Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poblázněné Online Světy

  12:00aktualizováno  25. ledna 11:09
Uplynulých čtrnáct dní jako by proběhlo ve znamení Sony Online Entertainment. Sony si jednoduše buduje velice silné postavení, které si nezadá s postavením EA v obyčejných hrách. Kromě toho se Funcom nejspíše zbláznil a Blizzard má skutečné problémy.

První velkou zprávou ze sídla SOE je věc nečekaná a zarážející. Sony Online Entertainment od prvního února 2005 přidá nabídky Station Pass, která za jeden poplatek nabízí přístup k několika online hrám, další herní titul. Novinkou v nabídce SOE za 21,99 USD jsou Star Wars Galaxies, což je skutečně velké překvapení. Za nějakých 500 korun měsíčně tak hráč dostane přístup k přehršli online her počínaje klasickým EverQuestem přes Everquest II až po SWG a PlanetSide. Přidání SWG do nabídky Station Access z tohoto typu předplatného dělá snad nejlepší nabídku ve smyslu výkon/cena, protože jen cena za dvě žádané a hlavně velice odlišné hry EQ2 a SWG by byla výrazně vyšší. Samozřejmě lze namítnout, že hrát více než jednu online hru je nemožné, ale není to pravda, časově náročné to určitě je, speciálně Everquest I i II pro úspěch ve hře vyžadují dlouhé hodiny hraní, ale o to příjemnější může být například hodinka strávená v kokpitu Tie Fightera ve Star Wars Galaxies s datadiskem Jump to Lightspeed.

Změna strategie se může zdát zvláštní, dávat za nízkou cenu dohromady dvě hry, které patří k těm nejznámějším na trhu, není zrovna obvyklé. V případě Sony jde ale o zcela jednoduchý kalkul, který vychází z toho, že hráč stejně bude mít na hraní přibližně stejně času a rozdíl mezi 15 dolary za jeden herní účet a 22 dolary za Station Access není zanedbatelný. Zvláště, když si hráč musí software koupit zvlášť, pak už můžeme jen obdivovat obchodní strategii Sony a gratulovat k posilování pozice na trhu a nejspíše i ziskovosti.

Pokud si myslíte, že Sony Online Entertainment tímto krokem vyčerpalo své možnosti a více vás překvapit nemůže, mýlíte se. Jen několik dní po oznámení nového přírůstku do stáje Sony Station Access přišla další pecka - tisková zpráva, která oznámila vytvoření nové divize Sony Station Publishing. Cílem nové divize je publikovat pod značkou Sony Station hry třetích stran. To ještě není to pravé překvapení, pro Sony vyvíjí hry pomalu kde kdo. Nečekaná je druhá část oznámení, které představuje první tituly, které Station Publishing uvede "na trh" - Asheron's Call: Throne of Destiny a Asheron’s Call 2: Legions! Ano, Sony bude zajišťovat distribuci a marketing her vyvinutých společností Turbine Entertainment. Ta vlastní práva ke hrám Asheron's Call poté, co je odkoupila od Microsoftu.

Throne of Destiny, Trůn Osudu je druhým datadiskem pro původní Asheron's Call, který je na trhu od listopadu roku 1999. Nový add-on přinese novou verzi poněkud zastaralého grafického engine, novou hratelnou rasu a nový systém hry pro hráče na nejvyšších úrovních. Legie jsou potom prvním datadiskem pro druhý díl Asheronu, který sice ohromil svět nádhernou grafikou, ale v hratelnosti trochu zaostával, dokud neproběhla řada změn herního systému. Legie přinesou nový herní příběh a "hodiny a hodiny nových online dobrodružství" včetně nové hratelné rasy, nové herní mapy a systému hrdinských vlastností. Oba produkty se k hráčům mají dostat v první polovině roku.

Zatím není zdaleka jisté, jestli Sony převezme kompletní kontrolu nad obchodním modelem her Turbine Entertainment a jestli je také nezařadí do systému Access. Ať už to ale dopadne jakkoliv, ze Sony se stal dominátor Online světů, má nejvíce aktivních titulů na trhu a také nejvíce hráčů, tedy pokud jak tradičně počítáme pouze západní polokouli. Otázkou také zůstává, zda bude možné datadisky k AC 1 a 2 koupit online. Zbývá ještě podotknout, že Turbine nyní pracuje na dvou MMORPG projektech. Prvním je MiddleEarth Online pro Vivendi Universal, druhým Dungeons & Dragons Online, který vydá Atari (pokud do té doby nekrachne).

A pryč od SOE, i když utíkat nelze věčně. Jsou tu další novinky:
Anarchy Online: Funcom dal za pravdu českým veteránům hry Anarchy Online, kteří říkali, že nabídka hraní bez datadisků zadarmo bude prodloužena. Funcom oznámil prodloužení možnosti registrovat si účet pro hraní bez placení o celý rok do 15. 1. 2006. Pro registraci není potřeba kreditní karta, uživatel si jen stáhne klienta, který obsahuje všechny aktuální updaty hry. Hraní se základním balíčkem bez datadisků není nic podřadného, přesvědčily se o tom i desítky českých hráčů, řada z nich si ale pořídila placený účet díky možnostem, které přináší datadisk Shadowlands. Hráči, kteří vlastní nejnovější rozšíření Alien Invasion potom netrpělivě čekají na chystaný patch, který přinese nové herní oblasti plné emzáků.

Virtual Magic Kingdom - Máte dojem, že je na světě málo online her? Disney si to nemyslí! Společnost Disney se rozhodla oslavit padesátileté výročí otevření prvního zábavního parku Disneyland nezvyklou promoakcí, která zahrnuje svébytnou MMORPG Virtual Magic Kingdom. Hra bude spuštěna 5. května, hráčům v rozmezí 8 až 12 let nabídne virtuální verze pěti velkých a jedenácti menších zábavních parků. Lákadlem pro čas strávený objevováním hry a rozhovory s ostatními hráči mají být kredity, které bude možné vyměnit za různé dárky ve skutečných zábavních parcích společnosti Disney. Jestli máte doma děcko, můžete mu na 5. května slíbit malé překvapení, do té doby ho můžete začít učit anglicky.

World of Warcraft - Skoro to vypadá, že neuplyne čtrnáct dní, aby Blizzard nemusel jako následek problémů se svými servery nabídnout den či dva hraní zdarma jako náplast za vytrpěné abstinenční příznaky. Naposledy se servery odporoučely minulý týden a bylo jich hned dvacet. Důvodem byl problém s lodí, která během plavby mizela, nechala hráče plácat se v oceánu a nádavkem shodila celý server. Vyhození hráči pak při nalogování opět způsobovali nestabilitu serveru. Následoval několikahodinový výpadek během nejexponovanější části dne, protože se Blizzard potýkal s dlouhými časy pro údržbu serverů, rozhodl se hráče odškodnit hned týdnem hrací doby. Za situaci se omlouval sám prezident Blizzardu, podle situace na oficiálních i neoficiálních fórech ale velká část hráčů neustálými problémy není nijak nadšena. Nezbývá než doufat, že do spuštění evropské verze se všechny problémy podaří zlikvidovat, i když... největší problém plyne z velké zátěže serverů kvůli stále ohromujícímu (nebo spíše ochromujícímu) zájmu hráčů.

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Kreativní Nintendo Labo vypadá parádně. Nová videa představují software

Nintendo Labo

Nintendo Labo propojuje digitální hry na konzoli Switch se součástkami, které je nejprve třeba poskládat z papírového...

Díky změnám na Steamu bude utrácení ještě o něco jednodušší než dříve

Steam

Na Steamu započalo další kolo slev. Díky změnám ve struktuře wishlistu se tentokrát můžete v akcích zorientovat mnohem...

Warhammer: Vermintide 2 vyjde již počátkem března

Warhammer: Vermintide 2

Pokračování skvělé kooperativní akce Warhammer: Vermintide 2 vyjde již 8. března.

Najdete na iDNES.cz