Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oscarový týden na PH

  12:01aktualizováno  10. června 11:41
V uplynulém týdnu jsme vám nabídli hned několik skvělých pecek. Na své si přijdou příznivci vesmírných simulátorů, real-timových strategií, FPS, českých her a vyšla i nová hra autorů Moorhuhnu. A vítězem se stává...

Nejlepší hry roky sice vyhlašujeme jednou ročně, ale troufám si říct, že v uplynulém týdnu jsme vám nabídli tolik kvalitních her, že šlo o jakýsi nominační předvoj a spousta her se nakonec ve skutečném vyhlašování objeví. Vybrat vám v tomto krátkém úvodu to nejzajímavější tentokrát bylo velmi těžké. Po delší době jsme se dočkali opět nějaké té real-timové strategie a hned se jednalo o perlu NetStorm, původně komerční hru, jež byla vydána jako freeware. Srdce všech milovníků simulátorů muselo poskočit nad skvělým vesmírným počinem Privateer, jenž je freewarovou verzí hry Wing Commander. Také čeští vývojáři měli zastoupení s výborným simulátorem z prostředí Star Treku s podtitulem Final War 2. Po třech letech vývoje spatřila světlo světa i online multiplayerová 3D střílečka Nexuiz postavená na inovovaném Quake enginu. I předělávky byly silně zastoupeny motocyklovým remakem z dob osmibitů Wheelie RR. Tento týden byl opravdu nabitý skvělými hrami a jako sladkou třešničku vám doporučím nejnovější hru autorů Moorhuhnu s názvem Hank.

 

 Fantom Subdivision A – válečníkem budoucnosti!Fantom Subdivision A – válečníkem budoucnosti!
Co mě na této hře na první pohled překvapilo, bylo její grafické zpracování. To je totiž na velmi vysoké úrovni. V Menu to sice tak nevypadá, přestože o jeho zajímavosti není pochyb. Jakmile se ale dostanete do hry, zjistíte, že bude skutečně na co se dívat! Ocitáte se v jakémsi městě, které vzdáleně připomíná současná velkoměsta. Před sebou vidíte dálnici a o kus dál za ní železnici, pozadí vévodí několik výškových budov. Na rozhlížení ale nemáte moc času! Během několika málo vteřin se totiž začnou objevovat první nepřátelé. Zprvu jen takový malý předvoj, pár tanků či vznášedel rozdrtíte salvou ze své zbraně. Za chvíli ale začnou přilétat nepřátelé mnohem větší a nebezpečnější, kteří jedinou střelou dokáží podstatně sníží počet Vašich životů. Ty je nutné odstranit co nejdříve a tak do nich pouštíte jednu dávku za druhou, ale ono pořád nic! Během několika málo vteřin se totiž začnou objevovat první nepřátelé. Zprvu jen takový malý předvoj, pár tanků či vznášedel rozdrtíte salvou ze své zbraně.

Jet Boarder - červený robot na vzdušném prkněJet Boarder - červený robot na vzdušném prkně
K ovládání některých her stačí bohatě myš, u bojovek vám naopak k aktivování komb někdy nestačí půl klávesnice. Se zajímavou soutěží One Key Competition přišel před časem server Retro Remakes. Jejím cílem bylo vytvořit hru, která by šla ovládat pouhou jedinou klávesou, popřípadě jedním tlačítkem myši. Z ní jsme vám již představili jednoprstý Minigolf, arkádu Alice Amazed či hopsačku s míčkem Red Jumpy Ball. Dnes tu máme závodní hru Jet Boarder. Možná vás zaujalo, že lze závodní hru ovládat jednou klávesou, aniž byste potřebovali směrové šipky. Jak se ale přesvědčíte, jde snad úplně všechno. Tentokrát je hlavním hrdinou červený robot na jakémsi vzdušném snowboardu, kterým musíte za daný časový úsek projet celou trasu.

 NetStorm – válka živlů začíná!NetStorm – válka živlů začíná!
Přiznám se, že jsem velký příznivec real-time strategií a tak když jsem zjistil, že je tato hra freeware (nebo přesněji, abandonware), nemohl jsem si ji nechat ujít. NetStorm je totiž zástupcem klasických strategií z let minulých – je zde několik odlišných stran, za které lze hrát, těží se tu suroviny, bojuje se… Ovšem přináší i zajímavosti, které se mnohdy nevidí. Celá hra se totiž odehrává ve vzduchu, na jakýchsi létajících ostrovech. Strategie v této hře nespočívá jen v těžení surovin a vyrábění jednotek, je také velmi důležité jak se vůbec k nepříteli či zdrojům surovin dostanete! Mezi ostrovy můžete stavět mosty, ale ne tak jak se Vám zlíbí. K dispozici máte vždy náhodně vybrané „součásti“ a ty na sebe napojujete tak, aby vznikl funkční a stabilní most. Pokud něco uděláte špatně, nejenže Vám most může spadnout, ale také se může stát, že se Vám nepodaří k druhému ostrovu most připojit!

Cartman's Adventure 3 – tlustoprd na záchranné misi Cartman's Adventure 3 – tlustoprd na záchranné misi
O přínosnosti tohoto díla lze ovšem diskutovat.. Cartman's Adventure je již třetím dílem plošinovkové ságy Beameru a dle ohlasu fanoušků seriálu, lze soudit, že se teší nemalé oblibě. Jaký si však na hru vytvoří názor člověk kultem South Parku nepoznamenaný a tedy nestranný? Rozporuplný, myslím. Za normálních okolností bych titul bez velkého přemáhání zařadil mezi značně průměrné a tedy četnými neduhy trpící skákačky. Nebýt jednoho velikého „ALE!“. Tím pomyslný zdviženým prstem se v případě CA3 stává především hrací doba a nepotlačitelné sympatie k autorovu zápalu. I přes jeho evidentní neumětelství a dá se říci nováčkovství (seč to zní vzhledem k počtu jím realizovaných titulů zvláštně) z Cartman's Adventure 3 vyloženě sálá péče a láska s jakou byl jistě nemalou dobu tvořen.

Nexuiz - Quake za 0,- Kč včetně DPH Nexuiz - Quake za 0,- Kč včetně DPH
V úvodu své recenze bych chtěl všechny čtenáře upozornit, že se rozhodně nejedná po freeware hru, na jakou by byl člověk zde na Plných Hrách zvyklý. Nexiuz je objemná, hardwarově náročná hra, zaměřená jen a pouze na hraní po internetu. Proto se ze zdejšího portfolia většinou pár megabytových nepříliš technicky vyspělých hříček vymyká. Není to hra pro každého, situace s připojením k internetu je u nás tak špatná, že si její hraní nemůže dovolit každý, ale na druhou stranu jde o tolik zajímavý počin, že je každopádně třeba se o něm zmínit. Nexuiz je prezentován jako rychlá multiplayer akce ve stylu klasického deathmatch. S tím by se dalo souhlasit, po spuštění na vás nečekají žádné okliky ani nic podobného, jen si vyberete server, na který se chcete připojit.

Kamikaze Racer – obrněný trabant na D1 Kamikaze Racer – obrněný trabant na D1
Máte rádi automobilové závody? A máte rádi akční hry? Pak vás dnešní hra jistě potěší, protože je kombinací obojího. Své řidičské umění a speciální volanty můžete nechat odpočívat, v Kamikaze Racer vlastně jde o závodění až na druhém místě. Důležitější je dostat se vůbec do cíle vcelku a ostatní autíčka většinou uvidíte jen na startovním roštu nebo pokud se opravdu hodně opozdíte. Ale nebojte, nečeká vás jen jízda nudnou krajinou. Vaše dráha se často křižuje s jinými silnicemi a železnicemi a jako správné potrhlé závody se odehrává za plného provozu. Zatímco srážku s ostatními vozidly přežijete vcelku bez úhony, tak pusa na čelo rozjetého vozu už končí smrtí. Naštěstí je vaše autíčko vybaveno zbraní, kterou sbíráním krabiček s municí neustále vylepšujete a taková salva deseti plazmových střel si už s nějakým tím rychlíkem poradí.

Hank - krtek hamoun Hank - krtek hamounů
Po obloze se prohánějí slepičky a vtom se v křoví objeví dvě hlavně brokovnice. Svět Moorhuhnu vám jistě nemusíme představovat. Ale také několik metrů pod povrchem se odehrávají další bitvy na život na smrt. V království věčné tmy se nejlépe daří krtkovi Hankovi. Spokojeně si hrabe cestičky v neprozkoumaném podzemí a hledá hroudy zlata a diamanty. Ovšem nic není zadarmo a tyto poklady střeží gardy podivných nepřátel. Hank je dalším útěkem společnosti Phenomedia do odlišného žánru. Umí vytvořit arkádu, jež by byla stejně zábavná, jako jejich legendární střílečky? Znalci her již po přečtení příběhu zbystří. Ano, podobných zlatokopeckých her je víc, ale co je nejzajímavější, velmi podobný titul Phenomedia již dříve vytvořila.

Blast Radius – těžký úděl galaktického policisty Blast Radius – těžký úděl galaktického policisty
Zápletka, která vyústí v krvavou vesmírnou řež, je stručná a jasná. Ale těžko říct, jestli stojíte na té správné straně. Zatímco v Hvězdných Válkách je rebelie ta hodná, zde proti ní máte bojovat. Inu vězme, že hra nemá se ságou nic společného a vy jste opravdu jen poctivý vesmírný policista konající svou práci a usilující o mír v celé galaxii. Každopádně, jak už to bývá, jste ten nejlepší a právě vy jste byl vybrán prozkoumat, co je pravdy na pozorování několika povstaleckých jednotek v oblasti asteroidů. A tak, vybaven nejmodernější stíhačkou X-16, si letíte zasloužit žold. Velmi brzy zjistíte, že nejde o nějaký ojedinělý výskyt zbloudilé jednotky, ale o regulérní armádu, která vám jde ke vší smůle po krku. No ale nic se neděje. Vy je zničíte. A až to dokážete, zavolá šéf a pošle vás prozkoumat, odkud se ta armáda vlastně vzala...

Wheelie RR – zpátky po 20 letech Wheelie RR – zpátky po 20 letech
Motorky jsou pozoruhodné stroje. Můžete si na nich skvěle užít rychlou adrenalinovou jízdu, nebo si prostě zlámat vaz. Každopádně přitahují stále více lidí a není tedy divu, že existuje mnoho her s jejich tématikou. Wheelie z roku 1983 patřila mezi první. Nicméně nyní po tolika letech si na ní vzpomene opravdu málokdo. Naštěstí tým Green Eyed Monster se rozhodl tuto hříčku vzkřísit a připomenout nám zábavu z dob ZX spectra. Předně bych asi měl zmínit o co se vlastně jedná. Hrajete za motorkáře, ale nečekejte žádné klasické okruhy. Zdejší prostředí připomíná spíše velké bludiště. Cestu vám kříží různé kluzké povrchy, skokánky, pletoucí se zvířena a podobné překážky.

 Star Trek: Final War 2 - Federace a ti druzíStar Trek: Final War 2 - Federace a ti druzí
Věčný souboj na filmových plátnech a televizních obrazovkách svádí dvě úspěšné vesmírné SCI-FI série: Hvězdné války a Star Trek. Zatímco na poli komerčních her má jasně navrch Star Wars, Star Trek dobývá spíše oblast nezávislých her, alespoň co se týká početního zastoupení. Dnes vám představíme strategicko-akční simulátor Star Trek: Final War 2, jenž patří k tomu nejlepšímu, co na české fanouškovské scéně vzniklo. Pojďte se podívat do světa, kde vládnou Klingoni, Borgové, Romulané a Cardassiané. Přiznám se, že ke Star Trek: Final War 2 jsem se opakovaně vracel. Vždy jsem se někde zasekl, něco mě naštvalo. Opakované návraty však stály za to a postupně jsem se se všemi záludnostmi vypořádal. Tato hra totiž, podobně jako většina ostatních simulátorů, nemá úplně snadné ovládání a abyste využili všechny možností, jež vám nabízí, zaměstnáte při ovládání Star Trek: Final War 2 téměř celou klávesnici.

Privateer - hurá do vesmíru! Privateer - hurá do vesmíru!
Jakožto pilot se ocitáte na vesmírné základně, kam jste se vypravili vzdát svému zesnulému dědečkovi poslední hold. Ten vám ještě předtím stihl dát loď typu Tarsus. S tou si teď dělejte co uznáte za vhodné, jen aby to vynášelo penízky či slávu. Tolik k příběhu, jehož úvod nijak oslnivou originalitou rozhodně neoplývá. Pokud si ještě vzpomenete na hru Wing Commander:Privateer, která měla za cíl vyplnit mezeru mezi Wing Commanderem 2 a Wing Commanderem 3 a sama se stala legendou, pak vám nemusím vlastně nic říkat. Tato je hra je totiž věrnou předělávkou originálu, až na lepší ozvučení, grafiku a veledůležitý fakt, že jí rozchodíte pod Windows (to je u originálu vskutku umění). Chopte se tedy ovladačů a hurá do hry. 

Blindsight - dobrodružství v tajemných tunelech Blindsight - dobrodružství v tajemných tunelech
Blindsight se sice řadí mezi vesmírné simulátory, ale přesto jde hlavně o akční záležitost. Páčky, pedály, ovládání jednotlivých letek, spousta ciferníků, to opravdu není záležitost této hry. Reálnost ustoupila do pozadí před arkádovým pojetím, ale přesto stejně jako řízení letadla vyžaduje maximální soustředění a pekelnou trpělivost. Blindsight vás pasuje do role pilota vesmírného korábu, jenž prolétává krkolomnými tunely. Ty jsou z větší či menší části uzavřeny, takže musíte měnit nejen výšku, ale občas postavit loď i „na kant“. Zprvu to vypadá jako bezstarostný let, ale jakmile začnou následovat rychle za sebou jen malá průletová okýnka, vyraší vám na čele kapky potu. Některé levely trvají snad celou věčnost. Po pár minutách letu se navíc přirozeně snižuje pozornost a během jednoho „mikrospánku“ dokážete loď otlouct do stavu neumožňujícího pokračování. Tunely jsou navíc navrženy tak, aby čas od času prudce změnily směr, navíc v nich najdeme další prvky, jež pokouší vaši pozornost, a takový energetický svazek výbojů je opravdu nepříjemný. 

Tetris 3000 - dobrý nápad, to je základ Tetris 3000 - dobrý nápad, to je základ
Kdo by neznal Tetris? Byl vymyšlen a poprvé naprogramován v jazyce Pascal v roce 1985 Alexejem Pajitnovem na ruském počítači Electronica 60. Protože se hra líbila jeho kolegům a známým, rozhodl se, že hru rozšíří dále. Neměl však žádné zkušenosti s psaním softwaru na jiných platformách a tak požádal mladého (tehdy teprve šestnáctiletého) nadšence - Vadima Gerasimova o softwarovou konverzi své logické gamesky Tetris na počítače řady PC a on tak učinil. Hra se nejprve volně šířila po Moskvě i Rusku, ale netrvalo dlouho a hra se díky svým nesporným kvalitám dostala až do Maďarska, kde byla předělána na další platformy vyráběnými společnostmi Commodore (Aga, C64) a Apple. Člověku je až líto Alexeje Pajitnova, který za svůj Tetris hraný desítkami milionů lidí po celém světě nedostal vůbec nic a navíc se k němu informace o úspěších jeho dílka dostávaly díky komunistické izolaci SSSR jen zprostředkovaně a on sám jim příliš nevěřil.

Waldmeister Sause: Edelweiss - myslivecká podruhé Waldmeister Sause: Edelweiss - myslivecká podruhé
Včera jsme vám představili první ze série německých her Waldmeister Sause s podtitulem Safari. Pokud jste se již dosytosti nabažili afrických plání, je na čase odcestovat s naším myslivcem zpět do střední Evropy. Tentokrát vás nečeká žádné dobrosrdečné focení, ale návrat klasické brokovnice. Zvířátka mají konec dovolené a musí se mít na pozoru. Pokud jste hráli díl s podtitulem Safari, bude vám Edelweiss připadat podobný. Ba co podobný, přímo stejný. Opět jde o klasickou klikací střílečku ve stylu Moorhuhnu a jedinou změnou je složení zvířat. Lvy a antilopy nahradí zvířátka nám dobře známá: husy, krávy a kozy. Jen ty myšky zůstaly stejné. Doprovodné Waldmeister Sause: Edelweiss předměty jsou taktéž jen jemně obměněné: můžete si zastřílet na plechovky jako na pouti, vyprášit kožich tajemné obludě v dutině stromu či ustřelit kohoutek na vaně.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Kam kráčí herní průmysl? Letošní E3 naznačila nové trendy

E3 2018

Každoroční herní šílenství s názvem E3 už oficiálně skončilo a před námi jsou teď naopak dva měsíce relativního klidu....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...Najdete na iDNES.cz