Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Outlive - klasická, leč kvalitní RTS

  12:00aktualizováno  7. března 10:00
Realtimová strategie Outlive se na první pohled tvářila jako pouhé přepracování starého StarCraftu. Jak ale odhalil pohled druhý, přináší nám toho víc, než jen nový kabát pro osvědčenou klasiku. Tvůrci nám nabízejí kvalitní zábavu, která potěší každého příznivce tohoto žánru.

Outlive Zpočátku se nezdálo, že by realtimová strategie Outlive od poměrně neznámé brazilské společnosti Continuum Entertainment měla být čímkoliv zvláštní či dokonce výjimečná. Jak podle předběžných informací, tak i podle screenshotů se mělo jednat spíše jen o předělávku starého dobrého StarCraftu. Skutečnost, že Outlive získal v médiích tolik prostoru, bylo zapříčiněno právě spíše onou podobností s nezapomenutelnou klasikou. Jak se ale nyní ukazuje, média neprohloupila. Hra totiž nabízí mnohem více, než jen nový kabát pro oblíbený, byť již pavučinami pokrytý titul.

Chtěli byste vědět, čím je Outlive tak zajímavý? Pokud si potrpíte na hry s dokonalým, detailním a překvapivým příběhem, pak vás musíme zklamat. Zde na žádnou vyloženou perlu nenarazíte. Se zápletkou jsme vás již sice seznámili v této novince, ale pro úplnost si ji zde ve zkratce zopakujme. Naše planeta balancuje na pokraji zkázy, zásoby surovin byly vyčerpány a hrozí všeobecný chaos. Většina států se tedy spojila do jednolitého celku, jehož hlavním cílem je přežití lidstva. Najdou se i tací, kterým se takováto snaha nelíbí, a aktivně bojují proti všem. Máme tedy dvě znepřátelené strany - základ pro samotnou hru.

Že tento příběh není až tak zvláštní? No vidíte, říkali jsme to. Outlive vás neoslní ani grafickým zpracováním. Je sice detailní, animace jsou hezky provedené a za efekty se také Outlive stydět nemusí, ale starcraftovský způsob zobrazení je v současné době již překonaný. Ano, je přehledný. Ano, neztratíte se v něm. Ano, "zbytečné" 3D zpracování nezvyšuje hardwarové nároky. Ale přeci jen, pokud má hra překvapit po vizuální stránce, musí přijít s něčím novým.

Tak co to hergot je? Proč se dělá kolem této strategie z Brazílie takový humbuk? Protože málokterá RTS je tak komplexní a zábavná, protože jen pár jich má takovou hratelnost. Vše je zde pečlivě vyváženo a propracováno tak, abyste byli nuceni využít všech prvků, na které ve hře narazíte. Abyste neopomněli žádnou z budov a nepreferovali jen jeden jediný typ jednotek na úkor těch ostatních. Přiznejme si to, takových her je přeci jen málo - většinou se propracováváte k jedné nejsilnější zbrani, a tu pak používáte neustále za všech okolností. Zde ne.

Jak je to tedy v této hře například s již zmíněnými jednotkami? Sice jich není příliš mnoho, ale tento kvantitativní nedostatek vyrovnali tvůrci jejich kvalitou. Vezměme si například nejslabší jednotku - Průzkumníka. Toto lehké a rychlé vozítko se na první pohled hodí pouze na průzkum okolí a jen (sebe)vrah by jej poslal do bitevní vřavy. Nemá žádnou větší palebnou sílu a ani silné plátování, jež by jej ochránilo. Logicky by tedy mělo být nejméně používané. Ale není tomu tak. Tvůrci mu totiž přidali ještě dvě zvláštní schopnosti - položení časované Outlive nálože a speciální urychlovač pohybu. Rázem je Průzkumník nejlepším ničitelem budov, např. obranných věží, které vám jinak dokáží pěkně zatopit. Bleskurychle k nim přijede, položí nálož a zmizí dříve, než jej nepřátelská palba rozbije na kusy. O pár vteřin zeje na místě protivníkovy budovy jen hluboký kráter. A podobné to je i s mnoha dalšími jednotkami. Pokud mají nějakou slabinu, je vyvážena specifickou zvláštní schopností (přetáhnutí jednotky na svou stranu, nálet, položení nášlapných min apod.).

Kdyby však měly jednotky všechny tyto vlastnosti hned od počátku, byla by to pěkná nuda. Vše tedy musíte nejprve vyvinout ve Výzkumném středisku. Až poté budete moci produkovat vylepšené jednotky či stavět lepší budovy. Každá budova či jednotka má přitom více možných vylepšení, další jsou zase pro více jednotek společná (jeden výzkum vylepší více typů jednotek). Výzkumné středisko tak patří mezi jednu z nejdůležitějších budov, protože jen pečlivě promyšleným výzkumem potřebných technologií můžete svého nepřítele rozdrtit.

Pár originálních prvků v sobě má i správa zdrojů (resource management). Sice zde stavíte klasické elektrárny (vzhledem k vyčerpání přírodních zdrojů surovin jsou větrné) a těžíte rudu, kterou zpracováváte a měníte na kredity, ale je zde jeden ne zcela tradiční prvek. Můžete totiž recyklovat i zničené stroje. V případě, že nejsou zničeny napadrť, můžete je Outlive nabrat sběracími vozy a zajistit si tak pár kreditů navíc. V některých misích budou dokonce trosky jediným vaším zdrojem financí, takže tento způsob nijak nepodceňujte.

Outlive nás možná překvapí i skladbou svých misích. Hratelná demoverze sice obsahuje pouze tři, ale jen jedna se držela klasického schématu "search & destroy" (najdi a znič). V jedné bylo vaším úkolem zajistit tajnému agentovi bezpečný průchod do jedné neutrální budovy, v další pak osvobodit zajatého generála své armády. Nebudete také vždy přímo odkázáni na své vlastní síly - v některých misích se k vám přidají neutrální vojska či narazíte na prázdné budovy, které můžete obsadit a využívat ve svůj prospěch.

Jistě by vás zajímalo, jak je to s ostatními herními prvky tohoto titulu. Jaká je umělá inteligence protivníka? Jak vás do sebe vtáhne děj? Nezvrhne se vše nakonec jen v bohapusté ničení ubohých tupých nepřátel? Na to vám bohužel neodpovíme, alespoň prozatím ne. Finální verze, která přinese odpovědi na všechny otázky, by se měla na trhu naštěstí objevit již brzy. Přesto se vám pokusíme toto čekání trošku ukrátit a ke screenshotům, které jsme vám přinesli již před časem, přidáváme ještě sérii obrázků z animovaných scén. Mělo by to být takové poslední lákadlo na hru Outlive, která by dle našeho názoru měla rozhodně stát za pozornost.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Potřebuje vůbec někdo další díl šíleného Just Cause? První dojmy

Just Cause 4

Značka Just Cause byla vždy synonymem bláznivé akce v otevřením světě, která skýtala spoustu možností na vyblbnutí bez...

Návrat mistra hororu. Fanoušci Cthulhu se mohou těšit na dvě nové hry

E3 2018

Pokud máte rádi hororové hry, tak byste si neměli nechat ujít chystané Call of Cthulhu a The Sinking City. Obě jsou...

Vypadá to jako Bioshock, ale není to Bioshock, co to je? We Happy Few

We Happy Few

Od prvotního návrhu prošla hra We Happy Few výraznými změnami. Místo sandboxové hratelnosti se teď soustředí především...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz