Počítač dnes zakoupíte i bez peněz

  12:00
S tím, jak se blíží čas Vánoc, koketují mnozí z nás o koupi nového počítače - buď jako dárek pro naše blízké, nebo prostě jen tak. Jak to však zařídit, když nemáme zrovna dostatečnou hotovost, a ani nečekáme, že by na náš účet přišla v dohledné době větší suma? Možností může být koupě na splátky.

Čas Vánoc se nám nezadržitelně blíží, a tudíž je již nejvyšší čas shánět dárky pro naše bližní. Každý z nás by jistě pod stromeček rád schoval něco originálnějšího, než je panenka, autíčko, šála nebo voda po holení. Dobrým dárkem pro děti, partnera či dokonce sebe samého by mohl být třeba zbrusu nový počítač. Problém je však v tom, že jen málokdo z nás si může dovolit sáhnout to peněženky a bez mrknutí oka z ní vytáhnout například čtyřicet a více tisíc. Toho si jsou naštěstí prodejci výpočetní techniky vědomi, a tak nám nabízejí v čím dál tím hojnější míře tzv. splátkový prodej.

O co se jedná? Splátkový prodej je běžným finančním nástrojem, díky kterému si kupujete zboží "na dluh". Tento způsob nákupu má jak mnohé klady, tak i zápory. Hlavní výhodou je pochopitelně skutečnost, že si můžete zboží (v našem případě počítač) koupit a odnést domů, aniž byste měli v kapse či na bankovním účtu potřebnou částku. Nevýhodou je, že splátkový prodej je ve svém důsledku dražší než nákup v hotovosti. Navíc musíte dát prodejci k dispozici své osobní údaje a v některých případech i bankovní spojení, což nemusí být každému po chuti. Naštěstí již není většinou nutné, abyste měli tzv. ručitele, tedy osobu, na kterou by přešly vaše závazky v případě, že byste nebyli schopni je splatit. Tato větší benevolence je důkazem, že prodejci se učí svým zákazníkům více věřit, a ti jsou naopak při splácení zodpovědnější.

Možná by vás zajímalo, proč je splátkový prodej ve svém důsledku dražší, než nákup v hotovosti. Jedním důvodem je skutečnost, že prodejce podstupuje riziko nezaplacení svého zboží. To se také děje - vždy se najde určité procento zákazníků, kteří nejsou z objektivních příčin schopni svým závazkům dostát, nebo se snaží prodejce "obalamutit" a neplatí ze zásady. Ztrátu, kterou neplatiči prodávající společnosti způsobují, je tady zapotřebí rozpustit v ceně ostatního zboží. Druhým důvodem je fakt, že prodejce se po určitou dobu vzdává možnosti disponovat s finančním obnosem, který by jinak z prodeje počítače získal. Peníze se tedy neúročí jemu, ale de facto vám. A třetí příčinou je skutečnost, že splátkový prodej je služba navíc, a za to se pochopitelně platí :o).

Určitou nevýhodou koupě na splátky je i skutečnost, že musíte projít mnohem náročnějším a zdlouhavějším procesem, než při nákupu v hotovosti. Mnoho lidí také od nákupu na splátky neodrazuje tolik skutečnost, že se na určitou dobu zadluží, jako administrativní náročnost tohoto úkonu. Není to však tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jak tedy vše probíhá?

Nejdříve ze všeho si musíte vybrat společnost, která prodej na splátky nabízí, a některý z počítačů z jejich nabídky. Poté se domluvíte s jejich obchodním zástupcem a dohodnete si předběžné podmínky prodeje. Poté dochází k fázi získání spotřebitelského úvěru, který vám až na výjimky poskytne specializovaná společnost, se kterou prodejce spolupracuje. Jakmile jej obdržíte a získáte o něm potvrzení, můžete si zboží převzít. A pak vám zbývá jediné - pravidelně splácet částky, které byly dohodnuty při získávání spotřebitelského úvěru.

Jak vidno, právě onen úvěr je stěžejním prvkem celého splátkového prodeje. Až na výjimky jej poskytují banky či jejich dceřinné společnosti, takže vzhledem k jejich praktikám nelze spoléhat na to, že by nám jej poskytly jen na naše čestné slovo. Co všechno tedy musíme udělat? Zaprvé musíme mít objednávku s koncovou cenou zboží, tedy částkou, kterou si potřebujeme vypůjčit. Dále dva průkazy totožnosti - např. občanský a řidičský průkaz, pas apod. No a na závěr doklad o výši příjmů. V případě fyzických osob (zaměstnanců) to bývá potvrzení od zaměstnavatele, v případě fyzických osob (podnikatelů) daňové přiznání za uplynulý rok. Pokud vás schvalovací úředník uzná za schopného dostát svým závazkům (a to většinou ano), je úvěr váš.

Samozřejmě, že podmínky prodejců se liší případ od případu, a kdybychom zde měli vyjmenovat všechny, bylo by to opravdu na dlouho. Místo toho použijme jako příklad tři velké společnosti, které se splátkovým prodejem počítačů zabývajíJako zástupce jsme vybrali společnosti AutoCont, MIRONET a Contactel - tedy renomované prodejce, kteří operují po celém území ČR.

AutoCont
AutoCont nabízí splátkový prodej ve spolupráci se společností Multiservis. Můžete použít buď spotřebitelský úvěr, nebo úvěr revolvingový (v tomto případě tzv. OK karta). V obou případech nepotřebujete ručitele a ihned po zakoupení je zboží ve vašem vlastnictví (narozdíl od leasingu). Přímá platba (akontace) u spotřebitelského úvěru kolísá mezi 10-30%, většinu počítačových sestav však můžete zakoupit již za 20% v hotovosti a zbytek na splátky. Počet těchto splátek si určíte sami dle svých možností - na výběr máte 10-50 měsíců. V případě OK karty zaplatíte de facto celou částku ihned, avšak úvěr čerpaný z karty musíte pochopitelně splatit dle obchodních podmínek, kterými se řídí její vlastnictví.

MIRONET
MIRONET nabízí poněkud větší škálu produktů, což vychází z toho, že spolupracuje se třemi společnostmi. Těmi jsou Home Credit Finance, Corfina a Česká spořitelna. Pokud si budete chtít zakoupit počítač na splátky zde a vyberete si služby Home Creditu, budete s nejvyšší pravděpodobností potřebovat ručitele, leda byste patřili mezi držitele karty Home Credit Card. V tom případě budete mít i o 10% nižší akontaci. Počet splátek se pohybuje od 6 do 48. Velice podobné podmínky má i úvěr od společnosti Corfina. Poměrně lépe na tom jsou klienti České spořitelny, kteří si mohou v MIRONETu zakoupit počítač s nulovou akontací a bez ručitele.

Contactel
Contactel je jednou z mála společností, které při splátkovém prodeji nespolupracují se specializovaným partnerem, ale spoléhají pouze na své vlastní zkušenosti. U nich se akontace pohybuje pod hranicí 20%, splátky jsou rozpočítány na 30 měsíců a jediné, co pro to potřebujete, je potvrzení o výši příjmů. Je však třeba mít na mysli, že výsledná cena je zde o cca 30% vyšší než při nákupu v hotovosti, což rozhodně není málo.

Jak vidno z rozdílů mezi těmito třemi nabídkami, škála možností je opravdu široká. Vybrat si z ní však musíte vy, to za vás nikdo nerozhodne. Jediné, co vám můžeme doporučit, je jít do nákupu na splátky s rozvahou, avšak bez zbytečných obav. Je to rozhodně příjemný a poměrně schůdný způsob, jak si najít cestu k vytoužené konfiguraci elektronického domácího mazlíčka.

Autor:
Témata: Podnikatel, Rozvaha
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...