Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Outlive - klasická, leč kvalitní RTS

  12:00aktualizováno  7. března 10:00
Realtimová strategie Outlive se na první pohled tvářila jako pouhé přepracování starého StarCraftu. Jak ale odhalil pohled druhý, přináší nám toho víc, než jen nový kabát pro osvědčenou klasiku. Tvůrci nám nabízejí kvalitní zábavu, která potěší každého příznivce tohoto žánru.

Outlive Zpočátku se nezdálo, že by realtimová strategie Outlive od poměrně neznámé brazilské společnosti Continuum Entertainment měla být čímkoliv zvláštní či dokonce výjimečná. Jak podle předběžných informací, tak i podle screenshotů se mělo jednat spíše jen o předělávku starého dobrého StarCraftu. Skutečnost, že Outlive získal v médiích tolik prostoru, bylo zapříčiněno právě spíše onou podobností s nezapomenutelnou klasikou. Jak se ale nyní ukazuje, média neprohloupila. Hra totiž nabízí mnohem více, než jen nový kabát pro oblíbený, byť již pavučinami pokrytý titul.

Chtěli byste vědět, čím je Outlive tak zajímavý? Pokud si potrpíte na hry s dokonalým, detailním a překvapivým příběhem, pak vás musíme zklamat. Zde na žádnou vyloženou perlu nenarazíte. Se zápletkou jsme vás již sice seznámili v této novince, ale pro úplnost si ji zde ve zkratce zopakujme. Naše planeta balancuje na pokraji zkázy, zásoby surovin byly vyčerpány a hrozí všeobecný chaos. Většina států se tedy spojila do jednolitého celku, jehož hlavním cílem je přežití lidstva. Najdou se i tací, kterým se takováto snaha nelíbí, a aktivně bojují proti všem. Máme tedy dvě znepřátelené strany - základ pro samotnou hru.

Že tento příběh není až tak zvláštní? No vidíte, říkali jsme to. Outlive vás neoslní ani grafickým zpracováním. Je sice detailní, animace jsou hezky provedené a za efekty se také Outlive stydět nemusí, ale starcraftovský způsob zobrazení je v současné době již překonaný. Ano, je přehledný. Ano, neztratíte se v něm. Ano, "zbytečné" 3D zpracování nezvyšuje hardwarové nároky. Ale přeci jen, pokud má hra překvapit po vizuální stránce, musí přijít s něčím novým.

Tak co to hergot je? Proč se dělá kolem této strategie z Brazílie takový humbuk? Protože málokterá RTS je tak komplexní a zábavná, protože jen pár jich má takovou hratelnost. Vše je zde pečlivě vyváženo a propracováno tak, abyste byli nuceni využít všech prvků, na které ve hře narazíte. Abyste neopomněli žádnou z budov a nepreferovali jen jeden jediný typ jednotek na úkor těch ostatních. Přiznejme si to, takových her je přeci jen málo - většinou se propracováváte k jedné nejsilnější zbrani, a tu pak používáte neustále za všech okolností. Zde ne.

Jak je to tedy v této hře například s již zmíněnými jednotkami? Sice jich není příliš mnoho, ale tento kvantitativní nedostatek vyrovnali tvůrci jejich kvalitou. Vezměme si například nejslabší jednotku - Průzkumníka. Toto lehké a rychlé vozítko se na první pohled hodí pouze na průzkum okolí a jen (sebe)vrah by jej poslal do bitevní vřavy. Nemá žádnou větší palebnou sílu a ani silné plátování, jež by jej ochránilo. Logicky by tedy mělo být nejméně používané. Ale není tomu tak. Tvůrci mu totiž přidali ještě dvě zvláštní schopnosti - položení časované Outlive nálože a speciální urychlovač pohybu. Rázem je Průzkumník nejlepším ničitelem budov, např. obranných věží, které vám jinak dokáží pěkně zatopit. Bleskurychle k nim přijede, položí nálož a zmizí dříve, než jej nepřátelská palba rozbije na kusy. O pár vteřin zeje na místě protivníkovy budovy jen hluboký kráter. A podobné to je i s mnoha dalšími jednotkami. Pokud mají nějakou slabinu, je vyvážena specifickou zvláštní schopností (přetáhnutí jednotky na svou stranu, nálet, položení nášlapných min apod.).

Kdyby však měly jednotky všechny tyto vlastnosti hned od počátku, byla by to pěkná nuda. Vše tedy musíte nejprve vyvinout ve Výzkumném středisku. Až poté budete moci produkovat vylepšené jednotky či stavět lepší budovy. Každá budova či jednotka má přitom více možných vylepšení, další jsou zase pro více jednotek společná (jeden výzkum vylepší více typů jednotek). Výzkumné středisko tak patří mezi jednu z nejdůležitějších budov, protože jen pečlivě promyšleným výzkumem potřebných technologií můžete svého nepřítele rozdrtit.

Pár originálních prvků v sobě má i správa zdrojů (resource management). Sice zde stavíte klasické elektrárny (vzhledem k vyčerpání přírodních zdrojů surovin jsou větrné) a těžíte rudu, kterou zpracováváte a měníte na kredity, ale je zde jeden ne zcela tradiční prvek. Můžete totiž recyklovat i zničené stroje. V případě, že nejsou zničeny napadrť, můžete je Outlive nabrat sběracími vozy a zajistit si tak pár kreditů navíc. V některých misích budou dokonce trosky jediným vaším zdrojem financí, takže tento způsob nijak nepodceňujte.

Outlive nás možná překvapí i skladbou svých misích. Hratelná demoverze sice obsahuje pouze tři, ale jen jedna se držela klasického schématu "search & destroy" (najdi a znič). V jedné bylo vaším úkolem zajistit tajnému agentovi bezpečný průchod do jedné neutrální budovy, v další pak osvobodit zajatého generála své armády. Nebudete také vždy přímo odkázáni na své vlastní síly - v některých misích se k vám přidají neutrální vojska či narazíte na prázdné budovy, které můžete obsadit a využívat ve svůj prospěch.

Jistě by vás zajímalo, jak je to s ostatními herními prvky tohoto titulu. Jaká je umělá inteligence protivníka? Jak vás do sebe vtáhne děj? Nezvrhne se vše nakonec jen v bohapusté ničení ubohých tupých nepřátel? Na to vám bohužel neodpovíme, alespoň prozatím ne. Finální verze, která přinese odpovědi na všechny otázky, by se měla na trhu naštěstí objevit již brzy. Přesto se vám pokusíme toto čekání trošku ukrátit a ke screenshotům, které jsme vám přinesli již před časem, přidáváme ještě sérii obrázků z animovaných scén. Mělo by to být takové poslední lákadlo na hru Outlive, která by dle našeho názoru měla rozhodně stát za pozornost.

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...

Královna Kleopatra a zrození asasínů. Velký speciál o Assassin’s Creed: Origins

Assassin’s Creed: Origins

Že letošní Assassin’s Creed bude zasazen do starověkého Egypta, nebylo žádným tajemstvím. Oficiální oznámení...

OBRAZEM: Pirátská exkluzivita Sea of Thieves je těžké zklamání

Sea of Thieves

Rozlehlý oceán, hledání pokladů podle mapy, potápění či bitvy na moři. Zní to jako vzrušující zábava? Celkem ano. A...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz