Koláž PlayStation 4. Vlevo připravovaná hra Killzone: Shadow Fall, vpravo

Koláž PlayStation 4. Vlevo připravovaná hra Killzone: Shadow Fall, vpravo ovladač Dualshock 4 a kamera.

KOMENTÁŘ: PlayStation 4 drží krok, neudává však směr ani tempo

  • 53
Slibovaná nová éra hraní v podobě konzole PlayStation 4 se vydává jinou cestou, než mnozí očekávali. Cestou, kterou už prošlapali jiní a bez zásadních inovací.

Ve spojení s konzolemi nové generace se mluví zejména o dvou věcech. První je výpočetní výkon, od něhož si mnozí slibují grafické orgie v podobě fotorealistické grafiky či zničitelného herního prostředí. Výkon PlayStation 4 je oproti předchůdci impozantní. Aby také ne: až se PlayStation 4 koncem letošního roku objeví v obchodech, bude jej od svého předchůdce dělit sedm let. A to je ve světě IT zatraceně dlouhá doba.

Druhá věc se táhne s konzolemi už léta. V Sony a Microsoftu by si moc přáli, aby se jejich konzole proměnila v multimediální domácí centrum. Možná o to zajímavější je, že v souvislosti s PlayStation 4 se o tom vlastně vůbec nemluvilo. Zřejmě už je to samozřejmost.

Odhalení PlayStation 4 tak ukázalo, že to, co si představujeme pod pojmem "konzole nové generace", je vlastně něco úplně jiného. Jsou to služby.

Sony sociálnější a po vyšlapané cestě

Revoluce se nekoná. Sony nabízí očekávanou evoluci a snaží se vyšperkovat cesty, které už jsou prošlapané. Firma, která před třinácti lety drtila konkurenci s PlayStation 2, což je nejprodávanější konzole všech dob, tak i nadále ztrácí svoji výlučnou pozici. Drží sice krok, ale neudává směr ani tempo. Technologický gigant tak je na nejlepší cestě stát se jen jednou z mnoha firem vyrábějící elektroniku.

Obrázek z připravované hry Killzone: Shadow Fall pro PlayStation 4

Růžová varianta konzole PlayStation 2

Tápání Sony odhalila v plné nahotě čtvrteční prezentace. Jedním z hlavních bodů se stal sociální aspekt nové konzole. Je tu tlačítko pro okamžité sdílení fotek či videí, doplněné o možnost sledovat, jak například hraje kamarád.

Upřímně, v dnešní době, kdy se nebudu divit, až začne svůj obsah na sociální síti sdílet i moje lednička, to není nic překvapivého. Na pár zajímavých herních momentů připadne hromada zbytečného balastu. Sony se přitom spoléhá na Facebook, zatímco konkurenční Nintendo se nebálo vytvořit si vlastní herní sociální síť.

Možnost začít hru hrát, i když ještě není zcela stažena, případně není aplikována nejnovější aktualizace, je dobrá funkce. Všichni víme, že čekání je otrava. Není to ale nic nového pod sluncem.

Ovladač PlayStation 4 se jmenuje Dualshock 4 a má přední dotykovou plochu. Novinkou je také tlačítko pro sdílení.

Wii U od Nintenda se ovládá prostřednictvím křížence ovladače a dotykového tabletu. Na obrazovce je herní sociální sí't Nintenda nazvaná Miiverse.

Dotyková plocha na ovladači Dualshock 4 připomíná konzoli Wii U od Nintenda, která nabízí ovladač v podobě dotykového tabletu s páčkami. Tablet během hraní zobrazuje dodatečné informace, například mapu nebo obsah inventáře. Sony na to jde jinak. Vydá aplikace pro iPhone, iPad a Android, kdy mobilní zařízení poslouží jako druhá herní obrazovka a zobrazí třeba mapu (sic) nebo umožní sledovat, jak hraje kamarád.

Povědomě zní i možnost propojit PlayStation 4 s přenosnou herní konzolí PS Vita, kdy lze hrát hru z velké konzole na malém zařízení. Jiný člen domácnosti tak může sledovat na televizi třeba film. Se stejnou funkcí dříve přišlo Wii U se svým křížencem ovladače a tabletu. Krok Sony je však přísně logický: potřebuje nakopnout špatné prodeje PS Vita a i tímto způsobem dává vědět, že s Vitou stále počítá.

Nahoře: Wii U tablet. Zleva: Nintendo 3DS, iPhone 4, PS Vita.

PS Vita

Že se vývojářům budou na PlayStation 4 lépe programovat hry, mě jako hráče vlastně nemusí zajímat. Důležité je, aby byl při zahájení prodejů dostatek kvalitních her.

Rozhodnou hry a cena

Nemyslím si, že PlayStation 4 bude špatná konzole. Nabízí vyšší výkon a přizpůsobení se dnešním trendům. O jejím úspěchu rozhodnou nejen hry, ale i dobře nastavená cena. Podle dřívějších informací by se čtyřka měla prodávat podstatně levněji, než za jakou cenu byla při zahájení prodejů PlayStation 3.

Sony hraje do karet i vlažné přijetí konzole Wii U od Nintenda, která vyšla loni v listopadu. Wii U sice nabídlo inovace, ale také zastaralý hardware, pomalý operační systém a potýká se s nedostatkem kvalitních her. Poslední neznámou je zatím Microsoft, který nový Xbox teprve odhalí.

Mimochodem, pamatujete si ještě na výhodu konzolí, kterou semlel pokrok? Spustit, vložit médium a hrát. Žádné instalace, patche ani sdílení s přáteli.