Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paintball Heroes – i hrdinové mají své dny

  12:00aktualizováno  10. července 10:46
Tak touhle kuličkou bych dostat nechtěl, řekne si každý, kdo si tuto hru vyzkouší. Ano, létá to nebezpečně přesně a rychle. Raději se přichystejte na pořádnou akci, kde to sviští jako při vylodění v Normandii. Ale nebojte, nestojíte zde proti nacistům, ale proti hráčům jako jste vy.

Paintball Heroes Her, které se více (málokdy) či méně (většinou) úspěšně snaží přiblížit lidem atmosféru paintballu, již vzniklo několik. Ani jedna z nich zatím nebyla nikterak velká, výrobci protěžovaná hra, šlo většinu o projekty, které si ani nedělaly ambice na velký zářivý úspěch. Firma Bright Star jde v tomto směru ještě dál a podle hesla „v jednoduchosti je krása, ale hlavně málo výdajů“ vytvořila jednoduchou budgetovou hru, která sice ukazuje správný směr, jen ta akce pokulhává.

Při prvním kontaktu se hrou, kterým je pochopitelně úvodní menu, srdce paintballisty a počítačového hráče poskočí radostí. První se vyřádí s prohlížením jednotlivých zbraní, druhý zase s 3D provedeným menu v podobě na nebi poletujících položek. Podívejme se ale na ty zajímavější části menu podrobněji.

Kromě běžného menu Nastavení vás čeká také jedno – Taktika. Pod tímto označením se skrývá přehled hráčů, zbraní a prostor, kde je možné hrát. Hráči mají své charakteristiky, počínaje nepodstatným jménem, přes stejně nezajímavou výšku a váhu, až po důležité vlastnosti, jako je přesnost, rychlost apod. Na výběr je velké množství postav, s nimiž poté Paintball Heroes můžete nastoupit do boje, ale pokud vám žádný nevyhovuje, nemusíte se bát – můžete si vytvořit i vlastní. Dojem z této části menu jen kazí 3D zobrazení postav, tak jak budou později vypadat ve hře. Jasně totiž napoví, že grafika tohoto titulu bude spíše slabší.

V přehledu zbraní najdete několikero typů, které se od sebe liší délkou hlavně, rychlostí a přesností střelby a velikostí zásobníku. Se ztvárněním jednotlivých modelů si autoři moc hlavu nedělali a tak dvě zbraně, které mají mít naprosto jinak dlouhé hlavně, vypadají na vlas stejně. O každém typu si vyslechnete tři až pět vět popisujících jeho přednosti, slabiny a vhodnost použití. Podobně je to i s prostory, ve kterých se hraje. Na výběr jich je pět, dva spíše městské, tři napůl přírodní - sem tam nějaká stavba nebo zátaras. Čeká vás opět pár vět s popisem.

A teď konečně ke hře. Jakmile si vyberete postavu, s níž budete hrát, zbraň, s níž budete střílet, a prostor, kde budete pobíhat, můžete vstoupit do jednoho z módů hry. Najdete zde klasické Capture the Flag (uzmout vlajku), ale také všichni proto všem nebo Assasin (musíte projít nepřáteli, aniž by vás zabili). Potom už se ocitnete v prostředí samotné akce. Většina z nich, zvláště lesy, je velmi temná a i s maximální světlostí monitoru se občas díváte do Paintball Heroes téměř naprosté tmy. Horší ovšem je grafika, která je poměrně jednoduchá, s nepřirozenými stromy a ještě divnějšími pohyby postav. Není ovšem tak hrozná, aby od hry ihned odradila. Skalní fanoušek paintballu si přeci jen řekne „to překousnu“ a vyrazí.

A pak dojde na střelbu. Prvních pár ran si toho možná nevšimnete, ale pak vás to uhodí do očí. Zaměřovací kříž, který ukazuje, kam směřujete svou palbu, je u paintballu poměrně zvláštní, ale prosím, jde přeci jen o počítačovou simulaci a tam se to snese. Horší je to s trajektorií střely. Zatímco u všech ostatních paintballů se tvůrci snažili simulovat křivý a krátký let kuličky naplněné barvou, v případě Paintball Heroes se nikdo nenamáhal. Střely neomylně míří několik metrů nad střed zaměřovacího kříže, a to vždy stejně, nezávisle na vzdálenosti cíle. Střelte na pět metrů, kulička ulétne dva metry nahoru, ale směr udrží přesný. Vystřelte ne dvě stě metrů, kulička ulétne dva metry nahoru, ale směr udrží přesný. Tedy výsledek je navlas stejný. Pro neznalé bych rád uvedl, že normálně kulička vystřelená z paintballové zbraně uletí z bídou šedesát metrů, přičemž přesnost se po maximálně třiceti metrech výrazně zhoršuje. Tolik tedy k realitě, přesněji řečeno k nereálnému fyzikálnímu modelu.

Paintball Heroes Rád bych teď napsal, že kromě toho, že se zbraně nechovají jako paintballové, je vše v pořádku, ale bohužel to tak není. Téměř nejdůležitější vlastností takovýchto her je umělá inteligence počítačových hráčů, a to jak těch ve vašem týmu, tak i soupeřů. V případě PH je tyto část hrubě odbyta. O tom, že spoluhráči vlastně vůbec nespolupracují, je zbytečné mluvit, když většinu času nespolupracuje ani mozek jednotlivce s jeho tělem. Jeden příklad za všechny, který jako obrázek mizerné inteligence jistě postačí. Upozorňuji, že takových je ve hře plno, vlastně jeden za druhým.

Při boji o vlajku, odehrávajícím se mezi budovami, vám postačí velmi jednoduchá taktika. Zjistíte, kde je nepřátelská vlajka, vběhnete do patrového domu poblíž a najdete si okno s výhledem na soupeřovu vlajku. Může být i relativně daleko, zbraně přeci dostřelí. Pak už jen namiřte a čekejte. Nepřátelé se u své vlajky budou sbíhat a po zabití se u ní budou reinkarnovat. Jak se něco hne, střílejte po třech až pěti koulích a úspěch je zaručen. Nemusíte se bát, že by vám někdo vběhl do zad. Počítačoví hráči se domům vyhýbají a tak máte klid, do žádného nikdo nikdy nevejde.

Paintball Heroes Z tohoto popisu je jasně vidět, že zábavy u této hry příliš nezažijete. Jediné, co je třeba sledovat, je počet kuliček v zásobníku. Když všechny vystřílíte, můžete znovu naplnit, ale jen jednou. Jakmile vystřílíte i druhou várku, máte smůlu. Druhá věc, kterou je třeba někdy doplnit (u zbraní s většími zásobníky) je bomba s plynem. Tato operace obnáší jeden stisk klávesy.

Poslední charakteristikou, o níž jsem se ještě nezmínil, je kvalita zvuku. Možná bych udělal lépe, kdybych na to zapomněl, ale povinnost recenzenta mě nutí nic neopomenout. Zvuků moc nečekejte. Kromě nepříliš věrného zvuku střelby a vašich kroků, které znějí všude stejně, na jehličí, betonu i plechové desce, už občas zaslechnete pouze poraženecké „I’m hit!”.

Průměrná grafika, nijaký zvuk, nesmyslný fyzikální model a naprostá tupost počítačových hráčů dělají z této hry spíše hříčku, nebo také hřích výrobce. Hezké menu je opravdu chabá náplast na naprostou nudu, která na vás po pěti minutách pobíhání a střílení padne. Pokud si chcete přeci jen paintball na počítači zahrát, sáhněte raději po kterémkoliv z ostatních titulů a Paintball Heroes se zdaleka vyhněte.

Paintball Heroes
Výrobce: IncaGold
Vydavatel: Bright Star
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: hra nemá homepage
Minimální konfigurace: procesor 200 MHz, 16 MB RAM, 50 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 32 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano (LAN)
Verdikt: Hra, která měla být paintballem, ale skončila jako velmi nepovedená klasická akce.
Hodnocení 15%

Autor:


Témata: Hesla, Srdce

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz