Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Online Světy: Ztraceni v překladu

  12:07aktualizováno  12:51
Máte internet, chcete si hrát, ale bojíte se? Ale no tak! *** Codemasters chtějí milion LOTRů online *** Drakům z kobek dochází dech *** Windows Vista s exklusivní MMORPG *** Everquest zadarmo na 21 dní *** GW Factions už za dva dny

I když je znalost angličtiny stále běžnější a znalost cizího jazyka je jedním ze základních pilířů vzdělání, čeští hráči preferují hry v rodném jazyce. Je to možná škoda, protože hry fungují jako výtečný motivační prostředek při učení angličtiny nebo jiné řeči. Tady s tím nic nenaděláme. Hry na hrdiny jako jedny z mála lokalizaci do češtiny unikají. Výjimkou jsou jen neoficiální servery Ultimy online, které mají velice kolísavou kvalitu (překladu i všeho dalšího), ale hlavně jsou spojeny s nejasnostmi a problémy spojenými s autorskými právy. Jednoduše řečeno, jsou provozovány protiprávně, i když na toto téma je možné dlouho diskutovat.

Hráč online her se proto musí smířit s tím, že se dostane do prostředí, které mu nebude úplně blízké. Kulturní šok však není takový, aby měl člověka od hraní odradit. Předně, v online hře se dá vystačit s velice omezenou slovní zásobou. Navíc v drtivé většině online her existuje česká komunita, ve které vždycky najdete někoho, kdo bude ochotný vám vysvětlit základy, přeložit zadání úkolu a všeobecně vám pomoci radou i skutkem. S tím, jak hráči stárnou, se ve hrách objevují i děti starých bardů, které bývají ve hře zběhlé a navíc jsou ochotné se podělit o vše, co už o hře stačily zjistit.

V případě nouze lze navíc ze hry přepnout na webový prohlížeč a zadat adresu kteréhokoliv z nabídky anglicko-českých slovníků, které vám umožní se zorientovat v textu, kterému nerozumíte. Ideálním místem, kde začít se studiem herní angličtiny, je slovníček vytvořený bratry Slováky, kteří hrají World of Warcraft. Samozřejmě, pokud překonáte mírnou jazykovou bariéru v podobě slovenštiny. Neměl by to být velký problém, protože slovenština vznikla na základě českého jazyka. Alespoň nás to tak učili ve škole. Nicméně pokud znáte obsáhlejší slovníček v češtině, nerozpakujte se na něj upozornit v diskusi, vaši spoluhráči to ocení.

Codemasters chtějí milion LOTRů online
Opravdu vysoké cíle si klade vydavatel chystané MMORPG verze Pána prstenů, troufá si vyzvat na souboj jednoznačného krále her na hrdiny World of Warcraft. Podle ředitele společnosti chce pro LOTRO (Lord of the Ring Online) získat více než milion hráčů v USA a zemích Evropské unie. Rychlému nástupu hry má pomoct plánované uvedení hry v předvánoční sezóně a samozřejmě extrémně silná licence, která zvládne prodat snad i použitý toaletní papír, kdyby na to přišlo.

Hrůzných her s tématikou Tolkienovské trilogie se už prodalo několik milionů, dá se tedy předpokládat, že LOTRO nebude výjimkou. Je ale otázkou, jaká bude skutečná hratelnost a kolik hráčů si předplatí další měsíce hraní poté, co ve vysněné Středozemi stráví měsíc. O minimálně třetinu potenciálních hráčů se LOTRO připravil předem, bez možnosti přímého soupeření hráčů na straně dobra i zla je boj o Středozem tak trochu nuda. A to autor říká i přes to, že ke klasickému PvP má vztah zatvrzele negativní. ocení.

Drakům z kobek dochází dech
Turbine Entertainment v poslední době trochu (dost) zápolí s menším než očekávaným zájmem o jinou hru se silnou licencí – Dungeons and Dragons Online. Pro někoho překvapivě brzy nabídl provozovatel hry americkým hráčům sedmidenní možnost vyzkoušení hry. O evropské zkušební jízdě zatím nepadlo ani slovo, zato se otevřela nová možnost, jak za hraní platit bez mezinárodní karty. Poplatky společnosti PayBycash jsou ale tak vysoké, že se investice do karty rozhodně vyplatí. Pokud vás zajímá dění v DDO, posloužíme: počátkem měsíce do hry přibyl příběhový úkol Dragons’s vault, který je spojen s novými prostorami a nepřáteli. Update upravuje také stabilitu a výkon hry a přidává prvního upířího superpotvoráka (záznam do slovníčku: silným potvorám se říká boss a jejich poražení vyžaduje výbornou taktiku, skvělé vybavení a nejlépe silnou skupinu přátel, té skupině se říká hezky česky grupa).

