Čtyři důvody, proč je počítačová hra skvělým vánočním dárkem

aktualizováno 
Kolem počítačových her stále panuje spousta pověr, ale my vám v našem článku vysvětlíme, co je na nich naopak skvělé a proč by neměly chybět pod vánočním stromkem.

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Vánoce se blíží a s nimi i pravidelný stres z toho, čím obdarovat své blízké. V dnešní konzumní době je výběr obrovský a obzvláště rodiče neví kam dřív sáhnout. Počítačové hry však často úmyslně ignorují. Proč ještě dále podporovat děti v zírání do svítících obrazovek, když už to i tak dělají každou volnou chvíli? O negativním vlivu her na lidskou psychickou a ostatně i na fyzickou schránku panuje spousta pomluv, s nimiž už vedeme roky marnou válku. Raději vám proto ukážeme několik pozitivních důvodů, proč by  nějaká ta videohra neměla chybět ani pod vaším vánočním stromečkem.

1.Hry jsou zábavné

Ponožky s aloe vera

Věřte nám, počítačová hra pod stromečkem udělá většině dětí větší radost než ponožky s aloe vera.

Spousta lidí vnímá hry jako neproduktivní ztrátu času. „Na takový pi***iny bych fakt chtěl mít čas. Sedět šest hodin u počítače :-D Svět je v hajzlu,“ shrnul obecný názor v diskusi jeden z našich čtenářů.

Nechci se tu pouštět do filozofických debat nad smyslem života, ostatně každý to má jinak. Ale vězte, že čas od času úplně vypnout a „nevytvářet hodnoty“ je pro lidský organismus ozdravné. Počítačové hry jsou sice aktuálním a zběsile se vyvíjejícím médiem, ale v samotném jádru jde jen o novou formu činnosti, kterou lidstvo dělá už tisíce let. Jít se proběhnout ven je pro tělo zdravější, přečíst si Vojnu a mír je kulturnější a vařit polévku pro bezdomovce společnosti prospěšnější, ale hry mají tu výhodu, že se jimi člověk dokáže nechat rychle pohltit, naplno se ponořit do jiného světa a hodit starosti všedního dne za hlavu. Nejste závislí na venkovním počasí, zdravotním stavu ani ostatních lidech a hry jsou vždy snadno dostupné. Samozřejmě se to nesmí přehánět, ale to ani žádná jiná volnočasová aktivita.

2.Hry mají na člověka i dobrý vliv

Planescape: Torment Enhanced Edition

Planescape: Torment je ta nejlepší učebnice angličtiny, jakou jsem kdy měl.

Pokud někdo nezná jinou náplň volného času než počítačové hry, je to smutné. Ale neznamená to, že při rozumném dávkování nemohou hry člověku přinést i mnoho pozitivního. Nebojte, nebudu tu teď vytahovat neověřené vědecké teorie, podle kterých například hraní her zvyšuje flexibilitu lidského mozku, zpomaluje stárnutí, dokáže vylepšit reflexy či třeba zvýšit kreativitu. Ostatně podle jiných výzkumů zase třeba hraní snižuje chuť na sex a negativně ovlivňuje dlouhodobou paměť. Ale to vše jsou jen těžko ověřitelné teorie, jejichž výsledky se mohou radikálně změnit hned příštím výzkumem. Faktem je, že hry určitě z nikoho génia neudělají. Mají však jiné pozitivní dopady.

V první řadě se nabízí nutnost naučit se cizí jazyk. Jen malé procento her je lokalizováno do češtiny, a tak člověk, ať už chce, nebo ne, musí hrát hru v originále, maximálně s českými titulky. Nečekejte, že po roce hraní budete umět plynule anglicky, ale rozhodně to má pozitivní vliv. Na rozdíl od nudné školní výuky má člověk opravdovou motivaci a chce se něco přiučit sám od sebe.

V dešti to FAKT klouže.

Série Grand Theft Auto učí lidi správně couvat už 20 let.

Hry jsou také ideálním úvodním krokem do světa technologií a mnoho lidí se přes různé herní editory a úpravy dostalo ke svým skutečným (a opravdu dobře placeným) zaměstnáním. Spoustu jich také hraní přivedlo ke čtení (přece jen Zaklínač je bez znalostí literární předlohy polovičním zážitkem) nebo například podnítilo zájem o historii. I hry mohou rozšiřovat obzory.

3.Hry pomáhají socializovat

Nintendo Switch pre-launch event

Hraní her už dávno není zábava těch neúspěšných.

Už dávno neplatí, že hraní je jen pro osamělé podivíny. Dnes je to přímo naopak a herní společnosti nám cpou socializaci i tam, kde bychom ji nejraději vůbec neviděli. Co si budeme povídat, anonymní on-line prostředí není zrovna optimální msto, kde by mladí lidé měli čerpat sociální návyky, ale to je jen ta na první pohled viditelná slupka.

Forem multiplayeru je spousta, máme tu obrovské on-line světy pro tisíce hráčů, týmové hry, kde je spolupráce klíčová, ale i ryze kompetitivní záležitosti, kde každý jede na vlastní triko.

Nintendo 2DS

Hry od Nintenda jsou vhodné pro celou rodinu.

Ať už člověk hraje s kamarády ze školy, nebo s cizími lidmi, domluvit se na nějaké formě spolupráce je prakticky nezbytnost.

A mimochodem nepodceňujte sílu on-line komunit, ze svého okolí znám několik párů, které se seznámily díky počítačové hře. Internet má tu úžasnou vlastnost, že dokáže propojit lidi se společnými zájmy, a člověk tak není odkázán jen na bezprostřední okolí, které si sám nemohl vybrat.

Navíc je i spousta titulů, které si se svými ratolestmi můžete zahrát společně. Sázky a dostihy stejně jako Člověče, nezlob se jsou sice pořád skvělé hry, ale vývoj jde dopředu a třeba Nintendu Switch se rodinná konzole nepřezdívá jen tak pro nic za nic.

4.Hrám stejně nejde uniknout

Wolfenstein II

Chcete aby vaše díte vidělo toto? Tak mu raději sami vyberte vhodnější hru.

Pokud vás výše zmíněné argumenty stále nepřesvědčily a chtěli byste, aby se vaše dítě počítačovým hrám zcela vyhnulo, obávám se, že stejně máte smůlu. Ať se budete snažit sebevíc, hrám dnes uniknout prakticky nejde. Jsou totiž všude. V mobilech, ve školách, u kamarádů doma. Znáte to, zakázané ovoce nejlépe chutná a v dnešní době už prostě dítě před ničím neuchráníte. Ale než ho nechat pátrat po různých warezových stránkách, kde si může sehnat prakticky jakýkoli krvák, je lepší ovlivnit, co se mu na počítači objeví. Co si budeme povídat, porno už dnes koluje mezi žáky na základních školách, takže ono si dítě stejně k tomu Wolfensteinovi a GTA cestu najde. Než se snažit zakazovat a vypadat jako tvrdý cenzor, je lepší mít situaci alespoň částečně pod kontrolou tím, že vyberete pro své dítě optimální titul.

Pro nerozhodné

Kupon na dobití Steam peněženky nebo dárkové karty pro Xbox Live Gold i Sony PlayStation Plus můžete pořídit pod stromeček na webu Dárkomat.cz

Otázka tedy není to, zda je počítačová hra dobrým dárkem, ale spíše jaká počítačová hra je pro obdarovaného nejlepší. Nabídka je dnes natolik pestrá, že věřím, že nějaká ta ideální hra je tu pro každého. Jenže stejně jako v případě výběru té ideální knihy nesmíte dát jen na obecná doporučení a žebříčky prodejnosti, ale trochu se zamyslet nad tím, koho se chystáte obdarovat. Každopádně i špatně vybraná hra je pro většinu dětí lepší než optimálně padnoucí ponožky.

Autor:

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

Hlasujte pro nejlepší hru letošního roku na Xbox One

Forza Horizon 4

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu pokračuje hlasováním v kategorii nejlepších her na konzoli Xbox One od...

OBRAZEM: Jak se za dvacet let proměnil legendární Fallout

Fallout

Podívejte se, jak se v průběhu let měnila známá herní série Fallout, která se odehrává ve světě po jaderné válce. První...

Najdete na iDNES.cz