Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Over the Hedge - Za plotem!

  12:00aktualizováno  12. září 5:50
Rok co rok, měsíc co měsíc si filmový a herní průmysl rozvzpomenou na svůj čím dál intimnější vztah a zplodí další přírůstek do rodinky. A co za dáreček schovávají máma a táta Za plotem tentokrát?

Over the Hedge Pro a proti. Ve zkratce
Pro neangličtináře, Over the Hedge je česky Za plotem. Pro filmovilstvím nedotčené, Za plotem je počítačem animovaný film (slangově animák). Pro pomaleji chápající, Over the Hedge je hra podle animáku Za plotem. Pro ty s bohatými zkušenostmi s podobnými hrami, Over the Hedge je jen dalším z jejich řady, určeným pro ty s citelně chudšími zkušenostmi s podobnými hrami. Ano, pro vás děti, resp. vaše děti:-).

V základu jednoduché, dobře ovladatelné, snadno přístupné i stravitelné a pro někoho možná i zábavné.

Over the Hedge je přesně ten typ produktu, který spoléhá na vykulená dětská očka, ústa otevřená dokořán nadšeným „Jé, tati/mami, to jsou ta zvířátka z toho filmu, na kterém jsme byli v kině!“ a úpěnlivě prosebný pohled, Over the Hedge doprovázený taháním za rukáv či jinou část ošacení rodičů. No a pak taky samozřejmě na povolné rodiče, ochotné udělat ratolesti radost následným sáhnutím do regálu a posléze i do šrajtofle. Přesně na tomhle filmem vyvolaném „haló efektu“ úspěch Over the Hedge a jemu podobných staví. Rychle udělaný, přesně vykonstruovaný produkt zajeté mašinérie, který bude prodávat jméno a popularita filmu. Kvalita je v těchto případech vedlejší a když už se dostaví, je to takový příjemný bonus.

O zvířátkách a lidech
Bonusy, hm, těch (artworky, hudební tracky, filmečky, minihry apod.) má Over the Hedge spoustu neboli hafo, ale kvalita mezi nimi příliš místa nedostala a Over the Hedge se tak může poslušně zařadit mezi až příliš dlouhý zástup her podle filmu, které na nic jiného než dětská očka, povolné rodiče a jméno filmu opravdu nespoléhají. V jádru se tak dočkáte zcela jednoduché 3D plošinovky, prosté jakékoliv snahy stokrát viděné a použité mechanismy žánru čímkoliv inovovat či něčím obohatit. Tohle čehokoliv ambicióznějšího prosté jádro je pak klasicky zabaleno ve slupce propriet, které si hra půjčuje z filmu (postavy, prostředí, z části Over the Hedge příběh), jehož děj tu v menším množství kopíruje a tu na něj v mnohem větším množství navazuje. Pravidla samotné hry jsou díky jejímu jádru jednoduchá a prostinká: hodně skákat, hodně mlátit s roztomilými zvířátky (na výběr je celá partička ústředních hrdinů filmu) ta méně roztomilá zvířátka (případně mechanickou havěť jako létající grily), sbírat co se sebrat dá, okrádat lidi a vůbec jim všemožně škodit, resp. jim vracet jejich škodění.

Hernímu příběhu o zvířátkách chybí nějaká ústřední spojovací linie.

Všechno za použití několika málo tlačítek a asistence všudypřítomné vizuální či slovní nápovědy. V striktně lineárních a velmi jednoduše a jednotvárně podle prostředí z filmu navržených levelech, v nichž se nemůže nikdo ztratit. A klasicky se postupem času dočkáte i několika málo miniher (řádění s RC autířky, golfovými vozítky i golfovou holí). Jediné, co představuje relativně Over the Hedge slušnou nástavbu na tohle ve filmové slupce obalené jádro je kooperativní multiplayer pro dva na jedné obrazovce, což je místy docela i zábava. V základu jednoduché, dobře ovladatelné, snadno přístupné i stravitelné a pro ty, kterým neprošly roky staré mechanismy plošinovek traktem již nesčetněkrát před tím, pro ty možná i zábavné.

Nicméně i od podobně jednoduché a nesčetněkrát viděné rutiny, těžící ze jména filmu, by člověk přeci jenom mohl i čekat když už ne ambice něčím žánr obohatit, tak alespoň patřičnou vyladěnost oné rutiny a poctivě odvedenou práci na hře jako celku, kterou se mohly pochlubit už stařičké herní Dysneovky (Alladin, Lion King, Tarzan ad.). Žel Over the Hedge má sice solidní onen elementární základ v podobě okamžitě přístupného pohodlného ovládání a funkčních plošinovkových pasáží, ale zbytku už se příliš péče nedostalo. Ačkoliv je tak např. hra 3D, kamera je toliko fixní a neovladatelná, díky čemuž může především těm mladším způsobovat problémy s orientací a vůbec s tím vidět, co se s vašimi postavičkami vlastně děje. Pro plošinovky typicky jednoduchá Over the Hedge eliminace potvoráků byla pro změnu nahrazena zcela zbytečně sice jednoduchými, ale až příliš zdlouhavými akčními bojůvkami s nimi, které jsou právě díky oné zdlouhavosti a jednoduchosti neuvěřitelně monotónní a po hříchu až příliš časté. A zmatené, protože v chaotické skrumáži, která během nich vzniká, ztratí snadno přehled i oko zkušenějšího hráče. Grafika, ta sice není vyloženě špatná, ale zcela postrádá punc roztomilosti filmu i jeho aspoň přibližné estetické kvality (snad až na opravdu povedenou animaci hlavních hrdinů), což jde obecně vztáhnout na celou prezentaci hry.

