OnTime zkrachoval, her v ČR bude méně

Finanční problémy firmy OnTime Solutions, která se mimo jiné zabývala také dovozem počítačových her do České republiky a o nichž jsme čtenáře informovali na podzim loňského roku, se prohloubily do té míry, že firma oznámila počátkem května letošního roku krach.
Struktura OnTime a popis zrušených a zachovalých divizí

Finanční problémy firmy OnTime Solutions, která se mimo jiné zabývala také dovozem počítačových her do České republiky a o nichž jsme čtenáře informovali na podzim loňského roku, se prohloubily do té míry, že firma oznámila počátkem května letošního roku krach. Stejně jako většina zkrachovalým firem i tato za sebou zanechala milionové závazky, dluhy zahraničním dodavatelům byly podle našich informací naštěstí pro český herní trh splaceny.

OnTime Solutions se do podnikání v oblasti herního průmyslu vrhnul po hlavě o prázdninách loňského roku, kdy zde začal působit bývalý šéfredaktor magazínu Score Andrej Anastasov. Ten díky svým kontaktům začal dělat OnTimu důležité zahraniční kontakty a díky tomu se stala tato firma výhradním distributorem titulů od Topware Interactive, Disney Studio, Infogrames či Cryo. S tímto potenciálem už se dalo něco dělat, konkrétně vybrat z něj zajímavé tituly, které by oslovily i českého hráče a donutily ho nějaký ten peníz utratit. Andrej Anastasov však po čase z OnTimu zmizel a byť zajímavé hry vycházely i nadále, někteří významní distributoři (např. Cryo) přešli k Bohemia Interactive. Toto mělo údajně souvislost s Andrejovým odchodem, dle našich informací nedodržoval smluvené termíny a podnikal osobní útoky proti JRC, a proto mu bylo doporučeno, aby odešel (defacto byl vyhozen).

Vzhledem k tomu, že jsme situaci kolem firmy OnTime samotné řešili již tehdy a vyjadřovala se k ní řada majitelů firem vyvíjejících multimediální i herní tituly (OnTime totiž v nemalé míře obchodovala také s multimédii a její způsoby obchodování nebyly mnohdy nejvybranější, viz náš listopadový článek), omezím se nyní pouze na konstatování, že dluh OnTimu je vůči českým firmám několikamilionový, přičemž nejhůře je na tom, podle našich informací, firma MediaTrade, jíž OnTime dluží více než milion korun. Mezi další věřitele pak patří například TeraSoft či hráčům dobře známá firma Cinemax (má na svědomí adventuru Ve stínu havrana a v současné době připravuje několik dalších projektů, přičemž dvou z nich bychom se mohli dočkat již na podzim letošního roku). Cinemax by se však o své zboží bát neměl, neboť mu podle slov lidí z OnTime bude navráceno, mimo to firma v současné době jedná s některými firmami o odkoupení skladu a distribuční sítě, což by mělo alespoň z části pokrýt dluhy u dodavatelů.

Podívejme se ale na to, co zapřičinilo krach firmy, k níž někteří hráči vzhlíželi s nadějí toho, že cena počítačových her u nás po příchodu konkurence přeci jenom klesne. Když jsme informovali o problémech OnTimu v listopadu loňského roku, dalo se to podle zaměstnanců ještě unést a možnost finančních potíží si tehdy vůbec nepřipouštěli. Náš článek se však potvrdil v prosinci, kdy to začalo jít s OnTimem hodně z kopce a do celé situace se musela vložit majitelka Birgitta Hass, kterou do té doby o problémech vůbec nikdo neinformoval.

Vzhledem k tomu, že za danou situaci mohl podle všech indicií tehdejší výkonný ředitel Miloš Mastník, byl tento vedením firmy vyměněn a na jeho místo nastoupil Petr Belatka. Bohužel jak se později ukázalo, na záchranu bylo již pozdě. Situaci ve firmě nám popsal jeden z bývalých zaměstnanců Petr Drahokoupil:

"Ve chvíli, kdy se ředitelem OnTimu stal Petr Belatka, byl jsem povýšen z obchodního zástupce do vyšší funkce. Začal jsem spolupracovat s novým ředitelem a snažili jsme se firmu zachránit, ale vyvalovaly se na nás další problémy, o kterých jsme původně vůbec nevěděli. OnTime trpělo zoufalým nedostatkem lidí a majitelka chtěla v rámci úsporných opatření jejich počet ještě snížit, líčí Petr Drahokoupil.

Hodně velkou ránu pak OnTimu zasadila Bohemia Interactive, když díky ní přišel o svého největšího odběratele her - Tesco. Již při ná stupu bylo jasné, že konkurovat Bohemia Interactive nebude vůbec snadné a nastalá situace to jenom potvrdila. "Ať je pan Pavlíček (šéf JRC Interactive a Bohemia Interactive - pozn. autora) jakkoliv tvrdý, je to výborný obchodník a je obklopen lidmi, kteří jsou velice schopní a které velice dobře platí. To bohužel neplatilo v OnTime Solutions a to byla další velká chyba, kvůli níž a dalším problémům odešel nový ředitel a k vedení firmy byl přizván specialista. Ten mě určil vedoucím obchodních zástupců a skladu a začal firmu dávat dohromady. Bohužel, když už jsme společnými silami začali prosperovat, pokryli část dluhu s dodavateli, byli dohodnuti na splátkových kalendářích a připraveni přijímat lidi tak, aby se nastalá situace dala zvládnout, rozhodla se majitelka, že nechá firmu padnout," uzavřel příběh Drahokoupil.

Jak se nám ale podařilo zjistit od jednoho z dalších bývalých zaměstnanců, který si z pochopitelných důvodů nepřál uvést své jméno, kámen pod nohy lidem snažícím se vynést OnTime opět do modrých čísel hodila jedna, pro firmu velice důležitá osoba, z funkce statutárního orgánu tím, že na svůj účet převedla částku v řádově milionech korun. Díky tomu se firma ocitla bez prostředků a defakto tak skončila. Oddělení informačních technologií tak skončilo z týdne na týden, Sales v podstatě taktéž, byť s odstupem historicky krátké doby a jediné, co zatím funguje, je Time System.

Jak to tak vypadá, kromě toho, že se na českém trhu nebude objevovat tak široká škála herních titulů, k plánovanému snížení cen počítačových her, na nějž spousta hráčů tak netrpělivě a toužebně čekala, v brzké době nejspíš nedojde. Pro hráče je navíc obrovská škoda, že se Bohemia Interactive nedočkala alespoň malé konkurence, která je tolik nutná pro zdravý trh a jeho vývoj, navíc tak přišel i o on-line obchod, který OnTime provozoval na adrese velryba.ontime.cz.