Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

P2P HW Minutky: Kazaa a BitTorrent se změní

  12:00aktualizováno  28. listopadu 4:09
RIAA opět útočí a odnesla to Kazza. S BitTorrentem se také budou dít změny. Eset se stal členem Anti-spyware koalice. A R580 je již připravem do výroby.

RIAA opět řádí – Kazaa zasažena
V Austrálii proběhl soudní proces mezi zástupci nahrávacích společností a firmou Sharman Networks, která provozuje síť Kazaa. RIAA a další „ochranné“ organizace se smějí, Sharman Networks zuří a podal odvolání. O co přesně jde?
Partnerská organizace RIAA podala v Austrálii žalobu na Sharman Netwokrs, protože porušují autorská práva k hudebním dílům. Soudce Murray Wilcox jim dal za pravdu a Kazza nyní musí obsahovat filtr, který bude blokovat vyhledávání slov. Databázi zakázaných slov bude dodávat RIAA – půjde tedy o hudební interprety a názvy skladeb. Nová verze Kazaa s tímto filtrem se musí podle soudního nařízení objevit na internetu ke stažení do 5.prosince. Což je za pár dnů a nejsem si jist, zda programátoři zvládnou filtr 100% implentovat. Nutno dodat, že tohle datum si „vydupala“ RIAA – pokud to programátoři nestihnou, podají další žalobu.
Podle rozhodnutí soudu musí být možnost tento filtr dynamicky aktualizovat bez nutnosti stahovat novou verzi programu. Zde se RIAA vyznamenala. Je totiž pravděpodobné, že když bude například slovo „Eminem“ blokováno, tak se bude šířit třeba jako „Enimem“. A když tuhle zkomoleninu RIAA najde, šup s ní do seznamu blokovaných hesel.
Jenže tohle vše se dá tak nějak ignorovat. Filtr totiž bude napevno zabudován pouze v nové verzi Kazaa Media Desktop. A pokud budete používat starší verzi, tak se filtru bát nemusíte. RIAA si totiž neprosadila blokování starých programů v Kazaa síti. Na oficiálních stránkách Kazaa se tak musí alespoň objevit velké bannery, které budou vyvíjet tlak na uživatele, aby si stáhl novou verzi KMD. Nikde ovšem nesmí být napsáno, že tahle verze obsahuje filtr na vyhledávaná hesla.

Tvůrce BitTorrent uzavřel dohodu s filmovými studii
Předchozí příklad svědčí o tom, že silou jde dosáhnout mnohého, i když za velkého úsilí a velkých finančních prostředků. RIAA zkrátka útočí právníky. Oproti tomu MPAA (Motion Picture Association of Amerika) zvolili přesně opačný přístup.
Uzavřela totiž dohodu s tvůrcem populárního P2P programu BitTorrent. Podle této dohody otec BitTorrentu – Bram Cohen – zablokuje vyhledávání nejpopulárnějších filmů v BitTorrent síti.
Filmovým studiím se uleví – BitTorrent podle odhadů využívá přes 50 milionů lidí. Bohužel nikde nebylo zmíněno, kolik Bram Cohen za tuto dohodu dostane zaplaceno. Jedná se určitě o velkou sumu, protože řada uživatelů BitTorrent opustí.

Eset členek ASC
Sloveská softwarová firma Eset stojící například za velmi populárním antivirovým systémem NOD 32, se stala členem Anti-Spyware Coalition. Tato koalice má za hlavní úkol zdokonalit metody používané pro odhalovaní spyware.
Slovenský Eset se tak v koalici zařadil k firmám jako Microsoft, HP, AOL nebo SUN. Hlavním kritériem pro přijetí do koalice je aktivní vývoj softwaru pro odhalování spyware a zdokonalování technologií pro odhalení spyware. Eset to již splňuje, protože jeho antivirové řešení NOD32 již nabízí také ochranu proti spyware.

R580 téměř hotov
Sotva nedávno vrhla ATI do světa svůj čip R520 a už nyní se proslýchá, že jeho nástupce s označením R580 již úspěšně prošel testy a může jít do výroby. Na trhu by se měl objevit začátkem příštího roku.
Pokud si kladete otázku, jak je možné, že nový čip vychází tak brzy, tak je to tím, že na něm pracoval jiný tým než na R520. Navíc R520 se o několik měsíců opozdil z důvodu malé výtěžnosti při výrobě. Proto je také časový rozestup mezi uvedením čipu menší. ATI raději uvede čip v naplánovaném termínu, než aby jej zdržovala a přišla o část zisků. Navíc bude mít čas vyrobit dostatek karet a neměla by nastat situace s prázdnými sklady a natěšenými zákazníky.

Zdroj: Tom´s Hardware, Digit-Life

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz