Phantasy Star Online Ep. III: C.A.R.D. Revolution

  12:01aktualizováno  12:27
Nedávno byla ohlášena hra ze série Phantasy Star pro next-gen mašiny a nového počinu se výhledově dočkáme i na těch současných. Recenze GC dílu spojená s menší rekapitulací tak jistě nebude od věci.

Phantasy Star Online Episode III: C.A.R.D. Revolution Zapomeňme na chvíli na naši 128-bitovou dobu a chystající se next-gen konzole. Vraťme se do roku 1988, kdy spatřil světlo světa první díl série Phantasy Star a konzolovému trhu vládl 8-bitový NES od Nintenda. Konkurenční Sega nutně potřebovala kvalitní RPG, které by mohlo konkurovat populárním sériím Dragon Quest a Final Fantasy pro NES. Jako blesk z čistého nebe se tak zjevil první Phantasy Star pro 8-bitový Master System. Kombinace pohybu po 2D mapě (jako ve Final Fantasy I-VI) a prozkoumávání dungeonů v pohledu první osoby se stala pro hru klíčovou a stal se z ní po právu hit. Finální boss ze hry se stal legendárním a řadí se k těm nejtěžším v celé herní historii. Rok poté se na Master systém dostalo povedené pokračování. Phantasy Star II vytáhl z 8-bitové segácké konzole opravdu maximum. 16-bitová doba byla pro Segu klíčová, její MegaDrive (v USA Genesis) hravě překonávala v popularitě i prodejnosti konkurenční nintenďácký SNES, ovšem nedostatek RPG pro MegaDrive byl opravdu velmi krizový, a tak se Sega uchýlila k očekávanému tahu. Phantasy Star III : Generations of Doom byl opravdu skvělý herní kousek. Bohužel se hra i přes nadšené ohlasy recenzentů nijak zvlášť dobře neprodávala a třetí díl se stal regulérním komerčním Phantasy Star Online Episode III: C.A.R.D. Revolution propadákem. S kultovní sérií to nevypadalo vůbec růžově a jediné, co by ji mohlo zachránit, byl téměř nemožný zázrak.

Karty jsou základní substancí PSO3 a ve hře jsou jich opravdu stovky.

Zlom ovšem přišel v roce 2000, kdy se Sega rozhodla pověřit svého nepopulárnějšího interního vývojáře nelehkým úkolem: resuscitovat slávu dávno zašlé RPG série a to navíc online. Teamu Sonic se projekt vydařil a již několik dní po spuštění Phantay Star Online se jeho servery začaly plnit desítkami hráčů. Hra i přes svůj MMORPG koncept nabídla ale i velmi kvalitní offline singleplayer. Tahový systém z původních dílů nahradily svižné realtimeové souboje odpovídající online povaze hry. Úspěch byl veliký a vzkříšení dávno zapomenuté RPG série se povedlo na jedničku. Pokračování online dílu se vyloženě samo nabízelo, a tak se fanoušci Dreamcastu brzy dočkali povedeného pokračování. V té době byl však osud poslední konzole od Segy již zpečetěn, Phantasy Star Online Episode III: C.A.R.D. Revolution a tak se začalo v jejím vedení uvažovat o případných konverzích.

Jako první se dočkala v roce 2002 GameCube od Nintenda. Kompilace prvních dvou dílů-Phantasy Star Online Episode I & II se rychle zabydlela na novém systému a to i díky silnému offline módu. Netrvalo dlouho a z této hry se mohli těšit i majitelé Xboxu. Sám vzpomínám, jak jsem přinesl nádhernou zelenou krabičku zmiňované xboxové kompilace, vložil jsem DVD médium do mechaniky a najednou … upsss. Hra vyžaduje i k offlině hře registraci k Xbox Live. Jistě si dokážete představit, jak bylo moje zklamání jakožto milovníka DC originálu obrovské. Po těchto konverzích však po jakémkoliv dalším projektu ze světa Phantasy Star ani vidu ani slechu. Overworks sice předělali první tři díly pro Game Boy Advance, ale dále jen ticho po pěšině. Jak mé srdce ovšem potěšilo ohlášení třetího dílu s názvem Phantasy Star Online Episode III C.A.R.D. Revolution (PSO3)! Po dlouhém očekávání se mi do rukou konečně dostala finální podoba hry. Stálo však to čekání vůbec za to?

Phantasy Star Online Episode III: C.A.R.D. Revolution

Hra sice často spadá do únavného stereotypu, ale nabízí dost hratelnosti, která zaujme i ty, kteří nejsou připojeni.

Bohužel je u nás konzolové online hraní úplně v plenkách a nedivil bych se, kdyby u nás nevlastnil kombo gamecubeový modem plus broadbandové připojení ani jeden hráč (v případě že ne, tak budu velmi rád, když se připojený hráč s námi podělí o zkušenosti v níže přístupné diskusi). A co je na PSO3 nového? Musím říci, že více, než jsem sám čekal. Při prvním spuštění to tak ale ani nevypadá. Znovu ten samý editor postavy (dostalo se mu opravdu jen minima změn), ve kterém si zároveň zvolíte rasu a povolání. Můžete si zde zvolit fyzické proporce vašeho hrdiny, stejně jako několik variací úprav vašeho vzhledu. Realtimeové akční souboje nahradily daleko promyšlenější tahové bitvy založené na karetním systému. Ano, vím, že je to fakt, který šokuje nejednoho zarytého fanouška PSO série, ale věřte mi, hře to jenom prospívá. Vedle Metal Gear Ac!d to je tedy další pokus o oživení zažité série. A Phantasy Star Online Episode III: C.A.R.D. Revolution stejně jako v případě MGA úspěšný. Čtvercová bitevní pole jsou sice relativně malá, ale přesto nabízejí nespočet strategických taktik k využití.

