Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pac-Pix - interaktivní omalovánky

  12:01aktualizováno  11. května 3:52
Pacman je jednou z ikon videoherního pravěku. Žlutá koule, jejíž ústa vládnou dokonalým smyslem pro rytmus, potkala na monitoru či televizoru snad každého, kdo si říká ostřílený hráč.

Pac-Pix Fenomén Pacman
Asi nelze najít vděčnější ikonu „dřevních“ dob videoher než je Pacman. Při vší úctě ke dvojici prken, tedy hlavním „hrdinům“ hry Pong, jejich anonymní, bezpohlavní a kdovíjaká ještě forma nemohla být dvakrát marketingově atraktivním prvkem. Nebo snad máte oblíbený kus dřeva někde na polici? Ale zpět k tématu - na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se honění Pacmana bludištěm plným duchů společenským fenoménem. Herní designér Namca Moru Iwatani byl v této době už unavený stále se opakujícími střílečkami typu Space Invaders a rozhodl se stvořit něco jiného, něco, co by si mohly oblíbit i ženy. Jméno Pacman pochází ze slova Paku, což je japonský lidový hrdina, známý pro svůj neustálý apetit a brzy jej znaly milióny lidí. Hra vyžadovala pouze čtyřpolohový joystick a na ovládání tedy byla velmi jednoduchá (možná i kvůli těm ženám :-). Ta poznámka s marketingem na začátku nebyla samoúčelná – po vzoru neuvěřitelně úspěšného merchandisingu s tématikou Pac-Pix Star Wars se i Pacman dostal na neuvěřitelné množství výrobků od hrníčků, triček a ručníků po třeba kukuřičné lupínky. Jakkoli infantilně může tato postavička v současnosti vypadat, jedná se o rodinné stříbro společnosti Namco a vlastně i celého herního průmyslu, takže není divu, že se dnes objevuje i v podobě hry pro Nintendo DS, přičemž přístup k původní myšlence je neméně radikální než postoj Nintenda při tvorbě tohoto nového kusu přenosného herního hardwaru.

Hra je rozdělena do tuctu kapitol, každá z nich obsahuje čtyři až pět úrovní.

Nakreslete si svého Pacmana
Jestliže jsme v nedávných recenzích NDS titulů zklamaně poznamenávali, že se pohříchu jedná o pouhé konverze GBA verzí, nevyužívajících schopností NDS, o Pac-Pix to rozhodně neplatí. Tedy tak napůl. Podle vizuální stránky byste totiž řekli, že se Pac-Pix jedná o konverzi z nějakého osmibitu, nicméně při téhle hře nedáte stylus z ruky. Originální pojetí hry je založené na tom, že na spodní obrazovce NDS nakreslíte Pacmana, ten se rozjede příslušným směrem a pomocí čar-stěn, které mu stavíte do cesty, putuje po displeji. Duchy zpočátku likvidujete „manuálně“, tedy prostým sežráním, později ale nastoupí odolnější protivníci a tím pádem i sofistikovanější způsoby destrukce (bomba, oheň, šípy atd.). Omezuje vás časový limit, ve kterém musíte splnit úkol a Pacman také nesmí opustit obrazovku, jinak ztrácíte život. Těch je na každý level určitý počet a jak se jejich počet snižuje, Pacman se pohybuje rychleji a rychleji.

Jak se to hraje?
Přes rozpaky s celkovou charakteristikou hry je nutné uznat, že práce s dotekovým displejem je přesná a jen největší nešikové nebudou po krátkém tréninku schopni kreslit jednotlivé prvky na první pokus. V krátkém tutorialu je hráč proveden většinou funkcí, takže rychle zjistí, co a jak. Hra je navíc velmi tolerantní k různým paskvilům, které při snaze o nakreslení třeba Pac-Pix Pacmana vyvedete, takže se po displeji bude prohánět skutečně pestrá sebranka kulovitých tvarů. Osobně ale doporučuji před hraním nepožívat žádné alkoholické nápoje ani jiné „prostředky společenského oddechu“, alespoň minimální jistota v ruce je u Pac-Pix žádoucí.

Pac-Pix by mohla být vtipná a zábavná minihra v rámci nějaké adventury nebo RPG, ale kromě samotného nápadu nepřináší mnoho.

Hra je rozdělena do tuctu kapitol, každá z nich obsahuje čtyři až pět úrovní. Postup ve hře se ukládá až po dokončení celé kapitoly, takže někdy je poměrně frustrující, když po obtížném levelu, který už sám o sobě stojí dost nervů, přijde ještě těžší boss. Zkušenější hráči jsou ale schopni Pac-Pix dohrát během dvou tří dnů.

I díky této vlastnosti je zřejmé, že hra je určena spíše pro mladší hráče. Tomu by nasvědčovala i grafika. Ta je totiž, jakkoli Pac-Pix „oldschool“, celkem roztomilá a působí někdy až komikovým dojem. Proti animacím nelze vznést námitek, zvuky, řekněme, odpovídají grafice, a to včetně toho charakteristického „waka-waka“, jak se anglicky popisuje zvukový projev Pacmanova pohybu.

Pac-Pix by mohla být vtipná a zábavná minihra v rámci například nějaké adventury nebo RPG, jako samostatný titul ale kromě samotného nápadu nepřináší mnoho. Jako jednoznačné pozitivum tak lze brát snad jen to, že hráč získá díky této hře jistotu práce se stylusem. Někomu se tento způsob hraní může zdát bláznivý, někomu divný, pravdou ale je, že přes dobrý nápad působí Pac-Pix jen jako ukázka toho, co lze s NDS vyvádět a jakým směrem by se mohly budoucí tituly ubírat.

Pac-Pix
Výrobce/Distributor Namco / Namco
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Spíše zajímavá kuriozita než plnohodnotná hra. Nejspíše by nemohla vzniknout jinde než v Japonsku.
Hodnocení: 55% (info)

Autor:


Témata: Interaktivní

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz