisíc Euro, nejhorší variantou jsou statisíce jednotek jednotné evropské měny. Projekty jako Firefox ukázaly, že na „dobrou věc“ je možné vybrat spoustu peněz. Jestli se to podaří Ryzomu, to se dozvíme nejspíše až za pár měsíců. Zatím můžeme jen držet palce. A to i přes to, že sdružení na záchranu Ryzomu je v podstatě prodchnuté hipíckým duchem fanoušků otevřeného, v zásadě nekomerčního software. Prostě socialistů.

ArchLord už jen s jednorázovou platbou
Codemasters s pompou uvedli na evropský trh asijskou akční online hru ArchLord. Betatest přilákal tisíce hráčů, ale po spuštění placené verze provozovatel hry narazil na nechuť uživatelů platit každý měsíc v ojrech a ještě navíc s „internetovou“ DPH. A protože Codemasters nechtějí skončit s prázdnými servery a finanční ztrátou, nabídne od 4. ledna ArchLord bez měsíčních poplatků. Adoptuje tedy princip, který úspěšně využívá NCSoft u Guild Wars. Všechny nově založené účty od 4. prosince už nebudou podléhat měsíčnímu výpalnému.

Hráči, kteří využili zvýhodněného předplatného na několik měsíců dopředu, své peníze nevynaložili zbytečně, Codemasters jim přeplatek vrátí, dotyční dostanou podrobnosti emailem v následujících dnech. Představitelé společnosti slibují, že i přes změnu obchodního modelu bude zachována úroveň uživatelské podpory (počet „game masterů“ byl ale už snížen – prý jich bylo moc i na placenou verzi) a zpomalen nemá být ani vývoj nových vylepšení. Updaty budou přicházet od asijských tvůrců originálu, náklady na lokalizaci nebudou tak velké. Snad to ArchLord rozchodí, hra s jednorázovým poplatkem odradí největší lůzu a absenci měsíčních poplatků hráči jistě ocení.

Vanguard v předprodeji, ostrý start 29. ledna
Už za necelé dva měsíce se ukáže, zda fanoušci původního EverQuestu opravdu ve Vanguardu najdou výzvu, která jim v EverQustu 2 chybí. Vanguard má nabízet více obsahu zaměřeného na velké skupiny hráčů, velkou volnost, ale také možnost stavět skutečné domy, která může oslovit obyčejné hráče, kteří u her netráví celé dny a noci. Dnes byl zahájen předprodej hry v kamenných obchodech, předobjednávku lze umístit také v online prodejnách, jako je Amazon.com. Cena hry je necelých 50 dolarů. Majitelé předobjednávkového balíčku samozřejmě získají nějaké ty výhody.

Tou první je třídenní náskok ve hraní, za tři sváteční dny se toho dá stihnout docela hodně, ti nejlepší jistě zvládnou hned zabrat nejhezčí místa pro stavbu domu. Výhodu herním postavám zaručí kouzelný svitek, který umožní delší běh – to platí pouze pro jednu postavu. Vybraní hráči dostanou také pozvánku do finální fáze testování. Nabídka zahrnuje také nástroj pro vytvoření hráčského cechu „guildy“ a nějaké ty drobnosti v podobě videí, wallpaperů a obrázků. Nebojte, recenze vás pravděpodobně nemine.

BioWare přiznalo vývoj MMORPG
Vývojáři za fenomenální RPG NeverWinter Nights konečně přiznali, že pracují na plnohodnotné online hře na hrdiny. Toto oznámení ale bylo velmi vágní a termín vydání nebyl vůbec oznámen, takže se nejspíše dočkáme až v roce 2008. Co zatím víme? Vývoj bezejmenné MMORPG prozradil jeden z vývojářů v rozhovoru o chystané hře Dragon Age v časopisu Games for Windows V rozhovoru se často mluvilo o Warcraftu a o tom, že připravované MMORPG bude trochu jiné – například by hra neměla člověka nutit zabíjet tisíce stejných potvor pro dosažení další úrovně nebo získání dostatku peněz na nutnou výzbroj.

Hra bude, jak je u BioWare obvyklé, postavena na silném příběhu a příběhových úkolech. Hra má nabídnout rozsáhlé možnosti úprav při vytváření postavy (nic neobvyklého, stačí se podívat na SWG nebo EQ2) a zábavu i po dosažení nejvyšších levelů. Snaha upoutat aktivní hráče vychází ze zklamání vývojářů, které WoW přestal po šedesátce bavit. A to je vše. Ani nevíme, jestli půjde o hru ve fantasy prostředí nebo jestli BioWare zkusí sci-fi.

EVE Online: Revelations
Velice oblíbená vesmírná hra EVE Online se dočkala rozšíření s názvem Odhalení. Upgrade hry a serverů trval celý den, a to se obešel bez technických problémů. Zájem o přídavek vzbudilo i to, že je hráčům nabízen zdarma. Podle vývojářů přitom jde o opravdu masivní záležitost, která přináší úpravy herních principů i nový obsah. Změn by si měli všimnout zejména noví hráči, pro které bude start v nelítostném vesmíru výrazně snazší – nové postavy do vínku dostávají více schopností. Hra usnadní obchodování či plnění úkolů prostřednictvím formálních smluv mezi hráči.

Rozšířeny byly také taktické možnosti v boji a nástroje pro správu bojových letek . Vesmírná plavidla hráčů i počítačem ovládaných postav za sebou po zničení nechávají trosky, které lze využít jako druhotné suroviny. Samozřejmě přibyly i nové typy raket pro každou rasu a nové oblasti vesmíru, které lákají k prozkoumání. K datadisku patří také podpora hlasové komunikace, ta bude ale teprve uvedena do provozu.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Hra Fortnite vydělala již miliardu dolarů, přitom je ke stažení zdarma

Fortnite

Za pouhý rok od vydání už hra Fortnite vydělala svým tvůrcům přes 20 miliard korun. Její popularita je přitom stále na...

Cyberpunk 2077 vyjde i s českými titulky. Jen pořád nevíme kdy

Cyberpunk 2077

Až jednou v daleké budoucnosti konečně vyjde hra Cyberpunk 2077 od autorů Zaklínače 3, bude to i s českými titulky.

Předobjednávky v Německu už jen pro hry s přesným datem vydaní

Cyberpunk 2077

Pokud němečtí prodejci chtějí prodávat počítačové hry, než oficiálně vyjdou, musí nově svým zákazníkům sdělit přesné...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz