Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Online světy: Zastavte svět, chci vystoupit

  12:00aktualizováno  18. srpna 12:59
Ne, seriál nekončí. Jen se tento týden dotkneme problematiky odchodu z online hry, nejlépe kvůli přechodu na novou. Že jde o aktuální téma, ukazují chystané hry jako je EverQuest 2 nebo World of Warcraft nebo nově spuštěná služba PlayVault.

Stop this world, let me off
There's just too many pigs in the same trough
There's too many buzzards sitting on the fence
Stop this world, it's not making sense

Verše v úvodu nejsou dílkem zklamaného hráče online her, ale první slokou jazzové balady Mose Allisona, kterou nádherně ztvárnila na svém posledním albu plavovlasá Diana Krall. K dnešnímu tématu se však hodí náramně. Raději vás ušetřím pokusu o neumělý překlad, ale vysvětlím. Pokud v nějaké hře trávíte delší čas, třeba více než rok, přestanete být okouzleni novotou objevovaného světa a možnostmi očekávajícími vaši postavu, ale začnete vidět i chyby a nedokonalosti. Ať už v pravidlech, lidech, se kterými se potkáváte, nebo vás třeba zklame přístup vývojářského týmu. Způsobů, jak se s takovým stavem vyrovnat, je několik. Osvědčená je například měsíční pauza, během které se věnujete už tak dost zanedbávané rodině. Mnohem častější je ale vyzkoušení jiné online hry, protože kdo jednou propadl kouzlu MMOPRG, ten se z jeho vlády jen tak nevymaní.

Přechod do nové hry má ale řadu nevýhod. Každý začátek je totiž těžký, a pro někoho, kdo už v nějaké hře dokázal dotáhnout postavu do nebeských výšin, může být nepříjemné a někdy i nepřijatelné podstupovat "martýrium" vývoje postavy od nuly. Někdo překousne status nicky a pustí se do honby za slávou, mocí a bohatstvím, někdo se vrátí k původní hře osvěžen a jiný začne zase více myslet na školu a práci a sežene partu lidí na hraní Dračího doupěte. A další, ti, kterými většina zkušených hráčů opovrhuje, si na eBay koupí účet s už vypracovanými postavami za stovky dolarů. I přesto, že to většinou podmínky provozovatele hry zakazují. Proč je to opovrženíhodné? Protože není nic trapnějšího než silná postava, jejíž hráč nemá páru o tom, jak se vlastně daná onlinovka hraje.

Problém "přechodu" se stal kamenem úrazu pro řadu her, které přišly na trh později než dva největší hráči, kterými jsou Ultima Online a EverQuest. Mezi ně se úspěšně podařilo vklínit artušovskému Dark Age of Camelot, futuristické Anarchy Online a nakonec i masivní kampaní podpořené Star Wars Galaxies a svým způsobem také Lineage 2, která ovšem už narazila. Více hráčů má, na první pohled překvapivě, jiná hra NCSoftu, City of Heroes.
Jedním z důvodů pro úspěch moderní hry na superhrdiny je fakt, že nově příchozí "hrdina" má velice snadný život, nečekají ho dlouhé hodiny hraní, během kterých nemůže nic dokázat, postava je poměrně silná už od začátku. To je ostatně v pořádku, všichni mají stejnou šanci na úspěch, stejné startovní podmínky a je věc hráčů, že hrají v podstatě velice prostou hru bez nějakých hlubších RPG prvků. Přeci jen, většina lidí pracuje v zaměstnání, tak proč by se dřeli ještě ve hře? Ostatně hráčům Dooma také nevyčítáme, že trhají tupou střílečku namísto taktických akcí typu Rainbow Six.

Problém přechodu bude řešit i EverQuest, jehož hráčské základně hrozí rozpůlení způsobené příchodem druhého dílu. Přilákat do hry nové zájemce nebude tak těžké, pěkná grafika dokáže přilákat hodně lidí, přímá návaznost na předchozí hru pak omezí problémy spojené s přechodem. Navíc dostanou současní hráči EQ i nějaké výhody, nemluvě o záměru propojit obě hry prostřednictvím komunikačních kanálů, ale také různých úkolů vyžadujících účet v obou hrách. Ale z Everquestu původního těžko odejdou nejzkušenější hráči, protože prostě nebudou chtít být znovu nováčky.

Slabost online hráčů pro moc a bohatství chce nyní využít služba PlayVault, která nabízí něco nemyslitelného. Legální přechod mezi různými hrami se zachováním bohatství postavy z hry, kterou opouštíte. Postavičku si tak budete muset vycvičit sami, ale od začátku bude bohatá. A kde jsou peníze, tam jde všechno, třeba koupit si hned do začátku nejlepší vybavení. Jak moc je tohle důležité? Moc, hra se na úvodních úrovních úžasně urychlí, přitom si hráč jakž takž zachová požitek z tvorby postavy a hlavně hru pozná mnohem lépe, než kdyby do ní naskočil jako hotový hrdina na koupeném účtu.

Na celé službě je zajímavé to, že přestup do nové hry musí její provozovatel aktivně podporovat, tedy zaručit, že na herní účet postavě přicházející přes službu PlayVault přisype patřičnou sumu peněz. V tuto chvíli se k tomuto kroku odhodlal provozovatel Horizons, který potřebuje nové hráče za každou cenu, tedy i za cenu určitého mírného podrazu na stávající hráče, kteří si všechno museli vydělat sami. Nutno říci, že nikdo neočekává masivní růst spolupracujících her, i když některé menší projekty mohou tento způsob přilákání nových hráčů přijmout za svůj. Mnohem systémovější by ale bylo všem novým hráčům nabídnout dostatečně snadný začátek, aby nemuseli vymýšlet opičárny. Snad se to povede alespoň některé z nadějných chystaných "menších" MORPG jako je Wish, Saga of Ryzom nebo Dragon Empires. Ostatně Wish už začal s kampaní na přetáhnutí hráčů Ultimy s tím, že nabízí podobný herní systém, ale v lepší grafice, s více možnostmi a lepším ovládáním.

Chtěli jste snad novinky?
Inu, v oblasti online světů se pořád něco děje. Když ale pomineme záplavy obrázků z chystaných her, nezbude toho příliš mnoho. Zajímavá bude určitě možnost vyzkoušet, jak pokročil uzavřený vývoj Ryzomu. Další náhled do kuchyně tvůrců, kteří si na investorovi vymohli několik měsíců vývoje navíc, proběhne koncem srpna, takže je nejvyšší čas začít stahovat herního klienta. Celý bumbrlíček má něco přes jeden gigabajt a jeho distribuce probíhá pomocí výměnného systému BitTorrent. Návod a odkazy na stažení najdete na stránkách věnovaných hře.

Na další kolo testování se chystá také již zmíněná ultra masivní online hra Wish, která láká hráče na pěknou grafiku a hlavně možnost hrát ne se stovkami, ale s desetitisíci spoluhráči na v jednom herním světě. První betatest vyžadoval poměrně výkonný počítač, druhý pokus už by měl pracovat s vyladěnějším software, pokud vás hra zajímá (vážně nevypadá špatně), můžete se na jejím testování podílet prozatím vyplněním přihlášky. Vzhledem ke kapacitě serveru máte obrovskou možnost zažít na vlastní kůži, jak probíhá vývoj hry. Jen je důležité si uvědomit, že nejde jen o zábavu zdarma, ale o pomoc při odhalování chyb.

Po uzávěrce
Člověk ani nestačí dokončit článek, aby se nestalo něco, co týden nebo dva nepočká. Turbine dnes naprosto neočekávaně oznámila, že pracuje na rozšiřujícím balíčku pro původní Asheron's Call, který je hodnocen velmi kladně, cos e týká herního systému a boje hráčů mezi sebou, ale ztrácí body kvůli ovládání a grafice. Jméno add-onu je Trůn osudu, což není nijak originální, velká překvapení neskrývá ani dnes představená obsah.

Hlavní změny se dotknou grafiky (změnu grafiky provádí Sony i u povodního EverQuestu, mimochodem) , původní engine se dočká zemětřesení jehož následkem začne podporovat funkce obsažené v DirectX9. Oko má pohladit 5 000 nových textur, díky kterým budou zejména postavy vypadat velmi svěže. Co zní trochu nevěrohodně je slib, že změny neovlivní hratelnost na starších počítačích. Hráči se dočkají také nové rasy Viamotianů, které do hry doprovodí celá nová mapa. Dojde také ke zvýšení maximální dosažitelné úrovně na 261, to aby se současní "vrcholoví" hráči mohli dál rozvíjet. Do hry se dostanou také nová monstra a stovky předmětů.

A co nového v Rubies of Eventide?
Už jte se báli, že zapomenu na svou protěžovanou hru? Nezapomenu, jen vás zprávy asi nepotěší. Vzhledem k obrovskému nárůstu počtu hráčů došlo k dočasnému zavedení limitu počtu hráčů na serveru pro ty, kdo nejsou Šlechtici, pozici "u dvora" lze získat pouze zaplacením 50 USD jako jednorázového daru. Chystá se zavedení pravidelného poplatku 5 USD za měsíc za neomezenou hru. Zdarma bude možné hru vyzkoušet a následně hrát na serveru, který pustí do hry jen omezený počet neplatících hráčů. Dobrá zpráva je, že český cech Bohemian Adventurers čeká jen na zprovoznění platební brány, který přijme kreditní karty vydané v ČR. Ta hra totiž za peníze stojí, i když u nás pořád platí, že kdo nekrade, okrádá rodinu.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Dvacet nejprodávanějších her ve Spojených státech za únor

Monster Hunter World

Analytická společnost NPD Group zveřejnila statistiku prodejů her a konzolí za únor ve Spojených státech.

Autor Sim City Wil Wright chystá po deseti letech novou hru

Proxi

Hra Proxi sice bude jen na mobilní telefony, ale její koncept vypadá opravdu zajímavě. Klasický rozměr budovatelské...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...Najdete na iDNES.cz