Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Online Vánoce stokrát jinak

aktualizováno 
Hráči po celém světě slaví nejen Vánoce a Chanuku, ale také Frostfell, Keg-end, Wintersday nebo Feast of Winter Veil

WoW: Burning Crusade - Sunwell

Vánoce, Vánoce přicházejí, raidujme přátelé. Vánoce, Vánoce přicházejí, tasme čepelééééé! Kovaný fanoušek online her na hrdiny si samozřejmě neodepře dávku své lehké drogy ani ve sváteční dny. Spíše naopak. Jak se MMORPG žánru věnují dospělí lidé, jsou to právě Vánoce, kdy mohou trávit ve svých vyvolených online světech spoustu času. Provozovatelé online her v drtivé většině slavnostní náladu a společné virtuální oslavy všemožně podporují. Právě na konci prosince tak ve většině her probíhají nejrůznější slavnosti, které více či méně vycházejí z herních legend a příběhů.

Nejpopulárnější virtuální Vánoce slaví více než deset milionů hráčů World of Warcraft (vlastně už jich je prý jedenáct a půl milionu po celém světě). Svátek zimního závoje se podle Azertohských historiků slaví od pradávna. Staří trpaslíci tak vyjadřují svou úctu před sněhovým příkrovem, který zakryje celou zemi sněhovou čepicí a symbolizuje tak čas obrody. A oslav.

World of WarCraft wallpapersSamotný termín „zimní závoj“ pak odkazuje ke kouzelné postavě Praotce Zimy. Zimní závoj podle Trpaslíků představuje plášť Praotce Zimy, který prochází krajinou na sklonku roku a ukládá ji ke spánku, ze kterého se probudí s novou silou a krásou. Oslavy a hostiny spojené se Svátkem zimního závoje pak vycházejí z další legendy, podle které Praotec Zima nabízel odměnu těm, kteří jej vítali s nadšením. Po trpaslících začaly Zimní závoj slavit i další národy, i když přitom nesdílely trpasličí tradice a legendy. Hlavně, že je co slavit.

Letošní oslavy v Azerothu budou opět veselé. Jako obvykle bude „Děda Mráz“ čekat na sušenky a mléko, hostinští vyvěsí světýlka a jmelí. Kdo ví, co se stane, když se pod ním políbíte. Na náš první svátek vánoční se pod ozdobenými stromky objeví spousta dárků a dobrodruhové, kteří se neobejdou bez své dávky adrenalinu ani v době sváteční se budou moci utkat se třemi zloduchy v podzemních kobkách Northrendu o slušivé zimní čepičky. Aby toho nebylo málo, kdosi unesl oblíbeného soba Praotce Zimy. Prostě zima jak má být.

Vánoční oslavy mají silnou tradici také v mnohem starších hrách. V původním Everquestu i novějším Everquestu II se slaví Frostfell. V původním Norathu ale oslavy kazí tajemní lupiči, kterým je nutné se postavit. Zloduchům totiž nejde pouze o dárky. Jejich rabiátství je jen malou částí spiknutí, jehož cílem je samotné srdce svátku Frostfell. Samotný Santug Claugg je v zajetí ledových goblénů, a pokud jejich vůdce hrdinové neporazí, Frostfell se už nikdy nevrátí.

Potomci původních Norathanů se pak mohou vydat do Kouzelné vesnice. Cestu jim ukážou létající koberce, které přistávají ve všech velkých sídlech. Až do pátého ledna mohou hráči sbírat a vyrábět vánoční dárky, hledat dárky od Santy Gluga. Nechybí ani spousta úkolů, které hrdinům zadávají vánoční elfové a další verbež. A nezapomeňte, ve stáncích se prodává skvělý vaječňák!

MatrixVánoční oslavy pod různými jmény probíhají i v dalších online hrách od Sony Online Entertainment. Ve Star Wars Galaxies slaví Wookie Life Day s novými příběhy, předměty a odměnami inspirovanými světem Hvězdných válek. A co víc, hráči mohou získat nové rychlé vznášedlo. V Matrixu Online zase začne sněžit a ulicemi se bude potulovat jakýsi Snow Simulcara, ze kterého padají veselé vánoční oblečky. A ve Vanguardu se hráči mohou, mimo jiné, svést na létajícím sobovi. Hou hou hou hou!

Age of Conan – pořád se držíme Vánoc. I když je to divné, v původních conanovských povídkách se nic podobného Vánocům neobjevuje, tak se spousta hráčů rozhodla bojovat proti oslavám Vánoc ve hře. Tito puristé ale mají tak trochu smůlu. Funcom ví, že slavit Vánoce v oblíbené hře je normální nebo alespoň běžné a populární, a tak nabízí alespoň něco málo. Bez speciálního označení budou poddaní krále Conana oslavovat prodlužování dní a návrat slunce. Při této příležitosti se na každém serveru jednou mezi 23. a 31. prosincem objeví tajemná horská koza. Místo jejího výskytu prozradí Funcom prostřednictvím hádanky a první, kdo kozu najde a zabije, získá spoustu virtuálních dárečků a navíc dva měsíce bezplatného hraní.

Všichni hráči navíc pod stromeček dostanou speciální talisman, který zlepšuje vytrvalost a zvyšuje magickou energii postavy a přispívá k regeneraci fyzické i magické energie postavy. Jak je u Funcomu zvykem, nový předmět získají všechny postavy každého hráče.

Age of Conan - třetí část recenzeKromě toho Funcom vydal další newsletter, ve kterém přibližuje chystané dungeony, které jsou už spolu s DirectX10 verzí hry na veřejném testovacím serveru. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že hra vypadá s DX10 efekty ještě lépe, než doposud. Nové dungeony jsou také povedené, ale radost většiny testerů zatím trochu kazí skutečnost, že budoucí aktualizace není ještě úplně vyladěná. Popravdě, první pokus o spuštění nové verze hry skončil po deseti sekundách grafické nádhery pádem hry. Ale to už je dávno.

Tabula Rasa – po smutných zprávách o ukončení provozu hry na konci února 2009 přicházejí lepší zprávy. NCSoft nejenže odškodnil stávající platící hráče bezplatným přístupem ke svým ostatním hrám, ale navíc se jako vánoční dárek rozhodl zpřístupnit bezplatně Čistou tabuli všem hráčům. Jedinou podmínkou přístupu ke hře je registrace, která vyžaduje číslo platební karty (nemusí být kreditní, stačí jakákoliv platební karta s povolenými internetovými transakcemi). Pak už stačí stáhnout herního klienta o necelých třech gigabajtech a začít hrát.

Tabula RasaZa dva měsíce se toho dá stihnout hodně. A kdo ví, třeba si to NCSoft rozmyslí a najde nějaký jiný obchodní model, který by hru slavného Lorda Britishe udržel na živu. Ono by bylo odpojení kabelu od serverů docela smutné. Za posledních pár měsíců do hry přibyla spousta obsahu včetně mechů, kteří jsou několikanásobně větší než obyčejné hráčské postavy, nové herní oblasti nebo slibovaná kamera „z vlastních očí“.

Warhammer Online – I Electronic Arts slaví Vánoce s hráči. Svátek se jmenuje Keg end a jako v případě WoW je spojen s trpaslíky. Součástí herních oslav jsou nová monstra, předměty a questy. Nebude chybět spousta piva, vytahování se (na to bude nový /emote) a soubojů na život a na smrt. Ti nejlepší z nejlepších mohou v rámci oslav dokonce nalézt legendární zlatý korbel, který svému majiteli dodává větší sílu v soubojích díky „napěněné dobrotě“. Další drobností, kterou si o Vánocích budou moci užít všichni hráči, bude zrychlené získávání zkušeností. Levelování bude o deset až dvacet procent rychlejší.
Tak Šťastné a veselé….


 

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Deset nejzásadnějších oznámení na herním svátku Gamescom

Assassin’s Creed Odyssey

Letošní ročník největší evropské herní výstavy Gamescom se sice řadí k těm slabším, přesto došlo na několik zajímavých...

Hit, nebo propadák? Nejznámější herní značky čeká nejistý podzim

Battlefield 5

Na podzim bývá obvykle na herním trhu rušno a letošek nebude výjimkou. Ale zatímco u her jako Red Dead Redemption 2...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Najdete na iDNES.cz