Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Operation Flashpoint: Elite

  12:00aktualizováno  14. února 12:45
Po dlouhých letech vývoje mohou konečně i hráči na Xboxech okusit legendární vojenskou akci z dílen českých Bohemia Interactive. Povedla se konverze tohoto letitého titulu?

Operation Flashpoint: Elite Jestlipak víte, co mají Mafia, Vietcong: Purple Haze, Wings of War, Cold War a Shayde: Wrath of Angels společného s Opearation Flashpoint Elite (dále jen OFE)? Samozřejmě že jsou to xboxové tituly, ale také jsou všechny tyto jmenované hry českého původu. A právě vydání pro Xbox, který do dneška není v ČR oficiálně podporován, je jasným znamením expanze českých her do zahraničí. Původní Operace Flashpoint pro PC sklidila před pěti lety velký úspěch jak na domácí, tak i zahraniční scéně. Konverze pro Xbox byla ohlášena nedlouho po vydání též velmi kladně přijatého datadisku Resistance, a konzoloví hráči se tak mohli těšit, že si zahrají onu božskou gamesku, kterou si jejich PC přátelé již nějaký ten pátek užívají. Jenže vývojářům z Bohemia Interactive Studios zabralo konvertování této české klasiky déle než kdokoliv včetně samotných tvůrců očekával a port Operation Flashpoint s podtitulem Elite spatřil světlo světa až nedávno. Protože vás považuji za inteligentní skupinu, tak si odpustím rozjímání nad otázkou, proč hra není v češtině a vrhneme se OFE na zub.

Operation Flashpoint: Elite

Ve hře vás čeká jak týmová souhra, tak samostatný postup.

Bohužel má tento zoubek kromě pár plomb i pořádně velký kaz, ale před vytrhnutím si nejdřív pořádně přečtěte diagnózu. OFE obsahuje kromě původního titulu (který v zahraničí vyšel s podtitulem Cold War Crisis) i již zmiňovaný přídavek Resistance. Dohromady tedy za svoje těžce vydělané peníze dostanete desítky misí odehrávajících se na fiktivním souostroví, obsahujícím stovky kilometrů čtverečních. O dlouhou životnost je tedy postaráno. Bohužel je to s hratelností již o něco horší, ale hezky od začátku.

Příběh vás přenese do osmdesátých let minulého století, kde se v roli amerického vojáka společně se svou jednotkou postavíte početné převaze ruských jednotek, které si zase jednou usmyslely obsadit nějaké to území, které momentálně spravuje NATO. Po nezáživném tréninku vás hra vhodí přímo do akce a již po několika okamžicích zjistíte, že není něco v pořádku. Hra sice prošla Operation Flashpoint: Elite drobným face-liftem oproti originálu, ale ani tak se tvůrcům nepodařilo zamaskovat, že jde o pět let starý titul, který ani v době svého původního vydání žádná grafická bomba nebyl. Zub času se na OFE podepsal více než fenomén reality show na inteligenci diváků a celkově bych se vizuální stránku hry nebál označit za odpuzující až příšernou. Vozidla ve hře jsou sice daleko detailnější, než v PC originále, ale jinak jsem jakékoliv další vylepšení hledal marně. Střídání denní doby vypadá sice relativně sympaticky, ale v době, kdy vývojáři vytahují z výkonu původního Xboxu maximum a my slintáme nad hrami jako Far Cry Instincts nebo Half-Life 2, působí OFE jako pěst na oko.

Prostředí je velmi rozlehlé a myslím tím opravdu ROZLEHLÉ. Můžete se jen tak procházet po rozlehlých lukách, hustých lesích či vesničkách i celé hodiny a nenarazíte na žádné omezení, či dokonce neviditelnou bariéru. Rozlehlost je jedním z největších plusů OFE. Samotná hratelnost se nese v duchu reálné bitvy nebo spíše války. Hru můžete hrát jak z pohledu první osoby, tak i třetí. Naneštěstí jakmile přepnete na postavu svého vojáka, uvidíte jednu z nejhorších animací 128-bitové éry. Vzpomenu-li si na Operation Flashpoint: Elite animaci v prvním Metal Gear Solid a srovnám jí s OFE, tak mi vyjde z této pomyslné bitvy jako vítěz právě první jmenovaný a to je bez diskuze problém. Z prvního pohledu hezky uvidíte, jak si vaše postava překvapivě reálně nese zbraň, jak ji pouze při střelbě pevně uchopuje apod. OFE se hraje velmi originálně a pokud se řadíte mezi vyznavače klasického FPS žánru, tak budete mít s adaptací na herní styl relativně velký problém.

Na konec by se slušelo zmínit bugy, kterými hra trpí více než Američané obezitou.

Ve hře vás čeká jak týmová souhra, tak samostatný postup. Bohužel je AI vašich kolegů na úrovni mentálně retardovaného dikobraza, kterého někdo zapíchl bodlinami do země a chudák zástupce zvířecí říše neví co a jak. Půjdete-li například se svojí skupinkou po úpatí libovolného kopce a nepřátelský sniper po vás z dálky vystřelí, tak část vaší party zalehne k zemi a začne se plazit k nejbližšímu bodu ke schování a druhá bude vesele jako by nic pokračovat dále v cestě. Stane se-li tak ve městě, čeká vás Operation Flashpoint: Elite zajímavý pohled, jak se vaši vojáci klidně projdou po zádech plazícího se kolegy, který navíc neřekne ani fň. Bohužel nejsou souboje s nepřáteli příliš zábavné. Obvykle uvidíte nepřítele pouze skrze hledí své zbraně jako několik desítek metrů vzdálenou tečku na horizontu. Aby nedošlo k případné záměně s vlastními jednotkami či civilisty, označí se vzdálené cíle barevně, a je tak možné rozeznat, o jakou frakci jde. Jestli se však budete dívat přímo ke slunci, tak barevně nerozeznáte nic a klidně pokosíte nějakého vesničana či kolegu vojáka.

