Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pacific Storm CZ

  12:01aktualizováno  14. listopadu 2:05
Z Ruska k nám přichází rádoby velkolepý projekt, který kombinuje strategii, taktiku i akci. Ovšem činí tak svým způsobem, který se nemusí zamlouvat každému. My vám o hře prozradíme vše potřebné!
45

Pacific Storm

Platforma: PC
Výrobce: Lesta Studio

Herní karta

Pacific Storm Pacific Storm není úplně obyčejnou válečnou strategií, jak by se na pohled mohlo zdát. V útrobách tohoto titulu dřímá mnohé, ovšem bohužel teď nemluvíme o kdovíjak kladných aspektech. Lesta Studios jsou ruskými vývojáři, kteří si pokaždé naordinují ten nejvelkolepější projekt, jaký si lze vůbec představit, ale někde ve čtvrtině vývoje jim dojdou peníze, v polovině síly a ve třech čtvrtinách i ono pověstné nadšení, s jakým svá dítka zpočátku prezentovali. Rotace lidí ve zdejších vývojářských týmech je nevíc značná, takže hru vyvíjejí pořád jiní lidé, nikdy však ne ti nejlepší, protože ti pochopitelně, po získání nutných zkušeností, odchází za lepším. Ovšem, třeba to bylo u Pacific Storm úplně jinak, jenže my máme v rukou výsledek, který vypadá, že idylickým vývojovým cyklem zcela určitě neprošel.

Zase tak příšerná hra ale nakonec také není a dovedeme si představit skupinu hráčů, samozřejmě velice úzkou, která si nad tichomořskými ostrůvky a nespočtem možností, které hra nabízí, bude lebedit.

Název více než zjevně předestírá, o jakou část 2. světové války se tvůrcům jednalo tentokrát. Tichomořská fronta rozhodně nebyla špatnou volbou, chtělo by se dokonce říci, že se řadí k těm nejlepším, jaké tvůrci učinili. Evropských, ale Pacific Storm i afrických bojišť máme už hodně dlouho plné zuby, a pokud by Pacific Storm zabíhal právě do těchto končin, zřejmě bychom si s jeho rozcupováním nebrali už vůbec žádné servítky a hodnocení bychom ještě o něco více přiblížili záporným hodnotám. Zase tak příšerná hra ale nakonec také není a dovedeme si představit skupinu hráčů, samozřejmě velice úzkou, která si nad tichomořskými ostrůvky a nespočtem možností, které hra nabízí, budou lebedit. Tedy v případě že bez úhony přežijí několik úvodních náporů velice nepříjemných chyb.

Docela problematické je také se do hry skutečně dostat. Může sice působit jako obyčejná realtime strategie, ale to je jen určitá část mnohem komplexnějšího celku. Základ je položen strategickou mapou celého zpracovávaného prostředí, na níž vedete dosti zdlouhavé tažení proti nepříteli, kterým jsou buď Američané, nebo Japonci – to podle toho, jakou stranu si na počátku zvolíte. Je zapotřebí stavět základny a rozšiřovat tak mocenský vliv a zároveň tím zajišťovat podporu svým jednotkám na mnohdy nepřátelské půdě, tedy spíše moři či vzduchu. Pacific Storm Vaše působnost ovšem bude mnohem rozsáhlejší. Chcete-li uspět, nesmíte se vykašlat na obstarávání mnoha surovin, technologický výzkum atd.

Osobně mě příliš rozvleklý mikromanagement spíše štval, ale klidnější hráče se spoustou času naopak může uspokojit. Někdy je těch věcí ale přeci jen příliš. Vždyť starat se o výstavbu každé industriální budovy, případně mít neustále v merku aktuální stav pohonných hmot všech možných strojů na mapě, a že jich je, to už je velká otrava. Autoři měli zřejmě pocit podobný, a tak do hry zakomponovali pomocníky, kteří by z vašich beder měli sundat něco z těžkého břímě. Jenže činí tak hodně zvláštní formou, kdy starosti ještě spíše přidělávají, než aby je eliminovali. Vedle toho, že často rozhodují poměrně nesmyslně, také čas od času na něco docela důležitého zapomenou. A tak se třeba klidně může stát, že vaše plavidla zůstanou bez nafty před blížícím se útokem nepřítele, což je situace jako dělaná na nahrání nejbližší uložené pozice. Je to nepříjemné zjištění, ale na všechno jste opravdu sami. Pacific Storm Tvůrci zřejmě chtěli, abyste si ozkoušeli každou část války doslova na vlastní kůži. Zčásti se jim to podařilo, bohužel zapomněli přidat něco s magické škatulky se jmenovkou zábava.

Lesta Studios zřejmě vsadila na to, že hardcore hráči ještě nevymřeli – my o tom trochu pochybujeme, ale nakonec prodejní čísla spolehlivě odhalí, kde je pravda.

Ale jdeme dál. Jistě se domníváte, že tu plácám a hra sama o sobě tak nepřívětivá není. V podstatě vás ani nemusím vyvádět z omylu, o to se postará už příšerný tutorial, který má hned několik částí. Každá z nich má za cíl naučit vás specifické části hry. Tréninky samy o sobě nikdy nebyly zábavné, na druhou stranu se za posledních deset let herní tvůrci naučili, že hráče musí vtáhnout od prvního okamžiku. Výsledkem jsou tak tutorialy dynamické a efektivní. Nic z toho se v Pacific Storm nekoná. Jste jednoduše hozeni na mapu, přičemž po chvíli vyjede informační okno s několika řádky textu, který pak celý musíte praktikovat vlastní myší. Nuda začíná už zde a vzhledem k tomu, že prozkoumání všech tutorialových koutů trvá bezmála hodinu, ze také pro mnohé skončí. Lesta Studios zřejmě vsadila na to, že hardcore hráči ještě nevymřeli – my o tom trochu pochybujeme, ale nakonec prodejní čísla spolehlivě odhalí, kde je pravda.

Pacific Storm Ke globální stránce hry zbývá dodat, že je možno zahrát si buď kampaň autory uměle vyváženou, kde mají stejné počáteční šance jak Japonci, tak Američané. Ale o mnoho zajímavější je historicky akurátní tažení, kdy jednotlivé síly odpovídají tehdejšímu rozpoložení. Je to výzva, ale ten, kdo už se do Pacific Storm pustí, by ji neměl minout. Samotné bitvy vedené RTS formou jsou zpočátku spíše komorního rázu, časem se ale rozrostou do hodně zajímavých rozměrů. Na moři se to jen hemží nepřehlédnutelnými plavidly, ve vzduchu zase sviští jedno letadlo za druhým. Zajímavá atmosféra, na druhou stranu se bitvy ovládají přinejmenším těžkopádně – nemají potřebnou dynamiku, což je však dáno z podstaty docela ojedinělého arzenálu. Opět platí, že hardcore hráči to přežijí a možná se jim to bude i líbit, ale ti, kdož čekají od hry spád, uspokojeni nebudou.

Klady a zápory

Plus Cena
Plus Neotřepané téma

Mínus Velice těžkopádná hratelnost
Mínus Mnoho nepříjemných bugů

Cena 299 Kč
CZ České titulky

Zřejmě právě pro ně vývojáři implementovali do hry možnost převzít kontrolu nad jednou z četných poletuch, co si to nad bojištěm krouží a občas vystřelí, případně vyhodí nějakou tu pumu. Jasně, třeba když se bojuje o Pearl Harbor, je tato příležitost celkem vítaná, ale stejnak jí moc využívat nebudete. Za prvé svou přímou arkádovostí zabaví jen na několik minut, za druhé levely k tomu nejsou zas až tak uzpůsobené a za třetí platí, že umělá inteligence je k ničemu a sama se o sebe, ve chvíli, kdy si vesel poletujete, postará jen těžko.

Samotné bitvy vedené RTS formou jsou zpočátku spíše komorního rázu, časem se ale rozrostou do hodně zajímavých rozměrů.

Po technické stránce Lesta Studios poněkud zaspali dobu, ovšem to se u podobných her přeci jen toleruje. To by zas až tak nevadilo, o dost horší je fakt, že Pacific Storm je jakousi kombinací tří her v jedné, přičemž ani jedna se neobešla bez závažných chyb a designérských minel, které při hraní z velké míry vylučují zábavu. Je těžké hru hodnotit, běžného hráče si absolutně nezíská, těch několik odborníků přes tichomořskou frontu a hodně hardcore strategie možná ano, nicméně i oni mají lepší volby. Abychom však končili pozitivně, je třeba přičíst plusové body za typický servis distribuční společnosti US Action, která hru prodává za příjemných 299 Kč a navíc ji neváhala lokalizovat do češtiny. To je docela zásadní, protože ve hře se textem rozhodně nešetří a nejde pouze o jednoduché fráze, nýbrž popisy válečných operací. S provedením překladu jsme byli víceméně spokojeni, narazili jsme jen na minimum spíše nicotných chybek.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

45 %

Čtenáři

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 248 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....Najdete na iDNES.cz