Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počítač za vysvědčení - testujeme Mironet

  12:00aktualizováno  18. října 9:28
Léto se blíží a spolu s ním také školní vysvědčení. Pro někoho věc krajně nemilá, někdo však bude za celoroční snahu odměněn třeba novým PC. A abychom vám pomohli vybrat tu správnou sestavu, zrecenzovali jsme pro 3 počítače různých značek. Dnes představujeme PC Mironet.
Pohled na Mironet

Léto se blíží a spolu s ním i doba prázdnin, kdy i v některých skalních závislácích na počítači převládne chuť vyrazit na plovárnu, za sportem nebo snad, nedej bože, do přírody. Jakmile na celou zemi padnou nelítostná třicetistupňová vedra, je to ostatně jedna z mála možností, jak v městských nepodsklepených činžovních nebo panelových domech vůbec přežít.

Ovšem ještě než se města změní v obrovskou sálající betonoasfaltovou past, přijde jistá událost, která může našim teenagerům na jistou dobu kvalitativně pozměnit život. Tušíte správně, jde o školní vysvědčení. Pro někoho věc krajně nemilá, protože i neustále zaneprázdnění rodiče najednou dostanou chuť se podívat, jaké skvělé jaké hodnocení jejich malý génius ze školy přinesl. Když se pak náhodou dosažené výsledky diametrálně odlišují od těch očekávaných, nezůstává často jen u pouhého zklamání. Naštěstí to ale většinou tak tragické nebývá, a tak se dítka za svoje výsledky, až na pár výjimek (určitě za to může učitel!), nemusejí vůbec stydět.

Proto určité ocenění jejich celoročního snažení rozhodně není od věci. Co když ale ten zatracený holomek pořád mluví jen o počítači? Hmm, nechtěl by radši nové kolo? No dobře, tak ne, nakonec znalost počítačů, to je dnes taková druhá gramotnost, sousedi už taky mají nejmíň dva a... Samozřejmě, ten počítač se musí koupit. Jenže jaký?

Právě s tímto rozhodováním se vám tento týden pokusíme trochu pomoci představením několika počítačových sestav. Protože jsme především herní webmagazín, zjišťovali jsme, co nám jsou prodejci schopni nabídnout jako ucelené řešení "na doma" a pro zábavu. Firmám jsme nechali volnou ruku při výběru komponent i počítačového software, objednávka zněla: "gamesnická konfigurace za přibližně 40 tisíc korun".

Jak jsme testovali
Už "papírově", podle uváděných parametrů, slibovaly všechny testované sestavy vysoký nebo přinejmenším nadprůměrný výkon. K získání dobrého hodnocení v testech to ale samo o sobě nestačí. Všímali jsme si také vybavení, ergonomie, na níž se významně podílí především monitor a grafická karta, celkové kvality zpracování a montáže počítače a v neposlední řadě také dodávaná dokumentace.

Důraz jsme kladli také na to, aby se jednalo kompletní řešení. Zákazník by si domů měl odnést nejenom hromadu složených dílů, ale skutečný a úplný počítač. Pohled na case Mironetu Jsme národ kutilů a hračičků, ale doby, kdy jsme si něco koupili v obchodě a pak jsme si to doma z donucení pomalu předělávali tak, aby to vyhovovalo i nám, jsou pryč. Auto si také dnes už lidi většinou kupují, aby v něm jezdili a ne, aby v něm byli celé dny ponoření až po lokte a celí od oleje a něco upravovali. Všechny měření byly proto provedeny na sestavách nakonfigurovaných a vyladěných tak, jak přišly. Samozřejmostí byla nakonfigurovaná instalace některého operačního systému. S ohledem na herní zaměření počítačů všechny firmy dodaly OS Windows 98.

Jako první do redakčního testu dorazil počítač PC Mironet. Podívejme se nejprve, co se skrývá pod kapotou:

 • AMD Athlon 3D 650MHz, 512kB L2 cache
 • Motherboard MSI 6195, slot A
 • DIMM 128MB SDRAM PC100
 • WD 10.2GB Expert, 7200rpm
 • Riva TNT2 32MB RAM
 • SB 128 PCI
 • CD-ROM NEC 40x
 • 17" monitor ADI Provista E55

  Mironet rozhodně v našem testu nechtěl být za žádnou popelku, která se schovává někde vzadu. Výbava celé sestavy dává tušit, že firma sází především na "srdce" celého systému. Procesor AMD Athlon taktovaný na 650MHz rozhodně představoval v našem testu výkonnostní špičku a nejenom díky rychlému taktování nechal svoji konkurenci s patřičným odstupem za sebou. Tento nezvyklý krok (přiznáváme, že jsme si počítače osazené procesorem Athlon měli zatím možnost zkusit ne více než dva) se Mironetu rozhodně vyplatil.

  Quake 3 Arena demo:
  TimeDemo 1: 27,5 snímků/s
  TimeDemo 2: 27,9 snímků/s
  Pozn.: Při testech bylo používáno rozlišení 1024x768 obr. bodů při 32bitové hloubce, přičemž všechny detaily byly zapnuty na maximum.
  Jak si vedl PC Mironet v 3Dmark2000:
  Celkem:  2852
  CPU:       202
    low medium high
  Game 1 (helikoptéra): 60,8 43,1 20,0
  Game 2 (adventura): 51,+ 38,4 24,3
    8 MB 16 MB 32 MB
  Texturing (fps): 172,0 169,0 155,0
  BumpMap (fps): 100,8 114,0 117,0
  Fillrate (MTexels/s) 201,9 219,4

  Video2000
  Celkem: 2262
  Quality: 987
  Performance: 694
  Features: 581
  Win Bench 99
  CPUMark: 57,4
  FPUMark: 3520
  Bussines DiskMark: 5240 kB/s
  High-End DiskMark: 15900 kB/s

  Výsledky procesoru AMD nás popravdě docela překvapily. Ačkoliv se jednalo o původní typ procesoru Athlon, který ještě nemá integrovanou L2 cache, počítač s CPU od AMD byl velice stabilní a přitom dosahoval v testech opravdu výborných hodnot. Po chabých výsledcích procesorů K6-2 a K6-3 je to docela potěšitelná zpráva. Před Athlonem totiž AMD u českých hráčů naposledy zabodovalo procesorem 586 (běžel tehdy na 133MHz a zdatně konkuroval 486DX4 od Intelu).

  Svůj významný podíl na tom má jistě i základní deska MSI osazená už osvědčeným chipsetem Irongate od AMD. Podpora AGP 2x a IDE řadiče U-DMA/66 je už dnes samozřejmostí. Kromě AGP je možné využít pro rozšiřující karty ještě 4 sloty PCI a 1 starší sloty typu ISA. Do motherboardu Lze instalovat až 768MB paměti RAM. Počítač byl osazen 128 MB paměti SDRAM taktovaných na 100MHz, což se velice příznivě projevilo na celkovém výkonu systému. Škoda jen, že tato verze chipsetu ještě nepodporuje 133MHz paměti.

  Druhé srdce systému (pro počítačové hráče obzvlášť zajímavé) tvořil grafický akcelerátor Riva TNT2 od NVidie osazený 32MB paměti RAM. K tomu snad už ani není, co dodat. Riva TNT2 je součástí snad většiny domácích počítačů u všech, kteří od grafické karty čekají slušný výkon. Pohled dovnitř počítače Mironet Stejně tak ovladače, které NVidia ke svým kartám dodává jsou (narozdíl od např. od ATI) velmi slušné. Kdo to ale myslí s hrami opravdu vážně a rád by si zahrál novější hry i v budoucnu, měl by se přece jenom asi dívat po akcelerátorech, které podporují T&L.

  Podobně je to s osazenou zvukovou kartou. ISA už se naštěstí dávno nenosí a Sound Blaster 128 PCI od Creative Labs rozhodně není pro herní platformu špatnou volbou. Nicméně chybí podpora čtyř reproduktorů (pro ty, co pošilhávají po DVD), náročnějším hráčům zase bude chybět podpora té spousty efektů, které nabízí SB Live. Navíc je tady ta nepříjemná věc, že firma Creative Labs nedávno suše oznámila zastavení dalšího vývoje ovladačů jiných svých zvukových karet než právě SB Live, tedy i SB 128. Zvlášť čerství majitelé Win2000 to nesou velmi nelibě. Creative se nicméně dal slyšet, že W98 i Windows Millenium podporovány budou. Součástí sestavy byla solidní čtyřicetirychlostní mechanika CD-ROM značky NEC, samozřejmostí je i disketová mechanika 3.5".

  Počítač byl umístěn v šedé skříni formátu ATX, provedení Midi-tower, tedy středních rozměrů. Tato byla poměrně standardní, z vnějšku asi nikoho příliš nezaujme. Vnitřek skříně byl o něco lepší. Skřín (zevnitř černá) s moderním 200W zdrojem nabízela dostatek prostoru, dobře přístupné sloty a uchycení pro diskové mechaniky. Co není příliš příjemné (i když hlavně pro počítačového technika), jsou vylamovací kryty na sloty pro zásuvné karty. Nepříjemná je také absence síťového vypínače na zdroji PC. Pokud uživatel chce úplně vypnout přívod elektrického proudu do počítače, nezbývá mu než vytáhnout napíjecí kabely ze sítě. Naštěstí tento úkon je nutné provést jen velmi zřídka.

  Montáž počítače určitě nebyla "odfláknutá", možná to až technik s pečlivostí až trochu přehnal. Například audio kabel, který vede z jednotky CD-ROM ke zvukové kartě byl "úhledně" omotaný kolem datového kabelu pevného disku (viz obrázek), zřejmě pro celkové "zlepšení" kvality poslechu. Podobným dojmem působil napájecí kabel větráku procesoru, který byl vtlačený přímo do chladících žeber samotného větráku, odkud pokračoval podle pamětí, úhledně, k vývodu napájení. Bylo by s podivem, kdyby umělohmotné izolaci vodičů takové uložení mezi horká žebra chladiče nějak zvlášť svědčilo. Jinak se ale zdálo být všechno v pořádku.

  K sestavě je dodáván 17" monitor ADI Provista E55. Ačkoliv poslední číslo označení může možná v někom zbudit veselí, po bližším prohlédnutí monitoru ho určitě přejde. Sedmnáct palců je dnes už standard, o tom není sporu. Co je ale špatné, je jeho kvalita. Rozhodně to byla nejhorší součást celé sestavy. Specialita PC Mironet - reproduktory Geometrie obrazu nebyla tak špatná, ale obraz byl opravdu neuvěřitelně neostrý, v rozích monitoru byla navíc patrná chybná konvergence barevných složek. Monitor vykazoval zřetelné a velice nepříjemné "pumpování" obrazu (vlnící se okraje i části obrazovky při pohybu kontrastní oblasti na tmavé obrazovce nebo při rychlých změnách jasu). Opět se potvrdilo, že levné verze monitorů ADI jsou často nejen velice rozdílné kvality (takříkajíc, jak se zrovna povede), ale že jsou obecně mizerné a nedosahují ani kvalit svých méně známých konkurentů.

  Základní výbavu počítače tvořila ještě klávesnice Chicony a myš Genius NetScroll+ (s kolečkem) obojí s výstupem na PS/2. Obojí je dobrý průměr a není mu příliš, co vytknout. Pro zajímavost, k myši je dodávaná látková podložka. Pokud už neznáte látkové podložky a máte plastikovou, tak hlavní odlišnost je, že látková je daleko příjemnější, myš po ní jezdí velmi hladce, ale také se bohužel velmi rychle zašpiní a je pak je nutné drhnoucí kolečko častěji čistit. Látková podložka pod myš je prostě životní styl. Základní software tvořil korektně nainstalovaný systém W98 SE, několik užitečných utilit a demo Quake 3 Arena.

  Z nadstandardní výbavy Mironet v ceně dodává ještě počítačové bedničky repro 160W PMPO a herní ovladač Genius GamePad G09. Zvuk dodávaných bedniček musíme pochválit, je to opravdu velmi příjemný poslech. Zvuk je čistý a vcelku vyvážený, což u této cenové kategorie rozhodně nebývá zvykem. Daň za to je, že bedničky zabírají na stole trochu více místa. Co se týče ovladače Genius GamePad, je to typický low-end ovladač, nicméně slušně provedený, dobře se drží a žádná z podstatných funkcí mu nechybí.

  Celkově se dá říci, že, až na ten nešťastný monitor, se sestava docela povedla a i v našem závěrečném srovnání si stála velmi dobře. Orientační cena sestavy PC Mironet je 44.000 Kč bez DPH.

  Počítač do testů laskavě zapůjčila firma Tomáš Bureš - MIRONET, Praha 4 - Jižní Město.

 • Autor:


  Témata: Intel, software


  Nejčtenější

  Wolfenstein: The New Order
  Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

  Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

  Legacy of Kain
  Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

  Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

  Cook, Serve, Delicious! 2!!
  Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

  Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

  Watch Dogs
  KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

  Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

  Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
  Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

  Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

  Další z rubriky

  Infinity Blade II
  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.