Jako správný krok směrem k reálnosti považuji systém dvě-střely-a-jsi-mrtvý. Vzhledem k tomu, že často neuvidíte ani odkud střela přilétla, tak zcela jistě oceníte chytrý systém save-pointů, díky kterému se nebudete nikdy muset příliš dlouho vracet. Pocit z války je opravdu působivý a někdy až reálně děsivý. Mnohdy si připadáte jako bezmocný mravenec, nad kterým se zvětšuje stín z boty odpůrce hmyzu. Pravděpodobnost, že odstřelíte nepřítele, je přibližně stejně vysoká jako že on zastřelí vás. Mise jsou relativně rozmanité, od klasických zlikviduj, ochraň, až po infiltrování do nepřátelského tábora v přestrojení či obyčejného hlídkování.

Operation Flashpoint: Elite Vaše výbava v boji proti nepřátelským Rusům je vskutku obsáhlá. Kromě potřebného dalekohledu a kompasu se můžete těšit na celou řadu zbraní včetně M60, M-16, AK-47, M21, LAV či AT-4 nebo několika RPG. Na své si tak přijdou milovníci jak lehkých či těžkých kulometů, tak i odstřelovacích pušek či pistolí. V boji proti nepřátelům vám pomůže i řada vozidel. Projet se tak po nepříliš vzhledné krajině můžete např. v tancích Abrams či T-80, helikoptéry zastupují ruský Mi-24 Hind a AH-1 Cobra a přítomny jsou i nákladní vozidla a jeepy. Našince jistě potěší přítomnost traktoru značky Tezor (hezká přesmyčka, že?) či automobilů nápadně připomínající domácí Škodovky. I když názvy měst připomínají francouzštinu, tak jde podle vzhledu jasně poznat, kde brali tvůrci inspiraci. Typičtější česká města a vesnice jsem ve videohře ještě opravdu neviděl.

Konverze je věc ošidná!

OFE se liší od svého PC originálu jen v několika málo detailech. Vyšla-li by hra maximálně rok po PC verzi, tak bych ji zcela jistě označil jako bezchybnou. Po pěti letech bychom si ale zasloužili více. Ano, hra obsahuje datadisk Resistance, ale ten si nyní můžete koupit na PC ve zlevněné edici společně s originální hrou a balení dokonce navíc obsahuje další přídavek Red Hammer. To vše ještě o polovinu levněji, než je tomu v případě OFE. Hra neobsahuje žádné nové bugy, ale těch zůstalo z původní hry více, než dost. Po tak dlouhé době by si prostě zasloužili hráči z Xboxy více. Tečka.

Operation Flashpoint: Elite Na konec by se slušelo zmínit bugy, kterými hra trpí více než Američané obezitou. Prolínání textur jsem bral u hry jako samozřejmost. Zasekávání o ně, mě však dohánělo k zuřivosti a nejhorší z chybných herních situací je ta, ve které dostanete úkol někam dojít, hra vám ukáže kam, vy tam dojdete a nic. Tak zkusíte na chvíli odejít a vrátit se a ono zase nic. Hra se takhle „zasekává“ poměrně často a následovné nahrání poslední uložené pozice je tedy absolutní nutností. OFE jistě zaujme cílovou skupinu hardcore válečných pařanů, ale ostatní hráči zcela jistě sáhnou po něčem jiném a hlavně kvalitněji provedeném. Kdyby hra vyšla pro Xbox při jeho startu, tak by se pravděpodobně stala hitem. Takhle zcela jistě skončí brzy v poličce s označením výprodej.

Klady a zápory

Plus Dokonalý pocit válečné vřavy
Plus Obsahuje datadisk Resistance
Plus Obrovský herní svět

Mínus Zastaralá grafika
Mínus Příšerné bugy
Mínus Úděsná AI spolubojovníků

Na úplný konec recenze jsem si záměrně nechal zmínku o online multiplayeru, který je stejně jako hra po system linku (splitscreen OFE neobsahuje) určen pro čtrnáct hráčů. Hra po síti je překvapivě podařená, ale bohužel doplácí na obrovský nezájem hráčů využívajících služeb Xbox Live. Vstoupíte-li do místnosti s očekáváním rychlého online deathmache, tak budete velmi zklamáni. Na příchod náhodných spolu či protihráčů budete totiž čekat celé hodiny.Operation Flashpoint: Elite
Výrobce/Vydavatel Bohemia Interactive/Codemasters
Platforma Xbox
Multiplayer: ano, 2-14 hráčů
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Po všech stránkách zastaralá hra, která většinu dnešních hráčů pravděpodobně nijak zvlášť neohromí.
Hodnocení: 65% (info)Témata: Half-life, Xbox, Zuby

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz