Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pac 'n Roll - koulením vpřed

  12:00aktualizováno  16. prosince 3:11
Pac Man je postavičkou, respektive kuličkou, která se i přes zjevnou skutečnost, že je již za svým zenitem, dokáže vytrvale hráčům připomínat, aniž by ztratila cokoliv ze své aury nesmrtelné legendy.

Pac 'n Roll Kulatý hrdina Pac-Man letos slaví pětadvacáté narozeniny, a tak je potřeba to oslavit nějakou pořádnou hrou. Tou se měl stát titul Pac ´n Roll pro Nintendo DS a nutno uznat, že se mu to docela daří. Dokáže slušně zabavit, jelikož nabízí velmi intuitivní hratelnost. Ta je sice založena na klasických, pětadvacet let starých principech, ale na druhou stranu to dokazuje, že v jednoduchosti může skutečně být značná síla.

Jak už to tak chodí, celá země, galaxie a snad i vesmír jsou opět v ohrožení a opět se nenajde nikdo jiný než náš kulatý hrdina, kdo by celou tuto svrabovou situaci zachránil. Navíc přijde o ruce i nohy, takže se celým dobrodružstvím musí prokutálet a bude tak do značné míry záležet na šikovnosti hráče, zdali se záchrana světa ve výsledku povede.

Ve hře je přítomen i původní Pac-Man, jenž je dovybaven multiplayerem pro dva retro maniaky.

Pac 'n Roll Hlavní režim je rozdělen do několika prostředí, přičemž v každém z nich na nás čeká několik levelů. Účelem hry tentokráte není sesbírat úplně všechny žluté kuličky, i když jejich sběr rozhodně není radno podceňovat, ale projít celým level až k východu do dalších úrovní. To by se samozřejmě mohlo zdát jako maximální brnkačka, zvláště po několika úvodních štacích, ale časem samozřejmě začne přituhovat: na scéně se objeví různé překážky, pohyblivé plošiny, začne vás odfoukávat vítr a čas od času se utkáte i s bossem. Pokud vám v tomto letmém výčtu přeci jen něco chybí, pak nezoufejte, známé příšerky, které se narodily ve stejný den jako Pac-Man a jejichž jediným cílem je Pac-Mana sežrat, jsou zde rovněž a tentokráte ještě silnější než kdy předtím, jezdí totiž i v různých vozidlech, přičemž jejich likvidace tak je o poznání náročnější než obvykle. S „pěšími“ duchy budete ale opět rychle hotovi – stačí sníst speciální zvětšenou žlutou pilulku a opět se v tu ránu rozložení sil obrací a vaším úkolem je v krátkém čase zpacifikovat co nejvíce duchů.

Legenda se vrací

Je nošením dříví do lesa, když řekneme, že Pac-Man je žijící legendou videoherního průmyslu. V současnosti se sice na výsluní popularity sice vyhřívají zcela jiní hrdinové, ovšem zásluhu na tom, že dnes videohry vypadají tak, jak vypadají, tomuto žlutému žroutovi rozhodně nelze upřít. A je tedy jen dobře, že se vrací opět ve slušné formě. Poté, co se objevily konzole, která zvládaly 3D zobrazení her, se totiž Pac-Man pokoušel uchytit na poli plošinovek, ale přiznejme si na rovinu, že série Pac-Man World se do zlatého fondu patrně nikdy nezařadí, a to ani přesto, že se v nich vše točí kolem známé žluté legendy.

Pac 'n Roll Po úrovních jsou ovšem rozházeny i různé další předměty, jejichž konzumací získává Pac-Man speciální vlastnosti, kterými ve „standardní“ verzi nedisponuje. Může se tak stát lehčím, což má za následek, že padá pomaleji, a může tak dále doskočit, nebo se může stát kupříkladu naopak těžším, respektive získat brnění, díky čemuž jej některé nástrahy a pasti nezraní a navíc se může ve vodě kutálet po dně a vysbírat kuličky, které se tam nacházejí. Standardně totiž Pac-Man na vodě plave. V každém levelu lze najít i nějaké to skryté, či velice špatně dostupné místečko, na němž je ukryt krystal, jejichž sbíráním se odemkne režim Challenge, jenž je na začátku hraní nepřístupný. Jeho náplň je zřejmá: plnit nejrůznější úkoly. Navíc je ve hře přítomen i původní Pac-Man, jenž je dovybaven multiplayerem pro dva retro maniaky.

Celkově se tak zdá, že je Pac ´n Roll vyloženě pohodová záležitost.

Pac 'n Roll Velmi vkusně je řešena i ovládací metoda: na horní obrazovce, co se aktuálně děje v lokaci, v níž se zrovna nacházíte, zatímco na dotykovém displeji vidíte akorát velkého kutálejícího se Pac-Mana. Pomocí stylusu pak při pohledu na horní displej určujete, kterým směrem se má náš žluťásek kutálet. V některých okamžicích si ale situace žádá poněkud ráznější přístup než jen mírumilovné kutálení, a tak Pac-Man umí i speciální silný výpad. Řešení jeho provedení je opět poměrně dosti chytré: na okrajích dotykového displeje je zobrazena speciální lišta. Pokud chcete, aby Pac-Man pohnul kostrou (heh), je potřeba přejet po rychle po displeji tak, aby se stylus zastavil právě na oné liště. Vzhledem k tomu, že displej je lištou orámován celý a že hra pracuje s absolutním systémem udávání směru (kterým směrem chcete jít, tam pohnete stylusem, ať už je na horní obrazovce cokoliv), budete ostatní možnosti ovládání využívat zřídka. Ponejvíce asi manuální nastavení kamery ve velmi občasných situacích, kdy Pac 'n Roll nebudete mít dobrý přehled o zdejším dění a ponejvíce pak v situacích, kdy bude potřeba maximální přesnosti, kdy si kameru nastavíte tak, aby se vám požadovaný pohyb dělal pohodlně na tu stranu, na kterou vám to podle ruky, v níž stylus držíte, vyhovovalo.

Celkově se tak zdá, že je Pac ´n Roll vyloženě pohodová záležitost, ovšem i zde se samozřejmě najdou nějaké ty chyby. V prvé řadě zde číhá nebezpečí, že by vám hra po nějakém vytrvalejším hraní mohla přijít stereotypní. Sice se zde každou chvíli objevují různé nové nástrahy či dílčí možnosti, jako kupříkladu trampolíny, pohyblivé plošiny a podobně, ale i tak je hra ve výsledku vlastně stále o tom samém. To by ale nemuselo zase tak vadit, jelikož celá hra i jednotlivé úrovně jsou navrženy tak, aby vyhovovaly rychlému či chvilkovému hraní na handheldech. Horší ovšem je, že křivka zdejší obtížnosti není příliš plynulá. Hra

Klady a zápory

Plus Intuitivní hratelnost
Plus Ovládací metoda

Mínus Nevyvážená obtížnost

se dlouho hraje vyloženě v klídku, ale pak zničehonic během dvou tří levelů přituhne. A věřte, že pak se hodí každý život navíc, který jste v předchozích úrovních získali. A to je rozhodně škoda, protože návrh celé hry je hodně zdařilý, ale dříve nebo později se dostaví alespoň lehčí frustrace.Pac 'n Roll
Výrobce/Distributor Namco / Namco
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Povedené znovuoživení legendární kuličky. Škoda jen, že časem postupně ztrácí na síle, kterou vás dokáže do hry vtáhnout.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Najdete na iDNES.cz