Toshiba Qosmio F60-10H Chan style

Toshiba Qosmio F60-10H Chan style

Otestovali jsme herní notebook za 25 tisíc

  • 25
Nabízí skvělou výbavu, příznivou cenu, ale také slabší grafickou kartu. Qosmio F60-10H byl důkladně otestován.

K nezávislému otestování jsme získali počítač Toshiba Qosmio F60-10H. Nese si s sebou spoustu pozitivního z toho, co je s notebooky spjato. Není drahý, lze si na něm leccos zahrát a zachovává si praktické vlastnosti notebooku. Za opravdu zajímavou cenu se v něm dokonce objevila Blu-ray vypalovačka. Bez nadsázky notebooku nechybí nic, co by výrazně omezovalo jeho využití pro zábavu.

Toshiba Qosmio F60-10H kdo si hraje nezlobí

Nízká cena notebooku na hry musela být nutně vykoupena určitými škrty v konfiguraci. V Toshibě se snažili, aby tyto škrty bolely co nejméně. Kvůli tomu v notebooku nenajdeme některé moderní technologie, bez kterých lze žít. Do budoucna může chybět například USB 3.0. V integrovaném příslušenství vsadila Toshiba na osvědčenou kombinaci podpory USB 2.0, WiFi a Bluetooth.

Toshiba Qosmio F60-10H Blu-ray


Vypadá dobře?
Hned na první pohled je jasné, že Toshiba úplně zahodila koncept konzervativního notebooku. Lesklý vnější kryt displeje v červené metalíze se tváří, že pod kapotou je nejméně motor z Ferrari. Vnitřní část je ale klasicky kompletně v černém provedení. Qosmio F60-10H je leštěné snad všude, kam se podíváte a to včetně plochy displeje.

Víko notebooku má úhlopříčku 15,7" a počítač si tedy zachovává příjemné rozměry. V nejvyšším místě nemá v zavřeném stavu více než tři centimetry. Displej je k tělu notebooku připevněn přes jediný, ale za to masivní, kloub. To ho od konkurence odlišuje.

Toshiba Qosmio F60-10H otevírá se

Po otevření se nestačíte divit. Nečeká vás sice Star-Trek v podobě dotykového grafického ekvalizéru jako u Aceru, přesto se zde najde celá řada líbivých tlačítek, která reagují na dotek. Pěkná je i klávesnice a touchpad s podsvětlením. Aby nebyl plast před klávesnicí úplně prázdný, čas od času zde problikávají různé indikační kontrolky.

Acer Espire ovladač

Toshiba Qosmio F60-10H dotykové ovládání

Klávesnice by měla být papírově nejsilnějším místem notebooku. Je plnohodnotná, což v podání Toshiby znamená 105 kláves. Skutečnost je ale trochu jiná. Klávesy jsou sice velké a velmi přijatelně rozmístěné (potěší především izolované šipky), jednotlivá tlačítka jsou však příliš plochá. Nemají absolutně žádné kolébky pro prsty a ovládání se zdá minimálně zpočátku velmi nepřesné. Nelze než doufat, že je to otázkou zvyku.

Toshiba Qosmio F60-10H šipky na klávesnici


Displej
Jak už se stalo zvykem, displej je ukryt pod patřičně leštěnou ochrannou vrstvou. Podáním barev se s klidem vyrovná herním notebookům, které jsou o několik cenových kategorií výše. Velmi slušný je jas, což oceníte při sledování filmů. Především akce vypadají na displeji opravdu dobře. Při praktickém používání ovšem zaskočí poměrně nepřirozený kontrast, který může někomu dělat problém při delší práci s textem.

Toshiba Qosmio F60-10H CMR Dirt 2

Fyzicky má úhlopříčka displeje 15,6", což odpovídá bez mála 40cm. Panel displeje je širokoúhlý s poměrem stran 16:9 a používá nativní rozlišení 1366x768 pixelů. Pro snížení spotřeby se rozhodla Toshiba použít LED podsvětlení. Rychlost odezvy displeje není bohužel nijak garantována.

Notebook lze připojit i na externí monitor(y) a to prostřednictvím D-Sub konektoru nebo HDMI. S nativním rozlišením displeje nelze přímo dosáhnout zobrazení ve Full HD. Na externím monitoru ale můžete pracovat v rozlišení do 1920x1200. Mezi prokládanými režimy lze maximálně vybrat 2048x768 pixelů.


Při hraní grafika rozhoduje
Přiznám se, že při testování jsem měl největší obavu z grafické karty. V notebooku je osazena karta GeForce GT 330M, která se příliš neproslavila. Kvůli její velmi nízké výrobní ceně a zdánlivě zajímavým specifikacím ji výrobci notebooků často nabízejí jako herní kartu. Skutečnost je ale taková, že GeForce GT 330M se usadila v mezeře, která odděluje notebookové grafiky na hry nedostatečné a ty, se kterými nebudete mít problém. Pokud si přiznáme, že GeForce GT 330M není žádný high-end cvalík, můžeme se pustit do toho, co nás čeká.

Levná grafika má vůči mnohem dražším modelům celou řadu nevýhod. Jedna z nich se ukáže hned při prvním testu. K tomu jsem zvolil v současnosti kultovní titul Colin McRae: Dirt 2. Jak asi správně tušíte, GeForce GT 330M nepatří ke kartám s podporou DirectX 11 a tak s ní technologicky propracované detaily hry obdivovat nelze.

F60-10H CMR:Dirt 2

Dirt 2 ze samého konce roku 2009 si však rozumí i s DX9 a díky rozmanitému nastavení umožňuje snadno otestovat maximální možnosti grafiky. Je jasné, že když už má notebook kvalitní displej, bylo by dobré ze hry vyždímat jeho nativní rozlišení. U modelu F60-10H je to 1366x768 pixelů. Pokud to s úrovní detailů přeženete, narazíte na hardwarově slabý základ karty a nezbude, než detaily snížit.

F60-10H CMR:Dirt 2

GeForce GT 330M osazená v této Toshibě na CMR: Dirt 2 naštěstí stačí. Detaily je třeba snížit na střední hodnoty, kvalita zobrazení přitom mnoho neutrpí a hra běží plynule. Přesto v náročnějších scénách počet FPS klesá až k 28. Průměr je někde mezi 30 a 32 FPS, což lze považovat za přijatelné. Rozhodně se jedná o skvělou zábavu.

Vynechat jsem samozřejmě nemohl testování v Crysis(2007), které běží s DirectX 10. Tuto verzi již karta úspěšně podporuje. K tomu přidává doplněk v podobě PhysX, což je sice spíše softwarová akcelerace, ale významně pomáhá udržet výkon při destrukci objektů. Nativní rozlišení displeje v kombinaci s vysokými detaily nepřipadá příliš v úvahu. S tím by měly problém i několikanásobně výkonnější počítače.

Crysis s DirectX 10 běží opravdu dobře spíše v úspornějších konfiguracích. Výsledek je ale poněkud tristní. Přestože se obraz netrhá a většina pasáží hry je hratelná bez obtíží, začala se projevovat první nepříjemnost. Problém byl někde mezi Windows 7, ovladači a grafickou kartou. Karta pak špatně pracovala se světlem a v noční džungli neměl hráč takřka šanci na přežití.

Toshiba Qosmio F60-10H Problémy v Crysis

Výkon grafiky v Crysis nebyl úplně vyvážený. FPS se pohybovalo někde mezi 22 a 55 FPS. V obzvláště vypjatých scénách si ale hra řekne o značnou porci výkonu a FPS může nárazově klesnout až k 15. Pokud se považujete za profesionální hráče, budou vám tyto výkonové propady vadit. Vše se dá samozřejmě dohnat dalším snížením detailů.

Toshiba Qosmio F60-10H Crysis 33FPS

Zásadní slabina jsou ovladače. S dodávaným operačním systémem Windows 7, který je upraven podle potřeb Toshiby, si nemůžete nainstalovat ovladač grafiky přímo od nVidie. Výsledkem je, že máte poměrně svázané ruce při výběru různých verzí ovladačů, které nabízí oficiálně Toshiba.

Při hloubavějším průzkumu lze nalézt neoficiální způsob, jak dostat do Windows poslední verzi ovladačů od nVidie. Toshiba se ovšem zřekla dopadů způsobených jejich použitím a tak jsem se kroku tímto směrem raději zdržel.

Nejhorší zážitek se současnou verzí ovladačů si odnesete z Battlefield: Bad Company 2. Zdálo by se, že hra i notebook vyrobené v roce 2010 si prostě musejí rozumět. Jenže Battlefield se na Toshibě F60-10H hrát prostě nedá. Engine hry nefunguje správně, dochází ke špatnému mapování textur a hra celkově tuhne. Výsledek je naprosto strašný a neprezentovatelný.

Problém v Battlefieldu pronásledoval ještě nedávno všechny karty GeForce GT 330M. nVidia se ale činila a v nové verzi ovladačů je vše opraveno. Nelze než počkat, až Toshiba pronese novou verzi od nVidie mezi své oficiální ovladače.

F60-10H COD4

Čtvrtý z herních titulů sedl notebooku od Toshiby asi nejlépe. Kdo by neznal Call of Duty 4: Modern Warfare. Tato akce je už tři roky stará, přesto má ale na současné poměry slušnou grafiku. Hra neklade na počítač přemrštěné nároky. Výsledek rozhodně stojí za to i na notebooku.

Při hraní v plném rozlišení displeje notebooku a na poměrně slušné detaily se ve hře nesetkáte s žádnými problémy. Ovladače grafiky tentokrát fungují bez problémů a o nic se není třeba dále starat. Hodnoty FPS se drží v patřičných mezích (30-50), což napovídá o nerušené zábavě.


Studená fronta
Nedá se asi očekávat, že by notebook podával maximální výkon a přitom neodváděl přebytečné teplo. Qosmio F60-10H to činní opravdu důkladně a tak se při hraní ventilátor v notebooku nezastaví. Naproti tomu v ekologickém režimu je třeba aktivní chlazení jen minimálně.

Účinnost chlazení je opravdu dobrá, horší už je to s hlučností. Ventilátor jde do vyšších otáček okamžitě, pokud potřebujete grafický nebo výpočetní výkon. Pokud průduch ventilátoru přímo neucpete, nedočkáte se citelného nárůstu teploty.

Notebook produkuje vzduch jen o pár stupňů teplejší, než je teplota v místnosti. Dobrou zprávou je, že na něm nenalezneme žádná teplá místa, což by signalizovalo přehřívání HDD nebo jiné komponenty. Vývojáři Toshiby se vyznamenali, jelikož teplota neroste ani po několika hodinách hraní.


Zvuk
Po zvukové stránce je notebook jednoznačně skvělý. Toshiba použila audiosystém Harman Kardon. Jedná se o klasické stereo a žádné pokusy typu subwoofer v notebooku nenalezneme. Integrovaný zesilovač má dobrý výkon, který v některých mezních případech přesahuje možnosti interních reproduktorů.

Toshiba Qosmio F60-10H Harman Kardon

Zvuk udělá dobrý dojem hned na první vyzkoušení. Pokud nepoužijete externí reproduktory, dojdete ale brzy k poznatku, že basy jsou utlumené. Integrovaný zvukový kodek se vše snaží dohnat softwarově a tak alespoň předvádí níže posazené středy. V konečném důsledku zní střelba, zvuk motoru, který klepe na klice nebo srdceryvný křik za temné noci opravdu hrůzostrašně a to v dobrém slova smyslu.

Z technického hlediska se ve hrách nevyskytl se zvukem jediný problém a vše fungovalo bezvadně. Zvukové schéma lze nastavit také individuálně pomocí ekvalizérů. Toshiba k tomu dodává snadno ovladatelnou utilitu, která poskytuje stejná nastavení jako HD kodeky známé z jiných počítačů.


Hraní na baterky
Toshiba Qosmio F60-10H potvrzuje jeden z předsudků, který většinou každého napadne po vyslovení spojení herní notebook. Výdrž bez závislosti na elektrické zásuvce je totiž zoufale krátká. Při hraní notebook spolehlivě vybijete z plného stavu baterie do 60minut. Samozřejmě nalezneme i horší notebooky, ale 60 minut je vcelku málo.

Toshiba Qosmio F60-10H pohled na baterii

Naproti tomu příjemně překvapila spolupráce Windows 7 s dodávanými ovladači a integrovaným čipsetem. Notebook umožňuje pracovat ve dvou naprosto rozdílných režimech: ekologickém módu a s maximálním výkonem. Ve skutečnosti je režimů celkem pět, zbylé tři jsou něco mezi a více méně kombinují rychlost kancelářského PC s malou výdrží.

V módu maximálního výkonu, kdy je výdrž skutečně kolem 60 minut, nepostřehnete ve hrách po odpojení od sítě žádné zpomalení. Grafika i procesor běží zkrátka naplno a osazené Core i5 se poměrně ochotně nechá přetaktovat do TurboBoostu. Zajímavou možností uspoření alespoň malého procenta energie je úplné vypnutí optické mechaniky.

Toshiba Eco

Pokud potřebujete dlouhou výdrž, je jediným řešením aktivace zeleného ekomódu. V tomto režimu dochází k citelnému podtaktování procesoru i grafiky. Nepoužívané USB porty jsou v režimu spánku, notebook zaujme úplně jinou strategii chlazení a výrazně se ztiší. Výdrž pak přesahuje dobu dvou hodin. Na tři hodiny se i s největší snahou nedostanete.

