Pirátská tématika ve hrách

  • 2
Piráti, bukanýři, zloději a vrazi - ty všechny spojuje pirátská tematika, jejíž herní historii si dnes přiblížíme. Takže: hejbněte kostrou, přístavní krysy, ať už jste uvnitř kapitánova článku.

Přeskoč na téma:
  • Piráti Sida Meiera
  • Tajemství Opičího ostrova
  • Petr Pan versus kapitán Hák
  • Mořské legendy
  • Za slávu královny!
  • Buccaneer: pod černou vlajkou
  • Muž přes palubu! Muž přes palubu!
  • Černý korzár a spol.
  • Mořští psi versus přístavní krysy
  • Planeta pokladů
  • Podruhé v Karibiku
  • Co se teprve chystá…
  • Pirátské hry – takto je zvykem označovat ne až tak úplně legálně získané kopie nejnovějších titulů. Původní význam tohoto sousloví je ale jiný. Her s pirátskou tématikou, které by hráče postavily do role otrlého mořského vlka s nožem v zubech, černým šátkem na hlavě a zatraceně ostrou šavlí po boku, bylo překvapivě málo na to, jak je téma "zahrát si na ty sice zlé, ale svobodné a beztrestně si užívající" nosné. Zase ale na druhou stranu platí, že když už se nějaký takový titul objevil, stál za zahrání. Následující odstavce jsou tributem všem těm, kteří stáli za jejich vyrobením…
    Jen poznámka: hry jsou řazeny víceméně chronologicky, jednotlivé série jsme ale pro přehlednost spojili. V seznamu jsou pouze hry pro PC – ne že by na osmibitech nebyly také pirátské tituly, pro dnešního hráče už budou ale při vší úctě pramálo zajímavé. Většina her určených pro modernější konzole, Amigy a Atari pak byla předělána i pro osobní počítače.

    Piráti Sida Meiera

    Obal Pirates!
    1987 - Pirates!
    1993 - Pirates! GOLD

    Postava Sida Meiera je na nebeský trůn vyzdvihována každou chvíli. Mimojiné má tento geniální tvůrce Civilizace na svědomí také nenápadnou, ale zatraceně hratelnou kombinaci RPG, adentury a akce, která nese vše vysvětlující název Pirates!. Piráti staví hráče do role kapitána ne zrovna mírumilovné lodi s černou vlajkou třepotající se na stěžni. Cílem je naloupit si co nejvíce peněz, získat zkušenosti v boji a odstoupit s naditou kapsou a přítulnou ženuškou v náručí. Lov na zlaťáky se může odehrávat v šesti různých historických dobách, na výběr je ze čtyř národností hlavního hrdiny a pěti jeho speciálních schopností. Hraní sestává z plavby po moři, přepadávání lodí, měst, plnění úkolů (například zachraňování uvězněných příbuzných), nechybí šermířské souboje a celá hra je na svou dobu (rok 1987) překvapivě komplexní a přitom jednoduchá na ovládání. Tento majstrštyk vyšel jak pro PC, tak i pro Amigu, C-64, Atari ST a NES a v roce 1993 se dočkal remaku Pirates! Gold pro Windows, který byl sice lehce zabugovaný, ale hratelnost zůstala zachována, což bylo nakonec hlavní.

    Pirates! – verze pro Amigu Pirates! GOLD Pirates! GOLD

    Tajemství Opičího ostrova

    Obal The Secret of Monkey Island
    1990 - The Secret of Monkey Island
    1991 - Monkey Island 2: Le Chuck's Revenge
    1993 - Tajemství oslího ostrova
    1997 - The Curse of Monkey Island
    2000 - Escape from Monkey Island

    Za prvními dvěma díly jedné z nejslavnějších adventurních sérií stojí další známý herní designer – Ron Gilbert, který v té době pracoval pro Lucas Arts (tehdy ještě Lucasfilm Games). Lucasové mohli plně využívat filmových licencí, to ale dělali jen u Hvězdných válek a Indiana Jonese – krom toho vyplodili i řadu perfektních originálních her. Mezi ně patří Zak McKracken, Day of the Tentacle, ale hlavně právě The Secret of Monkey Island (1990), který nás zavedl na několik ostrovů vprostřed Karibiku, kde se rozvíjí příběh mladíka jménem Guybrush Threepwood paralelně se slavným pirátem LeChuckem. V prvním díle se z nedomrlého Guybrushe s mlékem na bradě teprve stává pirát, ve druhém díle (1991) nazvaném LeChuck's Revenge, si pak definitivně získává ženu v guvernérce Elaine a nachází slavný poklad jménem BigWhoop.
    Po dvou skvělých kreslených klasikách Ron Gilbert Lucas Arts opustil. Delší dobu se nic nedělo, což dalo vzniknout řadě parodií, například českému Tajemství oslího ostrova, které je mimochodem ke stažení exkluzivně z Plných her. Třetí díl pak přišel v době, kdy už bylo kresleným klikacím adventurám se SCUMM systémem ovládání a rozlišením 320x200 dávno odzvoněno. Naštěstí Lucasové dokázali zareagovat – dech beroucí komiksová grafika, známé postavy v novém příběhu a ovládání v podobě fullthrottlovské mince jsou hlavní devízy The Curse of Monkey Island (1997). O tři roky později přišel pak na svět díl čtvrtý, který však bohužel již není možné brát s tak bezvýhradným nadšením jako předchozí části ságy. Escape from Monkey Island je ve 3D, ovládá se jen na klávesnici a i když je opět inteligentní a vtipný, hratelnost je kvůli tomu dosti problematická a troufám si tvrdit, že grafika by ve dvou rozměrech a pečlivém ručním kreslení dopadla mnohem lépe.

    Monkey Island 2 Monkey Island 3 Monkey Island 4

    Petr Pan versus kapitán Hák

    Hook
    1992 - Hook

    Svého času byl velmi populární dětský kreslený fim Stevena Spielberga, kde si to rozdali kladný Petr Pan a záporňák jak poleno – pirátský kapitán Hák. Hru podle tohoto námětu vytvořila již pomalu skomírající firma Ocean, neskutečný chrlič většinou spíše podprůměrných her na osmibity a raná PC, v roce 1992 (celkem vydali řádově stovky her, jen malé procento z nich ale skutečně stálo za zahrání).
    Hook, jak se tato point'n'click adventura jmenuje, zavádí hráče do doby, kdy Petr Pan již vyrostl a dospěl. Kapitán Hák mu unesl milované děti a on se tak musí vydat na jejich záchranu. Hra je to vcelku průměrná, v kontextu filmových propadáků Oceanu stojí za zmínku, vedle Monkey Islandů ale vcelku není důvod, proč se jí více věnovat. Graficky ani hratelnostně jejich úrovně zdaleka nedosahuje.

    Hook Hook Hook

    Mořské legendy

    Obal Sea Legends
    1995 - Sea Legends

    Další pirátská hra, která by stála za zmínku, se objevila až v roce 1995 a nesla slibný název Sea Legends. Autoři, opět Ocean, se chtěli vrátit ke klasice žánru, Meierovým Pirates! – a podle všeho se jim to docela povedlo (soudobé hodnocení ve Score bylo 7/10).
    Sea Legends vypráví příběh Angličana Richarda Graye, začínajícího kapitána, který se chce proslavit jako největší bukanýr všech dob. Hra se skládá jednak z obchodování a starání se o lodi, které je mnohem propracovanější než v Pirates!, jednak klasické pirátské činnosti – propracované lodní bitvy, šermířské souboje, plundrování, útoky na pevnosti apod. Zajímavý je silný příběh, grafické zpracování je povedené. Ačkoliv jde o prakticky neznámou hru, dá se říci, že jde o mnohem podařenější remake původních Pirátů, než remake oficiální, tedy Pirates! GOLD.

    Sea Legends

    Za slávu královny!

    Obal Gloriany
    1997 - Gloriana

    Do doby viktoriánské Anglie, největší světové velmoci a koloniálního impéria, které zabíralo třetinu plochy celé Zeměkoule, je umístěn děj původem německé strategie Gloriana (to je název ve všech zemích kromě právě Německa, kde byla vydána jako Elizabeth I.), který si s pirátskou tématikou více než jen zahrává. V Glorianě jsou pro hráče dvě hlavní cesty – cesta obchodníka, kdy cestuje mezi deseti přístavy v Evropě a převáží klasicky zboží, a cesta piráta, kdy plundruje na obchodních cestách, útočí na přístavy a napájí posádku rumem a kořalkou. Nevýhodou je, že jediným místem, kde je možné opravit si loď a dopřát posádce trochu toho potěšení, je pak speciální tajná pirátská základna.
    Gloriana je především perfektně nakreslená hra, pozadí jsou na pohled bezvadná, herní systém je propracovaný a obsahuje i řadu humorných míst. Ačkoliv je trochu omezená a nedisponuje multiplayerem, stojí Gloriana určitě za vyzkoušení. Ascaroni v roce 1997 vydali opravdu pěkné dílko.

    Gloriana Gloriana Gloriana

    Buccaneer: Pod černou vlajkou

    Obal Buccaneera
    1997 - Buccaneer

    Buccaneer: Unter schwarzer flagge, jak zní původní název další pirátské hry vydané v bohatém roce 1997, je opět variací na klasické Pirates!. Ostatně od SSI (Strategic Simulations Inc.) lze těžko čekat jiný žánr než strategii (a RPG prvky taky sedí, protože SSI dříve dělali také hry na motivy AD&D a Forgotten Realms, například skvělé Dark Sun nebo Al-Quadim: Genie's Curse).
    Hra obsahuje šest kampaní s rozličnými úkoly jako záchrana příbuzného, nalezení pokladu zakopaného na neznámém místě apod. Je nutné starat se o posádku, loď, zásoby atd., zanedbána ale není ani stránka bojová. Námořní souboje jsou propracované a hratelné, umožňují nejrůznější manévrování, střelbu z děl či taranování, což z Buccaneera činí vysoce nadprůměrnou hru. O originalitě už by se spekulovat dalo, ale zábava je to pořád, a to je nejdůležitější.

     

    Muž přes palubu! Muž přes palubu!

    Obal Overboard!
    1997 - Overboard!

    Zatímco předchozí tituly byly povětšinou víceméně seriózní simulace pirátského života (byť rozhodně nešlo o suché hry beze špetky humoru), Overboard! (taktéž z roku 1997) je vyloženě legrace a rychlá, dynamická akce. Hráč opět komanduje pirátskou loďku, ale tentokrát je vše pojato jen jako arkádovité lodní bitvy. Postupně loď proplouvá řadou zeshora viděných úrovní, kde má za cíl svými kanóny a případnými dalšími bonusovými zbraněmi, které po cestě nalezne, zničit všechny nepřátele. Čas od času se podaří najít i nějaký ten poklad či bonus vylepšující účinnost zbraní, rychlost lodi atp.
    Grafické zpracování je trojrozměrné a na svou dobu překvapivě povedené, důležitá je ale hratelnost. Overboard! má spád, snadno se ovládá, není těžká na pochopení a zabaví na dlouhou dobu. Ostatně – co čekat od protřelých herních vlků Psygnosis (mimochodem: hra není ani tak deliricky obtížná, jak bývalo u her tohoto studia zvykem, což potěší)?

     

    Overboard! Overboard! Overboard!

    Černý korzár a spol.

    Obal Corsairs
    1999 - Corsairs: Conquest at the Sea

    Spolu s Corsairs: Conquest at the Sea se už dostáváme do poměrně moderních časů, tato hra totiž vyšla až v roce 1999. Název je opět poměrně výstižný. Nezávislé pirátské řemeslo, které je asi přece jen tím pravým ideálem volného mořského postrachu, zdejší hlavní hrdinové pověsili na hřebík a stali se korzáry ve službách Španělska či Francie během bojů o kolonie v sedmnáctém století.
    Zanedbání Velké Británie zřejmě způsobil šovinismus francouzských autorů, neboť Corsairs vyrobili Microids. To je ale jen malý nedostatek – jinak jsou Corsairs příjemnou realtimovou strategií z atraktivního prostředí, navíc s poměrně slušným grafickým zpracováním a výtečnou hudbou. Námořní souboje jsou tentokrát trochu většího rozsahu a setkává se v nich i větší množství lodí. Zase to nepřehánějme – o klasiku a geniální herní skvost nejde, ale své kouzlo i po více než třech letech stále má.

     

    Corsairs Corsairs Corsairs

    Mořští psi versus přístavní krysy

    Obal Sea Dogs
    2000 - Sea Dogs

    V roce 2000 spatřila světlo světa jedna z vůbec nejlepších pirátských her. Jmenuje se Sea Dogs a vyrobila ji veleznámá společnost Bethesda Softworks (The Elder Scrolls…). Hlavní prvky jsou podobné jako u stařičkých Pirates!, ale těžko by je tam někdo poznal.
    Hra vypráví příběh Nicolase Sharpa, mladého anglického námořníka, kterého uvěznili Španělé, když byla jeho loď přepadena. Podařilo se mu však se osvobodit, ukrást loď, nabrat posádku a vyrazit na moře za štěstím. A dál už je vše na hráči – může se rozhodnout pro cestu čisté pomsty na věznitelích, poctivého obchodování, nebo klasického pirátění, nebo pro libovolnou kombinaci těchto tří. Ve hře bude Nicolas procházet městy, dělat si kontakty a uzavírat obchody, ale i se plavit po moři, vést bitvy a šermovat, to vše kompletně v 3D a ve velmi slušné grafice. Oproti klasice Pirates! je větší důraz kladen na RPG prvky a příběh, stále ale je možné jen tak si pokojně jezdit a obchodovat. Na druhou stranu, kdo by aspoň na chvíli kariéru piráta nevyzkoušel?

    Sea Dogs Sea Dogs Sea Dogs

    Planeta pokladů

    Planeta pokladů
    2002 - Treasure Planet

    Je trochu s podivem, že klasická kniha Roberta Stevensona nebyla nikdy žádnou hrou pořádně zpracována. Podařilo se to až na konci minulého roku, ale tak trochu polovičatě. Totiž – Walt Disney poslal tehdy do kin kreslený film, který je na slavné knize založen, avšak drží se jí jen v základech a odehrává se ve vesmíru, který brázdí lodě ve tvaru plachetnic. Přestože nechybí všechny tradiční pirátské propriety a známé postavy typu John Silver, je to možná trochu nezvyk.
    Treasure Planet, neboli planeta pokladů, jak se hra jmenuje, je realtimová strategie, která zaujme asi spíše jen děti. Je poměrně jednoduchá, ale zábavná a má pěknou 3D grafiku, což je důležité. Nechybí jí originální prvky a rozhodně nejde o špatnou hru, kdovíjaký zázrak to ale také není. V recenzi na BonusWebu ji Pavel Dobrovský ohodnotil solidními, ale nikterak výjimečnými 68 procenty.

    Treasure Planet Treasure Planet Treasure Planet

    Podruhé v Karibiku

    Obal Tropico 2
    2003 - Tropico 2: Pirate's Cove

    Konečně záležitostí doby nedávno minulé je hra Tropico 2: Pirate's Cove. Jedná se o pokračování skvělé budovatelsko/ekonomicko/politické strategie Tropico a stejně jako první díl se odehrává na malém ostrůvku kdesi uprostřed Karibiku, ne už však v době moderní, ale v sedmnáctém století. Nevyrobili ho Pop Top Software, autoři jedničky, protože ti se vrhli do prací na Railroad Tycoonu 3, ale jedná se o dílo nepříliš známého týmu Frog City.
    Příběhová kampaň nabízí řadu misí, při kterých hlavním úkolem bude vždy vybudovat funkční pirátskou kolonii, zajistit, aby zajatci, kteří v ní pracují, neutíkali, a aby piráti měli dost zábavy. Originální a výtečný je systém ekonomiky založené na přepadávání cizích lodí, ze kterých lze jedině získat též odborné řemeslníky na tu kterou práci, bez kterých se výroba neobejde. Proti původnímu Tropicu jde možná o kvalitativní pokles, stále je to ale bezvadná a hratelná záležitost, a to i přes několik chybek v ovládání.

     

    Tropico 2 Tropico 2 Tropico 2

    Co se teprve chystá…
    Hry s pirátskou tématikou poslední dobou trochu ožívají a chystá se několik opravdu zajímavých projektů. Na prvním místě je potřeba jmenovat RPG
    Pirates of Caribbean. Na něm je zajímavý především fakt, že se jedná o přejmenovaný titul Sea Dogs 2, pokračování výše popsané pirátské hitovky od Bethesdy. Zapomenout nelze na hru, kterou během letošní E3 představil světu Sid Meier – remake originálních Pirates! přímo z dílny Firaxis Games. Špatně nevypadá ani připravované MMORPG World of Pirates. A konečně poslední hrou, která stojí za zmínku, je MMORPG Pirates of the Burning Sea, které nabídne komplexní zážitek ne nepodobný klasice Sida Meiera, nicméně v mnoha lidských hráčích najednou, což zní více než skvěle, jakkoliv nenápadná a prakticky nepropagovaná tato hra týmu Flying Lab Software (Rails Across America) je.

    Pirates of the Caribbean Pirates of the Caribbean Pirates of the Burning Sea