Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ultima Online: Third Dawn - Ultima ve 3D

  12:00aktualizováno  10. července 1:24
Po nepříjemné zprávě o zrušení projektu Ultima Online 2 je zde alespoň malá náplast v podobě dalšího datadisku k prvnímu dílu. Není to sice taková bomba, která se chystala v podobě UO2, oživení stojatých vod pomalu stárnoucí legendy však jistě přinese.

Ultima Online: Third Dawn Ultima Online (UO) - v celé nedlouhé historii počítačové zábavy asi nenajdete srovnatelný titul, který si i bez radikálních vylepšení dlouhodobě udržuje oblibu u tak početné skupiny hráčů (více než 100 tisíc platících hráčů činí přibližně milion dolarů jen na platbách za připojení na jeden měsíc!). Její vydání v létě roku 1997, doprovázené strmým rozvojem internetu, nastartovalo celý segment online RPG her (MMORPG - Massive Multiplayer Online Role-Playing Game) a fakticky tím i uvrhlo tisíce lidí do „zajetí“ alternativní reality. Online hraní je totiž jiné, hodně jiné. Uložení herní pozice na disk (server) nezastavuje čas a svět si žije dál svým životem i bez vašeho hrdiny. Že se dnes nepřipojíte? Fajn, ale počítejte s tím, že něco zmeškáte. Snad jen něco malého, ale co když ne. Stejně to nevydržíte a do světa znovu vstoupíte, dříve nebo později. Je to jako droga.

Origin není jedinou firmou, která se pustila na pole masových RPG her. Nejviditelnější konkurencí, která se snaží narušit hegemonii Ultimy, je dvojka Sony/989 s EverQuestem a velký Microsoft se svým Asheron’s Call. Především EverQuest se i přes počáteční problémy, kdy byl posměšně označován za Ultima Online: Third Dawn NeverQuest, poměrně úspěšně vyšplhal až na špičku žánru. Oba tituly jsou po technické stránce určitě o poznání vyspělejší než UO. Pravdou ale zůstává, že rozdíl není tak propastný, aby přinutil většinu opustit svou hýčkanou postavu z UO a začít znova od úplného začátku.

Origin se ve svých addonech (UO: The Second Age a UO: Renaissance) až dosud soustředil pouze na vylepšování stávajícího světa, přidávání nových území a postav. Grafické zpracování zůstávalo stále ve své staré pseudo-3D podobě. Až Third Dawn (TD) přinesl změnu - Ultima dostala třetí rozměr, částečně. Pokud jste se setkali s novou vlnou realtimových strategií, které také využívají služeb 3D karet, asi jste si už všimli, v čem jsou hlavní výhody a úskalí přechodu do třetího rozměru. Získáte sice volnost v podobě libovolného pohledu na hrací plochu - plynulého přibližování a natáčení. Na druhé straně však za tuto univerzálnost zaplatíte ztrátou detailů u drobných objektů. V UO: TD se toho však na první pohled až tak moc nezměnilo a z větší vzdálenosti je výstup nového klienta téměř k nerozeznání od původního. Až bližší zkoumání dokáže odhalit, že jsou Ultima Online: Third Dawn všechny pohybující se objekty složeny namísto spritů z desítek polygonů. To s sebou kromě vyšší hardwarové náročnosti přináší plynulejší animace všech postav, pěkné světelné efekty a možnost plynule zoomovat hrací plochu (otáčení možné není). Největší přiblížení v plné kráse odhaluje všechny výhody nového enginu. Naneštěstí převedli tvůrci do 3D kabátu i věci, které se k tomu vůbec nehodily. Okno s postavou (paperdoll) sloužící k oblékání a manipulaci se zbraněmi vypadá víc než jen divně. Postava pobíhá na místě, předvádí různé grimasy, máchá rukama, ale především odvádí pozornost od podstatnějších věcí. K tomu si připočítejte nepovedené modely předmětů a šatů a výsledný dojem z nové grafiky nedopadne dobře. Každý nástroj, zbraň i část oděvu mají sice svůj unikátní „3D“ vzhled, vizuálních kvalit svého ručně kresleného předchůdce však ani z daleka nedosahují. Jasnou odpověď na otázku, zda je nový vzhled přínosem, jsem zatím stále nenašel. Ano, až na drobné odchylky je pohled na TD příjemnější, stále však vypadá na dnešní poměry obnošeně a sám o sobě rozhodně není důvodem k zakoupení hry.

Ultima Online: Third Dawn TD je po vzoru svých předchůdců opět plně zpětně kompatibilní. Připojujete se na stejné servery jako dříve, hrajete se svou starou postavou a hráči se starší verzí hry vás vnímají jako objekt s původním 2D vzhledem. Kromě vylepšené vizuální stránky přináší TD nový svět Iishenar, jenž je dostupný pouze pro hráče s novou verzí hry. Je odlišný přítomností nových kreatur, předmětů, nemožností využívání run a několika dalšími omezeními, která mají přispět ke zvýšení hratelnosti. Jedním z největších problému současné UO je její lenivost. Kvanta hráčů vytváří ve světech jakési obydlené zóny, které způsobují vysoké datové přenosy mezi serverem a klientským programem a s tím spojenou pomalost. Na Iishenaru jsou z těchto důvodů takovéto stavby úplně zakázány. Krajina má tak navíc znovu šanci získat nádech nikým neprobádaného a nedotčeného prostoru. Další nemilou vlastností starých světů, se kterou se dosud tvůrci nedokázali úspěšně poprat, jsou hordy PK (Player Killer - hráči živící se zabíjením ostatních), které často odradí začínající hráče. Než se nováček vypracuje na alespoň trochu schopného protivníka, uběhne spousta nepříliš zajímavého času. V tomto období je hráč nucen trénovat v blízkosti chráněných oblastí a na větší vyjížďky si může troufnout pouze se zkušenějšími spolubojovníky. Neproduktivním Ultima Online: Third Dawn řešením tohoto problému, které se však stále jeví jako jediné schůdné v současné UO, je zřizování oblastí pro PK zakázaných. Za jednu z takových obrovských zón je prohlášen i celý Iishenar.

Ultima Online: Third Dawn pokračuje v tradici započatou svými předchůdci. Především díky dlouhým rokům vývoje stále zůstává nejkomplexnějším MMORPG titulem na trhu. Na hráče především zpočátku klade vyšší nároky, než je u konkurence zvykem, počáteční nepohodlí je však bohatě vyváženo širokými možnostmi realizace, které hra nabízí. Nebýt trochu okoukaného a historicky vypadajícího vzhledu, bylo by o králi online her nejspíše jasno.

Pro nás v Česku je v souvislosti s TD důležitý ještě jeden podstatný údaj. Ne každý si může dovolit platit měsíční poplatky na oficiálních serverech Originu, a tak jistě všichni netrpělivě čekáme, kdy budou TD podporovat i české free UO servery (Dark Paradise, Kelevar). Snad se tak stane co nejdříve.

Ultima Online: Third Dawn
Výrobce: Origin
Vydavatel: EA Games
Distribuce v ČR: Bohemia Interactive, 1 599 Kč, český manuál
Oficiální homepage: www.uo.com
Minimální konfigurace: procesor 266 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 550 MHz, 128 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Nezničitelná legenda s novou tváří.
Hodnocení 75%

Autor:
Témata: Microsoft, Sony
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...