Většina zájemců o online hraní se ale nadále drží osvědčeného WoW, Guild Wars a v menší míře také EQ2. Ačkoliv se DDO dočkalo neuvěřitelně oslavných recenzí od většiny herních periodik, běžní hráči tak žhaví po Dračím doupěti nejsou. Důvod může být v tom, že herní redaktoři mají často zkušenosti s hraním deskových RPG s deseti a dvacetistrannými kostkami v ruce, zatímco mládež si žádá jiné hodnoty než lety ověřený bojový systém a důraz na příběh.

Jestli chcete potvrzení úvah, nějaké máme. V prvním týdnu od uvedení DDO na trh si hráči vytvořili 11 133 účtů na oficiálním diskusním fóru. Druhý týden od vypuštění Draků si účet založily 3 384 hráči. Třetí týden přinesl 2 496 nových účtů na fóru. Čtvrtý týden, ano, pořád to klesá, nyní na 1 835 nových účtů. No a pátý týden po uvedení? Raději slovy: jeden tisíc dvě stě šedesát tři nových účtů. Samozřejmě platí, že zdaleka ne všichni noví hráči se registrují na oficiálním fóru, ale trend je poměrně zřetelný, nelichotivý.

Windows Vista s exklusivní MMORPG
Microsoft propaguje Windows Vista jako herní platformu. Na uvedení tohoto operačního systému se proto připravuje podobně, jako na start Xboxu 360 – zajišťuje hry, které poběží pouze na této verzi Windows. Mezi vyvolené patří i nové MMORPG od japonských Square Enix. Bohužel, Japonci napínají, a tak se název hry a další informace dozvíme nejspíše v květnu na E3. Rozvoje MMORPG hraní se po pokusu s EQ Live pro Playstation 2 nejspíše dočkají i konzoly, Sony začíná testovat platební systém pro připravovanou online službu, která by měla umožnit provoz klasických online her s platbami kreditní kartou. Tak uvidíme, jestli to bude lepší na PS2, PS3, Xboxu 360 nebo PC. Nějak se nám to ale drobí.

Everquest zadarmo na 21 dní
Stále populární původní EverQuest přeci jen po sedmi letech provozu touží po nové krvi, takže SOE rozhodlo rozšíření standardního zkušebního režimu. Nyní si můžete stáhnout EverQuest Trilogy (základní balíček s několika datadisky) a užívat si ho celé tři týdny. EQ je sice první plně 3D MMOPRG, ale v průběhu času se tato hra dočkala několika faceliftů, takže nevypadá úplně příšerně, dá se hrát i na starších počítačích a opravdu je propracovaná. Stahovat můžete na FTP Serveru SOE – je to jenom 1,2 GB dat.

Pokud vás zajímá spíše EQ2, věřte, že se nejspíše brzy dočkáme oznámení dalšího datadisku, SOE si registrovalo ochrannou známku EVERQUEST II: ECHOES OF FAYDWER. Oficiální oznámení očekáváme opět na E3. V bližší budoucnosti se dočkáme LU 23, který přinese další nový dungeon, úpravy mapy BlackBurrow s novými odměnami pro odvážné skupiny hráčů a samozřejmě desítky dalších drobností.

GW Factions už za dva dny
Úplně sem nepatří, nicméně „skoroMMORPG“ Guild Wars se blíží velkému dni – vydání samostatně hratelného datadisku Factions, který přinese nový kontinent, nový příběh a dvě nové profese a tři nové rasy do online akční hry s prvky RPG a bez měsíčních poplatků. Díky zaměření na boje ve stylu ne-nepodobném Counter-Strike a možnosti hrát bez omezení pouze za cenu krabice (899 Kč) se GW stala po WoW nejpopulárnější hrou na hrdiny u nás, takže vydání datadisku očekávají stovky hráčů. Prodej by měl být zahájen 28. dubna (ti, kdo si datadisk předplatili, mohou hrát už za jediný den). Provozovatel hry nabídne také možnost zakoupit si prostor pro vytvoření další postavy, pokud už jste vyčerpali svůj limit. Za každou další postavu zaplatíte 10 dolarů.

Have a nice one!

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...

Kam kráčí herní průmysl? Letošní E3 naznačila nové trendy

E3 2018

Každoroční herní šílenství s názvem E3 už oficiálně skončilo a před námi jsou teď naopak dva měsíce relativního klidu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz