Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parhelia-512: hraní na třech monitorech

  12:00aktualizováno  4. září 1:20
Firma Matrox byla první, kdo nadělil světu PC grafickou kartu schopnou zároveň obsluhovat tři zobrazovací jednotky. Není pochyb o tom, že takovéto řešení přináší větší produktivitu práce i lepší zážitek z hraní patřičně uzpůsobených her – podívejme se tedy trochu na aktuální stav Surround Gamingu.

NVIDIA a ATI dva, Matrox tedy tři
Každý, kdo trochu sleduje dění v hardwarové branži, bezpochyby zaregistroval nedávný návrat firmy Matrox na scénu nejvýkonnějších grafických čipů. GPU Parhelia-512 není sice naprostou výkonnostní špičkou, nestojí zrovna málo, ale přesto má vlastnosti, které by nám jakožto hráčům mohly imponovat. Kromě vynikající kvality obrazu a velmi dobrého výkonu při zapnutém celoobrazovkovém antialiasingu a anizotropickém filtrování je zde něco, co dosud žádná grafická karta hráčům nenabídla: možnost hrát na třech zobrazovacích jednotkách najednou. Je nasnadě, že tato věc otevírá nové perspektivy prakticky pro všechny herní žánry, a při dobré implementaci ze strany vývojářů může bezpochyby vést k většímu požitku ze hry.

Nový standard pro bohaté hráče? Uvidíme...
Matrox se snaží svůj Surround Gaming (SG) mezi hráčskou komunitou vehementně propagovat a učinit z něj standard luxusního hraní pro všechny, kteří si mohou Parhelii a tři monitory dovolit. Na jeho stránkách najdeme seznam již dostupných a momentálně se rodících her s podporou SG; tato podpora ovšem nemusí být oficiální, tj. deklarovaná výrobcem dané hry, ale pouze „obnažená“ Matroxem. Ke každé z dostupných her je zde uveden i postup, jak SG zprovoznit – vzhledem k mládí této technologie je za tímto účelem často nutné přistoupit k editaci konfiguračních souborů hry a drobným zásahům do registru Windows. Narozdíl od práce se dvěma zobrazovacími jednotkami SG vyžaduje, aby všechny tři monitory používaly stejné rozlišení, barevnou hloubku i obnovovací frekvenci, přičemž maximálním rozlišením je velmi dobře akceptovatelných 1280x1024 – napříč všemi třemi monitory tedy dostáváme 3840x1024.

Deus Ex

Surround Gaming a herní žánry
Server FiringSquad (FS) se nedávno podjal úkolu otestovat SG na několika hrách a zhodnotit, jaký požitek mohou tři zobrazovací jednotky hráči přinést. Jako platforma posloužily kromě Parhelie-512 tři 19palcové monitory Sony s trinitronovou obrazovkou, Athlon XP 1800+, základní deska Abit KR7A RAID a 256 MB paměti DDR PC2700. Jako zástupci nejpopulárnějších žánrů byly vybrány 3D akce Quake III Arena, Neverwinter Nights za RPG, demoverze Imperium Galactica 3 (strategie) a Nascar 2002 (simulátor aut).

Co se týče 3D akcí, FS konstatuje, že ze současné nabídky je SG pravděpodobně nejpřínosnější u méně hektických her, v nichž je třeba se spíše plížit a sledovat široké okolí (Rainbow Six, Deus Ex atd.), než u her, které vyžadují velmi rychlý pohyb a akci. V rozlišení 3072x768, tj. 3x 1024x768, běžel Q3A na výše uvedené sestavě při nastavení high quality rychlostí přesahující 70 snímků za sekundu, což by mělo být plně uspokojivé. Protože Quake III není plně uzpůsoben pro SG, nastává při hře (podle zvolené konfigurace) jedna ze dvou drobných (?) nepříjemností: buď je nečitelné menu a text konzole, anebo se spodní pruh indikující zdraví, brnění a počet nábojů roztáhne přes všechny tři monitory, což ho samozřejmě zdeformuje a znepřehlední. Prubířským kamenem, na kterém se postaví či zhroutí popularita SG pro rychlé multiplayerové akce, bude zřejmě Unreal Tournament 2003, který by měl využít všeho, co je Parhelia-512 schopna v této oblasti nabídnout.

RPG je přirozeně žánrem, u kterého každou „pracovní“ plochu navíc velmi oceníme, a proto si myslím, že má spolu se strategiemi a leteckými simulátory největší potenciál vydobýt Parhelii-512 hráčské výsluní. Potřeba častého vyvolávání a zavírání oken s kouzly, parametry postavy, inventářem, mapami, deníky a jinými rekvizitami jistě čas od času irituje většinu z nás, kteří si hrajeme na počítačové hrdiny, a bylo by hezké si tyto věci odsunout z hlavního zorného pole a přitom je mít stále zobrazené a k dispozici. Neverwinter Nights jakožto mladá hra podporují Parhelii-512 nativně, takže není nutné se uchylovat k žádným obskurním manipulacím – všechno lze nastavit z uživatelského rozhraní hry. I když zde jde jen o prosté roztažení hrací plochy, FS považuje implementaci SG v Neverwinter Nights za zdařilou, a ačkoli se momentálně jedná o jediné RPG využívající SG, věřím, že Matrox na tomto poli neponechá nic náhodě.

Strategie přinášejí podle svého charakteru široké možnosti využití SG a pravděpodobně se budeme setkávat s rozmanitými způsoby využití tří monitorů. Prosté zvětšení základní hrací plochy je jistě užitečné, ale možnost sledovat několik důležitých míst mapy zároveň je vynikající. U kvalitně implementovaného SG zde bude velký rozdíl mezi způsobem hraní s jedním a s více monitory, a Imperium Galactica 3 dobře naznačuje směr, kterým se SG ve strategiích bude ubírat.

simulátorů jsou výhody SG také nasnadě. Oceníme možnost mít zároveň zobrazené velké množství indikátorů a ovládacích prvků, zbavíme se úzkého „tunelového“ pohledu vpřed a konečně budeme moci zapojit do hry i periferní vidění – něco, od čeho jsme si u počítačových her museli odvyknout. Dívat se z bočních okének vašeho stroje je podle zkušeností FS něco, od čeho už není pro vášnivého hráče cesty zpět, a Nascar 2002 to dobře dokumentuje.

Tři dobré monitory znamenají hodně peněz...
... a Parhelia-512 také není zadarmo. Marná sláva, Surround Gaming bude bezpochyby ještě dlouho patřit k vymoženostem „horních deseti tisíc hráčů“, a to nejen u nás, ale i ve světě. Ne že by se jednalo o absolutně nedosažitelnou finanční částku, ale cit pro to, jakou pozici mají (či by měly mít :-) počítačové hry v našem životě, mi zatím velí odkázat třímonitorové herní sestavy do pokojíčků milionářských synků.

Zdroje: FiringSquad, Matrox

Autor:


Témata: simulátor, Sony

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.Najdete na iDNES.cz