Online světy: Vstáváme z hrobu

  12:00aktualizováno  12:17
Horizons se vrací, s příběhem nabitým datadiskem a obrovskými draky *** Matrix online bez placení *** Microsoft přišel o Vanguard *** Warcraft míří na filmové plátno *** EQ2: ještě jednou, jinak, od začátku

Horizons: Empire of Istaria je zajímavá hra. Ve své době téměř revoluční dílko. Jediná online hra, ve které jste se mohli převtělit do podoby mocného draka. Jediná online hra své doby, ve které jste mohli postavit vlastní dům, sledovat ho, jak roste všem na odiv. Hra, která nabídla vynikající systém řemesel. Hra, která rychle přišla o většinu hráčů kvůli nesplněným slibům, nehezkým zásahům do hratelnosti a neschopnosti technologických partnerů. Hra, do které se autor těchto řádků téměř zamiloval, aby ji nakonec zahořkle opustil bez toho, aby se dočkala plnohodnotné recenze, přestože „naše“ preview znělo téměř nadšeně.

Horizons je hra, o které jsme v Online Světech už hovořili. Přes všechny problémy, které pronásledovaly původní vydavatele a majitele licence, se totiž tvůrce hry rozhodl Horizons udržet naživu. S malou komunitou hráčů a novým investorem se mu to podařilo a Horizons nabízí stále možnost čtrnáctidenního vyzkoušení života draků a dalších osmi ras ve světě, ve kterém nenarazíte na nápis „Loading“, přestože je neuvěřitelně rozlehlý. Ale přes všechna vylepšení a nový obsah to vypadalo, že hra přeci jen vyhasne. Letošní E3 ale přineslo šok.

Společnost Tulga Games, která Horizons provozuje a vyvíjí, oznámila hned dvě novinky. Tou první je datadisk pro Horizons, který nese předběžný podtitul The Settlements – osady. Obrozené Horizonty nabídnou za 20 dolarů jak nový obsah, tak původní hru, a co je nevídané – dosavadní věrní předplatitelé dostanou datadisk zdarma stejně jako řadu dílčích updatů s novým obsahem. Datadisk přinese novinky, na kterých se kromě profesionálních vývojářů podílela i komunita hráčů. Ve hře se objeví nová rada Dryád, nové budovy, nábytek, nové příšery včetně harpyjí a nové odměny a kořist za úspěšné vyvraždění nepřítel. Hráči se dočkají také nákladních zvířat, pomocníčků a magických ochránců. Datum uvedení datadisku nebylo zatím zveřejněno. Tulga ale nabízí další lákadlo. Ve hře proběhne řada významných událostí, jejichž příběh vytváří Peter S. Beagle, autor u nás známé knihy Poslední jednorožec.

A ještě ta druhá novinka. Společnost Tulga Games našla tolik peněz, že zbylo i na vytvoření nové MMORPG. Dark World Online je ve fázi interního vývoje. Hráčům nabídne hororové prostředí, ve kterém se utkávají lidé, vlkodlaci a upíři. Každý skupina se přitom, jak jinak, snaží převzít vládu nad celým světem, který je více méně podobný tomu našemu, modernímu. Hra má podporovat medvědobijce i vrahy – v překladu boj hráčů s počítačem ovládanými potvorami i lidskými protivníky. Milovníky seriálu Buffy: Zabíječka upírů možná potěší jiný název pro Lidi – Slayers. In every generation, there is a chosen one....

Matrix online bez placení
Jenom na zkoušku, ale i tak potěší, že se společnost Sony Online Entertainment rozhodla zpřístupnit virtuální svět Matrixu všem zájemcům bez toho, aby museli za hru utratit cca tisíc korun českých. Na adrese http://thematrixonline.station.sony.com/ vás čeká desetidenní výlet do světa vytvořeného Architektem. Vezměte červenou pilulku a připravte se na divokou jízdu.

Sony s uvolněním trial verze Matrixu počkala, dokud se hru nepodařilo doladit, nyní má výrazně větší šanci oslovit ty, kdo si hru zkusí. V čas svého vydání totiž Matrix působil dost nehotově, poslední dobou lze od hráčů sledovat spíše pozitivní reakce. Pokud vás tedy naladilo vysílání Matrixu v českých televizích, máte možnost bojovat proti Strojům nebo se, možná jednou, stát skutečným Agentem. Pokud přemýšlíte o tom, že si zaplatíte Sony Station Pass, může být pozitivní zkušenost s Matrixem další důvod, proč se to vyplatí. Přibližně 30 dolarů i s daní totiž člověku zpřístupní EverQuest, EverQuest 2, Matrix Online, PlanetSide a navíc ještě další sladké překvapení od SOE.

Microsoft přišel o Vanguard
Pro Microsoft to překvapení asi tak sladké nebylo, ale autoři hry Vanguard, Sigil Games Online, se rozhodli, že odejdou z náruče redmondského obra a vrátí se do mateřského lůna SOE, ze kterého beztak vzešlo jádro vývojářů. Je to tak, lidé, kteří pracují na „EQ2 a WoW killeru“, dříve vyvinuli původní EverQuest, stále označovaný za nejnávykovější MMORPG všech dob. Na probíhajícím E3 hru vystavují všechny tři zmíněné společnosti, zatímco v zákulisí probíhají jednání o konkrétních podmínkách převodu vydavatelských práv. Ať už s Microsoftem nebo se Sony, Vanguard by měl být na trhu už tuto zimu. A v rámci Station Passu spolu s výše vyjmenovanými tituly.

Sigil přesunem Vanguardu k SOE získá pozici spoluvydavatele, to by mělo dát vývojářům větší kontrolu nad směrováním hry, marketingem a vztahy s hráčskou komunitou a zákaznickou podporou. SOE se bude starat zejména o technické zázemí – provoz serverů, účtování a technickou podporu. A všichni jsou samozřejmě ukázkově usměvaví a happy, přičemž se pod stoly kopou do ko...tníků.

Warcraft míří na filmové plátno
Je dost možné, že Blizzard ještě na E3 oznámí termín vydání datadisku Burning Crusade, zatím se ale počítá jen s oznámením nové rasy pro alianční bojovníky. A pak je tu samozřejmě film inspirovaný nejpopulárnější online hrou na západní straně světa. Zatím jsou k dispozici jen velice kusé informace, podle nichž bude hra situována do světa Válečného umění, ale nebude se řídit příběhem žádné hry ze série Warcraft. Prostě se v ní jen budou vyskytovat orkové, lidé, zlobři, elfové a nemrtví. Snad to dopadne lépe než dosavadní pokusy o převedení hry ve filmový zážitek, ani Lara Croft nebyla nic moc.

EQ2: ještě jednou, jinak, od začátku
Ještě před E3 oznámila společnost Sony vydání již třetího datadisku pro EverQuest 2. Tentokrát však nedojde k dalšímu zvýšení maximální dosažitelné úrovně, namísto toho získají hráči možnost zažít všech 70 úrovní úplně jiným způsobem. Datadisk Echoes of Faydwer přinese novou hratelnou rasu Fae, což jsou po našem víly. K nim přibude nové obrovské město Klethin, více než 350 questů a spousta (asi 20) nových oblastí. Marnivější z nás ocení i přidání plášťů, které budou nejen vidět, ale budou za postavami skutečně vlát narozdíl od prken na zádech hráčů v jiných hrách. Utkat se budete moct s celkem 40 nových druhů potvor a objeví se i nové možnosti bydlení pro hráče. Že by skutečné chaloupky místo pronajatých pokojů?

Pro tvrdé jádro, které už dávno dosáhlo maximální úrovně, přinese datadisk pouze možnost zvýšit maximální úroveň hráčských cechů na 50 s odpovídajícími výhodami (více místa v bance, nové tituly a podobně). Aby si ale SOE udržela tyto veterány, nabídne jim v pořadí třetí Adventure pack, malý datadisčík, který bude obsahovat pouze úkoly a nepřátele pro skupiny bojovníků včetně nových špičkových zbraní a zbrojí. Adventure pack Fallen Dynasty možná donutí ke hraní ve skupině i méně HC jedince, protože je celý pojat v asijském duchu, což se některým lidem líbí.

Autor:


Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Další z rubriky

Poslední trailer na Star Citizen přinesl autorům další milion dolarů

Squadron 42

Vynikající trailer na chystanou hru Star Citizen znovu otevřel peněženky nedočkavých hráčů. I po šesti letech vývoje...

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České studio Amanita Design oznámilo hru Creaks, nebude to adventura

Creaks

Studio Amanita Design proslulo skvělým Machinariem, naposledy nás pobavilo komediálním Chuchlem. Čerstvě oznámený...Najdete na iDNES.cz