Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojďme se bát. Hororovou procházku v Dead Space II zdobí krev a hnus

aktualizováno  17:05
Druhý díl výborné hororové akce se nepokouší o experimenty. Slibuje ještě intenzivnější zážitek.

Dead Space II

Hlavní hrdina vesmírného hororu Dead Space, Isaac Clarke, se nezdál. Tenhle inženýr dostal v blízké budoucnosti vcelku banální úkol: opravit obří těžební loď USG Ishimura. Ale sotva začal, objevili se mutanti složení z tlejících lidských těl, jako vystřižení ze strašlivé noční můry.

Ač inženýr, nikoliv ostřílený bijec, Isaac ze sebe nevydal ani hlásku. Ani slůvkem nenaznačil, že mu ztěžkly kalhoty. Bylo to především proto, že autoři hrdinu v Dead Space vůbec mluvit nenechali. Působilo to zvláštně. Pozastavovali se nad tím hráči i kritici. Ve dvojce už ale Isaac mluví.

A není už obyčejným inženýrem, nýbrž odborníkem na potírání agresivních mimozemských entit. Díky průpovídkám hlavního hrdiny by Dead Space 2 mělo nabídnout ještě intenzivnější zážitek.

Ale zpět k příběhu. První šok dokázal Isaac přestát. Teď už zná své nepřátele a zhruba ví, jak se s nimi vypořádat. To ale neznamená, že hordami vetřelců rasy Necromorph bude procházet jako nůž máslem.

Ostatně, hlavní Isaacův úkol už není jen zachránit si vlastní kůži, ale především najít odpovědi na šokující události prvního dílu. Jsou na palubě těžební stanice pojmenované "The Sprawl".

Oproti vesmírné lodi USG Ishimura, kterou jste procházeli minule, je vizuálně atraktivnější. Dead Space 2Není to už jen sled těsných uliček bez jakýchkoliv oken. Design The Sprawl je mnohem víc zaměřený na okolí.

Dočkáte se krásného pohledu skrz bezpečnostní sklo na Skyline, jakýsi dopravní prostředek mezi jednotlivými částmi stanice, jehož trasa vede částečně venkem.

Navštívíte také gotickým stylem říznutou katedrálu sekty, která sehrává důležitou roli v příběhu.

Jednotlivé části stanice The Sprawl vyzařují vlastní atmosféru a dohromady tvoří dojem jednoho obřího města s rozličnými čtvrtěmi. Okna zprostředkují krásné výhledy a průhledy, ale mají i herní opodstatnění. Stejně jako ostatní objekty ve hře se dají zničit.

Hráč může využít vakua k tomu, aby celkem jednoduše, ale zároveň velmi brutálně vysál ze stanice celé hejno Dead Space 2Necromorphů najednou. Fyzikální zákony ale platí neúprosně i pro Isaaca, a tak má pouze několik vteřin na to, aby netěsnost uzavřel nouzovou páčkou.

Podle řady prezentací lze usuzovat, že zážitek z Dead Space 2 se od prvního dílu příliš lišit nebude. Což je dobře, protože hráči si ho z větší části pochvalovali. Zřejmě se nenaplní ani dřívější myšlenky tvůrců na méně hororu a více akce.

Necromorphové půjdou opět zlikvidovat nejlépe tak, že je rozřežete na malé kousíčky. Základní zbraň je k tomu dobře uzpůsobená. Je to kombinace plasmatické řezačky a statického pole. Statickou funkcí nepřátele nejprve zpomalíte, abyste s nimi pak naložili náležitě po řeznicku.

Ale nejen statické poleDead Space 2 hráčům propůjčí trochu času k dobru. Také nová zbraň, takzvaný Javelin Gun, vám uleví od náporu. S ní můžete nepřátele přišpendlit k některé ze stěn. V alternativním módu střílí tento unikátní kvér ohnivou či elektrickou munici.

Pokračování přinese vedle známých zástupců rasy Necromorph i nováčky. Třeba dětem podobné mutanty slyšící na jméno "The Pack". Jak už název napovídá, útočí v hejnu. Nejsou příliš chytří, a tak se vám snaží dostat co nejvíce na tělo. A pak na něm explodovat. Jejich funkce můžete využít ve svůj prospěch: ustřelíte jim hlavu a použijete ji jako granát.

To se hodí, protože munice bude v Dead Space 2 drahocenná. Proto se také co nejdřív naučíte zacházet se statickým polem, které Dead Space 2vám mimo jiné umožní nabírat oddělené končetiny vetřelců a vystřelovat je po nepřátelích. Proti některým typům monster pomůže prostá baterka. Její světlo protivníky sice nezabije, ale na několik okamžiků zažene.

Těsné prostředí se špatnou viditelností a jasná přesila nepřátel nahrává tomu, že se vám monstra občas dostanou až na kůži. To pak přijde na řadu rychlé mačkání kláves, abyste se ze sevření dostali. Tvůrci slibují inovovaný systém těchto interaktivních sekvencí.

V průběhu hry si vylepšujete své zbraně a pořizujete nové. Novinkou je několik odlišných obleků. Každá varianta nabízí jinou ochranu s odlišnými vlastnostmi. Využívat je lze podle herního stylu či v závislosti na typu úkolu.

Dead Space 2Autoři si podle vlastních slov dávají záležet na variabilních úkolech. Ty sice takřka vždy povedou přes likvidaci mimozemšťanů, avšak ke smysluplnému a do herní struktury zapadajícímu cíli.

Dead Space 2 bude zjevně tradičním pokračováním, které přinese další porci (ne)chutného herního pokrmu. Sice ho okoření lehce odlišně, ale hráči budou dobře vědět, co konzumují.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

Destiny 2

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní...

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...Najdete na iDNES.cz