Hernímu příběhu o zvířátkách, podnikajících nájezdy na naše skromná obydlí za účelem vybílení jejich zásob, chybí nějaká ústřední spojovací linie, díky čemuž jde v podstatě jen o pásmo ne příliš souvisejících scének, jakž takž zdůvodňujících náplň a cíle jednotlivých „misí“, do kterých dle libosti vyrážíte z místa „za plotem“ – tedy jakéhosi centrálního hubu hry. Namluvení, tomu chybí kompletně hlasy původních dabérů a tak místo Bruce Willise, Steva Callera, Avril Lavigne, či Nicka Nolteho uslyšíte pouze jejich ne příliš talentované imitátory. A rádoby ostrovtip v animačkách a průpovídkách Over the Hedge zvířátek během hraní je rovněž takovou ne příliš zdařilou imitací ostrovtipu, kterým film v mnoha okamžicích bez debaty oplývá. A jsme-li u nezdařilých imitací, tak si posviťme na třetího vzadu, kterým je kvalita doprovodných CG animací. Ty mají do kvality a vzhledu filmu skutečně nebývale daleko. Doprovodných záběrů přímo z filmu se nedočkáte, protože jak už zaznělo, příběh hry má se svým filmovým sourozencem jen pár styčných míst a z větší části vede jeho protagonisty vlastní, nijak zvlášť zajímavou cestou. A těžko očekávat, že v Dreamworks kvůli narychlo sešité hře zasednou k počítačům a vyrenderují na nich pracně několik minut navíc. Na druhou stranu, byť je dneska už poměrně běžné, že hry podle filmu dostanou od své celuloidové předlohy do vínku skoro všechny její využitelné a prodejné propriety, bude prezentace hry a její celková evidentní lacinost vašim ratolestem poměrně ukradená.

Celuloidové Za plotem

Pokud jste se rozhodli prokousat textem recenze aniž by vám mozek při zření titulu hry nerozsvítil v hlavě kontrolku u kolonky „shlédnutí kvalitní animáci“, pak jednak přijměte menší gratulaci a jednak dobře míněnou radu. Ačkoliv hra Over the Hedge dvakrát kvalit nepobrala, její filmová předloha od autorů Shreka (Dreamworks) je na tom o poznání lépe. Po nemastném, neslaném Příběhu žraloka a Madagaskaru se konečně Dreamworks povedlo opět zabodovat s velmi kvalitním dílkem. Příběh party drzých zvířátek, jež se pod vedením vyčůraného mývala (á)R(dže)J(e) vydává do lidského světa Za plotem trochu proklepnout a pročistit naše spižírny a sklady potravin má šmrnc, pořádný spád, gradaci, špičkovou vizuální stránku a spoustu fórků pro dospělé publikum. Celkových kvalit Pixarovek sice tak úplně nedosahuje, ale díky lehce anarchistickému vyznění a absenci pixarovského moralizování se jim co do kouzla takřka vyrovná. V kině ho už nestihnete, ale pokud máte animáky rádi, na DVD si ho určitě nenechte ujít. Více o filmu můžete najít kupř. tady.

Klady a zápory

Plus Kooperativní multiplayer pro dva
Plus Plno bonusových serepetiček
Plus Nenáročné a snadno přístupné pro všechny

Mínus Absolutně nenáročné
Mínus Kamera
Mínus Stereotyp

Zazvonil zvonec
A v jejich očích se pak bude možná místo nudy nad již stokrát viděným odrážet nadšení nad snadno přístupným a jednoduchým dováděním s oraženými a „správňácky“ drzými zvířecími hrdiny, které si oblíbily v kině. Otázkou je, zdali jste ochotni si na tohle „možná“ vsadit tisícovku a něco, když za ty peníze určitě najdete způsob, jak své ratolesti (případně sebe samotné) zabavit lépe a smysluplněji. Varováni jste byli, sázky už jsou na vás.

Over the Hedge
Výrobce/Vydavatel Edge of Reality/Activision
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 358 kB
Verdikt: Pokud je vám méně než dvanáct a líbil se vám animák Za plotem, mohly by vás teoreticky tyhle jednoduché herní eskapády jeho hrdinů bavit.
Hodnocení: 45% (info)

Autor:


Témata: Xbox

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

Najdete na iDNES.cz