Toshiba Qosmio F60-10H Ekometr

Vlastní, spíše úsměvnou, kapitolou je pak Toshiba Eco utility. Jedná se o dodávaný prográmek, který ukazuje, jak moc je notebook ekologický. Jeho hlavní součástí je "měřič" spotřeby. Převážně ukazuje reálné hodnoty, nicméně občas přejde do příliš optimistického režimu. Uživatel se pak nestačí divit, že zapnutý notebook má spotřebu kolem 0 Wattů. Je třeba podotknout, že při měření externím přístrojem byla notebooku zjištěna spotřeba 70Wattů a to během hraní (plný výkon v Crysis, baterie vyjmuta).


Nudné detaily jen pro techniky
Každého, kdo kupuje notebook, by samozřejmě neměl zajímat jen vzhled a výkon ve hrách, ale také skutečné to, co za své peníze dostane. Před nákupem je rozhodně dobré projít si kompletní specifikace, které naleznete anglicky na oficiálních stránkách společnosti Toshiba. Já si dovolím shrnout do tabulky alespoň ty nejzákladnější rysy.

Procesor Intel Core i5 430M na 2,26@2,53GHz
Grafika nVidia GeForce GT 330M 1GB GDDR3 + max. 4GB TurboCache
RAM 4GB DDR3 na 1066MHz
HDD 500GB
Mechanika Combo BD-RW,DVD-RW
Operační systém Windows 7 Toshiba Home Premium 64bit
Jiné barevné provedení NE
Rozměry 387.6 x 266.8 x 29.1mm
Hmotnost 2,8kg


Toshiba Qosmio F60-10H technologie

Nezničitelná konstrukce
Crashtest notebooku neměl být původně součástí tohoto testu, nicméně občas se podaří i neplánované. Za normálních okolností bychom asi skončili konstatováním, že za vcelku nízkou cenu je zpracování prostě průměrné. Namísto toho ale tuto recenzi ukončím drobným náhledem na krabici, ve které byl notebook přepravován. Na test se Qosmio F60-10H dostal poté, co se s ním v deštivém počasí vyboural messenger na motorce.

Přeprava notebooku na recenzi

Na první pohled velmi nepříjemná nehoda, kdy motorka zůstala ležet pod autem, naštěstí dopadla pro messengera i notebook bez trvalých následků. O tom, do jaké míry hrála roli náhoda či propracovaná konstrukce notebooku, lze ale jen spekulovat. Notebook nebyl každopádně zabalen s přehnanou pečlivostí a vyváznul bez viditelného i funkčního poškození.

Přeprava notebooku na recenzi

Přesto si dovolím tvrdit, že největší konstrukční slabinou F60-10H je spodní kryt. Jeho tuhost lze považovat za nedostatečnou. Plast je příliš tenký, pruží a v případě neopatrného zacházení jej nebude problém poškodit. Co Toshiba nezvládla ve spodních partiích, to ale dohnala na víku notebooku, které chrání displej dokonale.

Toshiba Qosmio F60-10H Aretace disku

Je vidět, že Toshiba se opravdu snaží, aby její notebooky vydržely co nejvíce. Dobře patrné je to například u pevného disku, který se při otřesech automaticky aretuje a zabraňuje svému poškození. Notebook tuto činnost signalizuje pomocí aplikace, což je někdy otravné (lze deaktivovat), ale posléze přinutí uživatele ke správnému zacházení s notebookem.

Závěrečný verdikt
Pokud chcete notebook nejen na hry, ale i na další zábavu a jste limitováni stropem 25000 Kč, nemůžete s Toshibou F60-10H udělat chybu. Když jí odpustíte absenci podpory DirectX 11 a přeci jen ne úplně ideální výkon v grafice, určitě si na ni zvyknete. Zajímavý design potěší.

Přesto, pokud si můžete dovolit dražší notebook a s hraním nejen doma to myslíte vážně, rozhodně si připlaťte. Problém není ani tak v samotné Toshibě, jako spíše v kartě nVidia GeForce GT 330M. Jak praví lidová moudra, vedle herní grafiky ve stolním počítači ani neležela. Ať si nVidia říká, co chce, tato karta je slabá a již brzy na nové hry mít nebude. V současnosti je pro notebook rozhodně lepší volbou některý z Radeonů s podporou DirectX 11.


Výhody
+ vzhledem ke konfiguraci velmi zajímavá cena
+ skvěle zvládnutý integrovaný zvuk
+ rozumné rozměry
+ nízká hmotnost (2,8kg)
+ nehřeje se
+ vypaluje Blu-ray

Nevýhody
- výkonově slabá grafická karta
- absence podpory DirectX 11
- počáteční problém s ovladači
- chybí šetření s technologií nVidia Optimus