Karty jsou základní substancí PSO3 a ve hře jsou jich opravdu stovky. Některé jsou běžné, ale najdou se i raritní kousky, které jsou velmi vzácné a obvykle též velmi účinné. Odlišné karty reprezentují různé předměty, postavy či akce, ale přesto by se daly rozdělit na dva druhy – útočné a obranné. Jak již bylo naznačeno, k jejich získání budete splnit spoustu úkolů a misí. Herní balíček karet si stejně jako pravidla boje nastavíte vždy před bitvou. Nepotřebné karty si můžete ukládat v databance vesmírného korábu Pioneer 2 (v online módu je můžete dokonce měnit s ostatními hráči). Ano, podíváme se opět na legendární kosmickou loď, která již tisíce let brouzdá vesmírem s úkolem zabydlet všechny planety naší galaxie lidmi a jinými spřátelenými rasami. Nedávno však zasáhl kolos Pioneer 2 neznámý asteroid a od té doby jsou jeho obyvatelé pod neustálými útoky nepřátelských Arkz, kteří, Phantasy Star Online Episode III: C.A.R.D. Revolution jak se zdá, disponují nadpřirozenými schopnostmi.

A tady se dostáváme k jednomu z největších kladů hry, a to dvěma dějovým linkám. Mise za kladné Hunters a záporné Arkz jsou někdy méně, většinou však více odlišné, a nabízejí tak ještě větší porci životnosti než je tomu u offline singleplayer dílů PSO zvykem. Offline mód je opravdu plnohodnotnou součástí hry a obsahuje dokonce multiplayer až pro čtyři hráče. Do boje se opravdu můžete vydat se třemi spolu- či protihráči a celková doba strávená u v offline režimu se pohybuje okolo více než osmdesáti hodin. V online multiplayeru je doba hratelnosti víceméně nekonečná, protože Team Sonic neustále přidává a updatuje nové questy.

Karetní RPG

Z karetních RPG se stává pomalu ale jistě zajímavý subžánr. Na GameCube jsme se dočkali již dvou dílů Lost Kingdoms od japonského From Software (série Armored Core a Otogi) a více než povedeného Baten Kaitos: Eternal Wings and the Lost Ocean z dílen tvůrců božské PS2 Xenosagy. Ani Game Boy Advance nezaostává a vyšel pro něj unikátní Kingdom Hearts: Chain of Memories, který se dějově odehrává mezi prvními dvěma PS2 díly.

Phantasy Star Online Episode III: C.A.R.D. Revolution PSO3 též obsahuje velké množství downloadů, tady však narazíte na nepříjemný problém, a to na malou kapacitu GC paměťových karet. Největším zádrhelem online módu je pak ztížené chatování pomocí ovladače. Malý počet tlačítek zdržuje hraní a ostatní připojení hráči (kteří se mohou spolčovat do guild) se často rozhodnou vynechat vás z aktivního questu. Tuto patálii sice částečně vyřešil speciální ovladač k příležitosti vydání původního GC Phantasy Star Online Episode I & II, který byl kombinací klasické klávesnice a GC joypadu, ale šance, že byste ho sehnali v ČR, je ale absolutně mizivá. Ve světě PSO3 neexistují žádné lagy a jediným výrazným mínusem online módu je nutnost za hraní platit. Sega si totiž účtuje měsíční poplatky a bez mezinárodní platební karty se prostě neobejdete, přičemž tento fakt jistě nepomůže k zvýšení popularity konzolového (potažmo gamecubeového) online hraní.

Klady a zápory

Plus Plnohodnotný offline mód včetně multiplayeru
Plus Desítky hodin hratelnosti
Plus Vynikající tahový karetní systém boje
Plus Dvě dějové linky

Mínus Online hraní na GC je výsada několika málo vyvolených
Mínus Časem stereotypní

PSO3 je tedy důstojný pokračovatel legendární série. Hra sice často spadá do únavného stereotypu, ale nabízí dostatek hratelnosti, která zaujme i hráče, kteří nejsou připojeni, jelikož PSO3 nabízí i plnohodnotný offline mód pro všechny RPG fanoušky. Vizuálně na tom není PSO3 vůbec špatně, jen velmi připomíná dreamcastopvý originál. Hudba a zvuky jsou zpracovány na průměrné úrovni ve zvukovém formátu Dolby Pro Logic II. Popularita série neupadá, o tom svědčí i další ohlášený díl, který se však vrací ke klasickému realtimeovému pojetí bojů. Díky tomu se ovšem z PSO3 stává ještě větší originál!

Phantasy Star Online Episode III: C.A.R.D. Revolution
Výrobce/Vydavatel Team Sonic/Sega
Platforma GameCube
Multiplayer: 4 hráči, online mnoho hráčů :-)
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 28 bloků
Verdikt: Kvalitní pokračování klasické série s výborným karetně-tahovým bojovým systémem. Nic pro začátečníky!
Hodnocení: 80% (info)

 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

Masochistický Darkest Dungeon dostane pokračování

Darkest Dungeon 2

Autoři úspěšné hry na hrdiny Darkest Dungeon chystají pokračování. Těšit se můžeme na ještě propracovanější pravidla a...

RECENZE: Sci-fi Anthem má své momenty, k dokonalosti toho ovšem chybí hodně

Anthem - gameplay trailer

Jako skoro všechny hry žánru looter shooter působí také Anthem při spuštění spíše jako úvod do herního světa než jako...

Nový Far Cry těsně porazil Metro. Nejprodávanější krabicovky v Británii

Far Cry New Dawn

Nejprodávanější krabicovou hrou týdne v Británii je postapokalyptická střílečka Far Cry New Dawn. Těsně v závěsu...

Najdete na iDNES.cz