Pět revolučních vynálezů, které nezměnily svět videoher

  0:02
Předběhly svou dobu, nebo šlo o slepou uličku? Podívejme se na dalších pět nápadů, které měly ambice změnit svět videoher, ale nakonec zapadly.
Jean-Luc Picard

Jean-Luc Picard | foto: BW

1. Nokia N-Gage

O co šlo: Nokia se v roce 2003 pokusila dobýt herní svět s křížencem mobilu a herního zařízení. Konkurenci v podobě GameBoy Advance od Nintenda to chtěla natřít i skrze multimédia, například FM tunerem, mp3 přehrávačem či on-line konektivitou.

N-Gage

Proč to nevyšlo: Důvodů bylo hned několik. Začněme vysokou pořizovací cenou (v Česku začínala na 10 999 korunách), pokračujme přes špatné rozvržení kláves či displej na výšku a skončeme u špatných, předražených her. Problematická byla také výměna MMC karet s hrami, kvůli níž bylo třeba sejmout kryt a vyndat baterii.

Jak to pokračovalo: Ačkoliv původní N-Gage komerčně zcela propadla, Nokia o rok později vydala vylepšenou verzi N-Gage QD, u níž sice chyběl FM tuner, ale řadu věcí napravila. Vylepšený model byl menší, výrazně bytelnější, s lépe vyřešenou klávesnicí a štěrbinou pro paměťové karty na boku. Vstup Nokie do herního odvětví už ovšem nezachránil. Přesto musím dodat, že telefon jsem pár měsíců k plné spokojenosti používal.

Během dvou let se Nokii podařilo prodat pouhé dva miliony kusů, což koncem roku 2005 vyústilo v konec zařízení N-Gage. Nokia se ještě pokusila jméno N-Gage využít k propagaci herní platformy pro chytré telefony, v roce 2010 to však definitivně zabalila.

N-Gage QD

N-Gage QD

Koncept N-Gage nebyl mylný. Dnes nám na hraní jednoduchých her stačí chytrý telefon, přičemž hry se prodávají za zlomek ceny. Ovšem stále nám (občas) chybí fyzická tlačítka.

2. Revoluční konzole Phantom

O co šlo: Phantom měl být kříženec konzole a PC, založený na měsíčním předplatném, přičemž veškerý obsah by do zařízení putoval přes internet. Připomeňme, že se psal rok 2003 a tvůrci z Infinium Labs slibovali obrovský výkon, rozsáhlou knihovnu zejména PC her, podporu demoverzí, půjčování her a podobně.

Phantom
Phantom
Phantom

Phantom

Proč to nevyšlo: Konzole (či spíše PC v hezké krabici) se nikdy neobjevila v prodeji. Redaktoři technického serveru HardOCP tehdy zjistili, že Tim Roberts, který v roce 2002 založil Infinium Labs, má bohaté zkušenosti s projekty, v nichž se utratí peníze investorů a následně zavře krám. Ostatně krátce před domnělým zahájením prodejů neměla firma ani kanceláře.

Jak to pokračovalo: Provozovatel digitální distribuce Steam experimentuje s počítači Steam Machines a vlastním systémem SteamOS, založeným na Linuxu. Předplatné služeb PlayStation Plus či Xbox Live Gold zase zajistí pravidelný přísun her zdarma. V rámci EA Access lze za pravidelný poplatek hrát vybrané hry od EA.

3. Levná konzole Ouya

O co šlo: Měla to být levná konzole (za zhruba dva tisíce korun), která využije roztříštěnosti Androidu a nabídne kolekci funkčních her pod jednou střechou. K tomu přidá ovladač a podmínku, že každá hra musí hráčům nabídnout alespoň část obsahu zdarma. Tvůrci přitom začali impozantně, na Kickstarteru v roce 2012 vybrali v přepočtu zhruba 200 milionů korun.

Levná konzole OUYA

Proč to nevyšlo: O koncept levné konzole nakonec nebyl takový zájem, jak se původně zdálo. Například nejpopulárnější hra na tomto systému, 2D arénová akce TowerFall, prodala pouhých sedm tisíc kopií. Konzole s výkonem na úrovni tehdejších chytrých telefonů také rychle zestárla.

Jak to pokračovalo: Značku Ouya koupila v roce 2015 společnost Razer, která výrobu konzolí ukončila. Infrastrukturu a digitální obchod využila pro vlastní systém Forge TV.

3. Pohybové ovládání

Wii

O co šlo: Pohybové ovládání v roce 2006 významným způsobem zpopularizovala konzole Wii. V Nintendu mohli bouchat šampaňské, s Wii se jim podařilo oslovit široké publikum, a to včetně lidí, které hry nikdy nezajímaly. Wii s balanční podložkou našlo využití například i při rehabilitacích. Do rozjetého vlaku v roce 2010 naskočili i konkurenti, tedy Microsoft s Kinectem a Sony s ovladači Move. Ačkoliv Move byl přesnější a podle mého i lepší než řešení od Nintenda, ani Sony, ani Microsoft se úspěchu Wii nepřiblížili.

Pohybové a hlasové ovládání Kinect v detailu.

Proč to nevyšlo: S odstupem je zřejmé, že šlo o módní vlnu, která postupně opadla. Byla to inovace, kterou si chtěl každý vyzkoušet a na pár dnů to byla skvělá zábava. Jenže pak jsme se vrátili k tradičnímu pohodlnému hraní. Wii také bylo velmi slabé po hardwarové stránce, jeho raketový nástup tak konkurenti během let dohnali. Kinect zase vyžaduje dost místa okolo. Jedna věc je usmívající se běloch, černoch a Asiatka v parádním obýváku na promo fotkách, druhá pak realita skutečných obýváků, dětských pokojů a herních doupat.

SONY Move

Jak to pokračovalo: Nepokračovalo to v podstatě nijak. Nástupce Wii, nazvaný Wii U, si ponechal pohybové možnosti, přidal inovativní GamePad a komerčně neuspěl. Kinect na Xboxu One hraje třetí housle, vznikly asi jen dvě skutečné hry, které ho plně využívají. PlayStation Move je na PlayStation 4 podporován, ale hry téměř neexistují. Využití ovšem najde u některých her vznikajících pro virtuální realitu PlayStation VR.

Ostatně pohybové ovládání je pevnou součástí virtuální reality, bez něj bychom se nemohli volně rozhlížet ve virtuálním světě. A samozřejmě nesmíme zapomenout na chytré telefony, u nichž pohybové ovládání občas vynahrazuje chybějící fyzické klávesy, třeba u závodních her.

5. Nvidia Shield Portable

Nvidia Shield Portable

O co šlo: V roce 2013 začala Nvidia prodávat herní handheld Shield Portable, který na pohled připomínal konzolový ovladač s dodatečnou dotykovou obrazovkou. Shield Portable lákal na streamování her z PC, emulátory, exkluzivní obsah z obchodu TegraZone a klasické hry z Google Play.

Proč to nevyšlo: Ačkoliv Nvidia bodovala výkonem, přijetí bylo vlažné, zejména kvůli nedostatečné nabídce her. Problémová byla také odezva při streamování z PC. Na oficiálních stránkách v USA je Portable více než rok „vyprodaný“, zatímco například z britské verze zmizel úplně. Pro pořádek dodejme, že Shield Portable měl i mnoho nadšených uživatelů.

Shield tablet K1

Jak to pokračovalo: Nvidia namísto nástupce Shield Portable uvedla výkonný tablet Shield K1, s nímž slaví větší úspěchy. K1 je totiž klasický tablet s Androidem, k němuž si lze dokoupit ovladač Shield pro hraní her. Placená cloudová služba GeForce Now zpřístupní přes 50 PC her, které streamuje v rozlišení 1080p.

Autor:
  • Nejčtenější

Tak to se nepovedlo. Opětovné vydání dvacet let staré hry skončilo ostudou

Radost z opětovného vydání retro stříleček Star Wars: Battlefront nevydržela fanouškům dlouho....

Nosit sexy obleček se v chystané hře nevyplácí, boj s ním bude daleko těžší

Natěšeným fanouškům chystané akční hry Stellar Blade učaroval přiléhavý kostým, který si hlavní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To byla rychlost. Polda 8 sehnal za den milion a rozloučí se s Luďkem Sobotou

Za pouhý den se podařilo sehnat peníze na vznik české komediální adventury Polda 8. Naposledy v něm...

Generace Z už na konzolích hrát chtít nebude, myslí si bývalý šéf Xboxu

Bývalý šéf značky Xbox Peter Moore se v rozhovoru s magazínem IGN nechal slyšet, že hardware...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vydělali jsme víc peněz, než naše malé studio zvládne, říká tvůrce Palworldu

Letošní herní hit Palworld už japonskému studiu Pocket Pair vydělal miliardy a stále se prodává...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Vyrábějí seznam woke her, fandí jim i Musk. Herní protestní hnutí nabírá sílu

O odporu proti konzultantské firmě, která podle kritiků kazí moderní hry korektní propagandou, se v...

Návrat legendárních Commandos se blíží, nový trailer vzbuzuje nostalgii

Po několika nepovedených remasterech původních dílů se letos dočkáme i regulérního pokračování...

Unikly specifikace PlayStationu 5 Pro, převezme žezlo nejvýkonnější konzole

Ačkoliv oficiálně nebylo prozatím nic oznámeno, citelně výkonnější verze konzole PlayStation 5 s...

Oblíbená deskovka ze světa Duny vyšla i v digitální podobě. A v češtině

Na Steamu se nečekaně objevila digitální adaptace populární deskové hry Dune: Imperium. K dispozici...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...