Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otestujte si svůj počítač Dacrisem

  12:00aktualizováno  4:23
Ačkoli by to tak mohlo podle kvant mediální pozornosti vypadat, benchmarkovací programy nevyvíjejí zdaleka jen MadOnion a SiSoftware. Dnes se podíváme zblízka na betaverzi produktu méně známé firmy Dacris, který umí testovat různé počítačové komponenty a doporučovat vhodné upgrady. Roste PCMarku2002 důstojná konkurence?

Dacris, Dacris... co to je? 
Pokud vám toto jméno nic neříká, pak vězte, že Dacris Software je vývojářská firmička, která se od roku 1999 snaží proniknout do povědomí v oblasti benchmarkování komponent PC a navrhování vhodných upgradů. Nabízí několik produktů (převážně drobných utilit), mezi nimiž je nejkomplexnějším výplodem bezpochyby Dacris Benchmarks. V současné době je ve stadiu betatestování nová verze s přídomkem .NET, která upoutala mojí pozornost, a tak se s vámi podělím o své zážitky s ní.

Microsoft a jeho .NET
Na celém světě asi neexistuje vývojář pro platformu 32bitových Windows, který by neslyšel či neviděl ono slůvko, za nímž Microsoft stojí celou svou těžkotonážní váhou. Málokdo má ovšem zcela kvalifikovanou představu o tom, co .NET vlastně obnáší a jaké budou konsekvence „poNETování“ všeho. Ani já si nebudu dělat nárok na post popularizátora .NETu a spokojím se s konstatováním několika stručných faktů. Platforma .NET je založená na otevřených standardech (protokol TCP/IP, jazyk XML) a jejím ústředním bodem je pružná a jednoduše programovatelná komunikace v rámci Internetu a intranetů. Je to i nové prostředí pro programátory – ti mohou používat rozsáhlou objektovou knihovnu .NET Framework a programovací jazyky sdružené v balíku Visual Studio .NET.

Jakou má .NET v celé své šíři budoucnost, to je těžké přesně odhadovat – jisté však je, že mnoho programátorů si už dnes nové možnosti pochvaluje. Firma Dacris se evidentně rozhodla, že na .NET přestoupí, a jejím pilotním produktem zde bude Dacris Benchmarks .NET (DBN). Možná si položíte otázku, k čemu je u benchmarkovacího programu nějaký .NET. Dacris využívá možností .NETu pro komunikaci vašeho počítače se svým serverem (přenos výsledků testů vašeho počítače, prohlížení a porovnávání s jinými pomocí Result Browseru, udělování rad prostřednictvím funkce PC Advisor) a bezpochyby se na něm chce pořádně naučit programovat v prostředí .NET Frameworku.

Dacris Benchmarks .NET

Jak to benchmarkuje
Benchmarky DBN se dělí do dvou skupin: Basic TestsExtended Tests. Do základních testů Dacris řadí benchmark procesoru, RAM, pevných disků a grafické karty. Nadstavbovými mají být testy CD/DVD mechaniky, rychlosti připojení k Internetu a rychlosti čtení/zápisu do registru Windows.

Test CPU měří výkonnost procesoru na základě maticových a textových operací. Otazníkem je pro mě nápis pod testovacím okénkem, který sděluje, že jednotkou je CPUMark, a že 1 MHz se zhruba rovná 1,8 CPUMarku. Jistou logiku by to mělo, pokud by se majitelům intelovských procesorů zobrazovalo, že 1 MHz = 1 CPUMark (v praxi jsem neověřoval). Pokud by na tom s tímto „vzorcem“ totiž měli být oba výrobci stejně, muselo by Pentium 4 na 2 GHz získat hodnotu 3600 CPUMarků, zatímco Athlon XP 2000+ (běží fyzicky na 1,67 GHz) jen 2000, což by bylo opravdu hodně mimo reálné výkony.

Benchmark operační paměti poskytuje věrohodné výsledky, i když mě nejprve zarazilo, že jsou oproti údajům Sandry poloviční. Vzápětí jsem si ovšem uvědomil, že Sandra zde používá instrukce MMX/SSE(2) a zpracovává tak data po blocích; po zakázání použití těchto instrukcí jsem získal ze Sandry zhruba stejné výsledky jako z DBN.

Jisté pochybnosti vzbuzuje benchmark pevných disků, který si Dacris licencoval od Viktora M. Griněnka, tvůrce programu DiskSpeed32. Tato freewarová utilita ovšem testuje celé fyzické pevné disky napříč všemi jejich cylindry, kdežto DBN benchmarkuje jednotlivé logické disky. V zásadě nic proti tomu, ale posuďte hodnověrnost takovýchto výsledků: na tomtéž fyzickém pevném disku mi DBN naměřil u logického disku C: 8469 KB/s a u disku F: 14256 KB/s! Důvod je jasný: céčko je silně fragmentované a je na něm jen asi 150 MB místa, zatímco F: je poměrně uspořádané a má volný půlgigabajt. Rozumný benchmark by měl na tyto vysoce ovlivňující faktory uživatele minimálně upozornit a ne se beze slova propůjčit k měření, jehož výsledek má pak se skutečnou rychlostí daného pevného disku málo co společného. A už vůbec by vám pak neměl na základě těchto pochybných výsledků doporučovat koupi nového pevného disku :-).

Nad rámec Sandry a směrem k 3DMarkům jdou jednoduchý benchmark 2D a 3D výkonu grafického subsystému, přičemž výsledkem každého z nich je jediné číslo. 2D výkon je měřen v megapixelech/s a v jeho průběhu program generuje různé geometrické obrazce a texty. 3D výkon je udáván v tisících trojúhelníků za sekundu a pohybujeme se při něm v jednoduché celoobrazovkové scéně.

Výsledky benchmarků lze ukládat, porovnávat s jinými a získávat od Dacrisu doporučení ohledně upgradů. Program se snaží identifikovat slabé komponenty, které svým výkonem neodpovídají ostatním součástem systému – v testované betaverzi bylo možné získat jen poměrně strohou zprávu, zatímco plná verze by měla umožňovat vygenerování podrobného reportu s radami.

Dacris Benchmarks .NET

Diagnostické testy
Další skupina funkcí DBN je shrnuta do skupiny nazvané Diagnostic Tests. Zde máte možnost za pomoci testovacích obrazců zhodnotit kvalitu zobrazování svého monitoru a případně tento adekvátně seřídit, dále lze podrobit některé komponenty (CPU, motherboard, pevný disk, videokarta) zátěžovému testování, vyzkoušet kvalitu tisku tiskárny a provést několik dalších testů grafické karty a pevného disku.

Je to samozřejmě jen beta, ale...
...
nevím, jestli s některými mými výhradami bude moci Dacris něco udělat. Konkrétně je zde onen magický .NET – aby mohla na vašem počítači běžet .NETová aplikace, potřebujete k tomu kromě ní (DBN má cca 4,5 MB) ještě runtime (běhovou knihovnu) o velikosti 20 MB. Budiž, jeden runtime pro všechny .NETové aplikace se ještě snese. Poněkud drtivější je ovšem zjištění, že po spuštění zabírá DBN v operační paměti přes 40 MB (PCMark2002 jen necelých 10 MB). Neslavná je také rychlost překreslování některých prvků uživatelského rozhraní a jejich reakce na „klávesomyšové“ události. Že by si zde vybírala daň snaha autorů o vzhled a la Windows XP? Anebo je to obecný průvodní jev .NETu?

A nyní pár věcí, které Dacris bezpochyby ovlivnit může. Uživatelské rozhraní mi po pravdě řečeno připadá poněkud chaotické. Po nějaké době se v něm zorientujete a do jisté míry si zvyknete, ale přesto se musím částečně přiklonit k názoru betatesterů DBN, kteří v hlasování na domácí stránce Dacrisu vyjádřili ve své většině názor, že nový interface je „Really bad“. Mnoho funkcí, které by měly mít v dialogových oknech svá tlačítka, je z jakéhosi zvláštního důvodu umístěno jen do kontextového (pravotlačítkového) menu. Další věc, která mě nechala zcela chladným, je použití monotónně a pomalu recitující figurky Microsoft Agenta (další 2 MB downloadu) jakožto nápovědného asistenta – myslím, že zbytečnost této „vymoženosti“ je zcela zřejmá.

Smělé plány jsou důležité
S konečným hodnocením suity Dacris Benchmarks .NET vyčkám, až bude k dispozici její finální verze (srpen tohoto roku) včetně dokumentace a kompletní nápovědy. Mnoho věcí ve 3. betaverzi DBN ještě nefunguje vůbec nebo má problémy a já je zde nebudu všechny popisovat, aby se z tohoto článku nestala betatesterská zpráva. Buďme rádi, že mají chlapci z MadOnionu nějakou konkurenci, a dejme Dacrisu čas, aby ještě zapracoval – z jeho dílny má mimochodem počátkem příštího roku vzejít jakýsi add-on k DBN, který bude zaměřen pouze na testování výkonu 3D subsystému (obdoba 3DMarku2001), a na který jsem docela zvědav. Podle všeho se zdá, že Dacris je i do budoucna rozhodnut integrovat do svých programů ty nejmodernější technologie Microsoftu, a my se necháme překvapit, jestli mu to přinese přízeň uživatelů.

Autor:
Nejčtenější

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

Hry z Xboxu, které fungují na Xboxu One
Třináct her z původního Xboxu lze nyní hrát na Xboxu One. A vypadají lépe

Od dnešního dne je možné na Xboxu One hrát třináct her, které vyšly na původní Xbox. Všechny běží v rozlišení 1080p, mají lepší snímkování a nahrávací časy.   celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Grand Theft Auto Online
Rockstar vysvětlil, proč GTA 5 nedostalo žádné příběhové přídavky

Navzdory všem očekáváním nedostalo Grand Theft Auto 5 žádný příběhový přídavek a veškerá podpora autorů se soustředila pouze na on-line složku. Znamená to, že...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.