Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Online Světy: Stále nové, stále lákavé

  12:01aktualizováno  21. června 7:41
Veletrh E3 přinesl informace nejméně o desítce nových online her či pokračování stávajících. Své si najdou fanoušci historie, pohádek i futuristických světů. Objevují se i nové trendy v podobě hraní zdarma s placením za vybrané služby a možnost hraní bez připojení k internetu. A blíží se česká krabice s GuildWars - levnou MMORPG bez měsíčních poplatků.

O peníze jde vždy až v první řadě. Tak zní okřídlená slova dnes již zapomenutého autora, jejichž platnost lze jen stěží zpochybňovat. Peníze jsou důležité i v online hrách. Nejde jen o to, že má nebohá postava hrdé příslušnice svaté inkvizice v nádherně rudé róbě už 28 levelů chodí pěšky kvůli neuvěřitelně vysokým cenám koní, ale také o reálné peníze, které jsou potřeba na vývoj hry, její provoz a další rozvoj. Je to tak, už poněkolikáté se podíváme na problematiku placení MMORPG, ale dnes to bude veselejší, protože hraní zadarmo může vynášet provozovatelům her a hráči z toho jen profitují.

O možnosti hrát bez placení Anarchy Online v základní verzi bez rozšíření za cenu zobrazování reklamy na billboardech ve hře jsme už psali. Rozhodnutí Funcomu se ukázalo jako velice předvídavé a chytré. Díky možnosti hrát bez poplatků si hru vyzkoušely (deseti) tisíce lidí a velké procento z nich si po měsíci, dvou pořídilo datadisky a začalo platit poplatky, prostě proto, že chtěli pro své postavy více možností.

Bez bezplatné verze by hra neměla tolik publicity a nakonec ani platících hráčů. Bude skvělé, pokud si z tohoto přístupu vezme příklad i některá další velká společnost jako Mythic nebo Sony Online Entertainment, i když SoE už dlouho nabízí na rok možnost hrát EverQuest 2 - s drobným omezením na nováčkovský ostrov a maximální dosažitelnou úroveň.

K bezplatnému hraní se obrací z technického pohledu mírně zastaralá hra Dragon Raja, která je nicméně označována za nejlepší online hru s isometrickou grafikou. Jde o hru asijské provenience, čemuž odpovídá jak akční pojetí tak grafické ztvárnění. Doposud stálo hraní 10 dolarů měsíčně, nyní stačí pouze stáhnout hru, vytvořit postavu a skočit do nového života plného krve a padlých nepřátel. Na provoz serverů mají vydělat hráči, kteří se nebudou chtít pachtit dlouhým hledáním vybavení z padlých nepřátel, ale rádi zaplatí reálnými penězi za vytoužené vybavení v herním supermarketu.

Tento obchodní model, tedy prodej herních předmětů za reálné peníze, se osvědčil například v Projektu Entropie, který šikovným hráčům umožňuje i reálné peníze vydělat díky propracované ekonomice. V případě Dragon Raja je malý problém v tom, že hra je dost orientovaná na souboje hráčů mezi sebou a tam vybavení hraje velkou roli, tudíž ti, kdo mají dost peněz, budou silnější. Ale to si nevyberete, v běžných hrách zase mají navrch ti, co tráví ve hře 25 hodin denně - takhle mají naopak výhodu poctivě pracující. Nová éra začne 6. června, kdy bude k dispozici ke stažení nový klient verze 1.4.

Dark Age of Camelot - Hráči bojující pro svou čest a vítězství své říše v Temném věku Kamelotu se dočkají dalšího rozšíření hry Darkness Rising, které je orientováno zejména na boj mezi hráči a celými říšemi. Nově budou zavedeny hrdinské úrovně, které umožní postavám, které dosáhly maximálního stupně vývoje v běžné hře, rozšířit své schopnosti o některé z dovedností jiných povolání. Body do těchto úrovní bude možné získávat i mimo souboje s ostatními hráči. Základem datadisku je epický quest pro každé povolání, který končí možností získat unikátní zbraň, která je nejlepším možným vybavením pro danou postavu ve hře.

Datadisk přinese i další vylepšení poměrně zastaralé grafiky a hráčům nabídne jezdecká zvířata do soukromého vlastnictví, doposud bylo možné cestovat na pronajatém koni pouze mezi městy. Koně bude možné obléknout do postrojů v barvách hráčských cechů a nejlepší zprávou pro spořivé je skutečnost, že koně bude možné získat i bez vlastnictví datadisku. bezplatnou zkušební jízdu nabízí Dark Age of Camelot na 14 dní.

Warhammer Online - Ze zpravodajství Bonuswebu z E3 potom určitě víte, že Mythic připravuje hned dvě nové hry. Onlinovku ze světa Warhammeru a již dříve oznámeného Imperátora, scifi hru, která pracuje s alternativní historií, ve které římští císaři ovládli svět i vesmír. Warhammer je milým překvapením, jde totiž o oživení staršího projektu, který byl z finančních důvodů ukončen, nyní ale Mythic získal nejen licenci ale i část původního vývojového týmu.

Age of Conan - v minulých Online světech jsme se o této hře postavené na Howardově sáze o válečníkovi Conanovi už zmínili. Na E3 představil Funcom další informace o této své nové hře. Tou nejzajímavější je skutečnost, že prvních 20 levelů bude hratelných offline, bez připojení k internetu. Hráč tak má možnost nerušeně se seznamovat s možnostmi hry a své postavy, i když u onlinovky je offline hraní docela paradoxní. Další zajímavostí mají být tři bojové režimy, akční pro malé boje, strategický pro velké bitvy a dobývací pro obléhání nepřátelských opevnění - hra tak do MMORPG zavádí prvky realtime strategie. Akční režim zní velice zajímavě, počítá se šesti zásahovými zónami a snad bude opravdu akční s vlivem dovedností hráče, necháme se překvapit.

Guild Wars - O spuštění této hry jsme už také informovali, ale pro české hráče bylo trochu brzy. Guild Wars totiž získaly českého distributora, který hru nabídne za výrazně nižší cenu, než za jakou ji bylo možné objednat původně, CD Projekt se stává skutečným dobrodějem pro online hráče. Česká verze hry (česká jen krabice, lokalizovat onlinovku je nemyslitelné, pokud to neudělá přímo výrobce) bude stát 999 korun (nebo tak nějak) a dostupná bude od 6. června, já osobně tak trochu doufám, že kopii na recenzi dostaneme s mírným předstihem, ale pokud ne, také se s tím nějak vyrovnáme.

Pokud jste o Guild Wars moc zatím nečetli, pak vězte, že hodně zajímavou součástí hry je skutečnost, že zaplatíte jen klienta a to je vše. Měsíční poplatky si NCSoft neúčtuje. Další peníze mají z hráčů vytáhnout datadisky a další rozšíření, ale při pohledu na Sony s EQ2, kde platíte měsíční poplatky a další peníze za Adventure Packy je Guild Wars opravdu dobrá volba pro všechny, kdo chtějí vyzkoušet MMORPG bez závazků. O tom, že asi nebude úplně špatná, svědčí 250 000 kopií prodaných za první týden a titul americké nejprodávanější hry v daném období.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Online střílečka The Culling 2 nemohla dopadnout hůře, nikdo ji nehraje

The Culling 2

Týden po vydání battle royale hry The Culling 2 můžeme její hráče spočítat na prstech jedné ruky. Pro autory to bude...

Konami zatrhlo výrobu portu hororu P.T., jeho autora však odměnilo

P.T.

Právníci firmy Konami zakázali distribuci už téměř hotového remaku hororové hry P.T. Jeho tvůrce však nemusí smutnit,...

Dva roky po vydání bude No Man’s Sky takový, jaký měl být od začátku

No Man’s Sky Next

Do No Man’s Sky přibude opravdový multiplayer, možnost ovládat hru z pohledu třetí osoby, ovladatelné křižníky i ve...Najdete na iDNES.cz