Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Persona 2: Eternal Punishment

  12:00aktualizováno  27. května 2:01
Výborné RPG v originálním provedení a s velmi poutavým a dojemným příběhem. Skvěle koncipovaná hra obsahující jednak všechny klasické RPG prvky, ale též spoustu nových a neotřepaných nápadů, kam lze zařadit i Tarot, na kterém Persona staví! Takže jste-li příznivci tohoto karetního systému a tohoto žánru...

Persona 2: Eternal Punishment

Hlavní postavou hry Persona 2: Eternal Punishment (dále jen PE2) je třiadvacetiletá redaktorka Maya Amano, která píše články do jistého časopisu s názvem Coolest. Maya je milá, hodná, pracovitá (a v začátcích tohoto příběhu i šťastná), ale v poslední době ji začíná trápit jakési dejá vu: u lidí, které vidí poprvé, má pocit, že je zná celý život, připadá jí, že jisté situace již zažila… A to není zdaleka všechno. Ve městě, ve kterém se příběh odehrává – Sumaru City – řádí nájemný vrah s přezdívkou Joker (ne, tohle skutečně nemá nic společného s Batmanem). Stačí vzít svůj mobilní telefon, zavolat na vlastní číslo a říci jméno vám nepohodlného člověka a… další den ráno vyjde v novinách další článek o nepolapitelném Jokerovi a jeho další oběti.
Nu, a naše hlavní hrdinka Maya jednoho krásného dne obdrží lístek bez zpáteční adresy. Na něm objeví strašlivou zprávu: yOu ARe tHe nEXt – Joker. Vydavatelka časopisu Coolest a nadřízená naší hlavní hrdinky Mizuno (něco přes třicet, svobodná a hlavně Mayu nenávidí) ji pošle, aby zjistila co možná nejvíce o cause Joker. Maya se tedy nejprve vydá do školy Seven Sister´s High School, kde se udála poslední z hrůzostrašných vražd, jež má na svědomí zmiňované individuum. Následuje neuvěřitelný vír událostí, jenž vás doslova vtáhne do poutavého a zároveň dojemného příběhu PE2, který je neskutečně zajímavý a s ohledem na vyřčené nepřekvapí, že je též plný záhad a vy budete s průběhem story poodkrývat jeho tajuplnou roušku tajemství – a já vám tímto slibuji, že si při tom určitě užijete a že vás děj této hry zcela jistě nebude nudit. Protože příběh má PE2 opravdu úchvatný a jedná se skutečně o naprosto mistrovské a originální dílo!

Persona 2: Eternal Punishment

Co se týče herního systému, PE2 je velmi propracované RPG a v některých bodech nepřekonatelné. Vaše postavy se klasicky levelují zkušenostmi získanými v boji, přičemž v partě může být maximálně pět charakterů, ostatně více jich mít ani nebudete (takže žádné přehazování a vypracovávání levelově zaostalých postav!). Po přestupu na další level si vaši hrdinové rozdělí tři body (kromě Mayi, té rozdělíte body vy) mezi atributy, jež jsou klíčem k jejich síle. Jsou to síla, vitalita, agilita (rychlost), technika (účinnost kouzel) a štěstí (obzvlášť důležité, zvláště pak pokud si chcete trochu přivydělat v kasinu). Další dva parametry stojící za zmínku jsou HP (život) a SP (mana potřebná na kouzla). Každá postava může mít na sobě celkem pět věcí (zbraň, helmu, brnění, boty a nějaký ten prsten), přičemž ne každý může mít vše. V tomto bodě je PE2 poměrně zvláštní, protože zbraně zde nejsou pouze střelné jako klasické to pistole či automaty, ale najdete tu například i takové meče, rapíry a dokonce i boxovací rukavice, a kromě mithrilových vest můžete vybraného šťastlivce vyzbrojit podle nejnovější francouzské módy (která je mimochodem mnohdy efektivnější než kdejaký magický kov – díky bohu za Paříž)!

A nyní k tomu, co dělá PE2 Personou – tedy samotným personám. Vaše postavy obdrží hned na začátku hry od boha Philemona základní „persony“. Persony jsou, jak vysvětlí Philemon, něco jako jiné já schované uvnitř nás. Poté, co promluvíte s Philemonem, se vám otevře průchod do zvláštního místa nazývané Velvet Room (v překladu tedy Sametová místnost). Zde budete po celou hru vyvolávat persony. Zajímavé je, že persony jsou povětšinou bohové, Persona 2: Eternal Punishment mýtické bytosti a bájní hrdinové z úplně všech kultur, takže Persona je vlastně taková mezinárodní hra (ovšem berte na vědomí, že je japonského původu a tudíž se setkáte převážně s personami japonských bohů, na kterých není nic moc špatného, až na jména jako Nankioku Ruouiei, Seiten Taisei nebo Gundari Myouou…). Person je tady spoustu, čím větší level máte, tím lepší persony můžete vyvolávat. A nyní, persony se dělí podle typů do dvaadvaceti karet Velkých Arkán Tarotu. Každá osoba je kompatibilní pouze s některými Arkány, takže záleží na tom, kterou personu dáte komu. Na vyvolání person potřebujete karty příslušného Arkána (ty se dají získat od nepřátel, viz dále). Při vyvolání persony můžete navíc přidat personě jedno kouzlo (také lze koupit v obchodě) a zvednout pomocí příslušné karty jeden atribut - persony mají stejné atributy jako herní charaktery. Na vyvolání některých person potřebujete navíc zvláštní materiálovou kartu, specifickou pro každou tuto vzácnou personu. A na co že vlastně persony jsou? No, na všechno! Díky personám mohou postavy kouzlit a persony navíc zvedají životně důležité atributy vašich charakterů. Persony samy se ovšem také vyvíjejí, učí se nová kouzla, zlepšují se jim parametry atd. A někdy se z persony může stát i jiná (lepší) persona!

Bojový systém PE2 je poměrně jednoduchý. Pohled je šikmo seshora (jako na celou hru) a vidíte tak v přehledném okně sebe i své oponenty. Tady je PE2 také tak trochu unikátní, protože nebojujete pouze s démony a temnými stvůrami, ale také s mafií a zkorumpovanou vládou (no, otázkou je, co je jednodušší). V boji máte všechny normální alternativy krytí, Persona 2: Eternal Punishment útoku i kouzlení a navíc ještě možnost kombinovaných kouzel, která jsou jak efektní, tak i efektivní. Naprostou inovací je však možnost komunikace s monstry. Zkrátka místo boje vyberete některé postavy a ty podle svých charakterových vlastností zapředou s nepřítelem rozhovor. Takto můžete získat tarotové karty a navíc uzavřít s monstry kontrakt, který vám později přinese další výhody, jako např. peníze, cenné informace nebo vzácné předměty. S kontaktováním si určitě užijete spoustu legrace, protože obsahuje různé vtipné scénky a rozhovory. Co se obtížnosti týče, běžné boje nejsou příliš těžké, zato někteří bossové dají pořádně zabrat. Dungeony jsou zpočátku poměrně jednoduché, ale postupem času přibývají na složitosti i rozsáhlosti, takže jistě oceníte automapu, která je docela přehledná a určitě vám tak přijde vhod.

Jak jsem již výše uvedl, celá hra se odehrává ve městě Sumaru, které však leží v Japonsku. Takže jména, názvy obchodů, měna (yen) a vše ostatní je ryze japonské. Se jmény je to obzvlášť zmatek. Jeden z vašich hlavních hrdinů se jmenuje Tatsuya Suou, ten má bratra jménem Katsuya Suou, hlavní padouch hry se jmenuje Tatsuzou Sudou a jeho šílený syn Tatsuya Sudou. Jak už asi správně tušíte, se jmény to tu skutečně není v pořádku. I přes to všechno však lidé z PE2 nevypadají moc japonsky, spíše jako Evropané (což působí trochu kontroverzně, ale dá se to jinak hodnotit kladně). PE2 má možná trochu politicko–rasistický kontext: hlavní zlosyn je totiž zkorumpovaný ministr vnitra a již jednou zmíněná mafie se skládá výlučně z Číňanů. Ale to není až zas tak důležité.

Persona 2: Eternal Punishment

Další zajímavostí je skutečnost, že město Sumaru leží nad zvláštním místem, které způsobuje, že veškeré „klepy“ (rumory), jež se ve městě rozšíří, se stanou skutečností. A to samozřejmě i ty vymyšlené (má to ovšem své hranice, rumor musí být dostatečně zajímavý). V tomto PE2 čerpá z jisté věci nazývané „kolektivní nevědomí“, ovšem podrobnosti samotného způsobu zavádění rumorů do skutečnosti nejsou známy, nebo je to spíše příliš složité na pochopení. Na rumorech PE2 hodně staví, některé je nutné rozšířit pro postup ve hře, jiné jsou jenom na vylepšení, např. můžete z baru udělat prodejnu zbraní, z pouličního prodavače pašeráka atd. S tím souvisí to, že strávíte spoustu času obcházením všech „drben“ města Sumaru. Mínusem PE2 je, že ven z města nemůžete, ale na to si člověk zvykne.

Grafika není zrovna velkolepá, hezké jsou však efekty kouzel a Tarotové karty. Ty jsou moc pěkně zpracované. K již avizovanému hernímu pohledu shora ještě tolik, že tu máte volbu natáčení 360 stupňů. Ve městě se navíc klasický pohled ještě více oddálí a lidé pak vypadají jako modré jehlany:o). A co se týče hudebního doprovodu – tento je poměrně vydařený a navrch obsahuje i pár zajímavě přezpívaných songů!

PE2 je opravdu výborná hra. Jejím asi největším mínusem je neskutečná hloubka jejího příběhu, který přímo navazuje na titul Persona 2: Innocent Sin, jež se za hranice japonského souostroví pohříchu nedostal. Vedle všeho výše uvedeného vás pak ještě čeká spousta tajných a nepovinných věcí, na něž je však radost přicházet. Není, co bych více dodal, Persona 2: Eternal Punishment je zkrátka báječná hra a jasná volba pro všechny hardcore hráče tohoto žánru!

Persona 2: Eternal Punishment
Výrobce/Vydavatel Atlus
Platforma PlayStation
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano, 1 blok
Verdikt: Působivý příběh, zajímavý soubojový systém a neotřelé zpracování z tohoto RPG dělá jasnou volbu pro milovníky tohoto žánru!
Hodnocení: 85%

Autor:
Nejčtenější

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Další z rubriky

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.